Follow the money

Vo februári Pepe Escobar napísal z Pekingu, že "seen from the Chinese capital as the Year of the Sheep starts, the malaise affecting the West seems like a mirage in a galaxy far, far away." Ani on si nemohol nevšimnúť to, čo u mňa počas putovania Čínou vyvolalo sprostú závisť. Veľkú dlhodobú štátnu kampaň za lepšiu a krajšiu Čínu pre ľudí: Zhongguo wode meng - Čína, môj sen. Tu, na západe, by obdobná kampaň nemohla vzniknúť ani náhodou. My náš spoločný sen o spoločnej budúcnosti nemáme.

Escobarov najnovší text je úľavou pre tých, ktorí so stiahnutým hrdlom čakajú, kedy tu začnú fičať jadrové hlavice

Westward ho on China´s Eurasia BRIC road

Viac ako samotný čínsky projekt Hodvábnych ciest je pre Západ lákavý Fond Hodvábnych ciest a Ázijská infraštruktúrna investičná banka AIIB. Zavetrili pach peňazí - a aha, ako hravo prichádza USA, doterajší pupok sveta a "svetlo na kopci", o svojich spojencov.

It’s no wonder top nations in the beleaguered EU have gravitated to the AIIB – which will play a key role in the New Silk Road(s). A German geographer – Ferdinand von Richthofen – invented the Seidenstrasse (Silk Road) concept. Marco Polo forever linked Italy with the Silk Road. The EU is already China’s number one trade partner. And, once again symbolically, this happens to be the 40th year of China-EU relations. Watch the distinct possibility of an emerging Sino-European Fund that finances infrastructure and even green energy projects across an integrated Eurasia.

Pre tých, ktorých Escobar príliš nezaujíma, je tu správa spred piatich dní.

Keď si nevieme snívať svoj vlastný sen, budeme snívať ten čínsky.


Sinuhe

prepáč, že sa pripájam na Tvoj článok, ale rád by som miestnu komunitu upozornil na podobne brilantného autora, ako si Ty, a to Israela Šamira a jeho skvelý pohľad na dnešné problémy ľudstva:

The narrative of Holocaust is not popular in Russia for one simple reason: so many Russians from every ethnic background lost their lives in the war, that there is no reason to single out Jews as supreme victims. Millions died at the siege of Leningrad; Belarus lost a quarter of its population. More importantly, Russians feel no guilt regarding Jews: they treated them fairly and saved them from the Nazis. For them, the Holocaust is a Western narrative, as foreign as JeSuisCharlie. With drifting of Russia out of Western consensus, there is no reason to maintain it.

Viac na truthseeker .... v článku "Trolling Russia"

Sinuhe

ale stojí to za čítanie (a zamyslenie): http://osel.cz/index.php?clanek=8136

nové