Ranch for Kids

Ruská federácia žiada Spojené štáty americké, aby okamžite umožnili predstaviteľom RF prístup k ruským deťom v americkom lágri pre "problémové" deti v štáte Montana, pomenovanom romanticky Ranch for Kids. Všetky ruské deti v lágri boli v minulosti adoptované Američanmi. Adopcie ruských detí do USA boli zastavené v roku 2010 po vražde 7-ročného chlapca z Čeľjabinska adoptívnou rodinou v Pensylvánii, ktorý bol hospitalizovaný v stave ťažkej podvýživy a s množstvom zranení. Utýrané dieťa sa nepodarilo zachrániť, americký manželský pár bol odsúdený na celých 16 mesiacov za "neúmyselné zabitie" (dieťa si vraj spôsobilo podvýživu a zranenia samo) a Ruská federácia adopcie do USA, vykonávané americkými agentúrami, zastavila. Dovtedy však americké agentúry zavliekli do USA okolo 60 tisíc ruských detí. Ako povedal vtedajší hovorca (v roku 2010) Ministerstva zahraničných vecí RF Igor Frolov, záhadné úmrtia adoptovaných ruských detí v USA sa začali diať systematicky. No ale späť k lágru Ranch for Kids.

O amerických obštrukciách informoval dnes na brífingu oficiálny predstaviteľ Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Alexander Lukaševič. Vyzval USA, aby bezpodmienečne plnili dvojstrannú dohodu o vzájomnej spolupráci v oblasti medzinárodných adopcií a označil za neakceptovateľné, aby Ruská federácia nemala konzulárny prístup k svojim neplnoletým občanom. "Je to hrubé porušenie medzinárodného práva a od administratívy USA očakávame okamžitú nápravu," povedal Lukaševič.

Láger Ranch for Kids v štáte Montana bol zriadený špeciálne na žiadosť amerických rodičov, ktorí si adoptovali deti z Ruska a "nevedia si s nimi poradiť". Podľa dostupných informácií je v lágri momentálne 20 detí, z toho 10 ruských. Ostatné sú pôvodom z Ukrajiny, Kazachstanu, Číny, Etiópie a ďalších štátov. Podľa detského ombudsmana Ruskej federácie Pavla Astachova bol Ranch for Kids preregistrovaný na náboženské zariadenie, ktoré v USA nepodlieha kontrole, a nemá licenciu ani akreditáciu na prácu s deťmi. Astachov osobne sa v júni pokúsil o návštevu lágra, aby preveril informáciu o tom, že sa tam - slušne povedané - hrubo porušujú práva detí, ale do lágra ho nevpustili. Astachov povedal, že bude trvať na zatvorení tohto divného zariadenia.

 

Autor: