Alex

authenticated user

komentáre

Alex

Problémom Svedkov Pjakinových je, že si neuvedomujú, že vo vzťahu Pjakin–svedkovia je Pjakin ten, kto vie a chápe viac a oni sú tí, ktorí pracujú pre záujmy toho, kto vie a chápe viac.

Alebo si, Assarhaddon, naozaj myslíš, že pracuješ pre seba a svoje záujmy, keď zobeš z ruky človeku, ktorý dokáže tvrdiť:

"Jediné, co je třeba ještě doplnit, a jde o takovou malou preambuli k událostem z roku 1968, o kterých budeme mluvit, je to, že vstup vojsk Varšavské smlouvy jen o pár hodin předběhl vstup vojsk NATO do Československa. A když Američané vtrhli do Československa, tak už padli do tankové pasti sovětské armády a byli nuceni dát zpátečku."

Alex

My tu, na Slovensku, máme, alebo sme nedávno mali, pandémiu? To hádam nie...

To, čo tu máme, je pandemický egregor, živený 24 hodín denne, 7 dní v týždni, zanechávajúci za sebou spúšť materiálnu aj morálnu.

Alex

Únia nemala inú možnosť, než prísť so záchranným balíkom, ktorý by sa dal mediálne predať ako "bezprecedentný". Najviac boli pandémiou, presnejšie povedané opatreniami proti pandémii, poškodené práve najslabšie články eurozóny, potemkinovské ekonomiky ako Taliansko a Španielsko, patriace do kategórie "too big to fail, too big to bail." Čiže tie, ktoré, ak by išli ku dnu, stiahli by so sebou celú eurozónu.

Balík má však niekoľko slabých miest:

1. Musia ho schváliť všetky národné parlamenty. Je to síce málo pravdepodobné, ale kto garantuje, že sa niekde nenájde nejaký novodobý Sulík?
2. Väčšina prostriedkov sa bude rozdeľovať v rokoch 2021 a 2022. To je pri tempe, akým sa v súčasnosti mení svet a aký je stupeň zavážnosti problémov, v nedohľadne.
3. Veľká časť balíka, 360 zo 750 miliárd eur, má mať podobu pôžičiek. Táto časť je teda prakticky nezaujímavá, keďže štáty si vedia požičať peniaze aj samé, akurát za mierne horších podmienok ako zo záchranného fondu.

Čiže ako sa v angličtine hovorí: "too little, too late." Eurozóna, a tým pádom aj Európska únia, však nemôže nerobiť nič (to by Taliansko alebo Španielsko povedalo "dovi, dopo, dopi"), takže musí predstierať zachraňovanie a riešenie problémov – a v tejto disciplíne patríme my, Európska únia, k svetovým preborníkom. No a samozrejme netreba zabúdať na obligátne pribalenie ďalšej federalizácie do balíka...

Čo sa týka toho, kto toto všetko zaplatí, odpoveďou je "tí, čo vždy." Čiže ľudia, ktorí držia úspory v eurách (resp. dlhopisoch denominovaných v eurách a pod.).

"Hodnota papierových peniazov sa nakoniec vráti k ich skutočnej hodnote – nulovej."
— Voltaire (1729)

Alex

Zhruba v čase, keď krajiny tretieho sveta v nemom úžase sledovali, ako sa euroatlantické mocnosti tlčú o kúsky plastov a textílií ("moderné pirátstvo"), objavila sa dobrá otázka, že čo bude s Afrikou. V Afrike predsa nemajú poriadne nemocnice, lekárov, techniku, ani peniaze, ani hygienu a disciplínu. Keď sa vírus dostane do Afriky, bude to masaker.

Aká je realita? Ku dnešnému dňu v Afrike na covid zomrelo 11.519 osôb, čiže menej ako 0,001 % africkej populácie.

Vysvetlenie môže byť jednoduché. Afrika je kontinent s najmladším obyvateľstvom a ľudia, ktorí patria do relatívne malej rizikovej skupiny – čiže starci, ktorých drží pri živote moderná medicína – v Afrike nežijú.

Asi toľko ku covidu a kvalite zdravotníctva.

P.S.: Na jednej strane veríš, že planéta je preľudnená, na druhej sa sťažuješ, že vírus sa príliš šíri. Nie je v tom spor? Nemal by si sa sťažovať, že ten neschopný vírus zatiaľ depopuloval iba mizerné percento percenta svetového obyvateľstva?

Alex

Pozrime sa na príklade USA, ako vyzerá druhá stránka mince štatistík o covide. Američanom sa, na rozdiel od EÚ alebo hoci aj susednej slniečkárskej Kanady, nepodarilo zvrátiť pribúdanie nových nakazených, čo vidno napríklad na nasledujúcom grafe (popis nižšie):

1. Modrá krivka = počet potvrdených nakazených za deň. Táto hodnota (po spriemerovaní) stagnovala od polovice mája do polovice júna, potom začala znova rásť.
2. Zelená krivka = počet testovaných osôb za deň. Ako vidno, táto hodnota od začiatku mája narastá, a teda už len z tohto titulu je možné očakávať rastúci počet nakazených. Alebo inými slovami, ak by aj bol počet nakazených v populácii dlhodobo konštantný, zvýšením počtu testov za deň sa zvýši aj počet identifikovaných nakazených za deň.
3. Červená krivka = počet potvrdených úmrtí za deň. Táto hodnota od začiatku mája KLESÁ.


Čiže napriek tomu, že denné počty testovaných a nakazených rastú, počet úmrtí naďalej klesá. Je samozrejme možné, že sa to časom zmení, avšak faktom je, že súčasný trend počtu úmrtí je klesajúci.


Ďalšia vec je, že namiesto o "počte nakazených" by bolo poctivejšie hovoriť o "počte oficiálne evidovaných pravdepodobne nakazených." Už aj americká CDC totiž priznáva, že skutočný počet doteraz nakazených Američanov je pravdepodobne 10-krát väčší ako hovoria štatistiky.


Skrátka a dobre, porovnávať počet jabĺk a počet hrušiek, pričom tie druhé sú pravdepodobne zemiakmi, a vyvodzovať z toho závery v štýle "títo sú zdegenerovaní, títo nie sú zdegenerovaní" je mimo misu.


Na záver ešte pohľad na "bezprecedentnú" pandémiu covidu v historickom kontexte. Takto vyzerajú počty úmrtí na niektoré historické epidémie vyjadrené ako percento svetovej populácie (covid je hneď prvý riadok, stav zhruba k polovici júna):

Alex

Kedysi:
Je sucho. Oy vey.
Je mokro. Oy vey.

Dnes:
Je antropogénne sucho. Oy vey.
Je antropogénne mokro. Oy vey.

Alex

Nie je ona vlastne skrytý antisemenita?

Alex

Po zrušení hotovosti bude možné skonfiškovať finančný majetok každého človeka jedným kliknutím. Život mimo systému, nedajbože proti systému, sa stane prakticky nemožným. Bol by to historický míľnik na úrovni zrušenia nevoľníctva alebo otroctva – samozrejme s opačným znamienkom.

Ale napokon stačí si predstaviť, čo by sa dialo, ak by už dnes hotovosť neexistovala. Systém by v záujme svojho prežitia naďalej robil to, čo posledných 40 rokov, čiže znižoval úrokové sadzby. Lenže vďaka existencii hotovosti narazil na bariéru nulových sadzieb – ak by sa zaviedli záporné úroky, ľudia by si vybrali svoje úspory v hotovosti a systém by sa veľmi rýchlo zrútil. Ak by však neexistovala hotovosť, tak úrokové sadzby by mohli byť bez problémov záporné.

Alex

Posledná veľká žranica pred resetom sa už predsa začala:

 

Alex

Fulford? Benjamin Fulford? To je taká, o dve triedy priehľadnejšia, variácia na Pjakina. Ale kým dezinformátor a propagandista Pjakin aspoň občas povie nejakú rozumnú, univerzálne použiteľnú myšlienku, tak Fulford je čistý rozprávkar. Ak by to, čo roky produkuje, nevydával za realitu, kľudne by to mohol byť literárny žáner "konšpiračná fikcia".

Čo sa týka potenciálnej budúcej občianskej vojny v USA, tak to je večná téma, z ktorej však večne nič nie je. Na vojnu treba najmenej dve proti sebe bojujúce strany. Kto by to akože mal byť? A za čo by mali akože bojovať? Odkedy sa stal prezidentom oranžový trójsky kôň j-elít, tak nejaký masovejší odpor proti režimu je celkom v útlme ("Bojuje za nás Trump!"). A prípadné lokálne ohniská (kinetického) odporu môžu byť vždy zahasené s tým, že ich spôsobujú kriminálnici, domáci teroristi alebo najnovšie šíritelia smrteľného vírusu.

Alex

Nie, nemám dôvod tešiť sa z potenciálneho stotisíca mŕtvych Američanov (aktuálny odhad je, že ich bude 60 tisíc).

Ale keď už teda hovoríme o cudzom nešťastí, ešte menší dôvod mám tešiť sa z miliónov reálne mŕtvych Neameričanov, ktorí sú po smrti v dôsledku amerických imperiálnych vojen, či už kinetických alebo ekonomických (eufemisticky nazývaných "sankcie"). Týmto ľuďom Pentagram nedal ani len tie vrecia na ostatky.

Alex

Terminologická poznámka: anarkhía = an- (ne-) + arkhé (moc, autorita).

Anarchia je spoločnosť bez explicitnej vládnej moci (nie nutne chaos alebo bezprávie). Slniečkari nie sú anarchisti. Slniečkari sa dožadujú, aby vládna moc tvrdo presadzovala tie správne názory – tie ich.

Alex

Dovolím si nesúhlasiť. Brusel vydá príkazy – je zle. Brusel nevydá príkazy – znova je zle.
Ak chceme potlačiť moc Bruselu, tak toto je chvíľa, na ktorú sme čakali. Pretože teraz naozaj všetci vidia, že Brusel je neschopný. A ak (niektoré) národné štáty v praxi ukážu, že sú schopné vyriešiť vážny problém samostatne, eurohujerizmus zaznamená vážne straty.

Alex

Pentagon už objednáva 100.000 vriec na mŕtvoly. Však ak by ich náhodou neminuli na priame obete vírusu, zídu sa na collateral damage (nepokoje, kriminalita, samovraždy).

Na Empire State Building svieti núdzové svetlo: [video]. Asi aby Newyorčania vedeli, že žijú v Mordore.

Alex

Nechápem, prečo ešte stále riešite Taliansko. To už predsa nedávno jasne vysvetlil Pjakin. Taliansko je zaujímavé tým, že sa v ňom nachádza Vatikán. A ako je známe, jeden odtrhnutý list sa najlepšie schová pod popadaným lístím. Takže sa javilo byť veľmi jednoduché odstrániť pápeža, keďže všade okolo zúril koronavírus. Lenže Bergoglio s nimi vybabral a "vykonal manéver v podobe odberu na vykonanie analýzy na prítomnosť koronavírusu a výsledky boli negatívne." A ešte ako odplatu otvoril archívy súvisiace s II. svetovou vojnou.


Nie, toto nie je paródia na Pjakina. Toto je originál Pjakin...

Alex

Aktualizovaný graf počtu nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA od roku 1969 (v tisícoch za týždeň):

 

Initial Jobless Claims

 

 

Alex

Dobrý článok "Nemecké predávkovanie obnoviteľnou energiou" (v angličtine) so štatistikami a problémami z praxe:

https://www.asiatimes.com/2020/01/article/germanys-overdose-of-renewable...

Môj názor je, že je to rovnaké ako v prípade "Wir schaffen das." Ak by som aj uznal, že pôvodný úmysel bol dobrý, tak realizované riešenie 1) nerieši pôvodný problém, 2) je neefektívne drahé, 3) prináša Nemecku veľké nové problémy, 4) a to aj napriek tomu, že Nemci časť z nich prenášajú na zvyšok Európy.

Alex

Citát "nebude to koniec sveta, [...] ľudia prežili aj v drsných podmienkach" treba vnímať v kontexte, v ktorom bol povedaný, čiže ako reakcia na iniciatívy ako je napríklad tá populárnej americkej čašníčky, pardon, členky kongresu Ocasio-Cortez, podľa ktorej ak okamžite neprijmeme a nezačneme realizovať akýsi Green New Deal, tak, citujem, "do 12 rokov nastane koniec sveta." Ak by bol azda niekto tak naivný, že tomuto tvrdeniu uveril, tak v komentári vyššie sú odkazy na podobné "deadliny" (doslova) z minulosti, z ktorých nič nebolo.

Čo sa týka zdochýňania v dôsledku klimatických katastrof, k tomu existuje štatistika. Za posledných 100 rokov počet úmrtí v dôsledku záplav, sucha, búrok, požiarov a extrémnych teplôt o 95 % KLESOL, napriek tomu, že v tom období veľkosť populácie o 275 % vzrástla.

https://fee.org/media/34464/lomborg-global-deaths-from-climate-and-non-c...

A ak by predsa raz došlo až k civilizačnej zmene, nebolo by to nič nové pod slnkom. Aký zmysel by malo, keby som napríklad začal nariekať, že by som chcel žiť ako lovec a zberač, lenže predchádzajúce generácie nemysleli na vzdialenú budúcnosť, príliš sa premnožili, všetko vylovili a vyzbierali a teraz ja, chudáčik, musím sedieť za počítačom. Ľudia žijúci v rôznych miestach v čase a v priestore museli vždy riešiť problém prežitia v podmienkach, v ktorých žili.

Alex

Strach je samozrejme osvedčeným nástrojom na manipuláciu más. V 70-tych rokoch sa strašilo globálnym ochladzovaním a novou dobou ľadovou, v 80-tych sa prešlo na globálne otepľovanie, ktoré spôsobí zatopenie celých štátov, až sa nakoniec vymyslel univerzálny a nenapadnuteľný pojem klimatická zmena. Zoznamy "zmeškaných" termínov odborníkmi predpovedaných klimatických katastrof pôsobia smiešno-trápne:

https://www.americanexperiment.org/2017/07/time-three-years-climate-disa...
https://cei.org/blog/wrong-again-50-years-failed-eco-pocalyptic-predictions

Ak sú však potrebné slová z úst nejakej autority, tak generálny sekretár Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) v septembri povedal: "Mali by sme zostať pokojní a premýšľať, čo je skutočne riešením tohto problému. ... Nebude to koniec sveta. Svet sa iba stáva čoraz náročnejším. V niektorých častiach sveta sa životné podmienky zhoršujú, ale ľudia prežili aj v drsných podmienkach."

https://www.theepochtimes.com/chief-of-world-meteorological-organization...

Ak by to nezapadalo do plánov mocných tohto sveta, nikto z nás by sa nedozvedel o existencii rozmaznaného zasrana z krajiny prvého sveta (resp. zneužívaného dieťaťa) Gréty. Alebo azda nikto verí tomu, že keď táto nepresvedčivá herečka brýzga na zástup do pozoru nastúpených potentátov, ide o niečo autentické?

Kríza však na obzore je, avšak nie je to kríza klimatická, ale finančná, banková a menová. Svetová ponzinomika melie z posledného a predĺžiť jej život môže iba MASÍVNE tlačenie farebných papierikov, ktoré v dnešnej dobe zmätenia pojmov nazývame peniazmi. Čo je však silne nepopulárne riešenie, pretože každý novovytlačený farebný papierik získava hodnotu ukradnutím maličkej časti hodnoty z každého už existujúceho farebného papierika. Z hľadiska j-elít je preto potrebné odvrátiť pozornosť od skutočného pôvodcu krízy, centrálnych bankárov, a vinu zvaliť na niečo iné, napríklad na klimatickú zmenu. A úplne ideálne by bolo z vinníka zároveň spraviť záchrancu a spasiteľa. Počkať... Aká náhodička – veď presne to sa aj deje!

Šéfka Európskej centrálnej banky Lagardová požaduje, aby sa boj s klimatickou zmenou stal esenciálnou súčasťou menovej politiky ECB. Podobne sa vyjadrili predstavitelia americkej a japonskej centrálnej banky. Americký Fed v novembri organizoval klimatickú konferenciu. Najakčnejší bol šéf britskej centrálnej banky Carney (asi preto, že na tejto pozícii čoskoro končí), ktorý ukazoval obrázky Floridy zatopenej o 9 metrov vystúpenou hladinou mora a strašil, že v dôsledku klimatickej krízy môže byť ohrozených až 16 tisíc miliárd libier finančných aktív a ak penzijné fondy nebudú robiť "zelené" investície, tak tým ohrozia budúce penzie.

https://moneymaven.io/mishtalk/economics/fed-s-core-mission-now-includes...
https://tomluongo.me/2020/01/22/davos-2020-green-economy-new-black/

Na záver preto malá rada: neverte sľubom na zdrape papiera. Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú. "If you don't hold it, you don't own it."