Koronavírus koncom augusta - skúška, v ktorej Európa pohorela

Pandémia Covid-19 je preto pandémia, lebo je prakticky rozšírená do celého sveta. Jej fatálnosť je relatívne nízka, jej nákazlivosť stredná, ale pri bežnom spôsobe života spoločnosti sa dokáže šíriť do absolútna a jej zdravotné dosahy sú ešte mnohé neznáme. Vírus je vírus, u toho nikdy nevieš.

Toľko medicínske skúsenosti s Covidom. Okrem týchto ale jestvuje aj spoločenské skúsenosť.

V Číne dokázali udržať disciplínu a dnes už tam naozaj ani rúška nosiť nemusia. Zodpovednosť ukázali v najhoršom najneistejšom období aj občania na Slovensku, a platí to aj o vládach ako Pellegriniho, tak aj Matoviča. Platí to aj o väčšine Európy - aj tí najväčší liberáli, tvrdiaci, že choroba vlastne nie je vážna, nakoniec uznali svoju nezodpovednosť a upravili život svojich štátov. A tak išli negatívne údaje dole.

Žiaľ, z viacerých dôvodov, ktoré by boli zrejme na dlhé písanie, a ktoré ani nie sú jasné, došlo neskôr k uvoľneniu. A to k uvolneniu  priam nariadenému, centrálne prikázanému, akoby vlády a mocní za vládami chceli na občanoch, na ich zdraví a reakciách, skúšať rôzne scenáre.  A to má svoje dôsledky - druhá vlna, o ktorej toľko hovorili, sa už vyše mesiaca zdvíha a teraz prekonala už aj prvú vlnu. Na Slovnsku máme za včerajšok viac nakazených, ako v ktorýkoľvek deň predtým. A inde v Európe to prebieha podobne zle.

Je jasné, že ťažko sa ubrániť novej infekcii, keď celé svetadiely, ako Amerika, Afrika a Južná Ázia, sú nakazené. Ale v Číne a okolí to zatiaľ zvládli, tak sa to dalo aj v Európe. Nuž, ale postfeudalizmus, ktorý tu vládne, nedokáže urobiť racionálne a zdravé rozhodnutie.

Treba pripomenúť, že aj keď vírus zabíja väčšinou "len" chorých, dokáže aj zdravých ľudí hodiť do postele na pár týždňov. K tomu pristúpi nakazenie zdravotníckeho personálu, a kolaps a panika je tu. A potom už zas ani nebude treba niečo zakazovať a zatvárať - každý zostane doma dobrovoľne.

Ale hovorím - nechcem varovať pred medicínskymi, ba ani tými reálnymi hospodárskymi dopadmi - ja to nezmením a myslím, že každé etnikum vlastne len dostane to, čo si zaslúži. Taká je príroda, určite neodporúčam sa emočne nejak angažovať a plakať onedlho nad mŕtvymi - pripravte sa na to, že to zblízka môže byť naozaj nemilé. Až kruté.

Ja chcem teraz len zdôrazniť, že to celé bola nechtiac aj jedna kultúrna skúška - a súčasne obyvateľstvo Európy, ako celok a v kombinácii s týmto režimom, proste zlyhalo. Jej lepšia časť by možno uspela. V inom spoločenskom zriadení by možno uspela. Ale tento už riadne zmixovaný stav a táto spoločenská štruktúra, ktorá tu vládne, tá je proste slabá ako domček z blata. Spoločnosť nie je silnejšia, ako hrudka blata.

To je teda dôkaz, ktorý poskytla pandémia po pol roku od príchodu na kontinent.

Vlastne jej aj za to môžeme byť vďační. 

 
Alex

https://www.youtube.com/watch?v=SwlkumcRf6w

Video má sedem minút, je v španielčine s anglickými titulkami a najlepšie je si ho pozrieť. Keďže však stojí za to, pripájam aj môj preklad titulkov do slovenčiny:

Moderátorka španielskej mainstreamovej televízie robí rozhovor cez telemost s miestnym lekárom:

— Práve sme sa dozvedeli, že boli umiestnení noví pacienti na jednotku intenzívnej starostlivosti. Naše pozvanie prijal doktor Luis de Benito, dobrý deň.

— Dobrý deň.

