STU vo svetovej špičke

Slovenská technická univerzita bola zaradená do zoznamu 200 najlepších škôl sveta v oblasti počítačových vied .

Tento zoznam vypracováva Šanghajská univerzita - jej rebríčky patria medzi najuznávanejšie, posudzujú vedeckovýskumnú činnosť.  STU bola umiestnená na 101. až 150 mieste a je to prvýkrát v histórii. Pre porovnanie v rámci stredoeurópskeho rozmeru - v rebríčku nie je nik z Česka.

Rektor STU Robert Redhammer sa vyjadril, že tento úspech je hlavne výsledok práce študentov a učiteľov. Vedúci katedry matematiky na Stavebnej fakulte Radko Mesiar a jeho kolegovia vlani vraj publikovali takmer dvesto prác v renomovaných vedeckých časopisoch. „To je asi desať percent celej svetovej produkcie v konkrétnej téme,“ podotkol Redhammer.


Do všeobecného zoznamu top 500 sa žiadna slovenská škola nedostala, čo sa ani nedá tak skoro očakávať, aj vzhľadom na veľkost a tradíciu svetových univerzít, a na ich zabetónovanie vo svojich pozíciach. Napriek tomu je úspech v počítačových vedách významný, zvlášť pre to, že to azda nie je len náhodný úkaz ale odzrkadluje to konečne objektívne schopnosti slovenskej populácie v tvorivej činnosti v  bezpochyby jednom z najprogresívnejších a najdôležitejších oborov súčasnosti. Hlavne je to odbor, ktorý je v primitívnych pomeroch, aké sa tu vytvorili po roku 1989, jeden z mála, kde je človek za slušnú prácu aj slušne odmenený - takže sa to prejavilo aj na akademickej pôde.

Treba ešte spomenúť, že verejné školy v tomto aj iných rankingoch porazili školy súkromné. Nemožno sa ani čudovať, pretože podľa mnohých slúži naše súkromné školstvo hlavne na okrádanie neschopných, ktorí si chcú tituly vlastne kúpiť a štát by tento v podstate podvod s akademizmom mal prestať akokoľvek dotovať. Dve najhoršie súkromné vysoké školy – Stredoeurópska vysoká škola v Skalici a Dubnický technologický inštitút skončili na úrovni univerzity z Angoly. A rektorka Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, Viera Cibáková, neverí, že by mala byť až na 8472. mieste a  bohorovne tvrdí, že škola je  „jedna z najkvalitnejších súkromných škôl“ na Slovensku. No, súkromných a ekonomických, to možno.

Uzavrime to tým, že sa nemožno čudovať, že v súčasnej ideologickej totalite sa zákonite humanitné školstvo prepadá na pivničnú úroveň, a to nielen na Slovensku. O to viac treba gratulovať ľuďom z STU za to, že ukazujú cestu, ako sa z marazmu dostať.

nové