Prvoseptembrové protesty? Selanka pre dôchodcov.

Počasie bolo zas dokonalé, prečo si nevyjsť do mesta a pozreť situáciu? Veď na Prvý september sa údajne pripravoval celý ten hnev ľudu.

A naozaj - hnev už dávno vyprchal. Na bratislavské zhromaždenia prišli predovšetkým  dôchodcovia - a tak to tam aj vyzeralo. A v Košiciach to údajne bolo ešte "pokojnejšie". No zbohom, panenka skákava, oroduj za nás.

Navyše treba spomenúť klasickú "jednotu" slovenského ľudu. Ako viem, matador v protestoch a demonštráciách, bývalý poslanec Marček, si objednal na 15:00 všetky tri mítingové miesta v Bratislave - teda SNP, Hodžovo a Slobodu. A čo spravil kamarat Kotleba? Objednal si na 13:00 Hodžovo námestie (alebo tam proste na tú hodinu zvolal míting). Druhému mítingu zostal teda druhotný čas, a rozhodli sa pre námestie Slobody (neviem prečo, keď demonštrovať je najúčinnejšie na námestí SNP, veď aj ten partizán tam je so samopalom, symbolizujúcim ODBOJ, aspoň niečo dobré by z toho SNP bolo. Ale parčík námestia Slobody asi pripadá dôchodcom milší).

Takže najprv dve hodiny bol Kotlebov míting pred Čaputou. Na záver tam vystúpil Kotleba, porečnil to svoje a potom síce spomenul aj druhý míting, kto chce toľko protestovať, nech sa tam spresunie, ale vzápätí predsa len vyzval ľudí, aby išli hor na parlament. Tým druhé zhromaždenie ešte viac oslabil, samozrejme.

Pointa jeho prejavu bola podľa mňa v tom, ako vyzýval na boj "proti fašistom vo vláde". Myslím, že tým sa kolobeh "fašizmus-fašizmus" na Slovensku uzatvára, a hryzie sám seba do chvosta. Len ma napadlo, že ak chcel hrať na strunu antifašizmu, nemusel šaškovať s 1488 a ušetril by si basu na 4,4 roka. Alebo práve preto, aby ta basa bola nejako zmazaná robí to, čo robí? To azda nie. Tak teda je rozbíjač z princípu? Asi všetko dohromady.

A čo na druhom mítingu? Lipták so svojou paranoickou agendou, potom Čarnogur, potom zas nejaká doktorka, potom mladý Slota.... Treba zdôrazniť, že disident za komunistov a disident zas teraz, Čarnogurský, sa snažil a mal svoj prejav o Afganistane, Američanoch a podobne. Ale popravde - tento dav tými myšlienkami nenadchol, ten tam prišiel počúvať len o sebe, o vakcínach a strachu zo zavretých kaviarní, možno všeobecne o strachu z budúcnosti. Ich strach je oprávnený, bude im zle - ale mítingy sú na to, aby sa ukázala sila, aby sa povedala pravda o dôležitých veciach, nie len o sračkách.

Sumárum - celé to bolo viac cirkevná promenáda, ako protestný míting. Ja viem, potom neskôr tí prví chodili tam po ceste - no to teda ten režim poškodili, keď vo sviatok, keď je aj tak skoro celá Bratislava v prírode, uzavreli na hodinku cestu v strede mesta.

Aby si niekto nerobil starosti o moje zdravie - nie, nebol som celé tie hodinky na mítingoch, ale som sa prechádzal okolo na slnku, a potom zašiel so známym na pivo. Takže som to prežil v absolútnej pohode. Ako mnohodesaťročný kronikár protestov a demonštrácií musím potvrdiť, že toto sú jedny z NAJSLABŠÍCH - a môže za to zrejme anticovid agenda, ktorá vytláča podstatné témy.

Ako som povedal predvčerom - situácia na Slovensku sa týmto spôsobom nezmení.

Ale netreba si robiť obavy - ľudia rýchlo pochopia. Zdražia energie, potraviny zdražia ešte viac, drahšie bude nájomné v bytoch, pre mnohých bude situácia ťažká až tragická. Sociálna situácia, teda peniaze. Proti tomu budú starosti, či ich fafrnok má alebo nemá v škole plienku na soplavom frňáku, tá posledná starosť. Takisto sa mnohí nebudú musieť obávať, že by ich zamestnávateľ nútil sa očkovať - aký zamestnávateľ? A na kávu do kaviarne už tiež nebudú mať chuť - a možno ani tie peniaze navyše. Pandémia naozaj spôsobila, že ľudia zabudli, čo sú skutočné problémy tohto sveta.

Ale kedže som optimista tak verím, že im ksichty ponoroné do blata, ako vždy, trocha pomôžu v ich kultúrno mentálnej evolúcii. Bol to pre nich vždy presvedčivejší jazyk, ako písaný či hovorený text.

Takže toľko. Dnes je zas pekne, v džamahíriji je zas všetko v poriadku.

 

 
Roland Edvardsen

Tie bratislavské protesty sú čistý fail. Aj účasťou, aj témami. A hlavne ani nevzbudia nejaké extra sympatie širšej verejnosti. A ak ide o Kotlebu, tak tu sa naozaj musím len opakovať: ak by ho globalisti platili za rozvracanie a diskreditovanie národného odporu, nerobil by to inak.

V KE bola už tá účasť o dosť lepšia, ale tiež mi to nedá: strana, ktorá stavia takmer výlučne na dôchodcoch nemôže (aj z dlhodobejšieho hľadiska) byť vedúca sila v spoločnosti a štátotvorný činiteľ do budúcna - to je typický znak vymierajúcich strán, presne ako to bolo svojho času u HZDS (ktoré síce aj vyhralo v r. 2002 voľby, ale už vtedy bolo jasné, že mu zvoní umieračik). A môžu sa fanúšikovia Fica a Smeru postaviť aj na hlavu a básniť o Ficovej aktivite (ktorá je beztak len o záchrane jeho osoby, to je jeho primárna motivácia, nie nejaké "sociálno-demokratické"hodnoty), ale realitu nezmenia. Kde sú tí mladí, o ktorých tak básnil Kaliňák ml.?

Norman

Zas treba to brať trocha ako umeleckú licenciu - tí ľudia sú tak akosi mentálne dôchodcovia, prirodzene tam bolo aj kopa mladších - ale tá atmosféra mne pripomínala nejaké zjazdy dôchodcov, oslavu MDŽ či Prvomájové veselice.
Hlavne na tom mítingu na námesti Slobody (nemôžem nájsť nikde záznam z neho, lebo Jurečka behal na tom prvom a iní to tiež nemajú - holt, národná jednota).

nové