Medzi cigánmi sa šíri mumps

Na východnom  Slovensku pri Michalovciach zaznamenali šírenie infekčnej choroby mumps. Zaznamenali zatiaľ 166 prípadov, hlavne medzi cigánskou komunitou. Jej hygienické zvyklosti sú katastrofálne, mumps sa šíri nielen dotykom, ale aj vzduchom. Miestne lokality takzvaných "osadníkov", ako vždy pri podobných prípadoch, vraj nespolupracujú s hygienikmi a úradmi.

Mumps sa prejavuje ako respiračné ochorenie, ktoré neskôr prejde do bolestivého zápalu príušnice. Okrem toho u mužov môže spôsobiť sterilitu.

Niektorí by na tomto mieste napísali, že sa treba modliť.

Autor: 
region: 
Prasiatko
Asi som cigáň, lebo ako päťročné som mumps prekonalo, a ujo doktor mame povedal, že získaná imunita je kroch na celý život. :)
baloo
teraz, keďže sa medzi kreolmi šíri mumps, takmer určite vymyslia, aby sa povinne naočkovali všetci, predovšetkým bieli. Stavíme sa? Resp. variant b: treba im zvýšiť životné štandardy, vybudovať hygienické zariadenia a predovšetkým im zvýšiť apanáž (a riadne, na nich sa nedá nešetriť), aby si mohli kúpiť prášok na pranie, zubné kefky a pasty, mydlá a uteráky. 
Sinuhe
mám k tomu len jeden komentár: gynekológa, ktorý tú gumu sterilizoval by mali vyznamenať Radom zdravého rozumu. http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/7043151/za-nezakonnu-sterilizaciu-...
Norman
"Podľa eurokomisára Británia riskuje, že ju budú vnímať ako nevľúdnu a protivnú krajinu"   :-) Za prvé Britániu každý  vníma aj dnes ako nevľúdnu a protivnú, ale hľavne za druhé, tieto hrozby eurokomisárov o "vnímaní" kohosi kohosím sú detinsky dementné.

nové texty