Alex

authenticated user

komentáre

Alex

Dobrý článok "Nemecké predávkovanie obnoviteľnou energiou" (v angličtine) so štatistikami a problémami z praxe:

https://www.asiatimes.com/2020/01/article/germanys-overdose-of-renewable...

Môj názor je, že je to rovnaké ako v prípade "Wir schaffen das." Ak by som aj uznal, že pôvodný úmysel bol dobrý, tak realizované riešenie 1) nerieši pôvodný problém, 2) je neefektívne drahé, 3) prináša Nemecku veľké nové problémy, 4) a to aj napriek tomu, že Nemci časť z nich prenášajú na zvyšok Európy.

Alex

Citát "nebude to koniec sveta, [...] ľudia prežili aj v drsných podmienkach" treba vnímať v kontexte, v ktorom bol povedaný, čiže ako reakcia na iniciatívy ako je napríklad tá populárnej americkej čašníčky, pardon, členky kongresu Ocasio-Cortez, podľa ktorej ak okamžite neprijmeme a nezačneme realizovať akýsi Green New Deal, tak, citujem, "do 12 rokov nastane koniec sveta." Ak by bol azda niekto tak naivný, že tomuto tvrdeniu uveril, tak v komentári vyššie sú odkazy na podobné "deadliny" (doslova) z minulosti, z ktorých nič nebolo.

Čo sa týka zdochýňania v dôsledku klimatických katastrof, k tomu existuje štatistika. Za posledných 100 rokov počet úmrtí v dôsledku záplav, sucha, búrok, požiarov a extrémnych teplôt o 95 % KLESOL, napriek tomu, že v tom období veľkosť populácie o 275 % vzrástla.

https://fee.org/media/34464/lomborg-global-deaths-from-climate-and-non-c...

A ak by predsa raz došlo až k civilizačnej zmene, nebolo by to nič nové pod slnkom. Aký zmysel by malo, keby som napríklad začal nariekať, že by som chcel žiť ako lovec a zberač, lenže predchádzajúce generácie nemysleli na vzdialenú budúcnosť, príliš sa premnožili, všetko vylovili a vyzbierali a teraz ja, chudáčik, musím sedieť za počítačom. Ľudia žijúci v rôznych miestach v čase a v priestore museli vždy riešiť problém prežitia v podmienkach, v ktorých žili.

Alex

Strach je samozrejme osvedčeným nástrojom na manipuláciu más. V 70-tych rokoch sa strašilo globálnym ochladzovaním a novou dobou ľadovou, v 80-tych sa prešlo na globálne otepľovanie, ktoré spôsobí zatopenie celých štátov, až sa nakoniec vymyslel univerzálny a nenapadnuteľný pojem klimatická zmena. Zoznamy "zmeškaných" termínov odborníkmi predpovedaných klimatických katastrof pôsobia smiešno-trápne:

https://www.americanexperiment.org/2017/07/time-three-years-climate-disa...
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-failed-eco-pocalyptic-predictions

Ak sú však potrebné slová z úst nejakej autority, tak generálny sekretár Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) v septembri povedal: "Mali by sme zostať pokojní a premýšľať, čo je skutočne riešením tohto problému. ... Nebude to koniec sveta. Svet sa iba stáva čoraz náročnejším. V niektorých častiach sveta sa životné podmienky zhoršujú, ale ľudia prežili aj v drsných podmienkach."

https://www.theepochtimes.com/chief-of-world-meteorological-organization...

Ak by to nezapadalo do plánov mocných tohto sveta, nikto z nás by sa nedozvedel o existencii rozmaznaného zasrana z krajiny prvého sveta (resp. zneužívaného dieťaťa) Gréty. Alebo azda nikto verí tomu, že keď táto nepresvedčivá herečka brýzga na zástup do pozoru nastúpených potentátov, ide o niečo autentické?

Kríza však na obzore je, avšak nie je to kríza klimatická, ale finančná, banková a menová. Svetová ponzinomika melie z posledného a predĺžiť jej život môže iba MASÍVNE tlačenie farebných papierikov, ktoré v dnešnej dobe zmätenia pojmov nazývame peniazmi. Čo je však silne nepopulárne riešenie, pretože každý novovytlačený farebný papierik získava hodnotu ukradnutím maličkej časti hodnoty z každého už existujúceho farebného papierika. Z hľadiska j-elít je preto potrebné odvrátiť pozornosť od skutočného pôvodcu krízy, centrálnych bankárov, a vinu zvaliť na niečo iné, napríklad na klimatickú zmenu. A úplne ideálne by bolo z vinníka zároveň spraviť záchrancu a spasiteľa. Počkať... Aká náhodička – veď presne to sa aj deje!

Šéfka Európskej centrálnej banky Lagardová požaduje, aby sa boj s klimatickou zmenou stal esenciálnou súčasťou menovej politiky ECB. Podobne sa vyjadrili predstavitelia americkej a japonskej centrálnej banky. Americký Fed v novembri organizoval klimatickú konferenciu. Najakčnejší bol šéf britskej centrálnej banky Carney (asi preto, že na tejto pozícii čoskoro končí), ktorý ukazoval obrázky Floridy zatopenej o 9 metrov vystúpenou hladinou mora a strašil, že v dôsledku klimatickej krízy môže byť ohrozených až 16 tisíc miliárd libier finančných aktív a ak penzijné fondy nebudú robiť "zelené" investície, tak tým ohrozia budúce penzie.

https://moneymaven.io/mishtalk/economics/fed-s-core-mission-now-includes...
https://tomluongo.me/2020/01/22/davos-2020-green-economy-new-black/

Na záver preto malá rada: neverte sľubom na zdrape papiera. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. "If you don't hold it, you don't own it."