Luko

komentáre

Luko

Niet čo dôležité dodať.

Luko

Pokladáme za samozrejmé, že nakúpiť z Ruska Sputnik V nebude problém. Po všetkom tom halekaní o ruskom nepriateľovi, sankciách, vylučovaní zo spoločenstiev a nesmiernej štvanici na Rusa by to až tak samozrejmé nemuselo byť.
Jasné, že nám ju predajú, ale je fakt, že na jednej strane ich ponižujeme a na druhej od nich chceme pomoc. Dr. Galén by o tom vedel porozprávať.

Luko

... tá veštba sv. Malachiáša,
https://mpgavlak.blog.pravda.sk/2016/01/23/bude-za-frantiska-i-zniceny-r...
že toto je posledný pápež nie je až tak ďaleko od pravdy. Asi to neznamená, že "cirkev" zanikne, ale aj tak vo svojej podstate už nebude jestvovať.
https://gloria.tv/post/TyAaXci7yJUf1bo9v9vVqpY6P

Luko

... na tom, že prúd vody vynesie jednu špinu, ale prinesie druhú (možno horšiu). Ostatné detaily sú podľa mňa "čo človek, to iný názor". Zjednotiť názory môže (aj nemusí) len dobrá vízia, ktorá tu nie je. Zasa to bude improvizácia sprevádzaná amaterizmom a prospechárstvom (a zapredanosťou) k situáciám, čo práve doba prinesie. Prístup k nim je, samozrejme, rozdielny z viacerých strán, teda či bude lepšie si vo svojich predstavách nedokážem vykúzliť. Nech už bude budúci "zlepenec" akýkoľvek (z dnešnej ponuky).

Luko

Hej.

Luko

Je celkom zaujímavé, že z dobrých, ustálených dvojíc Šimek - Grossmann, Suchý - Šlitr, Vodňanský - Skoumal, Dvořák - Bohdalová, Lasica - Satinský, Hlaváček - Krajíček, ... , vždy prvý umiera ten múdrejší (aspoň sa to potom tak zdá).
A k tej pesničke "Závidím" (orig. Ragazzo Della Via Gluck - Chlapec z Gluckovej ulice, spieva Adriano Celentano) musím povedať, že pôvodný text je tiež riadne nadupaný emóciami, takže Grossmann za to až tak nemôže.

Luko

..., že niečo horšie si už ťažko predstaviť. Nechcel som, aby to vyznelo tak, že "tak si radšej nechajme Maťka...". Občas sa mi podarí vyjadriť sa tak, že výsledné znenie uletí od môjho zámeru (kecám, celkom často). Keď to napíšem, zdá sa mi to jasné, jednoznačné. Že to uletelo inam spoznám až z reakcií. Tak dík a teraz k veci.

Isto treba tento jestvujúci chliev vyčistiť, dokonca by som nebol ani proti Héraklovmu postupu pri čistení chlievov kráľa Augiáša, (máme predsa Dunaj, celkom dobrý prúd). Je mi však ľúto NÁS (občanov), pretože jeden hnoj prúd odplaví a druhý prinesie. Augiáš mal tridsaťročný hnoj a nám na to isté množstvo stačí rok (podaktorí smelci tvrdia, že štyri, ale už neverím). Tebou naznačená koalícia má naozaj šancu vzniknúť, ale na výrazné zlepšenie nášho postavenia nie. Neviem sa zbaviť podozrenia, že Pellegrini je skrytý liberál a sociálnu politiku robí len na oko. So Sulíkom si bude dobre rozumieť a potom pápá zdravotníctvo (to Kálavskej stratifikácia bol len ľahký vánok), dôchodkové zabezpečenie, takmer "bezplatné" školstvo, ...
To som mal na mysli, keď som sa pýtal - kto potom?

Luko

Pripusťme, že všetko klapne, petícia, kampaň, referendum, zvrhnutie vlády, ... To bude krok č. 1.
Krok č. 2 musí logicky nasledovať - predvolebná kampaň, nové voľby, zostavenie vlády a konečne bude dobre :-)
Kto nám to dobro má priniesť, koho si mám predstaviť ako dobrú vládu? Čo (kto) je v aktuálnej ponuke?
Ja to svetlo na konci tunela nevidím - nie a nie, aj keď sa snažím. Na väčšinovú vládu tu nemá nik a kvalitnú koalíciu si nedokážem predstaviť.
Tak mi vlejte trocha optimizmu do žíl a rozšírte mi môj zahmlený obzor, prosím.

Luko

Nech s Tvojimi stránkami robíš čokoľvek, sú stále pomalšie (v načítaní - aspoň na mojom NTB sa to tak javí (možno aj na ostatných). Vyjadrite sa k tomu ...! Treba to overiť/preveriť.

Luko

... buzíci. Vôbec. Tí tu vždy boli a budú. Mňa trápia tie deti. Už dnes sa mladí ľudia v ťažkostiach poväčšine zosypú alebo rozplačú, zmôžu sa max. na kladenie macíkov a sviečok. Čo vyrastie z týchto malých mláďat?
A že ma to prejde? Jasné.
(Kua, ale mi to riadne hnulo žlčou a toto bola okamžitá reakcia - možno zbytočne príliš emotívna - prepáč, dnes už by som to tak nenapísal.)

Luko

Môžeme sa tu prekrikovať múdrosťami, predhadzovať si hlbokomyseľné facky a argumenty, zahadzovať alebo utvrdzovať si svoje sebavedomie a dôležitosť, môžeme tu čokoľvek. Napriek tomu to nikam nevedie. Myslel som si o sebe, že vydržím všetko (vydržal som bitku s boxerom, proti cigáňovi s britvou, dokonca som v mladosti bitky vyhľadával - vyrastal som u babky, ktorá ma nezvládala, teda ma takmer vychovala ulica, ďalej maturitu, promóciu, svadbu, rozvod, ...) a necúvnem len tak pred nikým a ničím .
Kto čítal "Protokoly sionskych ... " (kto nevie, tak http://www.spiknuti-proti-cirkvi-a-lidstvu.com/literatura/Knizata_zloby_...) tak vie, o čom sa to tu snažím hovoriť (a z čoho som nasraný, ublížený, ponížený, ...).
Je jedno, či sú "Protokly" pravé a či falošné (podhodené), ale úplne napĺňajú sa. A stačilo im na to 10 - 15 rokov (ANI NIE jedna generácjia, čo je 20 - 25 rokov).
Som zhnusený, a ranený. Nie zo svojho života (bol fajn a bola to - ako sa hovorí "jazda"), ale z momentálnej bezmocnosti. Mám synov aj už vnukov. Mám o nich strach, lebo:

https://www.televizeseznam.cz/video/deti-vs/co-si-mysli-deti-o-gay-parec...

Ako sa tomuto dá vzdorovať? V škole im do hlavy nalejú tieto nezmysly, deti už dnes nevedia rozoznať dobré a špatné, pekné a škaredé. Všetko je ružové a milé - no, predsa, rozkošné!!!

Tak čo mi teraz poviete? Hlavne mi nehovorte, že to až tak vážne nie je.
(Vlastne mi ani nič nehovorte, je mi to jedno - nič to vo mne nezmení - pokiaľ nemáte dobrú radu a útechu v mojom duševnom, práve prežívanom, bahne.)
Snáď to prejde.

Luko

Kým sa M. Beblavý zaoberal prevažne školstvom, bol za odborníka. Akonáhle sa začal vyjadrovať ku všetkému, prepadol sa pod priemer.
Kým sa T. E. Rostas zaoberal prevažne slovanstvom, ....

Luko

Až na Tvoj popud som si dnes prvýkrát ten aramejský Otčenáš prečítal. Zaujímavý text.

Ak to zaujíma aj iných: http://www.terapieprotebe.cz/vzacne-texty/aramejsky-otcenas-preklad

Luko

Ten heretik už by mal ísť (už dávno).

Luko

Nejeden z nás tuší, že je okolo ešte niečo, ale nevieme sa na to pozrieť. Akoby sme boli pred dierou v plote, ktorou čosi vidíme. Čím sme k nej bližšie, tým vidíme viacej. A naopak, čím sme od nej ďalej, vidíme tou dierou menej, ale na oplátku lepšie vidíme ten plot a uvedomujeme si, že nech sa pozrieme jedným aj druhým smerom, nevidíme mu zatiaľ ešte ani začiatok, ani koniec.
Teda - pristúpiť, či odstúpiť, aby sme videli viac?

Luko

S tým "vojnovým komunizmom" si zabil. No, možno som to úplne (až do konca) pochopiť ani nechcel, lebo ako som sa začal škeriť, už som nechcel prestať.
A komediantov (síce bez stand up-u) sme mali veľa - Kelňa Murovať Lipták, Migaš, Jureňa, Jahnátek, Gašparovič (aj keď Šuster by tiež mohol mať sólo), generátor Danko, kupec superbytu Číž, ... aby som ich všetkých vymenoval, musel by som dlho listovať v svojej brožovanej (dnes paper-bag) pamäti, ale kto by tak dlho čakal, že?

Luko

Jasná hviezda, hrdina, rytier a ešte k tomu ozajstný a normálny. Je príjemné vedieť, že ešte niekto sníva.
Musím sa pod ten sen podpísať tiež, aj keď na zázraky neverím. Už sa nedejú, lebo sme na nich prestali veriť.
Je mi to ľúto.

Luko

... si to pekne. Teda mi dovoľ, Norman, aj moje hodnotenie.

Len tu sa z diskusií niečo dozviem (ale no tak aj z Tvojich článkov, samozrejme, trochu, sem-tam :-) nebuď hneď tak namrzený - úsmev!). Ľudia si tu primitívne neuľavujú, aj keď sa občas nevyhnú ostrejším výrazom, ale to k tomu patrí a nepohoršuje to - nezráža to úroveň. Rôznorodosť (niekedy až mišung) názorov a postrehov je osviežujúci a prínosný.

A čo teda???

Robíš užitočnú prácu tým, že to tu udržuješ pri živote, dávaš podnety k diskusiám a snažíš sa na naše príspevky čo najviac odpovedať.
Tak teda vďaka za túto Tvoju prácu. Prajem Ti veľa síl, chuti do práce aj trpezlivosti s nami. Všetkým, čo sem radi chodia prajem pekné a pohodové Vianoce. Dúfajme, že sa skoro situácia (zdravotná aj politická) zmení k lepšiemu a prinesie konečne aj pozitívne stavy a smerovanie. Už by veľmi bolo treba aj niečo pochváliť - pousmiať sa.
Veľa šťastia!

Luko

Áno, každý chce byť originál a tak si dá niekam vytetovať "svoj vlastný" obrázok. V konečnom dôsledku sú všetci krásne farebne označkovaní (ako dobytok).

Luko

Vlastne neľutujem, že som skôr nemal čas sa sem pozrieť, pekná dišputa (zasa som sa niečo dozvedel - dík).
Pridám len, že zatiaľ sa pohybujeme pod vplyvom firmy "Penta" (príp. aj J.& T.). Horšie, ak sa po zlikvidovaní "OĽANO" dostaneme pod vplyv firmy "Eset & comp." (alebo sa mýlim?). No, veľké zlepšenie situácie nečakám. Preto som začal polemiku s predčasnými voľbami a čo "pekného" môžem očakávať od našej "rozhľadenej" mládeže - povedal by som "hrôza" (= ESET).

Luko

Nie, nepredstavujú si takú koalíciu, ale na otázku "Kto teda ďalej?" padli tie tipy.
Čo je teda rozumného v ponuke do predčasných volieb? Z čoho upiecť novú vládu? Žiadna z jestvujúcich strán nemôže snívať a sólo jazde. Musí pribrať ešte minimálne dve-tri ďalšie. Aká trojica - štvorica strán je vzájomne kompatibilná nie len na jeden rok? Dnes to ku*ví Maťo a spol. a zajtra kto? Neverím na zázrak, že predčasnými voľbami sa niečo zlepší, len sa zmenia ku*viči, čo je pre nás tragédia a pre okolie komédia.
Doteraz mám z toho videoposedenia špatnú náladu (keď si na ňu spomeniem ... meniem ... niem ... m).

Luko

PS, SaS, LSNS - vieš si takú koalíciu predstaviť? Čo by bol ich spoločný program a na ako dlho? Horšie, ako zle.

Luko

Kto sa to tu chytil vlády? Koho "sme" si to zvolili?
Bavil som sa s mojimi synmi a s ich kamarátmi (na ich spoločnom stretnutí) o momentálnej politike. No, hrôza. Tiež majú plné zuby Maťka a sú za predčasné voľby. Keď som sa ich pýtal, čo si teda teda namiesto tej dnešnej konštelácie predstavujú, tak padli hlavne návrhy: Progresívci, SaS a ĽSNS.

Teda, máš pravdu, potečie krv, lebo sa len potvrdí, že (kua) vždy môže byť ešte horšie, než je dnes. A tiež máš pravdu, že Slovač nedospela na to, aby si sama sebe vládla. Prepáč, mýlil som sa, keď so ju obhajoval. Je len tupé stádo, ktoré uteká pred zlobou ale nevidí, že uteká do neznáma, do horšieho. Kašle na dejiny, ale nepozná ani ten dnešok, teda nevidí ani (nemôže) dopredu. Došla na pokraj priepasti a nebojí sa urobiť krok vpred. Mládež, naša budúcnosť.

Som rád, že som sa z BA odsťahoval na chalupu (vidiek).

Luko

Ten ľavý (hlavný stĺpec) nereaguje - nedajú sa rozkliknúť články. Nábeh kurzorom na nadpis nič nerobí. Ľavý stĺpec je OK.

Luko

... mne ako riešenie všetkých info a dezinfo, čo idú z vlády a pridružených štábov? Asi tak, ako sa vyjadri počítač, keď som napísal svoj prvý program (to bolo ešte na škole a programovali sme vtedy vo Fortrane - to si už asi nik nepamätá) a prvý raz som ho spustil. Na konci listingu bolo: "Data Information ignored".
Pôvabné na tom je, že sa to dalo opraviť a nakoniec to začalo fungovať. Kiež by to tak dopadlo aj so Slovenskom.

Luko

Bolo by fajn, keby globalistov ubúdalo. Niečo sa im vo "výchove a výcviku" kdesi zadrelo a kádrov je naozaj menej. V peniazoch to však nebude. Na diverziu sa ich dosť naškrabe vždy (ako u vojska na stíhačky a dnes aktuálne na úplne nepotrebné BVP). Skôr to bude asi v tej lenivosti mladých. Dalo by sa poznamenať, že každé zlo je na niečo dobré a tak vlastne potrebujeme ešte viac priblblých lenivcov a globalisti budú namydlení. Nebolo by pekné, keby to tak naozaj fungovalo? Nefunguje, viem, ale mohlo by (pekná a súčasne desivá a zlá predstava).
Musíme si však priznať, že do karát im nevidíme. Dúfajme, že neprehodia výhybku z trate do stanice "Diverzná" na trať do stanice "Vojnová". Snahy o to sú kde-kade od kade-koho :-)

A keď už si spomenul Šimečku, tak kde je Farská - druhá tvár "Za slušné Slovensko"? (vtípek, je mi ukradnutá)

Luko

Tom Nicholson mal byť tou obeťou, nie Kuciak.
Aby nejaký "obyčajný učiteľ" (tak u nás začínal) z ničoho nič získal kontakty na novinárov, vplyvných policajtov, mafiánov, politikov, zasvätene opisoval politiku a zákulisie u nás, začal organizovať protesty, vykrikoval z tribúny a pod., to predsa nie je normálne. To cudzinec v novom prostredí sám nedokáže, tak to bez naozaj silnej podpory nefunguje.
Tesne pred "aktom" asi dostal varovanie (od svojej podpory) a zdrhol do Kanady, čím si zachránil vlastnú riť. Vraj stará láska, ... , tá tunajšia ani slzu neuronila, teda od začiatku vedela, že je len jeho krytie. Proces však už bol naštartovaný a niekto verejne exnúť musel. A tak sa prevrat mohol rozbehnúť (ako židia vravia - urobíme to "tak" a keď to nepôjde, urobíme to "takto", ale urobíme to).
A tak sa natíska aj otázka, ako je možné, že sa bábkoherečka (krytie) tak dobre drží v "elite"? Len tak, že sa jej chce, zamanula si? Čo od nej čakať?

Luko

Človek niekedy zapochybuje (nič konkrétne, myslím to univerzálne), aj keď niet k tomu nejaký podnet z okolia. O to viac dobre padne aj malá pochvala, či povzbudenie.
A kiež sú Tvoje slová sväté :-)

Luko

Zasa a opäť prvýkrát som sa špatne vyjadril a opravujem:
"- ani ich už nemám na čo užitočné minúť -" znie velikášsky a hlúpo.
Chcel som si urobiť žart z karantény a moja nepozornosť zaúradovala. Správne malo byť:
"- ani ich už dnes nemám na čo užitočné minúť -"

Vraví sa, že optimista je len špatne informovaný pesimista, tak si teda spokojne žijem v nevedomosti. Už v knihe kníh sme spomenutí "... blahoslavení chudobní duchom, ktorým bude patriť ..."

A čo vnuci? Nuž to spomenuté "hmm". Kto z nás vie, čo bude zajtra, pozajtra, ... (robím pre nich, čo môžem a čo sa dá).

Luko

Mlýnske koleso, tabletky(?) - tak sa pokúsme zamerať sa na dnešok (podstatu).

Je niečo, za čím sa dá s presvedčením ísť, čím môžem byť tejto spoločnosti ešte prospešný?
Má to nejaký smer a má moje snaženie nejaký význam aj pre druhých? Isto, že máme (každý jeden z nás) nejaký cieľ a máme svoju súkromnú víziu, ale máme nejakú víziu vzájomne spoločnú? (Okrem všeobecne dnes uznávaného hromadenia peňazí? - ani ich už nemám na čo užitočné minúť - tým nemyslím kabriolet, jachtu a pod.)

Serie ma tento spôsob života. Starám sa o ženu, o synov, o vnukov, som rád, keď ku mne prídu a varíme na dvore na ohni guláš, grilujeme, blbneme v bazéne a pod., s radosťou opravujem a zveľaďujem dom, ale je to naozaj "to všetko"?
Ani náhodou nie som pesimista a žijem rád. To píšem len kvôli tomu, aby moja letargia nebola pokladaná za vzdanie sa z radosti žiť. Len mi niečo (???), sakra, chýba.
A nie som pod vodou. Čosi tými odporučenými zvukmi myslel (nepochopil som - prepáč)?

Luko

Keď sa vtedy klér tlačil k moci a chcel všetkým diktovať svoje pravidlá, tak si Ruska pamätám ako najhlasnejšieho oponenta. Že oponovali aj iní, je fakt a faktom je aj to, že výsledok nebola len Ruskova zásluha. Ale to je nepodstatné práve tak, ako dnešný Kollár s jeho bebíčkom, falošnými sľubmi a štetkami. Ber ich oboch čert a ak ich nechce ten, tak nech ich vezme veľká voda.
Podstatné je, že už hodne dlho nemáme našich "vyvolených" za čo pochváliť. Že si tu môžeme len tak akurát posťažovať na nimi zapríčinený jestvujúci stav a rozobrať jeho príčiny a následky. A to je, myslím si, veľmi málo. Už sa mi to máli a prejedá.
Páčilo by sa mi, keby sme tu konečne mohli rozoberať a vylepšovať nejakú dobrú myšlienku, alebo skutok, ktorý by nás posunul dopredu - k lepšiemu, ale pre našich mladých vidím len zmar doterajších hodnôt a úpadok myslenia (v školách aj v zamestnaní). Postupnú a trvalú devalváciu kladného až na úroveň prízemnosti.
(Chce sa mi škaredo zahrešiť, pretože neviem zrozumiteľne popísať a vyjadriť, koľko mrzkosti okolo nás je a musím sa spoliehať len na to, že mi je možno trocha rozumieť len z tých náznakov.)
Asi len snívam a keď si to uvedomím, som z toho nasr-dený.

Luko

Ako vravím - som už unavený toľkými protichodnosťami, ALE:

Či už pravda je, ale bo to pravda nie je (to, čo hovorí nasledovný link), Kollárova hlavná agenda pred voľbami predsa bola "Výstavba štátnych nájomných bytov" (o jeho vzťahoch sme predsa doperedu vedeli).

https://www.hlavnespravy.sk/kollarova-nemocnicna-kauza-sa-ukazuje-v-inom...

Ak vo vláde presadí výstavbu tých št. nájomných bytov, nech sú mu odpustené aj štetky v nemocnici. Ale myslím si, že ak má niekto zlomenú chrbticu (on krčnú, ja som ju po páde zo skaly mal zlomenú nižšie), tak si neviem predstaviť, že by si to poriadne užil, aj keby išlo len o "fajku".
Spomeňte si napr. na P. Ruska. Dnes by zaň nikto nedal ani päták (dokonca mu tú basu asi aj všetci prajeme), ale keď bol vo vláde, bol to on, kto zabránil úplnej klerikalizácii nášho školstva (na stenách tam mal vedľa prezidenta visieť aj pápež, povinná výuka náboženstva, nedeľná škola, potraty a plno iných "povinných nápadov" zo zákona). Jednoducho - každý niečo urobí dobre a niečo pos-kašle. No, keby ho vtedy nebolo, ako by to v školách dnes vyzeralo, kto to vie?
Druhá vec je, že ak to u Kollára pravda je, tak je to naozaj papalášizmus, no kto sa v dnešnej vláde byť papalášom necíti a aj sa tak nespráva? Vidí tam niekto niekoho takého?

Luko

Ak "Žiadne smartfony a počítače.", potom tam máš malú chybu. Správne je "... od 61 rokov".

Luko

... mu aj meno ÚDPMKG?

Luko

:-)

Luko

... som si tu posťažoval, že už začínam byť z týchto protirečení a vzájomných prekáračiek našich "mocipánov" unavený. A aj znechutený natoľko, že postupne strácam o verejné dianie záujem (kecám, lebo mi to nedá, ale fakt ma to ničí), pretože sa dejú len samé negatíva. Z tohto môjho začínajúceho nezáujmu mám strach, nepáči sa mi. Ale nič pozitívne nie je ani vidieť ani počuť.
Maťko verejne povie "ÁNO" a Sulo mu na to verejne povie "NIE". Hradujúca (to nie je preklep) Zuzka na to povie, že je lepšie mať plány dva, než len jeden, ale ešte lepšie by bolo, keby bol len jeden, ale spoločný. A ty si, občan, vyber.
Opäť musím konštatovať, že v poslednej dobe si radosť viem urobiť len doma s rodinou. Bránku do ulice preto zamykám, aby sa k nám na pozemok Covid nedostal. Na bránku som zavesil farebne ilustrovaný plagát s textom:"Tu končí Európska únia, súkromný pozemok, vstup zakázaný" a venujem sa len svojim záľubám a rodine (najprv som si pripadal nesvoj, ale po dvoch hodinách sa mi to začalo páčiť a zvykol som si - je to príjemné - a žena je tiež celkom fajn kočka, dokonca má aj dobré názory).
A to hlavné - tú pitomú epidémiu aj s jej podvodmi a politikárčením som definitívne vyriešil takto:
Keď je to dovolené, nechodím takmer nikam, lebo sa mi nechce.
Keď je to zakázané, nechodím takmer nikam, lebo sa mi nechce.
Chce mi niekto poradiť lepšie riešenie, ako (ne)využiť "mumraj" s koronou a testovaním ...? (to bola len rečnícka)

Luko

Norman, prosím, prečo si zrušil funkciu "Upraviť"?
Zjavne som urobil štylistickú chybu (na myšlienkovú sám neprídem) a nič s tým už nespravím ... (všimol som si to až teraz, keď ju potrebujem).

Luko

Dalo sa to napísať aj jednoduchšie:
Vďaka všetkým minulým a terajším šmejdom nemôžeme očákavať nič dobrého ani od tých budúcich. A máme si ich vážiť, hmm ...

Luko

Už to je smutné, keď sa na takej vrcholnej inštitúcii, akou je parlament alebo vláda, dokážu vysokí úradníci urážať a nadávať si do rôznych zvierat alebo druhov odpadu (morálneho aj skutočného). Nasmerovať však nadávky k občanom je už nad akékoľvek chápanie a nedá sa im to odpustiť. Kam až sa tá naša politická "repre" dostala?
Doteraz v najvyšších funkciách sú obvinení zo zločinov (a nie hocijakých, ale tých najzávažnejších), ktorých sa dopúšťali, podaktorí dokonca aj vďaka práve týmto funkciám. "Funkcionári" sú odrazu kriminálnikmi a všetko, čo do konca svojich mandátov urobili, je zrazu zle. Ako si vážiť tých terajších? Aj im obdobie "hrabania" uplynie a nová garnitúra ich bude chcieť súdiť. A zasa a opäť sa bude volať po dôvere a transparentnosti tak, ako tomu vždy bolo doposiaľ. Zasa nastúpia noví svätí a než dofunkcionárčia, bude z nich len banda kriminálnikov zneužívajúcich svoju moc.
Ako radievajú naši starečkovia mladomanželom - od špatného pohľadu k nadávke, od nadávky k facke a od facky k rozpadu rodiny je vždy už len krátka cesta - jeden krok. A platí to aj v štátnej politike. Žiaľ, toto zaplatíme všetci zo svojich.

Luko

Len pre poriadok pripomínam, že som Ťa vyzval na pokus opísať kamarátstvo, lásku, alebo riadny "prúser" a čo Ťa k nemu dohnalo. Teda vysvetliť to niekomu cudziemu (úžasne ošemetná a komplikovaná vec), ale len pre seba, bez zverejnenia. Malé, osobné, slohové cvičenie.

A Tvoju radu by som prepísal podľa utvrdení si môjho dovtedy len tušenia pri odchádzajúcom kamošovi:
Najdôležitejšie je zmierenie sa so všetkým, čo sa Ti doteraz stalo. Môžem ísť po meste a jeho okolí, pri čom synom môžem ukazovať a popisovať, čo som postavil - opravil. Od hlúpeho ihriska, cez spaľovňu a všakovaké komunikácie a mosty, rekonštrukciu BA hradu a spústu iného. To je ľahké zmierenie a je to len poklona a poďakovanie môjmu osudu, že mi vybral práve takúto robotu.
Zmierenie však ešte znamená neľutovať to, čo sa mi nepodarilo, čo by som dnes urobil inak. Je to v uvedomení si, že vtedy som to práve tak chcel, cítil a pod., že aj keď to dnes nevidím ako vydarené, vtedy som to videl ako správne práve tak, ako to dopadlo mojím pričinením a preto dopadnúť tak malo. Teda niet čo ľutovať a niečo dodatočne fiktívne opravovať, zľahčovať, prikrášľovať.

S takým celkovým zmierením prichádza aj úľava a pokoj (trebárs na duši, ak chceš). Ale hlavne to dáva silu ísť si vlastnou cestou ďalej (či už v názoroch, skutkoch, plánoch a pod.) tak, ako doteraz.
Preto súhlas - "Človek by mal zomrieť, kým je živý."

Luko

Viem, že to so mnou myslíš dobre a pokúsim si tvoju radu pripomenúť vždy, keď budem váhať. "Pod nohami sú kroky" - odkiaľ si to zobrala (páči sa mi to)? Je v tom povedané veľa ...

Luko

Najprv to ľahšie - nebola to výtka, bol to len mostík k ďalšiemu vyjadreniu myšlienky. Tak prepáč.

A teraz to ťažké.
Vyzval si ma, aby som čo-to prezradil o meniacom sa rebríčku hodnôt človeka, ktorý vie, že už nemá zmysel doháňať to, čo doteraz ešte nestihol, alebo ako začal vo vzťahoch pokladať za dôležité to, čomu pred tým nebol ochotný prisúdiť správnu váhu.
Keď som si výzvu prečítal, zdalo sa mi, že to pár vetami bravúrne zvládnem, pretože (veď predsa sakra) viem, ako sa to udialo. Len udrieť prvé písmená je ťažké. Sú to zážitky zrozumiteľné len dvom kamarátom, ktorí si napr. dovolia (vďaka absolútnej dôvere) povedať aj to, čo by pred nikým iným nepovedali. Ako opísať kamarátstvo? Ako opísať výroky: "Ja ju raz asi zabijem!", alebo "Tak ma vytáča, že to už neviem vydržať, ja sa od nej odsťahujem a bude pokoj." a pod.? Keď to takto napíšem, znie to surovo a primitívne (každý druhý si predstaví surovca a blbca a každý prvý primáta), ale v skutočnosti to pre neho bolo len oslobodzujúce upustenie pretlaku - povzdych nad neustálou prítomnosťou druhého (normálne sa to volá ponorková nemoc a postihuje veľa párov, ktoré denne celý život chodili niekam do roboty, videli sa až večer a odrazu sa prepadli do dôchodku a sú stále spolu) . Niekedy bol už tak napružený, že mu vadilo aj to, ako jeho žienka zatvára okno, či ako si umýva zuby, utiera prach, ako často perie, prosto - všetko zle. Pre mňa to bolo niekedy až úsmevné, ale to ono bolo pre neho vážne. Musel si uľaviť.
A odrazu prestal na ňu nadávať, už mu nevadilo, že má plné krabice nových topánok, čo nikdy ani nemala na sebe a ešte dokupuje stále ďalšie. Už mu prestalo vadiť, že má plné skrine šiat, ale "nemá čo na seba", ak ide čo len do obchodu, či ku kaderníčke. Ale to sú len minizlomky zmien v jeho myslení.
Bol celkom manuálne zručný, dokázal "kuťiť" raz s drevom, raz so železom. Odrazu už na to prestával mať silu, tak donekonečna robil poriadok v svojej dielni. Skrutky, podložky, matičky, hadičky, káble, náradie, vrtáky, elektro, voda, plyn, ... , čo ťa len napadne, prekladal a ukladal podľa veľkosti a účelu, ale nebolo to vôbec nutné, pretože mal poriadok v dielni vždy vzorný. To si len vypĺňal čas činnosťou a vecami, čo mal rád.
Pri chalupe majú aj záhradku, kde bol kedysi ochotný max. pokosiť trávu - tá ho nebavila - odrazu polieval kvety a paradajky, urobil kompostisko, nový plot, záchytné nádoby na dážďovku a spústu iného.
Začal sa starať o auto (dovtedy to ponechával výhradne na odborníkov - správne), upravil vjazd na pozemok, čo mu roky nevadilo (aj keď "chytal" spodkom auta o betónový obrubník), upravil plynový kotol a začal robiť (kým vládal) stovky činností, ktorých by sa pred tým nechytil.

To vôbec nie je to, čo by som chcel a mal na Tvoju výzvu povedať tak, aby som tému uspokojujúco vyčerpal. Musím Ťa sklamať, ale nedokážem popísať to, o čo si ma požiadal. Ten opis niektorých situácií a činností, ktoré nasledovali po jeho "blbej" diagnóze je úplne nedokonalý a takmer vôbec nevystihuje, ako sa mu menili hodnoty a pohľad na svet. Je to však aspoň ilustrácia nežiadúcej životnej zmeny v postojoch a myslení zosnulého kamaráta.

Budem však teraz trošilinku (hodne) zlomyseľný. Skús nám tu popísať zmeny v Tvojom myslení a postojoch napr. pred a potom pár rokov po svadbe, alebo trebárs pred a po nejakom Tvojom ozaj riadnom "priekaku" v živote (každý sme niečo vyviedli) - samozrejme, len cvične a bez skutočného uverejnenia. Popísať takú vec cudzím ľuďom vôbec nie je tak jednoduché, ako sa zdá. Ber to len ako duchovné (alebo slohové) cvičenie. Ja si myslím, že opísať pocity, vzťahy a všetky následné skutky tak, aby boli inými naozaj pochopené a spravodlivo zhodnotené dokážu len bohovia, ktorí po Tvojej smrti dokážu jediným pohľadom prečítať celý Tvoj život a vyniesť nad ním svoj spravodlivý súd. Veľa zdaru!

Luko

Vďaka za reakciu, ale naozaj neviem, s čím súhlasiť a čomu odporovať. Asi je naozaj naším cieľom cesta, nie cestou niekam dôjsť.
Vôľa je naozaj hnací motor nie len mysle, ale aj nášho konania. Mal som v živote zopár prekážok, ale nemôžem povedať, že som všetky zvládol k mojej spokojnosti. Za dôležité však pokladám to, že aj keď všetko nedopadlo podľa mojich predstáv, som dnes spokojný aj tak. Ako keby prúd vody zahladil pieskom jamku za kameňom.

Luko

Netvár sa, že pod pod pojmom "vizionár" si si predstavil jedinú osobu (Hitler, Ježíš, Johanka z Arku a im podobní). Veď je jasné, že vízia sa rodí z ekonomických perspektív, obchodnej spolupráce (pokiaľ možno čestnej - bez ojebávania, t.zn., že platí Gentleman's Agreement a vtedy netreba komplikované zmluvy, stačí to potvrdiť podaním ruky) a pokiaľ toto politik nesleduje a nestíha to premietnuť do platných zákonov, tak okamžite skončí. V tom máš veľkú pravdu, že ak vodca (hovorca dobre rozmýšľajúceho tímu) dá ľuďom smer, ktorý ľudia prijmú a za ním sú ochotní ísť, je tá správna cesta, ale ako im to vysvetliť? Na to je predsa politik (tak vznikol a vďaka tomu existuje, inak je zbytočný). Bolo by hlúpe myslieť si, že Slovač ide len za tým, kto sľúbi, že "tam tým zoberiem a vám to dám". Teda nesúhlasím, že ciele Slovákov sú len "des a hrôza", sú len popletení politikmi, ktorí sami nevedia (niekrtorí to nechcú vedieť zámerne), čo je pre Slovensko dobré, ale rozumy rozdávajú (a ostatných len pletú). Nie, Slováci vedia byť tiež hrdý národ, netreba ich zatracovať a hanbiť sa za nich. Len nevedia, ako a kam ďalej.

A Staněk? Už som na jeho prednášku dosť dlho nenarazil (tak 3 - 4 roky), ale pamätám si ho ako jasnozrivého človeka (tak mi utkvel v pamäti). Stále si o ňom myslím, že je múdry. Problém je v tom, že slúži akémukoľvek pánovi, teda na jeho lojalitu niet spoľahnutie. Napriek tomu si nemyslím, že jeho prednášky sú len performácie, veď je predsa veľa pravdy na tom, čo hovorí.

A k tomu začiatku Tvojej reakcie - začiatkom roka mi zomrel kamarát, ktorý bol do politiky zapálený, vedel napr. mená všetkých min. zahr. vecí kadejakej republiky, jej premiérov, prezidentov, ... , kto čo a kedy povedal a pod. Naviac to vedel dávať do súvislostí a to ešte v časovej ose. Po blbej diagnóze sa jeho rebríček hodnôt veľmi, le naozaj veľmi zmenil, aj keď tá jeho zažratosť do domácej aj zahraničnej politiky nepoľavila. Len ma šokoval, čo si odrazu začal vážiť a čo odsúdil. Neuveriteľnú ranu mi to miestami spôsobilo (ale to mi len uniklo, to som nechcel).

Luko

Ponechám stranou polemiku, či je konštatácia faktu zároveň aj ospravedlňovaním "otrockej morálky" národa. A o Kantovi si niekedy môžeme pošpitať osobitne.
Len sa pýtam: Ako dlho vyzrieva národ? Čo musí národ urobiť, aby si mohol povedať, že je už vyzretý? Napr. USA boli oficiálne založené 4. júla 1776 (Deň nezávislosti) - to má v kronike takmer každá dedina u nás a o mestských záznamoch by sme porovnaním s ich dátumom vzniku boli za archaikov. Možno je niekedy zdanlivá slabosť práve tým a len tým dôkazom vyzretosti - čo povieš? A pohodlnosť, závislosť, otroctvo (mentalita národa?) sa dnes volá "ľudské zdroje". Súhlasím, že začiatok zmeny je na každom z nás, ale chce to impulz, ktorému by tí "otroci" rozumeli a prijali ho za svoj - to by mala byť tá vízia, alebo návrh stavby nového systému. To je prvý krok k prepísaniu starej ústavy do dnes prijateľnej podoby (tak, aby ju väčšina schválila a prijala za svoju - a to je vysvetlenie dobrým rečníkom).
Nebuď tak tvrdý, tak sa život nežije a ani tak nefunguje (aj keby sme to tak chceli).

Luko

Tebe, Norman, je všetko jasné a keď čítam, čo píšeš, ani Ti nechcem oponovať (ono takmer ani niet v čom - väčšinou).
Existujú však aj ľudia zahltení starosťami a tí nemajú čas toľko rozmýšľať (majú školou povinné deti, zmennosť v práci, starostlivosť o starú mamu, choroby a pod.). Možno toho na druhej strane ani nie sú schopní. Prosto berú veci tak, ako ich interpretuje väčšina v ich okolí a zdá sa im, že sú v obraze a na správnej strane. To k tomu Tvojmu "Jedni dobrí, a druhí zlí. Chápete?" Zmysel citátu je na výraze (otázke)? "Chápete?"
Problém vidím v tom, že sa podivuješ nad triviálnymi chybami, ktoré väčšina nedokáže ani vnímať (rozlíšiť, čo je a nie je správne, čo je príčina a čo následok, že každý skutok má svoje následky a že za tie následky práve on, ten jeden nesie aj zodpovednosť). Uvediem príklad:
- Ja ich tu chcem.
- Ja ich tu nechcem.
To sú dva rovnocenné výroky, ale okolie (napr. médiá, škola, známi v okolí, dokonca vlastná rodina, ktorá je tiež nejako informačne formovaná) sa priklonia k jednému z tých výrokov ako k správnemu. Isto vieš, kam smerujem, teda - ako sa má človek celodenne zahltený rôznymi starosťami orientovať na "pravdu"? On nemá šancu (ak si neprečíta "Nadhľad" - hneď sa neuraz, nemyslím to doslovne). Zo zdrojov v jeho okolí sa mu obzory nerozšíria a k podstate (pravde) nedôjde aj keby ako chcel. Jeho okolie ho zomelie a je tým pádom taký istý. On je len nasr-dený a ide sa do ulíc ventilovať. Ani nevie, kto to organizuje a platí, stačí mu úvodné heslo - slogan.
Čo myslíš? Čo s tým? Tento zmätený národ si ťažko nájde cestu v jednom (dvoch, ...) zbytočných, alebo neúčinných protestoch, ale on o tom nevie. Neuvidí to (možno až na šťastnom trinástom proteste) a jednoducho tých osudových pár faciek potrebuje. Inak to tak pôjde ďalej a ďalej ...
Pomohol by možno vizionár a zároveň dobrý rečník (čo by sa nedal kúpiť), ale je tu toho niekto schopný?
Napr. taký profesor Staněk. Povedal by som, že je múdrosťou prestúpený, vidí dopredu a je aj dobrý rečník. Lenže ako poradca slúži už X-tej vláde. Nedá sa (náhodou) kúpiť?

Luko

To nie je o strachu všeobecnom, všade rozšírenom (nekonečné pôžičky, strata zdravia a zamestnania, budúcnosť detí, ...).
Je to o strachu mojom vlastnom, vnútornom. Začínam sa báť vlastnej únavy z celého tohto cirkusu okolo mňa, pripadám si stále viacej vyčerpaný z neustále rastúcej hromady protichodných názorov a "právd". Girlandy falošných hrozieb a nádejí sú rozvešané všade, kam sa pozriem, čo otvorím k prečítaniu. Nikde nič pozitívne - to je ubíjajúce. Ako moja stará mať vraveli - 100x nič aj vola umorilo - a mne sa zdá, že zo všetkého najviac mi chýba práve to "niečo pozitívne", ale nič také sa nedeje. Či je to politika, rozpočet, koncepcia (aspoň strednodobá, ktorá by nás niekam viedla), ..., nič.
Začínam si uvedomovať, že pohodu a radosť si viem vykúzliť len za zatvorenou bránkou do ulice, len doma s rodinou. Som snáď jediný, ktorému už dnešný spôsob života ide riadne na nervy? Aj keď príde niekto na návštevu (pokec, večeru, pohárik - prosto v dobrom rozmare a dobrými úmyslami), reč sa časom celkom isto zvrtne na Covid, politiku okorenenú podvihnutým obočím s Matovičom na perách, Brusel, alebo na nestíhanie, splátky, choroby.

(Asi si viem trochu predstaviť reakcie na tento môj "výlev", ale pohlo ma k tomu pojednanie o referende a iných možnostiach.)

Luko

... som zastaviť tak celkom dobrú dišputu, prepáčte (a pokračujte).
Nech je ako chce, tú "handru" nosiť budem aj ďalej (možno zbytočne, ale kto o tom vie, čo je je istosta, však?).

Luko

Prečo nosíme "náhubky"?
Lebo: https://www.osel.cz/11404-vysvetleni-k-rouskam.html

Toto by asi mali odvysielať v správach TV.

Luko

... to celkom pekne okomentoval v Hájekovom "Protiproudu". Páčil sa mi odsek v stati "Zkušenosti z historie":

"Připomíná to chování politiků poválečných stran národní fronty, kteří mlčeli ve chvíli, kdy byli zavíráni členové Agrární a dalších vlasteneckých stran a tyto byly zakázány - rovněž pod záminkou boje proti fašismu. Po únoru 1948, když se komunisté skrze "sametový" převrat dostali k moci (národní socialisté a lidovci jim jej naservírovali na stříbrném tácu), se potom mnozí národně frontovní politici setkávali ve vězení se svými tehdejšími politickými konkurenty. Mnozí z nich už se z vězeňských cel nikdy nevrátili."

Celý článok: https://www.protiproud.cz/politika/5388-sifra-mistra-mariana-prelomovy-r...

A takmer som zabudol, že na Kose je tiež pekný (aj keď trocha obšírny) článok o našej justícii a politikoch (pobavil ma koniec článku - to č. 44):
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/10/14/soud-heil-hitler-a-vubec-...

Stránky