Antisemitská pravda

V newyorskom metre sa objavili nezvyčajné billboardy. Je na nich mapa Palestíny a jej zmeny od roku 1946 po rok 2010, ktoré zachytávajú krádeže územia a etnické čistky vykonané židmi na domácom obyvateľstve. Zámer človeka, ktorý ich tam dal vyvesiť, je chvályhodný: "Chcem ľudí vzdelávať."

Na billboarde je vedľa série máp nápis o 4,7 milióna palestínskych utečencoch, vytlačených židmi z ich domova, meno organizácie, ktorá billboard vyvesila a kontakt na konkrátneho človeka. Je ním Henry Clifford, predseda Výboru pre mier v Izraeli a Palestíne. Je to dosť starý pán. Celkovo je hodné povšimnutia (a zamyslenia), že za pravdu o Palestíne sa verejne a nahlas zasadzujú prevažne starí ľudia. Dôvod je jednoduchý. Ich život sa končí a systém ich už nemá ako uhryznúť a spoločensky aj ekonomicky zničiť.

Ozvalo sa hneď vytie, že billboardy s pravdou sú nielen ofenzívne, ale hlavne... no čo iné. Antisemitské. I vyzvala povestná Liga proti hanobeniu (ADL) vedenie Metropolitan Transportation Authority, aby billboardy odstránili. Odpoveď bola NIE. Aspoň zatiaľ.

Video z metra: Palestinian Loss of Land

Autor: 
Buheh

...Ema, Ty vieš tak šťavnato písať.

Ale o inom som chcel. Ja už dávno márne volám po zriadení občianskej organizácie, ktorá by sa mohla volať napríklad „Brána zo života“ alebo "Zober si svojho obľúbeného politika so sebou" pre ľudí, ktorí na tomto svete z najrôznejších dôvodov končia a chcú ešte niečo urobiť pre blaho tých, čo tu ostávajú.

Všetci tí, ktorým vďaka metastázam, či z iných neliečiteľných dôvodov zostáva už len pár týždňov života v bolestiach, a napriek tomu sú občiansky uvedomelí a nie je im jedno v akom svete ich blížni budú žiť, majú skvelú príležitosť, ako ako spojiť nepríjemné s užitočným: napríklad ísť do nejakej budovy so zvýšenou koncentráciou priateľov Sýrie a tam rozhodiť rukami, nohami aj metastázami, aj s celou budovou a uvedenými priateľmi, a tak vyjadriť svoj občiansky postoj. Alebo dokonca priamo vycestovať do krajiny, kde včera znamená zajtra, a tam urobiť niečo kreatívne. Alebo krematívne. Keby sme tak konali všetci, v duchu hesla Onkopacienti všetkých krajín, odpojte sa, možno by sa chobotnica začala fakt báť.

Viem, prepáčte, tento môj príspevok je zvlášť cynický a nechutný. Veď to ja len tak, nezáväzne, provokatívne a hyperbolicky. Ale v princípe táto téma nie je zas tak úplne mimo misu: v nadchádzajúcej globálnej totalite odboj bude potrebovať vyvinúť si nový partizánsky spôsob boja, a v rámci neho budú hrať dôležitú úlohu ľudia, ktorým systém nemá už čo zobrať.

A len tak mimochodom, kde je Mikloš? Už dávno sa neukázal na obrezovke (to je obrazovka médií priateľov Sýrie).

Norman

keby bola budúcnsť ľudstva vybojovaná fatálne chorými ľudmi. To by sme sa museli hanbiť.

Okrem toho, koho tým myslíš: "Všetci tí, ktorým vďaka metastázam, či z iných neliečiteľných dôvodov zostáva už len pár týždňov života v bolestiach".

Teda, nechcem ti brať ilúzie, naozaj nie, ale vhzľadom na to... že aj roky sa skladajú len zo zopár týždňov ... všetkým nám z neliečiteľných dôvodov zostáva len pár týždňov života v bolestiach.

Sorry.

 

A samovražedné atentáty - o tom v Bulharsku je teraz všade reč, tak ma to napadlo -  tiež neschvalujem. Chápem, že človek má právo odísť z tohto sveta ako a kde chce, chápem zúfalstvo a motívy tých ľudí, ale principiálne to nie je vec na úrovni. Je to ako keď niekto z núdze musí jesť ľudské maso - sú také extrémne situácie, ale žrať maso v normálnych pomeroch sa nemá. Ani maso svíň a dobytka.

