Izrael zdemoloval 62 objektov vybudovaných z peňazí EÚ

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (UN OCHA - UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) dnes informoval ministrov zahraničných vecí EÚ a svetovú verejnosť, že Izrael na okupovaných palestínskych územiach - na Západnom brehu a v Pásme Gazy - v roku 2011 zdemoloval 62 objektov, vybudovaných z peňazí Európskej únie. Napriek tomu, že Slovensko je členom EÚ, nepredpokladám, že jeho občania boli alebo budú prostredníctvom médií o tomto zverstve porušujúcom medzinárodné právo informovaní.

Izrael v uplynulom roku zdemoloval vodné cisterny, ktoré sú pre Palestínčanov životne dôležité, ako aj farmárske objekty a obytné domy. Ďalších 110 objektov civilnej infraštruktúry, vybudovaných z peňazí EÚ, je na okupovaných palestínskych územiach v ohrození. Celkovo Izrael zničil v roku 2011 na Západnom brehu a v Gaze 620 objektov, z toho 62 bolo financovaných Európskou úniou. Ako uviedla hovorkyňa britskej humanitárnej organizácie Oxfam Willow Heske, Izrael argumentuje, že objekty nemali povolenie od okupačnej izraelskej armády. "Tento povoľovací režim je diskriminačný a odporuje medzinárodnému právu. Skúsili sme v ňom fungovať, ale trvá až dva roky, kým vám povolenie vydajú - alebo zamietnu, "uviedla Heske. Konštatovala, že židovskí osadníci okupujúci palestínske územia však dostávajú povolenia na zonáciu a výstavbu rýchlo a bez problémov.

Humanitárne organizácie, ktorých reálne skúsenosti tvoria obsah správy UN OCHA, vyzvali Európsku úniu, aby začala konať. Členské štáty musia situáciu systematicky monitorovať a pri akýchkoľvek prekážkach pri humanitárnej pomoci Palestínčanom žiadať od okupačnej sily Izraela okamžitú nápravu.

Ako občianka Európskej únie budem konanie predstaviteľov EÚ voči okupantskému Izraelu porušujúcemu medzinárodné právo starostlivo sledovať.

Autor: