Krajiny podľa spotreby energie

Narazil som na to už pred časom, teraz mi to padlo na monitor znova - zmapovanie, koľko energie ktoré krajiny spotrebúvajú.

Novšie na tom je, že sa výskum pokúsil zahrnúť aj energie produktov, ktoré sa do krajín dovážajú alebo vyvážajú. 

Výskumník Viktoras Kulionis urobil výpočet pre krajiny s dostatkom údajov. Viac o projekte, ako aj kompletnú mapu si môžete pozrieť na  stránke ourworldindata.
 
Nám tu nejde o detaily, tak stačí aj priamo mapa krajín. Mnohé sú šedé, bez údajov. Ale tie dôležité sú odlíšené - modré vyvážajú energiu, červené ju dovážajú.
 
 
energy konzum
 
 
Západ červený, Rusko aj Čína modré.
 
Samozrejme, Rusko je explicitný ťažiteľ a vývozca prírodných zdrojov energie, to sa vie, ale predsa aj to zanemná - Rusko ju má, USA nie.
Na mape je síce modrá aj Kanada - ale to zrejme pre jej nízku hustotu obyvateľstva. Aj ak by sa urobil z oblasti USA a Kanada jeden celok, aj tak by boli červené.
 
Môže sa argumentovať, že mapa svedčí o nejakom dôvode takejto výmeny, že červené štáty ponúkajú výmenou za surovú energiu svoje "výnimočné" know-how. Áno, červené štáty za energiu určite niečo dávajú - otázka je, čo je to. Je to naozaj hodnota tak nezastupiteľná, že to objektívne vyvažuje energiu zo Sibíri? Alebo je to len niečo, čo Západ dokáže tak dobre predať? Alebo je to proste v určitom zmysle podvod, stále sa predávajú domorodcom sklenené guličky za nenahraditeľné neobnoviteľné bohatstvá.
Mapa nevyznieva dobre ani pre Rusko, že na takú hru pristupuje. Je ale otázka, nakoľko je táto hra dobrovoľná, a nakoľko je daná tlakom a inými okolnosťami. Rusko si uvedomuje, že takéto obchody sú preň nevýhodné - a považuje ich len za dočasné. Rusi nie sú indiáni, a nie sú ani Saudi. A tým nechcem povedať, že Saudi by boli nejako naivní a politicky extra hlúpi - nemajú ale okrem ropného bohatstva žiadnu inú silu, ktorou by si ho mohli brániť. To Rusi tú silu majú.
 
Dokázali to v histórii, a dokázali to aj nedávno pri pokuse o prevrat v Kazachstane. Párkrát dokázali Rusi aj opak, že dokážu svoje veci pokaziť. 
Rusko, v širšom zmysle slova geopolitický subkontinent, to nemá ľahké, rovnako ako každý iný analogický systém si svoje musí ochrániť samo. Nie je to samozrejmé. Ale - jeden obrázok za tisíce viet - Rusko je modré, Amerika červená.
 
Podobné mapy by sa mali seriózne vypracovať pre všetky krajiny. Všetka ekonomika by mala byť posudzovaná aj podľa energetickej hodnoty - pretože to je jediná skutočne objektívna hodnota - koľko energie je v danom predmete, ktorý používate. Koľko energie človek a krajina potrebuje k životu a čo bude robiť, keď jej bude menej?
 
Predpoveď?
Tá menej podstatná k Amerike - tá sa zrúti do seba a zahodí svoje metafyzické bláboly o svojej vyvolenosti, o svetle na kopci - teda už to nebude pre nikoho zaujímavé, už nebude mať hrubú silu na ich šírenie. Zahodí aj metafyzické klamstvá o tom, že je vnútorne slobodná  krajina - nemá už voľný priestor, kam by človek mohol odísť a žiť slobodne, a tým reálne sa aj jej vnútroštátna občianska sloboda skončila.
 
Zložitejšia predpoveď je, ako to bude prebiehať v Západnej Európe. Tá nemá ani svoju Kanadu. Navyše, ako vo filme WarZ sa sem tlačia čudné bytosti, ktoré by to tu zničili a spáchali genocídu - a bez dostatku energie sa európska technika nemá ako brániť. V Západnej Európe tiež bude treba poslať súčasne dogmy a ideológie do pekla, a je možné, že sa vrátia ideologicky niekam takpovediac až ku Karolovi Martelovi. Alebo aspoň k Napoleonovi. Berlínu dávam ako vždy väčšie šance. Ale či to pomôže, to je otázne.
 
V každom prípade - konzumný svet červených krajín nemôže fungovať dlho a blíži sa ku koncu. 
 
0
Ema

Čoskoro začnú rozbíjať aj sarkofág na Černobyle.