 

Ja som tu ináč sám nedávno písal, že ľudia majú nástroje a majú slobodu. V tom s tebou súhlasím. Je kopa ľudí, čo nenašlo zatial svoju destináciu. Každý z nás je umelec a mal by skúsiť to, čo mu osud akosi prihral. Žiadne samoupaľovanie, ani žiadne samotrhanie. Samovražda je na mieste iba z jedného dôvodu - tak, ako to najlepšie formulovali Rimania a Japonci - ak človek už nemôže žiť dôstojne. Pri takej výnimočne vznešenej duchovnej činnosti všetci autori jednoznačne odporúčajú samotu, nie autobus. Ja hovorím naopak o skutočnom živote, o slobode, o zmysluplnosti.

Ale... aj v tomto opatrne. Nedávny prípad Humoristu v Batmanovskom kine dokazuje, že skutočných umelcov je medzi nami oveľa viac, ako sa nám zdá.

 

 

Norman

Nerobme lacné narážky a odkazy. Mikloš už nie je ani minister ani nebude, do pekla s ním, načo tie narážky. S ním už je neskoro, ľudstvo si nedalo pozor. Teraz buďme veľkorysí ľudia, aj on to možno myslel dobre, riadme sa spravodlivosťou. Doživotná basa pre neho a jeho komplicov, zhabanie všetkého majetku celej jeho rodiny - to hovorí spravodlivosť, načo byť krutý, tento mierny trest stačí.

Buheh

Vidím, že sa Ťa môj nevážny príspevok dotkol. Ale veď som napísal, že na rozdiel od ostatných mojich príspevkov, tento som nemyslel zas tak úplne vážne. Ako hovorí filozof, mám na vec názor, ale nesúhlasím s ním.

Viem, je to čosi ako rúhanie, keď zdravý človek ľahkomyseľne mudruje o ľuďoch na konci cesty, keďže nemôže tušiť, aké to je. Uvedomoval som si to, keď som to písal. Ale situácia je vážna, vojna číha za rohom – a tá blazeovaná póza, ktorú som kreatívne rozvinul, bola v podstate o eutanázii spojenej s aktom vojny. Chorý vojak alebo zdravý vojak, aký je medzi nimi rozdiel, keď zomrú vo vojne?

Dosť o tom, tento vtip netreba viac dovysvetľovávať.

Myslíš, že história ľudstva nie je určovaná chorými ľuďmi? Ja si myslím, že často práve takíto ju zhmotňujú.

Mikloš. Spotrebný tovar po záruke, prázdna nábojnica, prederavený prezervatív, zašliapnutý špak. To bol iba vzorový príklad. Ale pre istotu si pamätajme. Vlastne to je väčšinou podstata problému s fungovaním ľudskej spoločnosti, že ľudia si nepamätajú a nechcú pamätať. Dokonca by som sa nečudoval, keby o pár rokov zas bol ministrom, hoci by to bolo krajne nechutné – ale títo ľudia nemajú žiadne zábrany ani zmysel pre mieru.

Norman

Veď nebuďme precitlivelí, veď ani nekritizujem, len navrhujem iné formulácie - a okrem toho tiež nie až tak vážne.

A ja tiež s mojím názorom nesúhlasím - v každom prípade som proti násiliu a holokaustu. Teda popieraniu.

Mne to vysvetlovať nemusíš, veď vieš, že ja ťa chápem, ale iní možno nie.

 

Čo sa týka Mikloša - pozri, keby tvoj návrh fungoval, som za.) Ale on aj tak fungovať nebude, a ešte by to zas mohol niekto zle vysvetlovať ...  je nám to treba? Ale môžeme to tak robiť aj nabudúce - ty zlý policajt, ja dobrý policajt. Ty si za americké kultúrne batmanovské žarty, ja za doživotie a vyrovnanie škôd.

 

Ale že sa tá sviňa môže vrátiť, to máš pravdu. Respektíve, ešte neodišla, len sa skrýva.

 

Buheh

a holokaustu. A hlavne proti predpieraniu, lebo je neekologické. Ale aj holokaust je neekologický. A ani aviváž nepoužívam.

Ďakujem za ponuku – vždy som túžil byť policajtom, a konečne sa mi moja túžba splní.

Norman

ale už nejako cúvaš...

Proti predpieraniu ja nie som, to zákon nezakazuje. Len to popieranie, to popieranie ... z toho si nemožno azda ani srandu robiť.

Preto to nie je ani do pračiek zabudované.