Univerziáda v Kazani

Včera som sa náhodou dozvedel, že v Kazani beží Univerziáda. Nie že by som bol nejaký nadšenec podobných udalostí, ale predsa len - to, ako dokážu naše masmédia odignorovať čokoľvek pozitívne, odohrávajúce sa na východ od nás, je jednoducho nechutné.

Veľa sa píše o pomere Západ versusu Východ v oblasti hospodárstva, financií alebo zbraní a vojenskej sily, ale málokedy sa spomína pomer duchovno-kultúrnych síl. Je úplne paradoxom, ako sa Západná spoločnosť, presýtená heslami o multikulturalizme, ktorý prejavuje hlavne voči primitívnym alebo zdegenrovaným čiernym kultúram, ako sa dokáže sama a zámerne izolovať od kultúr Východu. Áno, pred 20 rokmi sa možno ešte mohla vyhovárať na železnú oponu, tým vysvetlovala svoj nezáujem. Dnes už ani túto chabú a blbú výhovorku nemá, ale mlčanie o východnom svete je asi ešte väčšie.

Nie som slepý obdivovatel ani Ruska, ani Číny, ani čohokoľvek. Ale odjakživa mi bolo jasné, že Európa, Rusko, Stredná a Južná Ázia a Ďaleký Východ tvoria jeden celok. Je to pár veľkých oblúkov a podľa toho, ako rezonujú, sa na ich koncoch trasú alebo tvoria dejiny.

Ale dôvod súčasného deformovaného stavu je jasný. Je ňou stratený brat, separovaná a izolovaná Amerika, ktorá, keďže nemohla nikdy upútať svoju pôvodnú rodinu kvalitou, nahradila to záplavou konzumného úpadkového primitivizmu, finančným privlastňovaním masmédii a nakoniec explicitne dvoma vojenskými nájazdami. Po tom všetkom ovláda európsku kultúrnu scénu a deformuje ju, ak už nepoviem, že ju škrtí, zabíja, ničí.

Preto je Európa dnes, napriek globalizmu a internetu, kultúrne v bahne a vo väzení.

 

Pekný link na otvárací ceremoniál v Kazani (poslal Visarionovič)

 
Autor: