Čistky v gréckej polícii

Grécke ministerstvo pre verejný poriadok odvolalo šéfov piatich policajných útvarov. Okrem toho odvolali policajtov aj z nižších zložiek, prípadne títo odstúpili sami (zrejme pod tlakom). Tento krok bol aj oficiálne vysvetlený ako boj proti politickej strane Zlatý úsvit. Dotyční policajti sa mali previniť tým, že Zlatému úsvitu "poskytli pomoc pri údajnej trestnej činnosti".

V krajine je masmédiami nafukovaný prípad minulotýždňovej vraždy akéhosi 34- ročného rappera, prirodzene, "ľavičiara a antifašistu". Ako podozrivého zatkli muža, ktorý sa "podľa úradov" sám(!) označil za stúpenca Zlatého úsvitu.

Je evidentné, že sa jedná o nátlak protinárodných síl, ktoré tu používajú svoje klasické zbrane:

- hystériu ohľadne nejakej pochybnej vraždy a z nej odvodená kriminalizácia a vytváranie "nepriateľa ľudstva" z politickej opozície

- úradné čistky, vyhadzovanie a vymieňanie postov kohokoľvek, kto neprejaví dostatočnú ochotu slepo slúžiť medzinárodnej mafii

 

Strana Zlatý úsvit je legitimná politická sila, ktorá reprezentuje hodnoty a svetonázor veľkej časti gréckeho národa. Akékoľvek jej potieranie pod akoukoľvek zámienkou je porušovanie základných pravidiel spoločnosti. Jej nálepkovanie akýmkoľvek dehonestujúcim názvom či atribútom je protispoločensky podvod, ktorý ničí spravodlivú politickú súťaž a otvorený mierový občiansky dialóg.

Zlatý úsvit je príklad, ako sa veci dajú riešiť, aj pre iné národy Európy. Je to jeden z možných spôsobov, ktoré stoja za zamyslenie.

Grécko je spomedzi krajín EU najviac posunuté v zóne finančnej krízy. Nemyslím si, že by grécke hospodárstvo a jeho pracovná morálka bola synonymom efektívnosti - ale takisto je nemožné, že to grécki dôchodcovia prežrali euro miliardy posedávaním a popíjaním vína. Neviem o tom, že by Grécko bolo zabalené do zlata. Je možné a prirodzené, že pod vplyvom tlaku, ktorý na Grécko vyvinul medzinárodný finančný moloch, sú v Grécku najviac vyvinuté obranné mechanizmy. Je pravdepodobné, že Grécke reakcie na túto zákernú konfrontáciu  preto môžu slúžiť ako poučenie aj ako vzor. Možno ešte viac, ako tie z Islandu.

 

 

zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/grecko-vysokopostavenych-policajtov-odvolali-...

 

 

Autor: 
téma: