Moderná vojna

Na prípade zostreleného ukrajinského lietadla nad Teheránom vidno, aké následky má vojna v modernej spoločnosti.

Nemyslím ani tak na to, že zas raz bolo zostrelené lietadlo plné nevinných ľudí, o stratu ich životov. Je tu na zamyslenie to, že moderná spoločnosť nemá silu na zastavenie civilných letov, a to ani v oblastiach, kde vládne vojenské napätie. Teherán si nemohol dovoliť zastaviť lety, Kijev tiež nezastavil lety nad Donbasom, keď USA svojho času zostrelili iránske dopravné litadlo nad Zálivom, tiež sa nedali zrušiť lety tam, kde boli americké vojská - to by ich aj tak museli zrušiť na celom svete.

A to teda hovorím o napätí. V prípade akéhokoľvek skutočného konfliktu sa rúti k zemi celá spoločnosť, celá jej mechanika sa zastavuje, ozubené kolečka na seba narážajú a karambol je hotový. Súčasna spoločnosť je tak prekomplikovaná a tak citlivá, že ju dokáže vychýliť z rovnováhy a zhodiť akákoľvek abnormalita. 

Kým vo vojnách do roku 1945 spoločnosť dokázala ako-tak fungovať, neskôr to už nebolo možné. Súčasná spoločnosť je napríklad tak založená na elektronike, že v prípade jej narušenia sa celá zastavuje. Preto sa dosť často spomína nebezpečenstvo čo už len hackerských útokov, alebo podobných elektrotechnických útokov - pretože už taký podarený zásah dokáže spoločnosť položiť (na dosť dlho).

Táto zraniteľnosť je to, čo nám dáva nateraz mier.

Ale každý balón, čo je nafukovaný, raz praskne.