— Pán doktor, vy situáciu veľmi dobre poznáte. Od začiatku pandémie ste pracovali s pacientmi postihnutými koronavírusom. V tejto chvíli sa nachádzate v nemocnici Escorial, tu v Madride. Povedzte nám, ako presne situácia vyzerá? Je znepokojivá, však? Môžete nám povedať niečo o celkovej obsadenosti? Začali už niektoré nemocnice navyšovať počet postelí? Môžete nám niečo z tohto potvrdiť?

— Á, nie, nemyslím si. Netuším, o ktorých nemocniciach hovoríte. Je pravdou, že vidíme nárast počtu prijatých osôb. Ale do minulého týždňa tu neboli žiadni. Včera sme mali troch. Traja ľudia a viac ako sto postelí, rozumiete? Takže nie, nemyslím si, že sa blížime k vyčerpaniu kapacity. Navyše, najviac naplnená "Nemocnica dvanásteho októbra"...

— Takže "Nemocnica dvanásteho októbra" zrušila všetky naplánované chirurgické zákroky a odložila menej urgentné externé konzultácie.

— To áno. Nezávislé orgány včera oznámili, že tam mali 75 prijatých osôb – 75 prijatých osôb v nemocnici s 1300 posteľami.

— Presne tak. A 540 nakazených!

— Hm, sú to skutočne chorí ľudia alebo iba pozitívne prípady? Pretože štatistiky môžu byť klamlivé a mätúce. V zdravotníckych zariadeniach robíme iba PCR testy, takže zistíme veľa pozitívnych prípadov. Navyše teraz hospitalizujeme už aj ľudí otestovaných v ich vozidlách. Potom tieto pozitívne PCR testy klasifikujeme ako Covid-19, hoci ide o ľudí, ktorí boli iba práve otestovaní v ich autách. Takže je zmätočné, keď ohlasujeme, že "počet prípadov Covidu-19 stúpa!" čo v skutočnosti nie je pravda. Nárast tam je, ale nie pacientov s patológiou Covidu-19. Patológia Covidu-19 bolo to, čo sme videli na jar, keď boli naše nemocnice skutočne preplnené. Ale v súčasnosti vidíme nárast počtu prípadov, ktoré sú jednoducho následkom zvýšeného PCR testovania. A mať pozitívny PCR test nemusí nutne znamenať, že sme chorí.

— Povedzte nám, čo robíte napríklad vo vašej nemocnici? Pripravujete sa na september alebo október? Vrátil sa už zdravotnícky personál do práce?

— Prečo by sa mali vracať? Sú na dovolenke, rovnako ako naši volení predstavitelia a úradníci. Žiadna kríza tu nie je. Sme v pohotovosti, to áno, ale žiadny stav núdze tu nie je.

— Máte zálohy? Náhradných doktorov a sestry?

— Netuším, čo bolo naplánované. Rozhodnutie o pozastavení konzultácií a operácií však má vplyv na stav zásob v krvných bankách a na personál. Avšak taký počet chorých pacientov, aký sme tu mali na jar, zatiaľ nemáme.

— V poriadku, zopakujem: 540 infekčných prípadov a 70 na jednotke intenzívnej starostlivosti, aby boli čísla jasné. Existuje kniha, myslím, že o nej viete, s názvom "Koronavírus: hľadanie vakcíny." Predpokladám, že sledujete najnovšie správy o vakcínach z Ruska a Nemecka. Včera sa na ne sústredili všetky zraky, ale teraz to vyzerá tak, že vakcína nebude na jeseň ešte dostupná a tiež že vakcína od firmy Pfizer sa ukazuje ako účinnejšia. Čo si o tom myslíte?

— No samozrejme, vždy je výnosnejšie hovoriť o vakcíne, najmä potom, ako boli ľudia vystrašení tým, že je nevyhnutná. Pretože ju potrebujeme predať. Otázkou je, či vakcínu potrebujeme, či je bezpečná a či je účinná. Ale úplne na prvom mieste: je nevyhnutná alebo nie je? Ak je pravdou, že nákaza už zasiahla veľké množstvo ľudí, prečo je potrebné zaočkovať celú populáciu? Prvou vecou, ktorú potrebujeme urobiť, je zaočkovať ľudí proti strachu, kvôli všetkej tej panike v spoločnosti, ktorú sme vytvorili. My lekári sme z toho celkom mimo.

— Vaše slová znejú upokojujúco, no napriek tomu musím trvať na svojom, pretože v Španielsku máme v priemere tisíc pozitívnych testov denne.

— Pozrite sa na počet infekcií Helicobacterom pylori. Je prítomný u 50 % španielskej populácie. Táto baktéria je podľa klasifikácie Svetovej zdravotníckej organizácie karcinogénom typu 1. Takže polovica španielskej populácie je ohrozená rakovinou žalúdka. Takže je toto vážny stav? Je toto kríza? Informujú o tom médiá v denných správach? Nie. Pretože to nie je kríza.

— Ako sme už povedali, veľké množstvo personálu je teraz na dovolenke vo veľkých mestách a očakávame, že sa v septembri vrátia. Čo myslíte, že sa stane? Aj tu ste takým optimistom?

— Nám lekárom, teda aspoň tým, s ktorými som v kontakte, nejakých 200–300 lekárov a sestier v z celého Španielska, je to jasné. Urobili sa opatrenia, aby boli v septembri všetci ľudia zatvorení – sugeruje sa im, že sa počas leta správali nezodpovedne. Je po pozoruhodná stratégia, pretože je výnosnejšie, aby ľudia neboli ošetrovaní v primárnych zdravotníckych zariadeniach. Zo strategického hľadiska to funguje, ale nemyslíme si, že je to správne alebo vhodné z lekárskeho hľadiska. Samozrejme, že neočakávame ďalšiu vlnu. Bolo by bývalo pekné, keby novinári hovorili o preplnených nemocniciach na jar, pretože vtedy sme to kapacitne naozaj nezvládali. Museli sme dávať pacientov do hotelov, pretože naše kapacity sme vyčerpali. Na jar sme o tom potrebovali hovoriť. Predtým, ako tu bola pandémia, ste o tom nehovorili tak, ako ste mali. Teraz, keď tu nie je žiadna pandémia, o tom hovoríte neustále! Úprimne, nerozumiem tomu. Ale to už sme sa asi dostali mimo tému.

Tlmeným hlasom sa ozýva tretia osoba, muž: "Sme stratili kontrolu, však?" Moderátorka: "Vaše vyjadrenia sú kontroverzné... Môj kolega sa zapojí do diskusie. Je to novinár, tu s nami v štúdiu." Ďalej pokračuje v rozhovore s lekárom novinár.

— Doktor, neviem či som vám nesprávne porozumel alebo ste sa vy nevyjadrili jasne. Povedzme, že to nie je vaša chyba, tvrdili ste, že sme o pandémii nehovorili. Od marca, apríla, mája, júna až doteraz – hovoríte, že celé obyvateľstvo sú hlupáci? Prepáčte, musím byť úprimný!

— Nikoho nenazývam hlupákom.

— Prosím? V médiách sme nerobili nič iné, iba hovorili o číslach 24 hodín denne!

— Analýza údajov nebola korektná.

— Pozrite, všetky médiá narábali s údajmi najlepšie ako vedeli a uznali za vhodné. Ale tvrdiť, že sme o pandémii nikdy nehovorili – kde ste vy boli?

— Bol som v nemocniciach, priateľu. A vy? V štúdiu?

— Nie, bol som v uliciach. Videl som mŕtvych, videl som chorých. A opakujem vám, o pandémii sme hovorili!

— V uliciach? Podpisovali ste nejaké úmrtné listy?

— Nanešťastie som nemal tú možnosť.

Zasahuje moderátorka: "Necháme to už tak. Myslím, že každý mal možnosť povedať svoj názor. Doktor Benito, ďakujem za rozhovor."

Idril

Internetom sa momentálne hemžia komentáre a videá, ktoré sa pokúšajú banalizovať COVID-19. Rád by som sa ale pripojil jedným vedeckým príspevkom z Uniklinik Frankfurt, ktorý analyzoval neskoré kardiologické príznaky prekonanej COVID-19 infekcie (len kardiologické!). Zo 100 štud. pacientov, väčšina s ľahkým priebehom prekonanej infekcie, až 60 pacientov malo aktívny zápal srdcového svalu (tzv. myokarditídu). Nechcem strašiť, ale myokarditída značne obmedzuje fyzickú výkonnosť a často časom vyúsťuje do srdcového zlyhania.

https://www.faz.net/aktuell/rhein-main/frankfurter-studie-herzschaeden-n...

iris

.

nové