Ešte opozičnejšia sýrska opozícia

Kým na Valnom zhromaždení Spojené štáty americké a Izrael kontrolovali, koľko štátnych reprezentácií uposlúchlo ich mafiánske vyhrážky a zahlasovalo za rezolúciu o demokratizácii Sýrie, ktorú navrhla - čudujsasvete - Saudská Arábia, žiarivý to vzor demokracie, odštiepenecká opozičná Národná rada Sýrie, premenovaná na Radu strážcov revolúcie, ostro skritizovala opozičnú Sýrsku národnú radu. Okrem iného jej vytkla nedostatok revolučného pátosu a záľubu v lenivom pôžitkárstve, ktorú si jej členovia realizujú v západných metropolách.

Opozičných odštiepencov, ktorí sa nazvali Rada strážcov revolúcie, minulý týždeň kritizoval šéf Sýrskej národnej rady Abdelbaset Saida a nemajú ich v obľube ani ďalšie opozičné skupiny, vrátane tzv. Slobodnej sýrskej armády. Rada strážcov revolúcie sa totiž rozhodla vytvoriť prechodnú vládu, ktorá s nimi nepočíta. Šér Rady strážcov Chajsam al-Malech vyhlásil, že prechodnú vládu chcú s Radou strážcov revolúcie vytvoriť opozičné zoskupenia, napríklad Moslimské bratstvo, a to stačí. Ako povedal Malech, vznik Rady strážcov revolúcie silno otriasol prezidentom Bašarom Assadom, aj Sýrskou národnou radou, pretože Rada strážcov revolúcie si stavia reálne ciele a úlohy na zvrhnutie Assada. O Sýrskej národnej rade povedal, že za uplynulý polrok pre revolúciu neurobila absolútne nič. "Odporúčam im 24 hodín denne tvrdo pracovať, a nie sa váľať v luxuse v cudzích mestách," povedal Malech.

Napätie rastie aj v samotnej Sýrskej národnej rade, aj tzv. Slobodnej sýrskej armáde, kde sa vodcovia navzájom obviňujú z "plytvania zdrojmi". Napriek podpore od krachujúcej Ameriky a lakomej Saudskej Arábie hospodária s ťažkým deficitom - a žiadna banka im nechce požičať.

Autor: 

nové texty