Olson prichádza po funuse

Po štvrť roku otáľania schválil 22. septembra 2012 americký Senát na post veľvyslanca USA v Pakistane nominanta Baracka Obamu Richarda Olsona. Neskoro.

Po odstúpení predošlého veľvyslanca Camerona Muntera v súvislosti so záhadnou vraždou spolupracovníka CIA Osamu Bin Ládina bol veľvyslanecký post neobsadený. Vymenovanie Richarda Olsona, diplomata úzko prepojeného na NATO, brzdila požiadavka Senátu, aby Pakistan okamžite prepustil Šakila Afridiho, odsúdeného za spoluprácu s CIA na 33 rokov basy. Inak zostane veľvyslanecký post neobsadený. Strašná to rana pre pakistanský ľud.

Apropo Afridi. Tento úplatný zmrd, pôvodne lekár, pomohol Američanom "vypátrať" Bin Ládina fintou hodnou etického profilu CIA. Na jej pokyn a v spolupráci s americkými agentmi zorganizoval falošné očkovanie proti detskej obrne, aby "získal vzorky DNA od bin Ládinových potomkov." O Afridiho osud sa dojímavo starostil samotný minister obrany USA krstný otec Leon Panetta. O pakistanských deťoch ohrozených obrnou a strate kredibility humanitárnych organizácií v dôsledku debilného nápadu CIA s falošným očkovaním sa nezmieňoval.

Kým sa americká administratíva doťahovala s pakistanskou vládou o nejakého Afridiho a nechala post amerického strážneho psa v Islamabade neobsadený, dostal rýchly spád strategický projekt, ktorý USA od začiatku zúfalo blokovali: iránsko-pakistanský plynovod, spájajúci gigantické iránske ložisko Južný Pars s Karáčí. Pakistanská vláda dokonca asertívne oznámila, že odtne všetky cudzie nepriateľské paprčky, ktoré sa budú do projektu montovať. Ktoré to sú - nie je žiadne tajomstvo. Američania vyvíjali v uplynulých dvoch rokoch na Pakistan čoraz väčší nátlak a za odmenu sľúbili vybudovať drahý terminál na skvapalnený zemný plyn a dotiahnuť elektrickú energiu z Tadžikistanu cez Afganistan (strategické tranzitné územie pre energetické projekty). Toľko stratégia cukru. A nakoľko Američania chodia viac s bičom ako s cukrom, druhou alternatívou bolo vybombardovanie Pakistanu do doby kamennej.

V tomto núkaní cukru a práskaní bičom mal vždy rozhodujúcu rolu veľvyslanec USA v Pakistane. V Islamabade dlho nikoho nebolo a teraz prichádza Olson. Po funuse. Kým Senát trucoval a žiadal prepustiť Afridiho, Pakistan pochoval posledné zvyšky ochoty kooperovať s USA. Čo je však dôležitejšie, do projektu plynovodu Irán - Pakistan vstupuje silný investor. Gazprom.

Viac netreba nič dodať.

nové