Rusko zas oficiálne začalo operáciu

Relatívny pokoj, ktorý trval niekoľko týždňov počas špeciálnej operácie na Ukrajine, sa skončil. Bola oficiálne oznámená druhá fáza bojov,a ruské média podávajú aj detaily postupu.

Hlavný cieľ bude spočívať v konečnom obkľúčení hlavných jednotiek OSU (Ozbrojené sily Ukrajiny), sústredených pri Donecku.

Hlavné operačné zoskupenie OSU so spojencami je sústredené na západnom brehu rieky Severný Donec južne a západne od mesta Izyum, ako aj v iných oblastiach Charkovskej oblasti. Z juhu ofenzívu podporuje nové zoskupenie pri Gulajpole, ktoré vzniklo aj počas preskupovania vojsk počas operačnej prestávky. Práve táto operácia by mala definitívne zničiť samotný systém organizovaného odporu nacionalistických skupín a jednotiek OSU a vytvoriť predpoklady pre zastavenie aktívnych bojových operácií s ďalšou denacifikáciou a demilitarizáciou Ukrajiny.


To, čo sa deje, potvrdzujú aj politické vyhlásenia. "Začína sa ďalšia fáza tejto špeciálnej operácie," hovorí ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Okrem toho si novú ofenzívu Ruska na Ukrajine všimol Kyjev aj Washington - Zelenskyj dokonca vydal ďalšie vyhlásenie na túto tému.

A skutočne - už asi deň prichádzajú informácie o intenzívnych bojoch v oblasti južne od Izumu a o pohybe mobilných jednotiek ruských vojsk. Predovšetkým hovoríme o delostreleckom výcviku a intenzívnej práci bombardovacieho a útočného letectva. Podľa správ západných spravodajských služieb sa intenzita náletov výrazne zvýšila.

Delostrelecké a raketové údery sú vedené aj na pozície ukrajinských ozbrojených síl v oblasti Slavjansk-Kramatorskej aglomerácie a pozdĺž všetkých ukrajinských pozícií na východnom brehu Severného Donca. Koncentrácia týchto zásahov je niekoľkonásobne vyššia ako pred niekoľkými dňami.

To všetko naznačuje začiatok dlho pripravovanej ofenzívy v doneckom sektore frontu. Zároveň je pravdepodobné, že skutočný postup vojsk po konvergentných líniách sa začne zajtra alebo deň po skončení delostreleckej a leteckej prípravy.

Na severe obsadili Kreminnu jednotky ruských ozbrojených síl a ozbrojených síl LNR. V tejto oblasti sa už niekoľko dní bojovalo a ukrajinská armáda sa snažila organizovať odpor na slovanskom smere. Ruské a luganské jednotky nezačali čistiť všetky osady na západnom brehu Severného Donca, pretože tieto jednotky sú neustále pod tlakom z viacerých strán.

V dôsledku toho je potrebné ponechať značné sily v tyle, aby bolo možné kontrolovať krídlo skupiny a udržať Charkov a Čugev v obkľúčení. Severné predmestia a okrajové časti Charkova kontrolujú nacistické prápory a miestna terobornaja, ktoré sa ideologickým vplyvom len málo líšia od nacionalistických skupín. V dôsledku toho sa severné predmestia Charkova postupne mení na Mariupol.

Na tomto pozadí sa akcie LNR javia ako úspešnejšie, ale najmä kvôli absencii takého tlaku z boku, aký zažila ruská skupina južne od Izumu. Ruské jednotky na západnom brehu Severného Donca postupujú dvoma odlišnými smermi: smerom na Slavjansk a súčasne na Barvenkovo s ďalším prístupom na Pavlograd. Práve to by malo uzavrieť jeden alebo dokonca dva veľké kotly.

 

Počas operačnej prestávky však OSU dokázala presunúť všetky dostupné sily východne od Dnepropetrovska z blízkosti Kyjeva a Černihova. Výsledkom bolo vytvorenie zoskupenia 20-25 000 mužov s plnou muníciou a možnosťou neustáleho zásobovania. Práve toto zoskupenie OSU sa chystá odblokovať donecký kontingent, ak bude predsa len obkľúčený.

Teraz sa toto zoskupenie OSU snaží zorganizovať protiútoky na rusko-lužanské predmostie na brehu Severného Donca. V dôsledku toho boli boje práve v tejto oblasti za posledných 24 hodín mimoriadne intenzívne a ukrajinské ozbrojené sily počas nich utrpeli veľké straty.

V dôsledku toho nie je potrebná podpora pre pokusy o protiútok. Ak súčasná intenzita bojov v tejto kľúčovej oblasti pretrvá ešte aspoň dva dni, OSU jednoducho stratí všetky pozície na okraji Slavjanska a v opačnom smere na Barvenkovo. V dôsledku toho už OSU a obranné sily začali búrať mosty na hlavných smeroch ohrozujúcich tanky. V skutočnosti je to pre nich jediná príležitosť, ako sa udržať na tejto línii dva alebo tri dni.

Okrem toho sa vynárajú otázky o pokračujúcom zásobovaní nového zoskupenia OSU (až štyri novovytvorené brigády z mobilizovaných a dobrovoľníckych síl). Napriek sústavnému ničeniu ukrajinskej infraštruktúry a systému vojenského zásobovania Kyjev úspešne obnovuje to, čo bolo zničené, aspoň do tej miery, že je možné prevádzkovať vlaky do Pavlogradu a ďalej do Lozova. Potreba prerušiť zásobovanie ukrajinského zoskupenia v Donbase je stále problémom. A eskalácia palebných útokov na zásobovací systém a infraštruktúru OSU v posledných hodinách je v tomto zmysle dosť výrečná. 

Efektivita Lugančanov je spôsobená tým, že OSU je nútená do poslednej chvíle držať front oproti Donecku a ukrajinské jednotky sa po prelomení ich prvej obrannej línie pozdĺž Severného Donca stiahli do mestskej aglomerácie Severodonecka a usadili sa tam. Na druhej strane, obyvatelia Donecka sa naďalej držia na ultraopevnenej obrannej línii ukrajinských ozbrojených síl. Napríklad jednotky DNR stále nemôžu prejsť cez jedinú haldu v Marinke, pretože v tejto osade je obrovská koncentrácia OSU. Podobne je veľmi ťažké postupovať aj v priemyselnej zóne Avdijivka.

Iná situácia je na južnom úseku frontu, kde sa počas operačnej prestávky prakticky nič významné nestalo. V súčasnosti tam dorazili čerstvé jednotky ruských ozbrojených síl aj jednotky z Mariupola. Okrem toho je geografia v oblasti Gulajpol úplne odlišná. Je riedko osídlená, na rozdiel od extrémne urbanizovaného systému od Donecka po Luhansk.

Po prijatí posíl začali ruské ozbrojené sily rýchlo obchádzať Gulajpol zo západu. Veľké dediny v tomto regióne sa pravdepodobne budú obchádzať, pokiaľ obsadenie konkrétnej dediny nie je potrebné z taktického hľadiska (napr. zásobovací uzol a podobne). Prvé výsledky nových aktívnych operácií ruských ozbrojených síl na Ukrajine by sa mohli prejaviť minimálne o deň.

Zdroj Vzglad 

 

Ema

...a nejako to nikoho zo západných rusobijcov nezaujíma. Korporátne mediálne splašky a americkou administratívou platení akože európski politici nedostali z USA príkaz vrešťať ako paviány o humanite a izolovať Turecko.

https://www.euronews.com/2022/04/18/turkey-launches-new-military-offensi...
Isteže, Turecko bojuje proti "militantom", kým Rusko bojuje proti procesii pacifistov a mámeholéruce pravdoláskarov, ako mal svet - a Európa zvlášť - možnosť vidieť od majdanu pred 8 rokmi.

Nehovoriac o tom, že Izrael stihol v uplynulých dňoch bombardovať hlavné mesto susedného štátu a teraz bombarduje aj najväčší open air koncentračný tábor - Pásmo Gazy.

Západ má svoj osvedčený naratív, prečo je bombardovanie fajn v prípade, keď sú agresormi jeho kámoši. Čoraz viac ľudí v Európe však začína panikáriť, pretože im už docvakáva, o čo ide. Uvidíme, čo urobia.

Norman

To nepíšem ja, ale v nočníkuN Budaj.
https://dennikn.sk/blog/2814231/je-po-velkej-noci-vojna-uz-zacne-aj-na-s...
Ide naháňať piatu kolónu rusov a trestať, trestať.... americkú kolónu samozrejme nie, to sú jeho páni.
Tomu chlapovi už riadne preplo. I keď ostatní asi na tom nie sú lepšie.

K tomuto sme dopracovali - ale my tu sme ľudí aspoň desaťročia varovali, že žijú v skrytej totalite, a varovali, že všetko bude horšie. Preto nie sme šokovaní, ako ostatní. A čo do fiče čakali?

Ako tak pozerám, cez Veľkú noc sa aj všetci domáci buď vyparili, alebo sa ožrali tak, že dospávajú.
Slovensku sa táto mdlosť ducha proste nakoniec vypomstí.
Už sme tu tuším len my dvaja, Ema, je na čase zavrieť politický krám a prejsť na školenia v kultivovaní duchovnej energie. Budú to potrebovať viac :-D
Respektíve, samozrejme, že to každý potrebuje viac. Len to skoro nik nerobí - až kým už nie je zle, a teda neskoro.
Ale možno nikdy nie je neskoro:

aštavakragíta

4.3
Múdry je nedotknutý dobrým ani zlým,
tak, ako azúr neba nesplýva s dymom, aj keď sa to tak zdá..

-7.2
V mojom nekonečnom oceáne kozmické vlny svojvoľne
vznikajú a zanikajú - tým ja neziskávam ani nestrácam.

http://www.nadhlad.com/klasika/ashtavakra

slaven1

NAKA obvinila expremiéra R. Fica a exministra R. Kaliňáka. Polícia potvrdila aj obvinenie advokáta Mareka Paru. Denník N spresnil, že mal byť advokát zadržaný.

https://www.teraz.sk/slovensko/naka-obvinila-expremiera-r-fica-a-exmi/62...

(Denník N - Trnkovci - majú skorej informáciu ako TASR)

Dusanbe

"Pre radosť i žiaľ človek sa rodí,
A kto to isto-iste vie,
Svetom si ľahko a bezpečne chodí."

Taká, skoro detská riekanka, :-)
Autora si bohužiaľ nepamätám.

Kto by nechcel, že ?
Chodiť si ľahko a bezpečne...

Dusanbe

sa zmenila taktika.
Pribudli najmä dlhé dôsledné delostrelecké ostreľovania, kombinované s neustálou likvidáciou dôležitejších objektov a zoskupení raketami - odpaľovanými z lodí, zo zeme, stíhacích lietadiel aj vrtuľníkov ale vždy z bezpečnej vzdialenosti.
A tiež pravdaže z bezpilotníkov - slúžiacich ale hlavne na rozviedku, navádzanie paľby a niektorých druhov rakiet.
Čiže maximálne vyčistenie oblastí od jednotiek VSU, skôr než na ne vstúpia pozemné jednotky.
Čo pravdaže nie je dosť dobre možné v mestách.
Uvidíme, ako bude táto taktika v ďalšom vývoji úspešná.

Norman

Tento článok som preložil pomocou prekladača. Ušetrí to mnoho práce, ale nejaka zostáva, nielen moja - takže mi bolo ľúto ten preložený text zas vyhodiť. Musím sem dať ale disclaimer, že je to ukážka nezáživného štýlu väčšiny ruských článkov o vojne - množstvo detailov a málo podstaty.
Berme to ako pokus, s ktorým veru nie som spokojný, ani po druhom prečítaní.

Dusanbe

Automatické preklady z ruštiny sa objavujú všelikde, už po prvých vetách to cítiť.
Tento je z tých lepších, -)
Znalosti ruštiny v populácii klesajú, aj keď na počudovanie, poznám aj pár mladých, čo majú ruský jazyk.
Ale aj my starší musíme vyvinúť určité úsilie, aby sme z úrovne oprášenej maturitnej ruštiny dosiahli na chápanie takýchto písaných či hovorených textov. A nie každému sa to chce.
Vlastne - skoro nikomu sa to nechce.
Takže dobrý je každý takýto preklad, nevidím dôvod na nespokojnosť.

