Malá rafinéria - malé problémy...

...veľká rafinéria - veľké problémy. Spoločné pre ne je znižovanie investícií do údržby. Zbytočné náklady kazia zisk. Na túto hru museli pristúpiť všetky rafinérie - štátne, či súkromné. Kým v malej rafinérii je dôsledkom podvyživenosti údržby malý ohník - ročne ich je na svete možno zopár stovák a korporátne média im nevenujú žiadnu pozornosť nielen pre malý počet uhynuvších, ale aj v záujme ochrany dobrého mena globálnych ropných firiem - vo veľkej nastáva veľký rachot a vysoké plamene. A čo potom v takej, ktorá je súčasťou druhého najväčšieho rafinérskeho komplexu na svete.

Reč je o venezuelskej rafinérii Amuay, súčasti gigantického komplexu Centro Refinador Paraguana. Ešte donedávna bol najväčší na svete, kým ho nepredbehla rafinéria v indickom Jamnagare. V sobotu 25. augusta 2012 únik zemného plynu z potrubia pri bloku so zásobníkmi ropy spôsobil mohutnú explóziu a následný masívny požiar. Nešlo o sabotáž. Ak by chcel niekto vyradiť rafinériu Amuay z prevádzky, poškodil by kľúčové výrobné jednotky, veľmi drahé a vybavené sofistikovanou technológiou. Tie však zostali mimoriadnou udalosťou takmer nedotknuté. Napriek táraniu bývalých pracovníkov venezuelských štátnych rafinérií PDVSA (Petroleos de Venezuela), ktorí na protest proti Hugovi Chávezovi emigrovali, že explóziu spôsobil nedostatok kvalitných pracovníkov (ktorí, ako inak, emigrovali), o technickej zdatnosti personálu rafinérie Amuay svedčí brilantné havarijné odstavenie celého výrobného komplexu.

 

Amuay, foto Corbis

Požiar nádrže s ropu v rafinérii Amuay, v popredí atmosféricko-vákuová destilácia. Foto Corbis

 

Na tragédii, ktorá si vyžiadala vyše 40 ľudských životov - práca v ropnom segmente je a zostane všade extrémne nebezpečná - bolo zaujímavé len vrieskanie západných korporátnych médií, ktoré hneď vedeli, že za explóziu je zodpovedný Hugo Chávez osobne. Tento démon zoštátnil tučný venezuelský ropný priemysel, a tak venezuelské štátne rafinérie nemôžu v oblasti bezpečnosti dosahovať v počte mŕtvych obdobné úspechy ako napríklad rafinéria súkromnej korporácie BP v kolíske ropného priemyslu Texase.

K venezuelskému štátnemu rafinérskemu priemyslu dodajme len toľko, že o spoluprácu s ním sa hlásia najlepšie firmy od Brazílie po Čínu, Západ nevynímajúc. Len nedávno bol podpísaný kontrakt medzi PDVSA a renomovanou spoločnosťou Foster Wheeler a v jej švajčiarskej centrále sa v deň podpisu radostili manažérikovia veru až do rána.

Autor: 
piskorka
Ema

stav rúry napojenej na destilačnú jednotku,  si zaslúži čestné miesto na čiernej listine korporátnych chrapúnstiev.

Velice usilovné vyšetrovanie slúži len na to, aby mali zamestnanci CSB nejakú náplň práce.

 

Mimochodom, vždy sa pobavene pousmejem, keď natrafím na meno istého skurvenca Haywarda, známeho z BP a osobne zodpovedného za otrávenie Mexického zálivu, ktorý sa momentálne rozťahuje v pozícii CEO v irackom Kurdistane. Takto trestá systém korporátne svine ničiace túto planétu svižným tempom.

Nehovoriac o tom, že mastodont Glencore urobil z Haywarda rok po havárii Deepwater Horizon svojho "experta na bezpečnosť". Asi sa s Trafigurou predbiehajú, kto prijme do svojich radov väčšieho a drahšieho blba.