Slavín 8. mája 2023

Boli sme sa aj my pozrieť na akciu oslavy víťazstva nad Nemeckom roku 1945. A stálo to za to.

Bolo výborné počasie, prišlo tam nemálo, ba dá sa povedať veľa ľudí - možno až do tisícky. Zväčša starších a pohodových, ale objavili sa aj skupinky chlapov v mladom či najlepšom veku. Tí sa prišli pozrieť, či sa to ešte nezačalo. Áno, to.

Prišli sme takmer súčasne s politikmi, takže prvé, čo som si všimol, že Fico mal omnoho viac bodygardov, ako na Devíne. Tu, v strede mesta, je situácia naozaj už na hrane.

Prejavy mal nejaký senior z antifašistických bojovníkov, potom Fico, Danko, krátko Gašparovič, a potom podpredsedovia Smeru (Blanár, Kamenický, Takáč a last and best Blaha). Všetko si nespomínam, niekoho som určite vynechal. Prejavy Fica a Danka boli ostré a radikálne, už celkom v tóne nových volieb. Testovali aj prítomných, na čo reagujú.

Samozrejme, bojovalo sa hlavne proti fašizmu. Ale sa zhodli, že fašizmus nie je porazený. Spievala sa Kalinka a Na kráľovej holi. Treba povedať, že táto kombinácia politikov je viac národovecká, ako iné formálne národnostné strany.

Bolo vidieť zástavy Slovenska, ale aj sovietske, a aj Národná koalícia tam zas bola so svojim asi tuctom modrých zástav. Boli ale aj zástavy ruské, minimálne jedna.

V správach RTVS bol len krátky šot, kde nebolo vidieť, koľko tam je ľudí. 

 

Toto boli asi originál Rusi:

putin na bunde 

 

Tu je foto z Hlavných správ:

Taký bol pekný jarný víkend.

nové