Gréci čistia krajinu

Vzhľadom na potrebu šetrenia, začala Grécka vláda klásť dôraz aj na prehľad a čistotu krajiny. Námestie Omonia, ešte nedávno stredisko ilegálnych imigrantov a kriminality, bolo nedávno vyčistené a spravený poriadok. Podobne je to vraj v iných oblastiach krajiny.

Za povšimnutie stojí vôľa to robiť, ako aj jednoduchosť, s akou sa dosahujú v tomo smere úspechy.

Existuje oprávnený kontra názor, že v prípade krízy sa hladá obetný baránok alebo zástupný problém - čo môže byť aj tento prípad. Motivácia takejto tendencie môže byť pochybná - ale prospešnosť by som nespochybňoval.

Zaujímavé je aj to, že dnes už nepríde z Bruselu či New Yorku do neba siahajúce kvíkanie o tom, že by sa toto či tamto nemalo. Akosi prešla všetkých nálada hrať ďalej to divadlo. Kvíkači ešte sú a zrejme by aj chceli mať svoje bývalé postavenie, ale - cisár je nahý a zlovoľné kúzlo sa akoby zrazu stratilo.

„Strácame krajinu. To, čo sa deje teraz, je najväčšia invázia v histórii. Od príchodu Dórov pred 3000 rokmi sme nemali taký prúd imigrácie,“ povedal pre televíziu Skai minister pre verejný poriadok Nikos Dendias.


Nemá celkom pravdu, pretože súčasní Gréci sami sú výsledkom gentickej erózie v prvom miléniu nášho letopočtu. Ale má bezpochyby pravdu, že Grécku, do ktorého a cez ktoré  sa ročne derú státisíce južanských vykorenencov, hrozí záhuba. Imigranti sú pre Grécko väčší problém, ako záporné jednotky a nuly na kontách v medzinárodných bankách.

nové