Memetika a autorika

Mémy sú paterny, ktoré sa (samo) kopírujú. Generujú ich autori. Každý autor je ale sám len koglomerát paternov, teda mémov. Ľudská mysel  je navrstvenie mémov a absolútne nijako nemožno rozlíšiť, čo je pôvodné, a čo výsledok nejakého procesu kombinácie. A tak vyvstal problém autorstva.

V čase virtuálnych nosičov informácií tento problém presiahol všetky hranice a je dosť nezvládateľný. Dokonca aj keď si odmyslíme problém peňazí s tým spojených, zostávajú otázky autorstva otvorené a neurčité. V internete je zväčša povolené prveziať článok, ak sa uvedie zdroj a autor. Ale je dobre uvieť autora ako užívateľa daného portálu (ako sme urobili napríklad pri článku Andreasa Poppa a Michaela Winklera, alebo sa pôvodný autor a zdroj len spomenie v texte a za autora sa da menovite ten, kto text vloží, alebo len všeobecne Redakcia, pretože žiadne autorstvo za tým z našej strany nie je. Jedna z praxí je, že  sa technicky definuje nejaký autor pre určitú oblasť tématiky, ktorá sa prekladá, preberá, selektuje či inak (autorsky) spracúva, podobne ako sa definujú používatelia pre rôzne technické aspekty udržiavania sytému (admin, redaktor, designer a podobne... ). Všetky tieto metody sme vyskúšali - pretože život je hra.

To sú teda tie rôzne postupy a myslím, že pre čitateľa sú tieto veci, podobne ako množstvo ďalších technických problémov, skôr nezaujímavé a v podstate ho netrápia a ani im nerozumie a nechce rozumieť.

 

Alebo niekoho tento článok zaujal a chce spolupracovať? Nejaké návrhy a pozitívne rady?

No vidíte. Zasa nik.

A keď budete zlí, budem vo vysvetlovaní zákulisia pokračovať. Tento portál nemá čo skrývať, okrem toho, čo sám skrývať chce.

martin
Pre mna osobne je skor zaujimavy obsah clanku. Ale ak je clanok zaujimavy alebo vyslovene nezaujimavy aj jeho autor spolu s fotografiou. Pravdepodobne na portali nadhlad.com nebudu dostupne objavy, ktore by bolo potrebne chranit patentom ale novinarske literarne utvary a spravodajske clanky, na ktore sa vztahuje automaticke autorske pravo podla bernskej dohody o ochrane literarnych a umeleckych diel. Na uplatnenie tychto prav je teda potrebne nielen dielo ale aj jeho autor. Autorstvo (copyright) bez registrovanej obchodnej znacky (trademark) pravdepodobne ma len informativny vyznam a mal by ho vyzadovat predovsetkym samotny autor clanku. Redakcia, ktora clanok zverejnuje moze vsetky (all rights reserved) alebo cast autorskych prav (napr. pravo clanok upravit) od autora ziskat/odkupit vo forme licencie. Vyborne je ak clanok neobsahuje memy tj. lahko dostupne informacie siriace sa ako vir sietou (napr. breaking news) pripadne vzory/patterny, ktore by identifikovali autora aj bez toho aby sa pod clanok podpisal. Ale kazdy clanok by bol originalny a napadity, zriedkavy a zrozumitelny. To su zaujimave a hodnotne clanky, ktore robia portal z mojho pohladu ako celok zaujimavy.
1488

bez súhlasu autora hehe

http://www.youtube.com/watch?v=KmPqO1N53AE

 

Norman

dobrý film, dík.