Dnešné duchovné školy

Preklad textu:
Aby som zvládal svoje stresy a strachy, začal som teraz vymalovávať mandaly.
:-)

Norman
Jozef Novak

Zaújmavé riešenie.

Norman

Tento vtip dobre vystihuje výsledok stretu západného industriálneho človeka s nejakým možno aj dobrým duchovným učením (či už východným alebo západným, to je jedno). U väčšiny ľudí to skončí takto. :)

Jozef Novak

Ďakujem za vysvetlenie. Základná myšlienka tohto článku mi skutočne unikala, napriek tomu že príklad v "umení" človeka dnešnej doby mám neustále pred očami.

Norman

Aj keď vtipy by sa nemali vykladať, ale tento je trocha z druhej ruky.
V dnešnej dobe by to škrtanie a čiarovanie mohlo byť vydávané za správny spôsob vyrovnania sa so stresom.
A musíš vedieť, že jestvuje čosi ako vymálovánie mandál (to tiež každý nepozná, našťastie to nie je moc rozšírené) - i keď človek o tom len počul, pochybujem, že by to niekto normálny ešte naozaj robil, vymalovávať ako malé decko také obrážteky. Z hladiska nejakého mentálneho dozretia či len "boja proti stresu" zrejme úplná blbosť.

Dusanbe

Vystihuje to "podstatu a pulz" týchto čias.
Povrchne, ale hlavne rýchle.
Moderný "duchovne založený" človek si ale tromi kliknutiami stiahne do smartfónu nejakú appku, čo mu silou 8-ich jadier vymaľováva hoc aj 3D-mandaly na pozadí obrazovky...

Norman

hej, vo svojej jednoduchosti je to pekné porovnanie minulosti s prítomnosťou.

Jozef Novak

Boli ste to práve Vy, čo ste spomínali ako Číňania si dali vyopravť nejaké obrazy pochádzajúce z dávnej doby od Európskych majstrov radšej doma, než v Európe, kde sa už diela vytvorené s citom a dôslednou prácou nenosia. Alebo ste spomínali toho umelca, ktorého si pozvali vytvoriť "umelecké dielo" pred nejakým kostolom(Banskobystrickým?). Mali ste pravdu v tom, že pri tých stavebných vymoženostiach, tie stroje ktoré dnešný človek má, omietok, farieb, dlaždíc, rôzneho polotovaru a nie sú schopní ani len napodobniť diela ktoré tu v minulosti vznikali. Keby aspoň dali na školy súťaž deťom predškolského, alebo školského veku nech namalujú obraz. Vždy lepšie použité peniaze na podporu umenia malým školákom, než ich takto premárniť u nejakého povrchného ožralu, ktorého polytbiro vyhlásilo za národného umelca.

Dusanbe

Nadhľadu sa to našťastie netýka, ale inak je to pravdivý opis reality:

https://dfens-cz.com/zazmrdovano-reloaded/

Jozef Novak

To je tá sloboda slova, ktorú si ludia vyštrngali a vyhopsali v novembri 1989 na námestiach. Keď už sa tu tak Číňania spomínajú, ako pri každej revolúcii aj tam pri tej svojej kocovine najprv zavrhli všetko čo zaváňalo starinou a cisárskym "útlakom". Tak vraj poslali Konfucia na smetisko dejín. Ale velmi rýchlo ho šli z toho smetiska vyhrabávať zpäť, keďže zistili, že strácajú vplyv na ludí a ich úctu o ktorej Konfucius učil:-). Čo sa týka stránok spravovaných zanietenými bojovníkmi za slobodu slova, ak si chceli udržať nejakú úroveň, boli nútení zaviesť... povedzme si to na rovinu: cenzúru. Svet je plný protikladov a tento je jedným z nich. Ako padla zaújmava poznámka v Doktor Haus: "...celá tvoja rebélia spočíva v tom, že odmietaš pravidlá ktoré požadujú od teba aby si ich nahrádzal svojími...!". Tu sa likvidovalo a preorávalo všetko takmer od základov, miesto aby sa ponechalo to dobré, na ktorom sa mohlo stavať. Nuž cenzúra, ale pri stránkach ktoré bývalí bojovníci za slobodu slova sami vlastnia? Je to ich, tak prečo by si neurčovali u seba svoje pravidlá? Môj dom, môj hrad, ak sa ti nepáči, založ si tiež nejakú a vypisuj si čo chceš.

Norman

Môj dom, môj hrad ... ale tak to sloboda nefunguje. Pre slobodu komunikácie a názoru je dôležité, že jestvujú verejné preistory, kde sú definované slobody, kde je naozaj veľká voľnosť. Ak by mal iba každý svoj dom so svojimi priateľmi, svoju bublinu, určite by to bol závažný nedostatok pre spoločmosť - tak by to nefungovalo. Je treba verejné priestory, kde by sa stretávali rôzne svetonázory.
Ale ako píšu v článku na Zvedavcovi - režim po tom vyslovene ide, ničí to aj z hora, aj zdola. Aj Nadhľad musel ustúpiť do takej miery, aby odolal, ustúpiť do súkromia a zmieriť sa s malou významnosťou :)
Ešte ale treba dodať, že aj senzitivita populácie prudko poklesla - v šume chaosu na webe je dnes situácia neporovnatelná s nádhernou situáciou spred 20 až 10 rokmi. To už nikdy nebude, tie zlaté časy, keď jestvoval web prevažne iba pre lepšie vrstvy :)

Norman

Cílem celé anabáze bylo primárně zlikvidovat veškeré setkávací body (meet pointy), kde si čeští lidé povídali, seznamovali se, domlouvali spolupráce
....
To za prvé.
.
zmizeli z českého veřejného prostoru potažmo internetu až na výjimky slušní, rozumní lidé
To za druhé.
Samozrejme tu mnoho ľudí na webe zostalo, ale celkovo nastúpila skepsa voči webu ako nástroju komunikácie, zmeny, zlepšenia. Či je oprávnená, neviem.
.
etš jedna výborná veta:
Nelze prostě čekat, že bude režim odmala vychovávat lidi k nekonečnému sobectví, kriplovství, sprostotě, aroganci, bezcharakternosti, kurevskosti, zmrdství – a na konci budou rozumní chlapi a hodné holky.