bioetika

počet: 24

etológia, bioetika

Nechce sa mi  o tom zas písať - bolo to tu minulý rok a tento zas. Po všetkých tých groteskných vojnách, smiešnych mafiách, moslimoch židoch a iných exotoch, extrémistoch a exkrementoch, je toto naozaj vážna a finálna téma. 

Od roku 1970 klesla celková populácia stavovcov,  ktoré žijú vo voľnej prírode, o 58 %.

To je zásadný fakt.

Muž putoval se svým psem.

web

Po  svete prebehla vlna zhnusenia po správe, že nejaký americký zubár bol na poľovačke v Zimbabwe a zastrelil tam známeho a obľúbeného leva. Ten lev mal obojok s GPS, bol sledovaný vedcami, a mal, ako domáce zviera aj meno - Cecil.

Karl Edward Sagan bol americký astronóm, astrofyzik, exobiológ a spisovateľ fiction i non-fiction. Známy sa stal svojimi TV reláciami o možnosti mimozemského života. Sagan odborne pomáhal pri väčšine nepilotovaných letov NASA, zameraných na výskum Slnečnej sústavy.

Freeman

Ľudstvo zlyhalo v jednej zo základných povinností - v zachovávaní a rozvoji variability a bohatstva života na Zemi.

Svetový fond na ochranu zvierat vydal svoj Living Planet Index, v ktorom sleduje okoľo 3200  najznámejších druhov živočíchov - cicavcov, vtákov, obojživelníkov a rýb.

Představte si, že máte psa. Žije s vámi od štěněte, je na vás zvyklý, je zvyklý na své místečko k spánku, na svou misku, na své lidi kolem sebe. Tak uběhne řada let, až pejsek zestárne. Už neběhá tak radostně, více odpočívá, ale pořád vás má stejně rád. Když přijde jeho čas, aby odešel za duhový most, zajdete s ním k veterináři nebo si pozvete veterináře domů. Dostane poslední injekci a zemře v klidu ve vašem náručí obklopen členy své smečky. Je to – považuje se to – za humánní. A asi také je.

Vladimír Stwora

Aj keď ľudstvo ako celok zlyhalo, je tu ešte možnosť, že dokáže dôstojne poslúžiť aspoň starostlivosťou o svoje domáce zvieratá. Aj o tom sú síce vážne pochybnosti, ale treba to skúsiť - pri interakcii s nemými tvormi sa aspoň hneď prejaví, kto je človek, a kto amorálny potkan.

Berte to ako určitý pozitívny zlom, keď sme od analýz toho, kde a ako homo sapiens zas upadol, čo zničil a aké folklórne či náboženské masakre tentokrát zorganizoval, ktoré sú síce veselé, ale pravdepodobne absolútne zbytočné, prešli na vážnú tému.

Konečně se mi podařilo Maju od myši oddělit. Pokoušela se mě oběhnout, ale dával jsem si pozor. "Utíkej, myško, utíkej!" A co myslíte, že ta blbka udělala? Utíkala. Ale směrem ke kočce. A rovnou jí do drápu. ...

Vladimír Stwora

Je zaujímavé, ako dokáže byť zákon tupý a bezcitný. Naozaj iba v tupom zákone môže byť označený človek za vec.

Toto je druhý diel, zaujímavý objav aj v našich možnostiach.

V rámci globálnych klimatických zmien zasiahol v noci hlavné mesto Gruzínska Tbilisi mohutný lejak a ho vytopil. Poškodená je veľká časť mestskej infraštruktúry a prívalová vlna vyšupla do ulíc zo dvadsať potenciálne nebezpečných obyvateľov miestnej ZOO.

Západný čierny nosorožec bol v týchto rokoch oficiálne vyhláseny organizáciou IUCN za vyhynulého.