Budeme môcť po čase skontrolovať, či sa to naplní tradične podľa:

" Хотели как лучше, повезло как всегда !"

alebo, tentokrát nie.

Norman

hej, prekladače sú lepšie, ale niekde to cítiť. Toto som prebehol trocha ja, a potom ešte Ema, lebo stále tam boli nejaké kostnatosti. Ale aj tak je to zľahčenie prekladu, minule som dokonca čosi prehadzoval z češtiny do slovenčiny, aj to sa oplatí, na tom deepL.

Ja tiež ruským článkom moc nedám, a keď mi niečo je odporúčané, či ako, to si dám radšej preložiť. I keď asi som za 30 rokov toľko ruského textu nečítal, ako tento mesiac :-) Nie veľa, ale viac, ako za 30 rokov, tam sa to limitne blížilo nule :)
Dnes som dokonca trocha naživo rozprával s ukrajincom z charkova, teda s rusom. Kedysi to bolo tak, že keď sa tu v riti mesta človek o niekoho potkol, bol to žid - dnes je to ukrajinec. Teda rus :-)

Dusanbe

nás toľko drilovala stále len z ruskej literatúry, že neostal čas na normálnu ľudskú komunikáciu a tým pádom ani na slovnú zásobu na bežný rozhovor v ruskom jazyku.
Preto sa mi pri komunikácii v ruštine skôr vybaví anglické slovíčko než ruské a s "orginal russian native speaker"-om sa ľahšie dohodnem po anglicky, :-(((
Bľjad !
Našťastie, porozumenie písanej a hovorenej ruštine je lepšie. Peknú a zreteľnú výslovnosť má napríklad Putin.
Netušil som, že niekedy tento jazyk ešte nejako využijem, na strednej aj základnej škole nepatril práve k mojim obľúbeným predmetom.

Norman

Pre mladých možno povedať, že ruština sa učila roky (aj na strednej) a okrem prvých rokov to bola, ako píšeš, hlavne literatúra a reálie. Ja to ale skôr vidím pozitívne, že nás nedrvili nejako detailami jazyka alebo čím (a nik nerobil z ruštiny nejaký problém) Aj keď, do pekla, my sme mali z nej maturitný predmet - to je absurdné, ale asi aj dnes majú z "cudzieho jazyka". Mať na normálnej strednej škole maturitný predmet z cudzieho jazyka je primitívnosť z doby, keď sa "znalosť jazyka" považovala za dostatočný výkon pre maturitu - a kedysi s ruštinou sa to dalo ospravedlniť aspoň ideológiu, dnes už iba debilizáciou novej generácie :-)

(nie, nemyslím si , že "nová generácia je debilnejšia ako predošlá" - ale ktovie, v dnešných časoch nastávajúceho nedostatku zdrojov, a všadeprítomných elektronických barličiek to možno tak bude ... Hm, je to ako keby sa decká namiesto chodenia pohybovali na kolečkovom kresle - jasne, že by mali ochromené svalstvo viac, ako normálne chodiaca generácia. Bože, a to som (doteraz) nadšenec informatiky, ktorý bol pri tom a hrdinsky premáhal odpor inžinierov, ktorí (úplne správne) odporovali nákupu počítačovs správnou argumentáciou, že drahé ale pomalé počítače a software im nič pre prácu neprinesú. Odporovali - až kým sa namiesto rôznych micro-mainframov neprešlo na PC, na ktorých okrem programov bežalo čo? Bežali hry (a neskôr dokonca porno). O jeee, o jeee, to už neodporovali ... to všetci slintali ...

Takže - toto dnes vlastne nie je informatika, toto je naopak len zosieťovanosť, zotročenie behemotickým médiom, na ktoré bežné obyvateľstvo proste nemá dostatok mozgových buniek. A tak skôr či neskôr prehrávajú).

Ema

V Česku to začína byť zábavnejšie ako za čias Jaroslava Haška

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Premluv-tetu-ze-Putin-lze-...

Norman

sami to o sebe tvrdia, a toto to len potvrdzuje.

Zo švejka: udajte každého, kto tvrdí, že císař pán je vúl a že tuhle válku nevyhrajem.

nové