Rusko a Čína vetovali rezolúciu o Sýrii

Reprezentanti Ruska a Číny vetovali dnes podľa očakávania rezolúciu vypracovanú Veľkou Britániou o uvalení sankcií na Sýriu. Rusko aj Čína dôvody svojho nesúhlasu už počas prípravy rezolúcie racionálne vysvetlili: sankcie nikdy nič nevyriešili a v Sýrii by zablokovali politický dialóg. Napriek tomu zostala Západom nadizajnovaná choromyseľná rezolúcia tvrdohlavo predložená na hlasovanie. Predstaviteľ Veľkej Británie v OSN Marc Grant označil obidve veľmoci za "nezodpovedné". Je vskutku veľmi nezodpovedné brániť Sýriu pred osudom Líbye.

Rusko a Čína nekompromisne presadzujú podporu politického dialógu bez vyhrážania sa sankciami, ktoré boli v konečnom dôsledku aj tak namierené len proti sýrskej vláde.

Bezpečnostná rada OSN mala dva návrhy rezolúcie - západný, vypracovaný Veľkou Britániou a ruský, ktorý zahŕňal predĺženie misie pozorovateľov OSN a vnútrosýrsky politický dialóg. Ruským návrhom sa však západní predstavitelia odmietli zapodievať. Vraj situácia v Sýrii "už neumožňuje vplývať na vládu či opozíciu." Rusko preto svoj návrh z hlasovania stiahlo. "Sme presvedční, že ďalšia konfrontácia na pôde BR OSN by bola zbytočná a kontraproduktívna," povedal reprezentant Ruskej feredárie v BR OSN Vitalij Čurkin. "V tejto situácii považuje Rusko za správne, aby BR OSN prijala na dobu neurčitú rezolúciu, ktorá bude krátka a odpolitizovaná."

Od začiatku "sýrskej jari" iniciovanej a udržiavanej zo zahraničia zahynulo okolo 16 tisíc ľudí. Približne polovica z nich sú vojaci regulárnej sýrskej armády.

Autor: