Nedostatok paliva v Británii

V Británii možno vidieť scény, ktoré Európa nevidela od ropnej krízy v 70-tich rokoch minulého storočia - pumpy nemajú palivo. Je to priam archetypický strach modernej civilizácie, nedostatok krvi roznášajúcej životodárnu miazgu znamená chaos a smrť, a tak akékoľvek nedostatky v tejto oblasti nemožno brať naľahko.

Dôvodom je udávaný nedostatok vodičov náklaďákov. Vodič cisternových vozidiel je vysokokvalifikovaná a ťažká práca, musí okrem vozidla ovládať aj techniku s tým spojenú, o predpisoch bezpečnosti a podobne ani nehovoriac. Zrejme sa na to hnedoidní inžinieri a doktori nehodia, domáci Briti už chcú takmer všetci len robiť obchod, a z východnej Európy už teraz  tiež prichádzajú len rádoby manažeri (predajné štetky nerátam - alebo je to jedna kategória?).

Napriek týmto (a iným uvádzaným) dôvodom je kríiza rýchla a prekvapivá. Preto je na mieste otázka - vznikla naozaj samovoľne, alebo je to vedomá akcia? Chce niekto ukázať Britom, že predsa len sa nemali trhať od Európy? Alebo je to hra s trhmi? Alebo prvý tréning obyvateľstva, aby si zvyklo na to, že palivo teda nie je samozrejmosť, že ho bude menej a že dokonca nebude.

Vtipné na tom je, že ak aj by táto kríza bola vyvolaná umelo, všetky spomenuté dôvody odrážajú pravdu. Briti sa Brexitom pridali na stranu, ktorá je cudzia a nepriateľská (aj keď drmolí im podobným jazykom), a ktorá im neprinesie nič dobré. Problémy s palivami sa budú stupňovať - to je isté, otázka je len, či už teraz, alebo "až" o desať rokov.

Ergo - tieto nedostatky treba zaznamenať do kroniky, do kolektívneho podvedomia. Sú nozaj prvé, ktoré prichádzajú, sú to prvé náznaky veľkej zmeny. Aby sme naznačili, že nie sme tak hlúpi, aby sme to nevideli - ale žiaľ, niet zrejme prostriedkov, ktoré by to zastavili. 

Ešte si pripomeňme, koľko radosti by bolo v médiách, ak by sa podobná hanba odohrávala na pumpách v Rusku, alebo napríklad Maďarsku, či aj v Západnej Európe. To by bolo poučovania o "slobodnom trhu" a jeho "nevditeľnej ruke", ktorou si mnohí nevzdelaní blci zvaní "ekonómovia" zrejme honia nad každou krízou mimo angloamerický svet. Ale teraz soudruzi udelali zas chybu doma, takže média len skromne a súcitne spomínajú túto "drobnú chybičku krásy" v Británii, ktorú majú odstrániť, čuduj sa svete, vodiči z kontinentálnej Európy. Ale fuj, čudoval by som sa každému jednému, čo by tam išiel robiť otroka. Zavrieť tunel, kanál obsadiť vojnovými loďami - asi v tom smere by som videl správny prístup EU ku GB. 

 

britania prázdne obchody

Panika sa ľahko šíri, prázdne police s určitým tovarom, Británia 2021.09.28, streda.

 
 
Bez paliva len tony starého železa čakajú na cecok - a v 3. tisícročí im chlapík nie digatélne, ale na starý kartón musí napísať, že majú len naftu. Navyše to ten inteligent napíše tak, že sa mu slovo "diesel" nezmestí na karton, takže je takmer nečitateľný - typické 21. storočie. Kartónová technika a ľudia neschopní ani napísať pár slovKoľká to symbolika, koľká to prognostika, obraz budúcnosti.
 
 
 

nové