Kadeháci

Aj ja som si po upozornení pozrel diskusnú reláciu Na telo, kde sa stretli Hlina a Matovič. (29.9.2019) Bola to naozaj, teraz bez ohľadu na akúkoľvek politiku, komédia na druhú.  Tí dvaja, ak by tú grotesku chceli hrať, tak to nedokážu, ba nik na Slovensku by ani nebol schopný napísať taký text, ako dokážu oni naživo splodiť.

No ale nechajme humor, aj tak je trpký. V princípe išlo o to, že sa dve strany hádajú o to, kto je viac kresťan, kto je viac "kresťanský demokrat". To je síce prirodzené, kresťanské  strany jestvujú všade v Európe, a teda by mala mať jedna miesto aj na Slovensku a tak sa oň bijú ako KDH, tak Olano, a teraz aj Žaľudi. No dobre.

Ale uvedomil som si, že aj pre ĽSNS je kresťanský demokratizmus miesto, kam smeruje. Chce opustiť svoje miesto fackovacieho panáka a hrať plnohodnotnú kresťanskú demokraciu. Možno si to ani sami neuvedomujú, ale je to vidno z každého kroku ich členov, z každej vety ich sympatizantov. Kresťanstvo, kresťanstvo.

V podstate to nechcem hodnotiť. Proste sa to tak deje a je to prirodzené. Ale je to určite aj trocha škoda. To, že KDH išlo v minulosti z blata do kaluže a potom späť, to určite nie je len vinou ich neschopných šéfov celý ten čas. Proste je na Slovensku ohromne preceňovaná politická sila kresťanov-katolíkov. Je preceňovaná ich akcieschopnosť, ich energia a vôľa čosi vykonať, ich schopnosť rozumieť svetovej situácii.

A čo vlastne ubudne, keď sa z ĽSNS stane čosi ako KDH? Niekoľko vecí. Zmizne napríklad dynamika a neústupnosť. Ale možno sa stratí aj prehnaný, a teda zbytočný resentiment po politike z prvej polovice minulého storočia.

Možno to otvorí možnosť, aby sa vytvoril iný subjekt, ktorý bude mať pozitíva ĽSNS, ale aj niečo viac. 

Takže mám chuť uzavrieť povzbudením: kotlebovci, za boha a za národ, zaberte to KDH, som plne za.

Ale potom si spomeniem, že podobné ambície mali aj voči SNS a skončilo to týmto rozdvojením národnej scény a doslovne antagonistickou nenávisťou.

Nie, ĽSNS neuspeje s podporou u cirkvi a samozrejme neutvorí ani žiaden kresťanský blok, podobne ako neutvorila národovecký blok so SNS. Lebo proste to nechcela a nevedela, nechce a nevie.

A to celé je okorenené starými oportunistami typu Harabin či Radačovský, ktorí teda svoj tieň a svoj vek naozaj neprekonajú a čakať čokoľvek od nich je beznádejné.

Chcelo by to nový inteligentný a rafinovaný politický subjekt. Chladnokrvý, cynický. Kultúrny.

Už len kvôli duševnej pohode časti voličov Slovenska by to také niečo chcelo. Nie aby vyhrával voľby, ale proste aby hovoril normálnosť, aby voliči mali jednoduchú radosť, že tu niečo také je.

Ale čo, ani inde takú nemajú, niečo také v korporátnej plutokracii asi nie je možné.

 

 
Roland Edvardsen

Pozeral som až teraz to Na telo. No, toto nemyslíš, toto je proste Matovič a Hlina. :-D
Jedno amorálne hovädo za druhým sa tu predbieha, kto je väčší kresťan, kto je viac za zygôtky. Strašné...

Ale súhlasím, že LSNS sa mení smerom ku KDH. Ale kresťanská demokracia v štandardnom zmysle to veru tak skoro nebude, to by naozaj museli odstaviť Kotlebu, keďže jeho minulosť sa odstaviť nedá. Kresťanskodemokratické strany, podobne ako sociálnodemokratické, sú z princípu anti-fašistické, u nás na Slovensku sa budú odvolávať na SNP, nie Tisov štát, napríklad (viď aj Postoj a pod.).

Norman

Ja to vnímam ani nie ako nejaký ich plán, ale ako vyprchanie iných ašpirácií a metód. Proste ich už zrejme úprimne nebaví hrať sa na radikálov. Predtým tomu nemohli odolať, teraz to už nemá pointu.

Hej, u nás si ľudia neuvedomujú, že "vnútrostrannícka demokracia" slúži jednoducho na to, aby strana mohla bez začervenania zavrhnúť svoje včerajšie omyly a metódy a venovať sa ako keby nič iným. Ja proti Kotlebovi nemám osobne nič, v pohode, ale bohužiaľ jeden maník na čele tak dlho je skutočne kontraproduktívne. Nechcem žartovať, to aj Hitler tam vydržal menej rokov :-)
A takisto bez srandy - veď ĽSNS je už dávno nefašistické. Vlastne odjakživa bolo. Nejaký ten sentiment za Tisom alebo racionálne odmietanie SNP - to fakt nie je žiaden radikalizmus.
No, do volieb sa to s Kotlebom už nezmení, ale potom by sa mu mohla nájsť nejaká funkcia - napríklad doživotný čestný predseda.

Roland Edvardsen

Záleží, ako si tú radikálnosť nadefinujeme...Oni sú viac radikálni na povrchu, ale v realite, ak by sa im aj nejako podarilo získať moc, by ich politika nebola nejako výraznejšie odlišnejšia napr. od toho, čo predvádza taká SNS (mimo to, že ak ide o praktické veci sú to diletanti). Aj tak sa asi viac nedá...a v podstate aj tak je celá táto scéna na...no taká aká je. To je už zbytočné rozoberať.

Fašisti v takom tom pravom zmysle podľa mňa nie sú...nejaké prepojenie s ľudákmi alebo povedzme autoritatívnymi katolíckymi režimami (aké boli napr. v Španielsku alebo Portugalsku), ktoré by som nedefinoval ako fašistické, tam vidno, ale ako som už písal: u nich je to všetko o póze, je to umelé.
Kotleba sa tam bude držať ako kliešť, hovorí sa o ňom, že neznesie, aby ho niekto prevyšoval, tak sa najradšej obklopuje pasívnymi, nesebavedomými typmi ako je Uhrík alebo obmedzenými gorilami ako Mazurek.

Kotleba pôvodne riešil židov, slobodomurárov, Tisa a uniformy. S týmto medzi ľuďmi veľmi neuspel, naozaj sa ukazuje, že toto jednoducho ľudí až tak nezaujíma.
Zlom nastal, keď sa začal orientovať na cigošov - lebo to už je problém, ktorý mnohí ľudia priamo pociťujú, priamo vidia. A potom ešte pridal migrantov, rok 2015 bol zlomový, vtedy to tá migračná kríza akcelerovala.

Vec sa má tak, že téma cigáni a migranti momentálne ustúpili. Tie migračné vlny vo veľkom ustali a cigáni tiež akosi išli do stratena...asi aj tie Žitňanskej zákony dopomohli k tomu, že je čoraz ťažšie o tomto probléme hovoriť. No a tak sa našli ako náhradné problémy potraty a LGBT. To dnes riešia všetci. A samozrejme s tým spojené prilnutie ku kresťanským hodnotám, boj o kresťanského voliča. Je to proste momentálne akýsi trend, spoločne aj s tou klímou. A všetci premýšľajú ako z toho nejako vyťažiť - a Kotleba nie je výnimkou. Len v konečnom dôsledku to však spôsobuje, že všetky tie strany začínajú byť akoby na jedno kopyto, všetky sa menia na "kdhácke" sekty riešiace cirkevné evergreeny typu potraty a homosexuáli. A Kotleba ťažko v týchto témach ponúkne niečo zaujímavejšie, než čo vedeli a vedia ponúknuť aj iné strany konzervatívnejšieho spektra.

Norman

Áno, psychologicky videné, je radikalizmus kotlebovcov proste (podvedomá) rola, ktorú si vybrali. Po Sametovej revolúcii tu boli výrazne nadnesené predstavy o tom, že na Západe v novom režime vládne naozaj sloboda - a tak nejakí mladí naivisti kotlebovho typu zaťali radikálne. Ale ako hovoríš, bola to len prevažne póza, ako keď väčšina mladých chce upútať radikálnosťou. Je to podobné s Trubanom, ktorý sa dal potetovať, Poliačikom, ktorý sa oddal drogám niekde v Mexicu a nahral si to, Blahovi, ktorý hral v black metal kapele a vzýval Marxa ... a dnes to viac či menej ľutujú, respektíve im to viac či menej robí problémy. V skutočnosti sú či boli to všetko len naivisti nevediaci, čo robia.
A to nechcem ani povedať, že nejaké to tetovanie, nejaké to psychedelické hnutie, čierny metal, marxovanie alebo nejaké to zaheilovanie sú nejaký ťažký hriech - to nie, ale v spoločnosti snobov a pokrytcov, kam sa chcejú po tridsiatke/štyridsiatke vopchať zadným otvorom, sa to proste nenosí a je to (viac alebo menej) používané proti nim.
Áno, ľudia ako Kotleba by boli v Španielsku alebo Taliansku aj dnes spoločnosťou uznávaní ako úctihodní ľudia (a len tak medzi nami, uznať ich za saloonfähig je aj najlepšia cesta, ako by sa ich sionisti zbavili ).

Čo sa týka tém - najhoršia voľba boli tie uniformy. To bol od začiatku úplný nezmysel, a nepochopenie minulosti, a detinskosť.
Migrácia ani cigáni ako téma až tak nezapadli, ale stali sa už témou aj v iných hnutiach, takže už neprekvapujú. Cigáňov práve zatlačili do úzadia migranti. Stále by som sa týchto tém ale držal. Sú to reálne veci, ktoré musia byť predmetom politického záujmu.
Neviem, nakoľko hovorili o sionizme, myslím si, že nie moc. A to je ich základná chyba, slabosť, že sa tomu nevenujú. Toto má budúcnosť a nik to nemá. Samozrejme, že je to nebezpečné, ale no pain no gain.

Tiso - to je miestny folklór, samotný Tiso je nevinná vec, ale aj politicky nič neprinášajúca. Rehabilitovať Slovenský štát je proste aktuálne nemožné a popravde povedané, nič by sa tým až tak nezmenilo. Ak by som bol nejaký zástanca slovenského štátu (čo výnimočne teda nie som, ale, ako hovorí Radačovský, AK by som bol ... ) tak by som ani nechcel, aby ho rehabilitovali teraz nejakí títo dnešní zasraní politici. Akákoľvek minulosť má svoju vlastnú hodnotu a tá určite nestojí a nepadá na tom, či aktuálny režim a jeho politickí poskoci sa k nej modlia, alebo ju preklínajú. Nehovorím, historik by sa mal držať pravdy aj za cenu šikany a podobne, ale politicky a ešte viac filozoficky sú skutky napríklad Napoleona Bonaparte druhoradá záležitosť. Bol Napolen zločinec, alebo veľký štátnik? A čo taký Štefánik, tam je to zas naopak, ako u Tisa.
A to nie som nejaký konformista. Naopak, som azda dosť znalec vecí okolo nemeckého nacionalizmu minulého storočia a viem, že oni nebudovali na odkaze cisárstva a iných sentimentoch Nemecka, ale na veciach svojej súčasnosti. Aj u nás vyšli napríklad Goebelsove pamäte a tam sa možno dočítať, ako bola celá ich ideológia nasýtená pohŕdaním nedávnym monarchizmom a prípadne aj neschopným nemeckým klérom. Papraním sa okolo Tisa kotlebovci vlastne dokazujú, že naozaj nie sú nacisti - skutoční dynamickí nacisti by s tým nestrácali čas :-)

nové