mirage

komentáre

mirage

nie je kvoli EKB , je to jedina original verzia skladby, ostatne su znehodn. remasteringom

dobra rezava brandeburska nemcina spievana normalnym hlasom
napr. rakuska nemcina je nosova a piesne maju kvoli tomu trochu ponury odtien aj ked melodia nemusi byt extra nevesela

Cornelius - Segel im Wind
https://www.youtube.com/watch?v=ZvpDHPWVrhs

nem. growling
Ahnenblut - Die Leuchtfeuer Von Europa
https://www.bitchute.com/video/YPT195YXG9nM/

The Meads Of Asphodel - Assault and Battery (Hawkwind cover)
https://youtu.be/beuvYiYGqDc

mirage

priklad -link na nem. skladbu by si dal miesto tohto puhdysu (mimo zanru metal)?

nie som fixovany na hudob. skupiny, z toho ma v 80. vyliecil elan a aj metallica

preco by mal od metalu prichadzat pocit strachu? to je ako pozerat vojn. dokument zo stalingradu, tiez sa clovek neboji,
zaber na pootvorene dvere je adrenalinovejsi - vid. Hitchcock

mirage

rad v pesnickach nemcinu

napr
Puhdys - Wenn Träume sterben
https://www.youtube.com/watch?v=gSoVEFBO4pk

ale v metale posobi komicky, anglictina je krutejsia

stretnutie s arch. gabrielom

https://uloz.to/file/k5bnq2IcbZdG/ag-mp4

mirage

bojovnicka

na remi je sympaticke, ze ostala brunetkou a nevyzera ako strakaty kunovity tch*r ako tretina slov. zien, takisto ma decentny make-up oci bez prim*tivne posobiacej spodnej pololinky (thatcher by ju pochvalila)

v zavere volebneho obdobia bude mavat trnavsky mate uz urcite nastupovku
a aj veronika by mohla mat svoju


https://uloz.to/file/hvsAe1bMLeMZ/rm-mp4

mirage

praktikujes, vnimanie energie?

oci jaguara napr. na 25s., ak sa vystrihnu z obrazu, su na nerozoznanie od psich, kamaratskych, hrozivejsie vyzeraju v kontexte celej tvare.

Ked sa dlhsu dobu venujes vnimaniu duchovna, mala si uz aj para- alebo tazsie vysvetlitelne zazitky?

mirage

hol' mich aus dem komma*

progresivny tabor
temperament. antimitingy boli ideou bih

genossen chavole v ps
sa zacnu oslovovat chavosse

pre slovensko stale plati
ps progresivna sluzba korony bihari

*https://www.youtube.com/watch?v=ul-HgPWNo80

mirage

pod svetelnym procesom,
ako prebieha pri umelom opl.?

mirage

nejde o technicku stranku..
umelecky dojem 10,
elegantne klesanie
aj za sonic boom, este keby ten ch*maj ostal ticho

pri videu som mal pocit deja-lu

martan pan k, farmar, na konci 1 kapitoly vzal hrozivu hmyzopusku a astronautov pravdepodobne picol

mirage

vyjav ako na zaciatku martanskej kroniky -

pan K tise hledi na oblohu

https://youtu.be/VBlIvghQTlI?t=15

mirage

cas fotiek na videu je 20:35,
neskor si hovorim, ze som mohol urobit par zaberov 10 min. neskor, aby bolo vidiet ako sa obraz rozplyval, ale asi som uz nemal volne miesto v pamati. Neskor som vsak s prekvapenim zistil, ze som urobil jedno foto uz skor, 20:28, kde som si ziadny obraz povodne nevsimol, ale aj tam uz bol

- jedna tvar sa zmenila na druhu

https://ulozto.net/file/Gg6qMR78e1gr/2230-jpg

mirage

,

mirage

AKÉ SÚ RITUALY VYKONAVANE ŠAMANOM?

Primárne liečenie.

Keď už hovoríme o liečebných obradoch, máme na mysli liečebnú prax šamanov zameranú na fyzické uzdravenie klienta. V tomto prípade nehovoríme o duchovnom uzdravení. Vo svojej liečiteľskej praxi šamani používajú rôzne metódy: manuálnu terapiu, bylinné medicíny, pustanie krvi atď. Takáto liečba nevyžaduje tranzy šamanov, v skutočnosti ich nemusia vykonávať šamani, ale jednoducho ľudia, ktorí majú špeciálne dary liecitelstva. Tu sa môžete zaoberať dvoma tradičnými šamanistickými (ľudovými) metódami liečenia, ktoré sa stále praktizujú modernými šlamanmi Ulan-Ude.

Sú to: zabalenie baranom (medu oreoho) a chvenie zemou (gazaraar dorboooho) [Dorzhiev O.D.]. Prikladanie Barana alebo skôr jeho vnútorné orgány sa vykonavaju pre rôzne choroby a poruchy vnútorných orgánov človeka. Pre osobu európskej kultúry sa tento postup môže javiť ako barbarský a nepríjemný, ale pre potomka predstaviteľov nomádskej civilizácie je celkom prijateľný a úplne normálny. Šamani pripisujú tomuto postupu zázračné vlastnosti a obalujú ho svätožiarou mystiky. Jeho podstata je nasledovná. Pre túto procedúru sa baran vyberie pre mužského pacienta - muža, pre ženu ženu.

Jednotlivec je vybraný ako silný a nevyhnutne zdravý. V miestnosti, kde sa bude postup vykonávať, je pacientovi pripravené miesto na ležanie s prikrývkou. Predtým ako sa začne obrad, pacient sa umiestni na toto miesto a čaká na začiatok rituálu. V tomto okamihu liečiteľ (šaman) a jeho asistenti (ak existujú) začnú zakálať barana (tradične cez brucho).
Rezanie jatočných tiel prebieha veľmi rýchlo, pretože orgány zvieraťa musia byť pri umiestnení na tele pacienta teplé. Toto je jeden z najdôležitejších bodov tohto postupu. Pri umiestňovaní orgánov zvieraťa sa berú do úvahy choroby pacienta, orgány sa usporiadajú podľa podobnosti: srdce k srdcu, pľúca k pľúcam atď. Po rozložení všetkých orgánov je osoba pevne zabalená do prikrývky. Takto zabalený musí dodržiavať diétu.

Ak dôjde k porušeniu týchto zákazov, toto ošetrenie môže byť škodlivé namiesto užitočného. Uviedol tiež, že ide o veľmi chúlostivý postup a pri najmenšej chybe môže stratiť svoj terapeutický účinok. Môže sa vykonať najviac raz za určité obdobie a nie viackrát v živote.

Otriasanie zemou (gazaraar dorbohoho) je špecifická technika na obnovenie funkcie ľudského mozgu. Jeden muž prišiel k šamanovi o pomoc. Sťažoval sa na závraty a zlý sen. Ako sa ukázalo neskôr, šesť mesiacov predtým, v jeho dome vznikol požiar. V dôsledku požiaru vdýchol oxid uhoľnatý, po ktorom bola narušená jeho mozgová činnosť. Trpel bolesťami hlavy a závratmi a jeho pamäťová funkcia sa zrútila. Šaman, ktorý skúsil jeho pulz, odporučil, aby vykonal rituál trasenia so zemou.

Na zemi, kde sa chystali konať obrad, šamanovi pomocníci vykopali malú jamku pre hlavu pacienta. Tam dali handru a potom si pacient ľahol na zem a zadnú časť hlavy položil do jamky. Asistent šamana nahrnul zem okolo pacientovej hlavy tak, aby sa dotýkala hlavy. Potom šaman zmeral pulz osoby, najprv na jednej ruke a potom na druhej . A práve pulzom sa riadi počas vykonávanía tejto metodiky .

Podľa svetonázoru Buryats a ďalších národov v Strednej Ázii a na Sibíri je duša jednou z najdôležitejších kategórií. V Buryatovom šamanizme sa verí, že každý človek má dušu, ale má schopnosť opustiť ľudské telo z akéhokoľvek dôvodu. Ak k tomu dôjde, predpokladá sa, že človek môže ochorieť alebo dokonca zomrieť. K ľudskej duši patrí zoznam obradov. Po prvé: toto je obrad vzývania duše, po druhé obrad vykúpenia duše alebo výmeny životov a po tretie obrad poslania duše zomretého.

Obrady spojené s dušou.

Privolávanie duše.

V človeku môže v každej životnej situácii jeho duša vyletieť (stratiť sa alebo odísť). Môže sa to stať v situáciách, ako je strach, emocionálne ťažkosti, stres, silná bolesť alebo samotná choroba. Dlhodobá duša človeka môže viesť k vážnym chorobám a smrti. Pri návrate duše sa koná jednoduchý špeciálny obrad, pretože si nevyžaduje postavenie oltára a použitie veľkého množstva šamanistických atribútov

Pripravuje sa pre neho iba nápoj vo forme nápojov: bielený čaj, vodka, mlieko a obetné jedlo, ako aj červená niť a obľúbené jedlo osoby, pre ktorú sa relácia koná. Šaman volá svojich patrónov, žiada ich, aby našli dušu chorých a vrátili sa. Spaľuje rituálnu trávu a vyzýva duchov, aby zostúpili k obetiam. Pred začiatkom kampane pripevnil jeden koniec nite k pravému prstencovi prsta pacienta a druhý koniec k svojmu. Vlákno tu hrá úlohu spojenia medzi šamanom a osobou. Šaman vyvoláva duchov a háda, kde je stratená duša. Potom sa modlí k duchom, aby našli dušu a vrátili ju.

Keď sa duša blíži, šaman ju v prípade potreby začne presvedčovať, aby sa vrátila. Vyzýva ju, aby ste sa vrátili do tela a ochutnala jej obľúbené jedlo, zmocnila sa opusteného tela a pokračovala v živote.

Rituál vykúpenie duše alebo výmena životov.

V šamanskej mytológii existuje taká postava Erlig Nomin Haan, vládca podsvetia a správca duší mŕtvych ľudí (podobný bohu Hádesovi v starogréckej mytológii). Keď je človek vážne vážne chorý už dlhší čas, verí, že mu Erlig Khaan vzal jeho dušu. V tomto prípade organizujú obrad výmeny životov - Ami naһanai andaldaan

Jeho podstata spočíva v vykúpení duše pacienta. Ako výkupné predstavujú postavu muža z cesta a iných obetí: kusy brokátu, deväť šperkov, kusy saténových stužiek, lampu z cesta, obetné nápoje a jedlo. Zakrývajú oltár: Zula Tahil a napravo od neho postavil krabicu s obetami pre Erlig Khan. Šaman kladie svoje atribúty, vyzýva božstvá a poukazuje na účel rituálu. Žiada svoje božské patróny, aby priniesli obetu k bráne Erlig Khan a vykúpte dušu pacienta. Samotný pacient je oblečený v špinavom roztrhanom oblečení a znečistený sadzami. Zmyslom tohto je vykúpiť figúrínou muža z cesta dušu pacienta. Šaman, kameň, hovorí: „Prečo potrebujete takého špinavého a škaredého človeka? Lepšie to vezmite na oplátku za toto čisté, biele a dobre nakŕmené! “ Potom šaman uvedie do svojho tela ongónového ducha jedného z jeho predkov. Ten sa oboznámi s pacientom a ukáže, ako vykonať odoslanie muža z cesta a ďalších obetí.
Lano tkané z bielej a čiernej priadze je naviazané na ruku pacienta a na krk postavy z cesta. Počas odchodu ho duchonský presekne miniatúrnou šabľou, ktorá sa nachádza medzi atribútmi šamana. Toto lano tu slúži ako symbol jednoty protikladov: biela-čierna, život´- smrť a jej rituálne rezanie symbolizuje oddelenie života od smrti alebo oddialenie poslednej. Po odchode hovorí, koľko ďalších rokov života vyjednal od Erlig Khan a ako by mal človek naďalej žiť, aby sa nestalo nič zlé

V súčasnosti všetky rituály spojené s pohrebom u burjatov vykonávajú budhistickí lámovia. Šamani však vykonávajú iba obrady pochovania zomretých šamanov. Iba v zriedkavých prípadoch vykonávajú obrady pochovávania ľudí. Podľa šamanistického presvedčenia by sa mala duša človeka po smrti znovuzrodiť. Ale sú chvíle, keď to z nejakého dôvodu nemôže urobiť. Je to hlavne kvôli tomu, že ho v tomto svete niečo drží a bráni mu v nájdení ďalšieho znovuzrodenia.

Môže to zasahovať do silnej väzby na niekoho z blízkych ľudí alebo zlosti voči niekomu, alebo pripútania k nedokončenému obchodu, veciam alebo čomukoľvek inému. Za najhoršie sa považuje, ak duša už neživého prenasleduje svojich žijúcich príbuzných. Človek, ktorého prenasleduje duša neživého, sa začína cítiť zle (má zlé sny, jeho duševný stav sa môže zmeniť). Ak sa tak stane, šamani vykonajú rituál uheһeng henay һanaal ta'alha (aby uvoľnili (odtrhli) vedomie neživého človeka).

Zmyslom tohto obradu je pomôcť duši nájsť ďalšie znovuzrodenie a oddeliť vedomie svojich žijúcich príbuzných od duše mŕtvych neživého. Na obrad je pripravený oltár zulatahilu, špeciálne ponuky pre túto príležitosť: kusy brokátu, deväť šperkov, kusy saténových stužiek, vyprážané kusy jahniat, obetné jedlo, nápoje. Na identifikáciu prítomnosti duše mŕtvych neživého je pripravená aj podšálka s popolom (niekedy sa v nej počas obradu objavia stopy).

A pre zvláštne presvedčovanie duší neživých, pripravujú najtenšiu suchú steblo trávy, zaseknutú napríklad v kúsku chleba. Po začatí ceremoniálu šaman najprv volá všetky božstvá a duchov, preto používa svoje atribúty: tamburína atď. Potom vyvoláva dušu neživého. Keď šaman cíti svoju prítomnosť, v procese kriku začne s ňou dialóg, snaží sa jej dať vedieť, že je mŕtva, uviazla v tomto svete a nemôže nájsť ďalšie znovuzrodenie.

Hovorí jej, že by sa mala zľutovať, prestať prenasledovať svojich blízkych a dať im ďalší pokoj. Vyššie popísané ponuky sa inštalujú do škatule s nízkou stranou- okrajom, (aby sa dali všetky vypáliť naraz a rýchlo). Po rituále komunikácie s dušou šaman privolá ducha svojho predka do svojho tela, aby poslal obete-dary a prosbu k bráne Erlika Khana. Keď duch vstúpi, je presvedčovaný, aby pomáhal v tomto rituále a označil miesto zápalnej obete a ďalšie nuansy tejto situácie.

Potom niekto vezme zápalné obete a spáli ich, keď sa vracia, obracia sa proti pohybu slnka (to sa vysvetľuje tým, že ak sa obrátite proti smeru pohybu slnka, spaľovaná negatívna energia neprilne k žecovi). Osoba vykonávajúca tieto činnosti by mala mať aj dlhý rukáv a klobúk, zapnúť všetky gombíky a zapnúť si vrecká (predpokladá sa, že negatívna energia preniká cez otvorené miesta v oblečení).

mirage

s mladou burjatskou šamankou
burjati su sice mongoli, nie uralci

http://samlib.ru/editors/s/sasha_weter/razmyshlenijaowstrechesshamankojn...
(google preklad)

Nina Chimitova sa ukázala byť príjemnou mladou ženou a začala naše zoznámenie sa s buryatským šamanizmom a krátko predstavila prítomných na panteóne buryatských bohov a duchov.

V buryatskom šamanizme je rozsiahly panteón bohov a duchov, postavený v hierarchickom poradí pod vedením najvyššieho božstva v osobe Večného modrého neba - Huhe Munhe tengri. V ňom je každý boh a duch zosobnením určitých javov prírody a spoločnosti, a preto sa považuje za svojho pána, majstra, patróna. Na označenie bohov a duchov sú rôzne termíny: burkhan, tengri, han (chata), noyon, ongon, zayan, ezhin, buudal atď. Z vyššie uvedených výrazov je najbežnejším a použiteľným pre veľkú väčšinu bohov a duchov je Ezhin - pán, vladca. Ezhin môžu byť nebeské bytosti - tengri, khans, noyons, ongons, duchovia zomretých šamanov a šamanov. Medzi nimi sú „distribuované“ všetky geografické objekty (hory, rieky, jazerá, atď.), Vlastnosti a javy v prírode, ako aj oblasť ľudskej činnosti. Podľa ideí šamanistov Ezhins je ich veľa. Zem je podľa šamanistických konceptov stredným svetom, ktorý je duchovne spestrený všeobecne aj vo všetkých jeho častiach. Každá lokalita, hora, rieka, jazero, neobvykla skala, prameň má svoj vlastný ezhin.

Okrem stredného sveta, v ktorom ľudia žijú, sa vesmír podľa Buryats skladá z horného a dolného sveta. Všetky tri tieto svety sú usporiadané vertikálne, jeden nad druhým. Každý z nich je ovládaný zvláštnymi božstvami a má svoje vlastné duchové. Horný svet sa zvyčajne nazýva nebeský - pod delhei (pod - vysokou, delhei - vesmír). Nebeský Buryats sa zdal na jednej strane ako abstraktná regulačná sila, Huhe Munhe Tengri - večná modrá obloha, a na druhej strane - bol považovaný za antropomorfné stvorenie, ktoré riadi celý svet. Zosobňoval dôvod, účelnosť a najvyššiu spravodlivosť; to sa považovalo za mužský princíp, ktorý dáva život, a Zem - žena, ktorá dáva formu predmetov.

Nebe sa preto nazývalo otec a zem - matka. Tvorivé pôsobenie neba sa nazýva slovo zayaabari (alebo zaya), čo znamená osud, udel, velenie, predurčenie. Nebo bolo považované za stelesnenie spravodlivosti, bol „pozvaný“ ako „svedok“ pri analýze zložitých súdnych sporov, prísahy. Na viditeľnej oblohe sa podľa predpokladu vrtá život usporiadaný podľa pozemského vzoru. Žije tu veľa nebeských hviezd (tengri), z ktorých niektoré sú považované za svetlé a láskavé, zatiaľ čo iné sú temné a zlé.

Všetky z nich pochádzajú z neba, sú večné a podstatou nástroja jeho vôle alebo rôznych síl použitých na všetky možné účely. Existujú rôzne názory na počet tengri, ich názov a účel. Podľa jednej z najobľúbenejších možností sú nebeské krajiny rozdelené do dvoch bojujúcich táborov: západný, dobrý, dávajúci ľuďom šťastie a východný, impozantný, nebezpečný pre ľudí. Hrozný Erlen Khan je považovaný za majiteľa podsvetia, ktorý má početných asistentov a pisárov, ako aj špeciálnych duchov duchov (poslov), ktorých posiela pre ľudské duše. Údajne má 9 verejných miest nazývaných Erlen Khanay Suglan a 88 žalárov, v ktorých miznú ľudské duše.

Nachádza sa tu tiež požiar Ezhin, voda, Ezhin Taiga (a osobitne duchovia jeho rôznych častí), patrón remesiel, statky Ezhin. Kováči bohovia vynikajú osobitne. Kováči bohovia podľa N.M. Khangalov, veriaci boli rozdelení do západných „bielych“ vedených Dabanom Holom Tengrim a východných „čiernych“, vedených štyrmi tengrim: Kharangi, Hara Sookhor, Buren a Buren Sookhor.

Za hlavné božstvo, zabezpečujúce pohodu v domácom živote, sa považoval už spomínaný Sahyaadai noyon, majiteľ ohňa. Okrem neho existovala celá škála duchov spojených s rôznymi aspektmi rodinného života: svadba, narodenie a rodičovstvo atď. Všetky druhy uctiených "starých žien", "dievčat", "starých mužov" atď. - toto sú spravidla duchovia zomretých šamanov a šamaniek, ako aj všetkých ľudí, ktorí sa po smrti uctievajú. Na rozdiel od iných duchov nie sú Ezhin v obvyklom zmysle, ich „funkcie“ sú rozmanité - poskytovať pomoc, prihovárať sa za svojich obdivovateľov, byť príhovorníkmi vyšších bohov a duchov.

V šamanistických presvedčeniach o nadprirodzených silách je zvláštne miesto obsadené nižšou démonológiou - všetky možné pekla, anahai, muu shubuun, boholold a ďalšie, ktoré väčšinou predstavujú zlé nečisté sily. Buryatskí šamanisti boli teda „obklopení“ množstvom rôznych duchov. Podľa ich myšlienok títo duchovia žili všade a všade - v lese a stepi, na úpätí hôr a na brehoch riek, v domoch a jurtoch, neustále napádajú životy ľudí, poškodzujú ich, spôsobujú strach a úzkosť.

Existoval celý systém obradov a obetí, ktoré sa ich zbavili alebo z dôsledkov ich „már“. Šamani boli zodpovední za riešenie celého radu týchto stvorení, aby potlačili svoje zverstvá, a tým pomohli ľuďom zmierniť situáciu. Reprezentácie nižšej démonológie sú neoddeliteľnou súčasťou všeobecného komplexu šamanistických ideí a učenia.

Pri charakterizovaní buryatského šamanizmu nemožno ignorovať taký dôležitý prvok, ako sú Ongoni. Buryats, existovali v dvoch formách: 1) vo forme obrazov bohov a duchov; 2) vo forme zvierat určených pre všetky božstvá - býk, koza a kôň. Panteón šuranizmu v Buryat má hierarchickú štruktúru, ktorá sa vyznačuje určitou harmóniou. V jej najvyššom kroku sú nebeské hviezdy - tengri pod vedením Večnej modrej oblohy. V XIX - začiatku XX storočia. v úlohe najvyššieho božstva sa začal objavovať Esage Malaan Tengri.

Za nimi nasledujú noyoni, veľkí Egejci a zayáni, duchovia slávnych šamanov a šamanov, vojenských a kmeňových vodcov. Ďalším krokom je množstvo miestnych miestnych obyvateľov (okolitých hôr, riek, lesov, duchovia chorob), rôznych starších, starých žien, dievčat atď. Poslednú najpočetnejšiu skupinu tvoria duše obyčajných smrteľníkov, ktorých ľud nerešpektuje. Nižšiu kategóriu predstavuje najnižšia démonológia - všetky druhy diablov, dom nazývaný peklo, anahai, muu shubuun atď., Zosobňujúce duše chudobných, urazené osudom, chorými ľuďmi.

Nina vysvetlila, že duch konkrétneho miesta je zvyčajne zlý. Pri zlých skutkoch a skutkoch duša tejto osoby nie je znovuzrodená, ale ostáva strážiť miesto. Verí sa, že hlasné reči, obscénny jazyk, konzumácia alkoholu, odpadky atď. Môžu znesvätiť také (a najmä posvätné) miesto. Za týmto účelom duch poručníka vysiela korupciu na znečistenie vo forme nevysvetliteľnej choroby, túžby, nespavosti. Toto je jeden z najbežnejších dôvodov pre návštevu šamana. Vážení ľudia prechádzajúci alebo prechádzajúc takýmto miestom sa vždy snažia hádzať mince, cigarety a zviazať stužku ako obeť, aby sa predišlo problémom.

V pohľade na svet pohanský Buryat neexistuje koncept neba a pekla ako pozostatok duše po posmrtnom živote. Ak ste sa narodili v prosperujúcej, bohatej rodine, kde vládne mier a láska, ste zdraví a úspešní, potom máte šťastie. Toto je analóg raja, iba na zemi. Podobne, ak ste chudobní, chorí, nešťastní, potom ste v pekle. Existuje aj koncept vnútroklanovej reinkarnácie, keď je duch predka zakomponovaný do nového člena rodiny, dieťa. V ideálnom prípade prichádzajú do závodu duchovia, aby zmenili svoju karmu. Predtým, dokonca aj pri pohrebe, bolo telo spálené na určitom mieste, aby zanechalo stopy. Ak malo dieťa na rovnakom mieste materské znamienko, potom sa toto znamenie použilo na určenie, ktorého ducha prišiel do tohto tela.

mirage

Obrady sa vykonávajú aj v určité dni a sviatky. Pocta majiteľom oblasti.
..
Majitelia oblasti v posvätnom priestore ázijských národov zaujímajú jedno z najdôležitejších miest. Ich bohoslužby sú početné v etnickom Burjatsku a Strednej Ázii, bariari, priesmyky - dabans2, pretože obývajú stredný svet a priamo susedia s ľuďmi. Niektoré z nich sú nebeského pôvodu, ale veľká väčšina je pozemských. V hierarchii šamanského panteónu zaujímajú najnižšiu pozíciu spolu s lusami - vlastníkmi vôd.

Pod nimi sú iba malí duchovia nižšieho poriadku: boholold, sudher, peklo a iní. Pozemský život ľudí, existencia pozemského, materiálneho majetku závisí od ich dobrej vole. Ako viete, v tejto oblasti existujú miestni a územní vlastníci. Rituály, ktorých cieľom je pocta majstrom tejto oblasti, sa skôr upokojuju než uctievajú. Ako však hovoria šamani, pozemskym majstrom tiež musia vzdať hold kvoli skutočnosti, že sú v tesnej blízkosti nás a ich vplyv na životy ľudí je veľký.

Majitelom oblasti ponúkajú obete predovšetkým pri hľadaní záštity, riešenia svetských problémov, ako sú: poľnohospodárske činnosti, obchod, cestovanie, otázky súvisiace s inými činnosťami na Zemi atď. V súčasnosti sa rituály - uctievanie miestnych majstrov v oblasti buržatov vykonávajú predovšetkým budhisticki lamovia, iba zriedkavo sú to šamani, ktorí takéto rituály vykonávajú vo svojej domovskej krajine alebo na kmeňových miestach uctievania celonárodného bohoslužby. V každodenných rituáloch s takýmito rituálmi
ako zula tahil - šamani k duchom oblasti obetujú špeciálnu misku s ponukami: serzhem sagaan tabag alebo obo uulin urgel. Do tejto misky s obetou dali biele jedlo (ságyan edeen) a nalial obetné nápoje: bielený čaj, vodku a mlieko. Tento pohár sa nachádza v malej vzdialenosti od pohárikov, kde su hlavné obete obetované nebeským bohom. V zulskom rite môže byť niekoľko takýchto tailských pohárov. Jeden je určený vlastníkom oblasti, kde sa koná obrad.

Ďalšia misa je pre majiteľov šamanovej vlasti. A tretí - pre vlastníkov lokality vlasti osoby, pre ktorú sa obrad koná. Šamani hovoria, že náš svet je rozdelený do troch častí: vrch je obloha, stred: zem a spodok - pod pozemským svetom. Každá časť má svoje vlastné pravidlá a zákony, ktoré je ťažké obísť. Keď teda pošlete obeť do neba, nemôžeme ignorovať pozemských duchov, pretože obeť nemôže okamžite ísť do neba, ale iba postupne prechádza všetkými úrovňami. A duchovia zeme prenášajú k nebeským duchom obete ľudí.

..
Uctievanie ohňa je primárne spojené s uctievaním krbu a až potom všeobecne ako oheň ako prvok. Na uctievanie krbu sa v byte vytvára oheň (v moderných podmienkach, zvyčajne v peci). Majiteľovi krbu sú denne ponúkané prvé jedlá s jedlom denne, každý si ich môže pripraviť. S pozývaním šamana existuje aj zložitejší rituál úcty k majiteľovi krbu. Je usporiadané v prípade, že je potrebné oživiť (prebudiť) krbu v novom dome,
buď oživiť zabudnutú (zaniknutú) krbu, alebo vyčistiť už existujúcu znesvätenú krbu. Na ceremoniál sa pripravuje zula tahil (bohoslužba, pri ktorej sa pripravuje oltár s obetinami: bielený čaj, biele jedlo, vodka, mlieko, zula-lampadas, hadak, hodváb, košeľa). Šaman kladie svoje atribúty a vyzýva duchov a božstiev, a tiež vyzýva majiteľa samotného ohňa a jeho manželku - Sahyaadai buural baabay.

Ghee sa podáva s ghí, jahňacím hrudníkom, vnútorným tukom z oviec a bielym jedlom a podáva sa tiež vodka, čaj a mlieko. Šaman sa pýta majiteľa centra šťastia a blaha rodiny v dome, záštitu nad obyvateľmi tohto domu. Oheň sa považuje za čistú látku, s tým je spojené mnoho zákazov. Preto je zakázané spaľovať odpad v ohni, hasiť ho vodou, dotýkať sa ho ostrými predmetmi a všeobecne ho nerešpektovať. Šamani veria, že z tohto dôvodu môže ochorieť každý, kto prelomí čistotu ohňa. Šamani volajú majiteľa ohňa za každú jeho modlitbu a žiadajú ho o silu, prosperitu a veľa šťastia v podnikaní.

Ctiť duchov vody.

V modernom buryatskom šamanizme je jeden z duchov, ktorý ovplyvňuje životy ľudí, považovaný za vládcov vody a pod zemským svetom - lusad (od slova lus-had, water naga). Zaberajú priestor spodného sveta, všetko pod povrchom Zeme: vodu a celý priestor podsvetia až po kráľovstvo Erlig Khan. Ako hovorí šamani, sú slepí, hlúpi, ale majú dobre rozvinutý čuch a sluch. Duchovia losadov sú uctievaní predovšetkým preto, lebo sú nositeľmi pozemského tovaru a zdravia.

Závisí od nich celý tok a bohatstvo riek, rezervoárov a zdrojov, produktivita pôdy a v dôsledku toho stav hospodárskych zvierat a plodín. V ich jurisdikcii sú ložiská nerastov aj v podzemí. Slovo lusad tibetského pôvodu (Tib. Lu - had) a preniklo k Mongolom a Buryatom príchodom budhizmu. Západní Buryats, ktorí nezažili vplyv budhizmu, majitelia vôd nazývali uһan hat (khans of the water). Lusad je spoločný názov pre majiteľov vôd a podsvetia. Majitelia jednotlivých riek, jazier a prameňov sú zosobnení a majú svoje vlastné mená.

Voda sa vo všeobecnosti považuje za čistú látku, ktorá čisto porušuje to, čo je hriech. Majster riek, jazier, liečivých prameňov - aršanov a vo všeobecnosti akýkoľvek zdroj vody a nádrží, vrátane studní, je schopný potrestať človeka chorobami z dôvodu neúcty k nim. Choroby, ktoré posiela lusad, sa týkajú predovšetkým genitourinárneho systému a kože ľudí. Šamani vo svojich obradoch obetujú svoj podiel obetí a volajú ako asistenti pri vykonávaní určitých náboženských obradov.

V súčasnosti sú ponúkané nasledujúce druhy obetí na uctievanie duchov vôd a podsvetia. Najjednoduchšou ponukou je obetovanie deviatich šperkov - yuen erdeni1. Klenoty sa vkladajú do kúska cesta a vrhajú sa do vody, zatiaľ čo osoba, ktorá pripravuje obetu, vyslovuje duchom vody slová modlitby. Existuje tiež veľký rituál úcty k vodám - lusad tahil alebo lusadai hunde. Na tento obrad sa pripravuje obdĺžniková plošina s rozmermi asi 50 x 60 cm, plochá doska alebo drevovláknitá doska, v ktorých sa vyrobí 9 x 9, 81 dier, do nich sa zasekne osemdesiatjeden vetvičiek burgaanu.

Každá vetvička je zdobená jedným bielo-modrým úpletom samelga. Nižšie sú uvedené vodné bytosti deviatich druhov: ryby, žaby, korytnačky, jašterice, slimáky, lastúry, raky, hviezdice, hady vyrobené z nekvaseného cesta, každý z deviatich kusov a zasadený do deviatich radov, deväť v rade. Z cesta sa formuje aj deväť ikonových lámp - zula, ktoré sa inštalujú do voľného priestoru dosky. Na voľnej strane dosky je modrý hadag, na ktorom je umiestnených deväť šperkov a kúskov brokátu.

Zhora je celá inštalácia zahalená do červených, zlatých a strieborných vlákien. Pre obrad je tiež potrebné pokryť Zula Tahil. Je sprevádzaná vyvolávaním všetkých duchov, s pomocou ktorých šaman robí obeť (predkovia, trinásť chát, burkhan sagaan garbal) a vyvolávaním samotných lusadov. Znovu prežite ponuku na palube s vodou z troch zdrojov. Obrad sa zvyčajne koná pri vode a keď je hotový, obetný dar sa spustí do vody alebo zhorí na brehu rieky.

Ak sa rituál nedrží v blízkosti vody, potom sa horí smerom k rezervoáru vody , dopredu vylejú na zem, kde budú páliť obete, obetnú vodu z troch zdrojov. Z tejto vody tiež prostredníctvom výslovnosti modlitieb robia lusadai arshan (uzdravujúci elixír vodných duchov), ktorý údajne lieči choroby vyvolané vodnými duchmi. Účelom obradu je žiadosť o záštitu nad vodami a ich upokojenie.

...

mirage

Úcta kováčskych božstiev.

Kult kováča zohráva pri šuranstve v Buryate veľmi dôležitú úlohu. Pochádza z archaického obdobia, keď boli železné a kovové nástroje v spoločnosti mimoriadne dôležité. Nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o čase výskytu tohto kultu, ale aspoň je zrejmé, že už existoval v čase ťažby a spracovania železa. Kováčsky kult v súčasnosti stratil svoj pôvodný účel a spája sa s uctievaním predkov kováčskych klanov.

Kováčstvo - darkhanizmus - sa v buryatskom šamanizme nepovažuje iba za remeslo, ako je kovanie kovu, tepanie, rezbárstvo, ale v širšom zmysle vo vzťahu k akejkoľvek oblasti zmeny v hmotnom svete. Darkhans, sú tiež maliarmi a sochármi, tj tvorivými ľuďmi, ako sa hovorí v Buryats: urán v zónach je kvalifikovaný človek. Hovoria o ľuďoch, ktorí majú predkov kováča: darkhan ug tay - druh kováča. V skutočnosti mali v každom klane v minulosti Buryats predkov - kováčov, v niektorých klanoch kvalifikovanejších a v niektorých menej.
Kováčske božstvá - Darkhan Tengari - na šamanistickom panteóne božstiev zaujímajú trochu odlišné postavenie, tieto božstvá nie sú zahrnuté v 99 Tengarii a nezávisia od žiadnych iných božstiev, ale rovnako ako všetky ostatné sú podriadené najvyššiemu bohu-stvoriteľovi. Kovári sa nachádzajú na severozápadnej strane oblohy. Považujú sa za veľmi silné a prísne, k potrestaniu od týchto božstiev dôjde okamžite a nástrojom trestu sú v prvom rade železné predmety.

Predpokladá sa, že kováčski predkovia môžu svojich potomkov potrestať dopravnými nehodami alebo takými nehodami, keď sú niektoré časti tela poškodené železnými predmetmi. V súčasnosti sa šamani spájajú s úctou kováčskych božstiev, predovšetkým, s kultom kováčskych predkov a odporúčajú, aby sa s nimi špeciálne zaobchádzalo s tými ľuďmi, najmä s mužmi, ktorí sa takýmto spôsobom zaoberajú činnosťami súvisiacimi s remeslom: stavba, strojárstvo, jedná sa o železo.

Uctievanie kováčov prebieha rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšie je nosiť - sergem (oslobodenie obetnými nápojmi), hlavne archa vodka (mliečna vodka), mlieko, čaj a biele jedlo. Zložitejšie bohoslužby sú zula tahil (bohoslužby, v ktorých je oltár pripravený s ponukami: bielený čaj, biele jedlo, vodka, mlieko, zula-lampadas, hadak, hodváb, košeľa a ďalšie), ktorý sa uskutočňuje na pozvanie šamana alebo kováča. Najväčším uctievaním je dar hanai hүndé (uctievanie kováčov), na ktorom spolu s oltárom - zula tahil - ponúkajú stromy a obetný baran.

V tomto obrade sa kováčom môže venovať aj koza červenej farby (һeterlehe). Šamani-kováči (darhan-bөөnүүd) sa považujú za najmocnejších medzi šamanmi, pretože sú sponzorovaní kováčskymi božstvami, o ktorých sa predpokladá, že majú veľké magické sily. Získajú túto moc z ohňa, v ktorom kované železo, a oheň podľa šamanistického presvedčenia má čistiacu silu. Pri kovárskych rituáloch kováč šamani zohrievajú železo a kovárajú ho na rituálne účely. Šamanistická tradícia tvrdí, že kovári môžu vyhnať zlých duchov a liečiť choroby. Kovári majú tak predpísanú schopnosť liečiť a čistiť sa od negatívnych vplyvov.

mirage

AKO SA STAVAJU ŠAMANMI?

Každý sa nemôže stať šamanom. Šamanom sa môže stať ak mal v rode šamana. Ak z nejakého dôvodu človek nevie o svojich predkoch /šamanoch, potom je v určitom okamihu jeho života postihnuty „šamanskou chorobou“ a to isté stalo aj so samotnou Ninou. „Šamanistické ochorenie“ je rad špecifických ľudských stavov, ktoré sprevádzajú zrod šamana. Toto nie je choroba v obvyklom zmysle slova, pretože nie je výsledkom akejkoľvek infekcie, nakazy, fyzického zranenia alebo duševného ochorenia.

V istom zmysle môžeme povedať, že ide o skúšku aj „preformátovanie“ celej štruktúry osoby, ktorá je pripravená stať sa šamanom. Preto možno „šamanistické ochorenie“ považovať za prvé štádium šamanského zasvätenia, pretože postupne sa stáva zasvätenym.

Celkom „šamanistické ochorenie“ je istým obdobím „šamanovho narodenia“, rovnako bolestivé, ale nevyhnutné ako zvyčajné narodenie osoby, pretože počas „šamanistickej choroby“ sa meni správanie človeka, jeho postoj k životu, jeho telo a atď. Najcharakteristickejšími príznakmi šamanistického ochorenia sú zvýšená ospalosť, často sprevádzaná nočnými morami, tendencia k osamelosti a dlhé prechádzky v nespojiteľných miestach, vízie, rôzne halucinácie, časté bolesti hlavy, ktoré v niektorých prípadoch zasiahnu epileptické záchvaty, ako aj kŕče zvláštneho pôvodu a nadmerné premýšľanie.

Nech už sú príznaky „šamanistickej choroby“ akékoľvek, nie je možné ich odstrániť akýmkoľvek liekom alebo „mágiou“, naopak, situáciu len zhorší, pretože jej podstata je spojená s mocnejšími silami ako ľudské. „Šamanistické ochorenie“ sa vyskytuje, keď si niekto vybral liehoviny, aby sa stal šamanom. Navyše, v niektorých prípadoch sa to javí iba ako dôsledok skutočnosti, že vyvolený nechce byť šamanom, a potom ho duchovia budú mučiť podľa potreby.
A v niektorých prípadoch je to iba štádium formovania šamana. Ale v každom prípade, bez ohľadu na príčinu „šamanskej choroby“ vyvolený nemá inú možnosť, ako prijať svoj osud a zapojiť sa do šamanizmu, po ktorom „šamanistická choroba“ a všetko negatívne s tým spojené zmizne bez stopy, akoby sa nič nestalo.

Nina je mladý šaman, tak vo veku, ako aj v počte zasvätení, ktoré dostala v Burjatsku. Má tri z nich. Existuje deväť úrovní zasvätení. Úroveň závisí od toho, aký hierarchický význam ducha môže mať počas kampane. Žena môže byť obyčajným šamanom, silnejším liečiacim šamanom môže byť buď muž, alebo žena. Iba muž môže byť najsilnejším šeranom Darkhan. Mladým šamanom pomáha pri školení skúsenejší a vyšší stupeň obetavosti.

Iniciácia šamana sa koná v takzvanom „posvätnom háji“ (časť lesa, ktorá sa považuje za posvätné miesto). V stave tranzu získa šaman bezprecedentnú silu, lezie na vysoký strom, aj keď príroda nemá ľahké telo a obratnosť. Ducha v ňom sa hovorí: „Ukáž svoju silu!“ A potom som si samozrejme hneď pamätala, že na vysokých céderách, pod ktorými sa našli prvé mŕtvych Dyatlovitov, sa vo vysokej nadmorskej výške odlomili silné vetvy. Buryatskí šamani boli vždy pochovaní osobitne v posvätnom háji a zdvíhali sa nad zem bližšie k hornému svetu. V ideálnom prípade malo telo stúpať s dušou.

Šaman sa pripravuje na každý obrad. Prináša sa obedné jedlo, často biele. V závislosti od toho, aký obrad sa chystajú viesť, je vyvolaný určitý duch. Šaman niekedy žiada svojich predkov, aby prišli a pomohli konkrétnej osobe. Počas zaklínadla šaman vstúpi do tranzu, potom do stavu ovplyvnenia. Šamanova duša ako človek opúšťa telo a je nahradená duchom, po tranze si pamätá takmer nič. Zdá sa, že duch vstupujúci do tela je schopný hovoriť, klásť otázky, má svoje zvyky, charakter, gestá, hlas. Ak ide o starodávneho ducha, hovorí jazykom, ktorý používa zastarané slová a obraty reči. S týmto vedomím sa prekladateľ pozýva vopred.

Nina Chimitova pripustila, že nehovorí plynule v buryatskom jazyku, ale hovorí v tranze. Ongon duch je vysvetlený, prečo ho nazývali. Môžete klásť akékoľvek otázky, minulé alebo budúce. V tomto okamihu je hranica medzi časmi vymazaná. Najčastejšie sa pýtajú na príčiny choroby alebo ťažkú ​​situáciu. Duch naznačuje tento dôvod.

Zvyčajne to sú hriechy jedného z predkov, hádky, vraždy, znesvätenie prírody. Podľa Niny existujú liehoviny, aby pomohli. Ak ste na obrad dobre pripravení, určite príde duch a pomôže. Vo všeobecnosti je hlavnou funkciou šamana modliť sa za svoju rodinu a za svoj ľud ako celok. Keď sa ľudia iných národností obracajú, ongons hovorí, že sa obracajú na ducha svojich predkov, napriek tomu pomáhajú kontaktovaním ducha predkov konkrétnej osoby.

Atributika šamana má ochrannú funkciu. Proces získania šamanistického kostýmu a príslušenstva je rozdelený na stupne zasvätenia šamana, ktoré sú v prísnom poradí a sú sprevádzané určitými obradmi, ktoré ich inšpirovali:

1. Prvé zasvätenie šamanom sa nazýva rituál - šanár. Pred obradom si novo narodený šaman získa právo obliecť sa:
a) Degel - župan je vyrobený z modrého materiálu, ktorý je spojený so vždy modrou oblohou (Huhe-munhe tengari), ktorá je obľúbenou farbou bohov, symbolizuje večnosť, stálosť, vernosť, symbol maskulinity ,

b) Mayhabshi - klobúk so závesmi, ktoré zakryvajú oči. Na Žalúziach su vyobrazene oči. Sú vyrobene v troch farbách. Tvar očí je vystrihnutý z červenej látky, bielkoviny sú vystrihnuté z bielej látky, žiaci sú vystrihnutí z čiernej látky. Symbolizujú oči ongónskeho šamana vstupujúceho do tela. Počas tranzu sa shamanove oči zvinú a ongón, ktorý ho zamoril, sa začne pozerať na toto svetlo pomocou svojich očí na žalúziách. Stuhy vyrobené z kúskov saténu štyroch rôznych farieb sa prišívajú k zadnej časti čiapky v mieste ich spojov, lemujú sa okraje a na každú stuhu sa prišíva päť ďalších stuh rôznych farieb. Tieto stužky symbolizujú viachlavé hady a použité farby predstavujú charakteristickú pestrú farbu kože hada;

c) Toli - okrúhle zrkadlo rôznych veľkostí, vyrobené s prihliadnutím na umiestnenie na hrudi a je vyrobené z kovu, má žltú farbu. Oblečený na krku s hrubou niťou alebo opletením. Toli je druh ochrany pred nepriateľskými duchmi a odráža nepriaznivú energiu. Okrúhly tvar zrkadla symbolizuje slnko. Nebeské svietidlo, ako to bolo, ho obdaruje svojou silnou energiou, schopnou oslepovať, odpudzovať, spaľovať; zvlášť silným útokom na zlých duchov sa na Toli vytvárajú roztavené diery.

d) Bardag - bič je vyrobený z niekoľkých prútov. Nad prvou partiou sú zmenšené kópie kovových zbraní: luk, šabľa, šípy, nôž a kľúč ku dverám tengari. V druhej partii sú zmenšené kópie kovaných predmetov: kladivo, kladivo, kliešte. V treťom zväzku sú uložené malé kópie rebríka, lana, strmene, háčika, člna a vesla. Na každom lúčiku visia tri kónické zvončeky. Zbraň symbolizuje prostriedok boja proti zlým duchom, kľúč mal magickú schopnosť otvoriť údajne existujúce dvere a predstavovať vchod do neba.
Predmety kováča sú obdarené veľkou magickou silou vďaka silnému duchu sponzorujúcich kováčov a ich kováčskej zručnosti. Schodisko symbolizuje obrady, ktoré urobil šaman, a kroky na ňom symbolizujú ich počet. Lano, strmeň, háčik, čln a veslá, okovy - sa používajú na pohyb po rieke iného sveta pomocou háčika, ktorý šaman odtláča z tohto sveta.

e) Tamburína /bubon - symbolizuje vesmír, obrazy Slnka a Mesiaca na ňom patria k starodávnej úcte solárneho lunárneho kultu. Z vnútornej strany je tamburína rozdelená na dve časti dvoma tyčami, ktoré symbolizujú štyri svetové strany. Počas zaklínadla šaman vzal ruku do stredu priesečníkových tyčí symbolizujúcich stred vesmíru, ktorý drží. Palička - toyboro symbolizovala hada.

Had je predmetom takmer celého priestoru šamanistického kroja, ktorý odráža starodávnu sémantiku tohto obrazu, ktorý je prostredníkom medzi tromi sférami vesmíru. Nie je obvyklé, aby šamani z Buryat zdobili tamburínu maľbou, pretože obraz sa kvôli častému používaniu nedrží. Niekedy sa na jeho povrchu objaví obrázok. Na taminine v Nine sa objavil obraz brezy, symbol Svetového stromu.

Keď je šamanovi pridelený druhý stupeň zasvätenia, získa právo dať sa na mys - archali tvoria železná doska s rohmi na bokoch (samotná doska je zúbkovaná). Na bokoch sú tiež zavesené dva hady vyrobené z čierneho zamatu, hadí ústa vystupujú z červeného zamatu. Pod doskou je zavesený plášť z troch kusov látky, ktorý končí v ostrom uhle zošitom k sebe a visiacim vo zvislej podobe. Každá má špecifickú farbu: horná časť modrej je symbolom oblohy,
prostredná časť červenej je symbolom ohňa, spodná časť zelenej je symbolom Zeme. Po stranách plášťa visia dve stuhy pozostávajúce zo šiestich saténových kúskov rôznych farieb, usporiadaných jedna po druhej vo zvislej podobe (hore je modrá, žltá, červená, zelená, biela). Tieto stuhy symbolizujú hady s pätnástimi hlavami a rôzne farby škvŕn sú pestrou farbou hadích. S ich pomocou mohol šaman voľne prechádzať zemou, ohňom a vystupovať do neba. Na vrchu taniera bol vyobrazený býk - prasa, jeho obraz bol vyrezaný z malého kúska modrej látky, tento býk vyobrazil majiteľa Bucha - noyona,s pomocou špeciálnych modlitieb bol Buka nazývaný - poludnie a jeho obraz bol spiritualizovaný. Potom šaman získal mocnú moc, ktorú mu dal Bukh - noyon. Teraz môže šaman vpustiť do svojho tela silnejších duchov a môže zdieľané entity vylúčiť z človeka.

Po prijatí tretieho zasvätenia šaman dostane pokrývku hlavy Orge. Kované zo železa. Skladá sa z obruče s dvoma prekríženými oblúkmi, ktorá symbolizuje štyri svetové strany, štyri vetry a štyri ročné obdobia. Samotná obruč obsahuje myšlienku uzavretého sveta ľudí. Rohy na korune sú kované zo železa. Prvý roh je zoskrutkovaný v špirále zhora nadol v smere hodinových ručičiek a druhý roh proti smeru hodinových ručičiek. Rohy sú druh antény. Podľa šamana, keď vstúpi do tranzu, nad ním sa objaví mrak (nazývaný duch), a rohy začnú pôsobiť ako vodiče mraku (ducha) v tele. Tento stav sa nazýva spiritualizovaný mrak (ulan amitai). V týchto šatách môžete ísť na dolný svet na pohrebný obrad.

Ako rituál ovplyvňuje zdravie šamana? Nina odpovedala, že po odstránení obzvlášť silného negatívneho účinku môže byť šaman chorý, ale zvyčajne nastane upokojenie.

mirage

Na záver poviem, že moderný šamanizmus prechádza výraznými zmenami. V 80. rokoch sa začalo oživovanie náboženských vyznaní, šamanizmus sa začal oživovať a získaval nové trendy času ako neo-šamanizmus. Predkovia šamanisti, ktorí odišli pred revolúciou, si však v Mongolsku zachovali posvätnú časť tradícií starovekého svetonázoru. Pretože táto znalosť sa odovzdáva z generácie na generáciu ich potomkom. V našom modernom civilizovanom svete v období globalizácie, keď sú vymazané všetky hranice, sa prejavuje veľký záujem o sibírsky šamanizmus.

Podľa vedcov zachoval túto starodávnu kultúru s vrstvami posvätných znalostí na vedeckej a praktickej úrovni buryatský šamanizmus. Dnes mnohí chodia na šamany nielen na liečbu, ale aj na požehnanie, radu, predpovede a prognozy. Šamanizmus nemá ani rasové, ani národné ani teritoriálne hranice. Navždy modrá obloha - stelesňuje kult šamanizmu. Miestna náboženská organizácia šamanov „Tengari“ bola oficiálne zaregistrovaná na Ministerstve spravodlivosti Ruskej federácie 4. augusta 2003 v Ulan-Ude. Hlavné ciele vytvorenia organizácie sú: -

Oživenie náboženských šamanistických tradícií a zvykov obyvateľov Buryat. - Vykonávanie šamanistických obradov, rituálov a modlitieb - Pomoc ľuďom pri riešení ich problémov - Zvyšovanie úrovne duchovnosti obyvateľov Buryatia - Zachovanie a rozvoj kultúrneho dedičstva republiky. V nasledujúcich rokoch vznikla potreba a otvorenie pobočiek v iných mestách otvorilo zastúpenie v Moskve, Irkutsku, šamanskej skupine v Berlíne (Nemecko), Hailar (Čína). Medzinárodná akadémia tradičného lekárstva. Organizácia M. Nostradamusa je definovaná ako základ pre rozvoj šamanizmu v Rusku.

O Tengery natočili dokumentaristi z USA, Nemecka, Moskvy a Petrohradu. V Spojených štátoch vydal album „Shanar“ (zasvätenie šamanom), ktorý prežil niekoľko opakovaní. Ruská akadémia vied poznamenala, že MROSH Tengari je najdynamickejšie sa rozvíjajúcou šamanskou organizáciou nielen v Burjatsku, ale aj v Rusku. V Petrohrade bola otvorená pobočka náboženskej organizácie šamanov „Tengari“ Burjatskej republiky „Šamani pri jazere Bajkal“. Bola dokonca potrebná výstavba chrámu pre rituály, pretože nie je vždy možné v meste vykonávať rituály podľa všetkých pravidiel.

Okrem toho sa v Burjatskej republike oživili modlitby na posvätných miestach. Tento taban je mohyla v okrese Mukhorshibir, okrese Buhe Baatar - Tarbagatai, okrese Buha noyon - Tunkinsky, Shilsana Buural baabay - okres Kizhi, okres Barkhan Undar - Kurumkansky, okres Moyhoto - Zakamensky a samozrejme na jazere. Olkhon a jazero Baikal. Stretnutie sa ukázalo ako veľmi poučné a zaujímavé, umožnilo pozrieť sa na šamanizmus zvnútra, načrtnúť potrebné analógie a prípadne sa dotknúť podstaty pohanského svetonázoru.

Библиография:

1. Корнеев А. Что такое "шаманская болезнь".-2014.Электронный доступ к статье: http://infinix.com.ua/ezoterika/chto-takoe-shamanskaya-bolezn/

2. Религиозная организация шаманов "Тэнгери" https://vk.com/tengeri

3. Цыденов Э.М. К некоторым обрядам в современном бурятском шаманизме.-Вестник Бурятского Государственного Университета,-2012 г./8.-с.242-247.

mirage
mirage

ci to video ide
dnes zapadalo pomaly slnko, ked som mal pocit, ze sa na mna z oblohy nieco diva

tvar pareidolia
https://www.metacafe.com/watch/12071908/parei/

mirage

ako take, moze len vitat, ze svedsko a bielorusko sa podujalo na tento pristup - ak ten pristup je v '' sulade'' s mentalitou obyvatelstva a to je s tymto pristupom uzrozumene - budu k dispozicii informacie aj z opacnej strany

svedsko ma 10 mio. obyvatelov, 23 tis. infikovanych a 3 tis. ex., tj 13%-na miera fatalnosti pripadov

zaujimave su ale nie iba cisla, ale aj dalsie info za nimi - dalsie info o nakazenych
23 tis. nie je vela a dalo by sa to analyzovat podla
veku,
- chorobopis a zdravot. stav ludi
miesta nakazy alebo pravdepodobneho miesta,
-sposobu zivata - byva sam, v rod. dome, v bytovke, gette, zamestanie maly velky kolektiv
od koho to chytili ( od pribuzneho, sirieho suseda, kolegov, v mhd, zdrav. pracovnikov, social pracovnikov...)
- pavuk ci sa obete poznali, mohli stretnut...
- zvyklosti, podla etnicity

a potom sa mozu robit zavery a porovnanie jednotl. statov
ak sa neurobi aspon pri jednom mensom-strednom state takato analyza, tak nech idu do r*ti s informovanim o pandemii
na emotivne story vsetkehu druhu bez racionalnej info nie v takomto case nikto zvedavy

slovensko ma menej ex oproti swe, ale koho sme zachranili a za aku cenu?, ludi co aj tak do roku odidu na ine choroby?
chytaju to aj mladsi, co je to za ludi, staraju sa o svoje zdravie aspon primerane svojmu veku? aby sme tu z vacsej casti nefnukali nad ludmi, ktorym to je samym jedno co im moze hrozit

ak ma infekcia u vacsiny lahky priebeh, tak tie cisla nejako neohuruju

mirage

vyzera adekvatnejsie ako potetovani d*menti

na nieco bola tato kriza dobra
- uzitocne cvicenie na odnoz pandemie - ukazalo nepripravenost na nieco tvrdsie od tohto virusu
- prestane sa s podavanim ruk, nahradi sa japonskym kyvnutim?
- cista obloha,
- rovnako dobre posobi zastavenie otr*vnej kultury, este tak zakazat pustanie rozhl. stanic v prevadzkach, pracoviskach a na verejnosti.., kultura by sa uz vobec nemusela obnovit
- chripka sa siri rovnakym sposobom a urcite zoberie par stoviek osob najblizsiu sezonu, tych istych, kt.by zobrala aj korona, ale stat ziadny 1-2 mesacny lockdown kvoli tomu nezavedie, takze nejde o exnutych ale o to, aby neskolabovala cast spolocnosti
- ukazala hanebne spravanie medii

mirage

rokmi v aprili praskol ropny vrt v mex. zalive, to mohlo mat skutocne finale

mirage

corona kraca stockholm. ulicami

https://www.youtube.com/watch?v=LVxB1FW0Pjs

mirage

na marec/april sa niekde mihla info, ze mongolsko si pocina dobre

mirage

hudob. vlozka

https://www.youtube.com/watch?v=BF6gaJW9MuA

a vie sa nieco blizsie o svedskych nakazenych, nedorazil virus do stockholmskych pristahoval. predmesti?

mirage

kt by bolo dobre vyplevelit.. a posty deletnut

kazdy link by mal byt uvedeny 1,2 vetami..
na tento som klikol, pretoze si pamatam nazov schall und rauch, ale inak na hololink nekliknem, pretoze niekto je schopny sem linknut take sprost*sti, ze skoda slov

taky hololink od afinabula som na 99% neotvoril

mirage

je 10 mio a 19. exlo 29 ludi, preco udaj 108, aky tvar ma ten vzorec?

mirage

odolavaju korone zatial udajne neocakavane uspesne

prvy bezdomovec, ktoreho si pamatam v bratislave, roky 86-87 v centre mesta, este za komunistov, bradu mal zcasti hnedu od tabaku

https://www.youtube.com/watch?v=onb0j1F6GpQ

nedozil sa asi ani 1989

mirage

contemporary, ballad, easy listening
piano a la 70s (ballad for adeline)
tak trochu cheesy

Feinberg - sonata 3

https://youtu.be/nCslDmwzWhE?t=606

mirage

az tak nebezpecny a v zime by uz v eu bolo ticho, tak pod takouto hudbou by mohol vietor zavievat snehom zvysky europ. civilizacie

liszt - chasse neige - berezovsky

https://www.youtube.com/watch?v=5Z7YHOgIF3A

mirage

si musia vediet ochranit kratku 200km suchu hranicu, s navyse tak prestiznym susedom ako tur, aj bez pomoci,

hoci nejaka pomoc, hlavne ako prejav solidarity a moralnej podpory, by im mala byt od statov eu poskytnuta, inak nech tu hranicu az po more odstupia bulharom

mirage

vymene zafod emotovic vs ptr evergrini

neviem, kto organizoval anketu - kto urobil viac proti sireniu kv - ale korektnejsia otazka by bola myslite si, ze by mat ako premier zavrel v marci hranice tak ako to urobil pele, o kolko dni skor, neskor, alebo nezavrel.

mat ako premier by asi poslal aj ita lyziarov do dom. karanteny, takze by mozno zaciatok krizy zvadol lepsia, ak by bol premierom uz cely marec

mirage

v teto knize jsou zachyceny udalosti peti dnu, za nichz se americka veda octla ve vazne krizi.
udalosti, k nimz doslo v souvislosti s kmenem andromeda, byly smesi predvidavosti a posetilosti, nevinnych chyb a neznalosti.
kazdy tu mel okamziky, v nichz zazaril jeho duvtip, a okamziky neuveritelne hlouposti.
proto je temer nemozne psat o techto udalostech, aby se nektery z ucastniku necitil dotcen

mirage

nebola v eu zalozena firma the virus solutions a na uliciach nie su tabule do not talk to the virus, tak boj asi nie je vedeny uplne vazne

talentovany slovensky reziser babijak by mal co naskor natocit film the hnusoba, inak vazne zavaha, .. da sa ocakavat, ze sa toho urcite chopi hwd
tak ako capek uviedol do sveta slovo robot, zda sa rovnako , ze aj hnusoba ma potencial

situacia je vazna -
zvucka pre relacie
https://www.youtube.com/watch?v=0O2-Id3ndFE

mirage

od tejto rusky som nevidel. v skratke udajne vystudovala epidemiologiu v 90. v moskve ale zije v ita a robi sprievodkynu, ma priatelku na ambulancii 1.pomoci, ktora spade pod dve nemocnice atalanta, siena,
ambulancia mala navstevu inspekciu virusologa, 1:50, 5:00, s ktorym sa tato rozpravala, virus je uz iny ako ten v cine, diagnozu stanovuje patolog, na zaklade vyterov?4:00, 9:00 ktore sa pouzivaju pri bakteriach

https://www.youtube.com/watch?v=K10dDbfvvpM

mirage

ci z kozmu alebo z hornych vrstiev atmosfery
mne sa prva tretina -polovica velmi pozdavala, a aj som v zanri scifi zamrzol v 70 rokoch, 70/80, novsie knihy sa mi uz nepacili, fantasy nemozem ani citit

pod pseudonymom john lange napisal dobru knihu dvojice, mne niekedy becko sadne viac ako a

mirage

na youtube?

ja som si spomenul na knihu kmen andromeda od crichtona

mirage

si vnuknutie sem nieco napisat?
pred cca 2 tyzdnami som bol v retazci si nieco kupit na jedlo, vosiel som medzi regale a videl som ako z regalu doslova vyletelo 1kg balenie mleteho cukru, ale velmi spektakularnym sposobom, nieco ako skok do vody s 8 obratkami a vsetko prebehlo tak 2x zrychlene, aj pad, (normalne gravitacne zrychlenie ma clovek uz v oku).
vyskocilo z vysky tak 40 cm a dopadlo od regalu 30-35cm
tak ma to zaskocilo, ze som ten balik obisiel ani ho nezdvihol, takze chlap co vosiel kratko nato do ulicky z opacnej strany sa na mna prekvapene dival.
najskor som myslel, ze to nejaky pracovnik, co doklada Tovar, z druhej strany regalu postrcil, ale videl som, ze regal je v strede prehradeny plechovou stenou.
tak 20 baleni bolo poukladanych na stojato a 4-5 este na nich nalezato, aby sa zmestili do priecinku, a jeden takyto lezaty odtial vyletel
ak mal balik d(x)>s(z)>v(y), tak dlzkou bol zasunuty do regalu a v smere osi x odtial teda vyletel, hned urobil 3 obratky okolo osi x, hned nato 2-3 obratky okolo osi y (stale este v lezatej horizontalnej polohe), po tomto sa otocil z horizontalnej polohy do vertikalnej, zacal padat kolmo k zemi, pocas padu urobil 2-3 obratky okolo osi dlzky teraz ale reprezentovanej osou y

potom som mal sled myslienok takyto: to bolo ako polterg, bohvie ci tieto story o pg prezentuju iba krestania, alebo aj ine nabozenstva napr. budhisti, no ale na tuto story by bolo dobre sa spytat, ak uz vobec niekoho, tak knaza

mirage

na worldmeters su aj tieto udaje, ale iba sumarne za cely svet, nie aj podla jednotlivych krajin, co je neuveritelne, preco tieto udaje skryvaju

https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-age-sex-demographics/

obete su dochod. veku, z toho 50% mala zdravotne problemy a corona ich dorazila, z druhych 50% bohvie kolko silno fajci aj do vysokeho veku a aj medzi zenami. kto bol v rak nem ita, urcite videl ako tam fajcia starsi vo vacsej miere ako u nas

na postoji v clanku zverejnili matovu mapu nakazy na slovensku v jednom clanku iba v rozmazanej podobe..klaunolistika

ad amerika, tam by som hodnotil vyvoj podla jednotl. unijnych statov, nie federaciu ako celok, a tak porovnal s europ. statmi

mirage

aka je situacia v severnej dakote?

mirage

a celkovo media neuvadzaju blizsie udaje o strukture ex

ani vek, ani rod, ine udaje napr pritomnost nikotinu v krvi

takze ani tieto udaje nie su prilis vypovedne

ak v ita je 20% obeti napr. silno fajciaci dochodcovia a vo svedsku trebars 20% cernochov, ako to bez tychto informacii porovnat?

preco novinari nevedia ziskat a zverejnit aj tieto udaje..

mirage

bola premierkou remisova alebo sulik,

nevadi mi, ze mat slzi, ze ma tak rad svoju babku,

ale ked sa o nu tak boji, nech ju posle na mesiac do tatier, na altaj alebo inde do hor a nestrasi za danej situacie blackoutom

mirage

yoshi nakaza by spieval zere hlavne katoliky..
hadam svedsko aj bielorusko vydrzia vo svojom kurze

mirage

je quasikomunist. zaklad vo vychove, ako hovoria jeho oponenti, a ten mu asi pomohol k tym rozhodnutiam ako vypoklonkovat mad. prezidenta na hraniciach, poslat nekrestan. migrantov do r*ti, zavriet teraz hranice

uzavriet hranice bol dobry priekopnicky cin, dalej ale mala nasledovat dom. karantena pre ita. lyziarov, ludia nad 62 sa mali do urcitej miery izolovat, a samoizolovat, tj napr. ak pracuju dat im volno ak chcu a 60% nahrada mzdy, otvaracie hodiny v obch., 1 hod na prechadzku v parku, nejaka segregacia v mhd, na verejnosti v kontakte s nimi povinnost drzat odstup 1-2m, uradnici pri kom. s nimi nosit rusko,

ale firmy, ktore budu pokracovat vo vyrobe, v sluzbach, povinnost vytvarat rezervny fond na epidemiu, ktory bude mesacne odvedeny statu a do 2 rokov bud pouzity alebo vrateny firmam
pretoze, hosp skody, co su teraz, tak to je akoby sme platili uletene sumy na zdravotnictvo pre ludi nad 65 a aj v zdravot. musi byt nejaky strop, ludsky zivot nema nekonecnu cenu.
takze nie celu spolocnost ochromit a otr*vovat nosenim rusok na ulici

skoda, ze tato zdravot, kriza sa prekryvala s volbami, pretoze rozhodnutia odch. aj prich. vlady su pod vplyvom volieb - prvi nechali lyziarov, druhi zaviedli ruska

mirage

ako sa bude vyvíjat situácia v rak. nem, cr, angl., pretoze utvorit si nazor na tuto infekciu na zaklade udajov v tomto smere d8bnutych juzanských statov ako ita, spa je predcasne

taki svedi "zacali" tam, kde anglicania skoncili a idu dalej podla seba, hadam im ten tvrdy alcohol na nieco bol

corona klav. impresie

gubaidulina - chaconne

https://www.youtube.com/watch?v=B_D2H47jhNQ

mirage

sviridov - vremja vperjod

https://www.youtube.com/watch?v=XFZIlULHCgs

bolo by zaujimave vidiet prihovor leonida i.b. k teme corona

mirage

cez mobil. operatorov, ci vacsinu ochoreni sem nepriniesli ti neskontrolovani 20 tis. lyziari z ita, ci dalej nakazili rodin. prislusnikov alebo skor inych ludi.
ak mat vyhlasil, ze je zato, aby sa obcanom hovorila pravda, preco nepopisuje priebeh sirenia nakazy, obdobne ako je teraz zvykom, ze doktori vysvetluju klientom priebeh choroby a postup liecby, zakroku

mirage

co cakalo za tou zakrutou..

ad press

Preco spolu s poctom nakazenych v sr nemozu uviest -

a) kolki z nich prisli z tal, span, nem, gb..
b) kolki z nich boli nasledne nakazeni v spolocnej domacnosti od osob a)
?

mali tito ludia v priebehu posl. rokov chripku, tj ide tento virus po chripkovej klientele?

mirage

kdesi v stepi pri obede sa bavia o situacii v it.. europe

https://www.youtube.com/watch?v=DmFa2Ke3JXI

Stránky