Blahoželanie k Olympiáde

Treba zablahoželať Rusom k Olympiáde, ktorá sa nepochybna stala veľkým úspechom ich ľudu a ich kultúry.

S kľudným odstupom pár dní treba skonštatovať, podobne ako Saker alebo aj naša Pravda, že Zimná olympiáda v Soči 2014 bola triumfom organizátorov a hosťujúcej krajiny. A to nielen preto, že ruskí športovci zvíťazili v počte medailí (13 zlatých 11 strieborných, 9 bronzových), nielen pre zvládnutie bezpečnostnej situácie, ni len pre dokonalú organizáciu a bezchybné fungovanie (ako hovoria všetci zúčastnení), ale najmä pre mohutný kultúrny signál, ktorý Rusko vyslalo do sveta.

Olympiády sa vždy usporiadavali pre propagáciu organizátorskej krajiny. V prípade Soči to bolo to, čomu chcel Západ zabrániť, ale čo sa mu vôbec nepodarilo. Putinovo Rusko nielen ukázalo, že je technicky schopné, ale hlavne sa mu podarilo ukázať svoje znova nadobutnuté sebavedomie a svoje svetové kultúrne ambície.

Ak toto niekto nepochopil, ani podvedome, je to na jeho vlastnú škodu.

V začiatočnom, ale hlavne záverečnom ceremoniáli Rusi nielenže vytorili vizuálne dokonalú scénu, ale tým, že explicitne vynechali akýkoľvek degeneratívny prvok úpadkového umenia a sústredili sa jednoznačne na klasiku dokázali, že nemienia podliehať úpadku a primitivizmu konzumného pseudoumenia zvyšku sveta, ale idú vlastnou zdravou cestou. Balet, klavír, knihy - trio, ktoré by na Západe žiaden z umeleckých bossov nemal odvahu podhodiť rozmaznanej a k pudom zadného mozgu pripútanej populácii. Lepšie povedné, žiaden umelecký pseudoguru to na Západe zámerne nikdy nespraví. Dôvody sú známe, nebudeme sa tu s nimi opať špiniť.

Témy doplňal ruský cirkus a výtvarná poetika ruskej dediny ( tu v mierne pochybnom výbere modernistov, viditelne hlavne Šagala, ale iné západní diváci asi nepoznajú a možno by nepochopili).

Samozrejme, treba spomenúť aj naozaj výborný odvážny zmysel pre humor pri opäť oneskorene sa otvárajúcom treťom olympijskom kruhu. Len by som povedal, že nešlo len o sebareflexiu, ako skôr výsmech rôznym americkým konšpiračným teóriam tvrdiacim, že to pri počiatočnom ceremoniáli bolo zámerné:)

 

 

 

Zimné, povedal by som nodické, hry a rituály skončili, ešte raz gratulujeme k novému sebavedomiu.

 

 

 
Autor: 
téma: 
Grigoriy
V celkovom sucte som za posledných dvadsat rokov venoval dokopy pozeraniu akéhokoľvek športového prenosu v televízii asi osemnásť minút. Aj to cislo môže ešte byt prehnane. Ale, povedzme. V hodnoteni olympijských hier sa preto musím spoliehať na iných. Vyvstava potom predomnou úloha vybrať si, komu mám veriť. V takýchto prípadoch sa musím spoliehať len na môj vycibreny inštinkt. Ak teda charizmatický športovec-hokejista apolonskeho arijskeho typu Chara povie, že "olympijské hry v Soči boli úžasné", kto som ja, aby som neveril? Hádam len nechcete, aby som sa riadil názorom nejakého buzerantskeho degenerata, parazita so skreklavym hlasom, ktory ešte vo svojom živote neurobil nic užitočné, ale to mu nebráni, aby si svoju hnusnu špinavú papuľu ociambroval na Rusko, Putina aj olympiádu v Soči na portále všetkých parazitov "len-tak-tak".