Sloboda baltského typu

 Lotyšsko, člen Európskej únie, zakázalo vysielanie ruskej televízie. Pripomeňme, že asi tretina obyvateľstva sú etnickí Rusi.

Dôvodom je Ukrajina. Národný výbor pre elektronické médiá Lotyšska oznámil, že je nespokojný s tým, ako televízna stanica Россия-РТР informovala o dianí (ergo štátnom prevrate) na Ukrajine. Obvinili ju z podnecovania nenávisti - zrejme uverejnila záznam rozhovoru kriminálničky Tymošenkovej o Rusoch, ktorých treba vyvraždiť a Rusku, ktoré treba spáliť nukleárnymi zbraňami.

Lotyšsko sa k veľkej ruskej menšine celkovo správa ako chrapúň (z Bruselu o výčinoch lotyšskej vlády ani muk, veď sú to "len" Rusi) a čímkoľvek rado prispeje k eskalovaniu konfliktu s Ruskou federáciou.

A potom sa bude čudovať, pišťať , bedákať a hrať sa na obeť.

 

Stefan
Vďaka Ema za zaújmavú zprávu. O tomto sa málokde hovorí, alebo píše. Pritom to má príznačné pomenovanie o dvojakom metre administratívy EÚ. Nás tu budú šikanovat buzerovať kôli menšinovej politike. Ako možno šikanovať nie jednotlivca, ale hneď celý národ, to nám demokrati predviedli príkladne na Srbsku. To sú veci na ktoré je treba poukazovať a veľmi dobre že nato aj poukazujete.
Ema

ťa zabudli poinformovať hlavne o tom, že Lotyšsko - členský štát EÚ - odmieta etnickým Rusom, ktorí sa na jeho území narodili, udeliť občianstvo so všetkými právami, ktoré k nemu patria.

Mimochodom, ruština nie je v EÚ uznaná ani ako menšinový jazyk, hoci ju používa veľká časť obyvateľstva pobaltských republík. Ešte aj jazyk ladino, ktorým hovorí cca 1000 sefardských židov v EÚ, je zaradený medzi menšinové jazyky EÚ. Aj galícijština či farojština. Rušina nie.

Pritom cieľom hentej organizácie EBLUL, na ktorú je odkaz a ktorú si ako občania EÚ platíme, je "podporovať jazykovú rozmanitosť a spájať jazykové komunity". Zamlčali však dodatok - s výnimkou ruskej jazykovej komunity.

Norman
Po preštudovaní wikipédie som rozlúštil, že sa jedná o jazk Ladin, ktorý je na severe Talianska (a pokiaľ viem, aj vo Švajčiarsku), nie o ten židovsko-španielsky Ladino. Ale na princípe, že pobaltské krajiny nezahlásili Ruštinu ako jazyk svojich občanov a že žiadna z ľudskoprávnych organizácii Európy sa o to nestará, to nič nemení.
Ema
že aj tých zvyšných cca 1000 sefardských židov používajúcich jazyk ladino sa už odsťahovalo z Rumunska a Macedónska do Jew Yorku.
nonula
Najnovsie dostane 2.5 miliona sefardskych zidov spanielske obcianstvo- po viac ako 400 rokoch ako ich odtial hnali palicou. Tesia sa, ze mozu z Izraela za "pracou" do EU... Chechecheeee. Pojdem vyskusat aj ja- som zvedavi, ako mi budu dokazovat predkov spred 400 rokov.

nové