Izrael ide zbúrať európske projekty

Šesť projektov EÚ na výrobu elektriny z veterných a solárnych zariadení, ktoré zásobujú asi 600 Palestínčanov na Západnom brehu sú na „demolačnom zozname“ Izraela. Údajne má ísť o reakciu na kritickú správu predstaviteľov EÚ, ktorá žiada obmedziť financovanie židovských osídlení v oblasti.Manažéri projektov na Západnom brehu uvádzajú, že nariadenie o „zastavení prác“ je „prvým krokom k takmer automatickej demolácii“.
Elad Orian, spoluzakladateľ projektu z organizácie Comet-ME, ktorá dozerá na program rozvoja obnoviteľných zdrojov, upozornil, že ak dôjde k demolácii, asi 400 ľudí zostane úplne bez elektriny.

Len jediná osada bude mať naďalej prístup k drahému a hlučnému diesel generátoru.
„Ľudia zostanú bez akéhokoľvek svetla alebo schopnosti nabiť si mobily, ktoré sú tam jediným prostriedkom pre komunikáciu,“ povedal pre EurActiv. „Nebudete mať žiadne chladničky, ktoré sú kľúčové pre ekonomickú udržateľnosť farmárskych komunít a ženy budú opäť zaťažené množstvom rodovo-špecifickej manuálnej práce.“
Celkovo sa v rámci projektu s podporou Comet-ME a nemeckej organizácie Medico International postavilo 15 solárnych elektrární a hybridných systémov pre dodávky elektriny do dedín, v ktorých žije dohromady asi 1500 ľudí.
Demolácia by sa mala týkať napríklad dvoch veterných turbín a 40 fotovoltických panelov, ktoré v Shaab al-Buttum vyrábajú denne 40-60 kWh elektriny denne.
Podľa slov hovorkyne nemeckého ministra zahraničných vecí, Guido Westerwelle už o tejto záležitosti diskutoval s izraelským premiérom Benjamin Netanyahum aj ministrom obrany Ehud Barakom počas nedávnej návštevy.
„Nemecká vláda spolu so svojimi partnermi z EÚ sleduje situáciu v „Oblasti C“ veľmi pozorne,“ uviedla. „Vláda má obavy z nariadení o ´zastavení prác´ pre energetické systémy , ktoré sa financovali z nemeckých fondov,“ dodala.

Oblasť C
Takzvaná „Oblasť C“ je pod plnou kontrolou Izraela a zaberá takmer 60 % územia Západného brehu. Nachádzajú sa v nej všetky izraelské osady, prístupové cesty i nárazníkové zóny. Palestínčania potrebujú v tejto oblasti stavebné povolenie, avšak podľa prieskumu izraelskej skupiny Peace Now bolo v období 2000-2007 až 94 % ich žiadostí zamietnutých.
Podľa zdrojov z EÚ má  tento systém udeľovania povolení za cieľ podporiť Palestínčanov k migrácii do oblastí A a B, ktoré spravujú. „To vám povie každý, keď tam idete,“ uviedol zdroj pod podmienkou anonymity. „Vyzerá to očividne, ale v politickej reči je to veľmi citlivé.“
Región Západného brehu je ekonomicky slabo rozvinutý. Nemecko poskytlo asi 300 tisíc eur na výstavbu šiestich hybridných veterných a solárnych elektrární v tejto lokalite.  Posledný z nich sa dokončil len v septembri 2011.
V januári však nižšia zložka izraelskej armády, ktorá koordinuje civilné záležitosti v oblasti a má na starosti praktické byrokratické funkcie na Západnom brehu, oznámila, že musia zastaviť práce, pretože realizátori projektu nemajú správne povolenia.


Tajná správa
Niektorí diplomati EÚ a mnohé mimovládne organizácie vidia prepojenie na tajnú správu, ktorú vypracovali najvyšší zástupcovia EÚ v regióne o výstavbe osídlení a demoláciách obydlí v Oblasti C. V nej vyzvali Európsku komisiu pripraviť návrh legislatívy, ktorá by odradila od finančnej podpory pre miestne židovské osady.
Ani nie dva týždne po uniknutí tejto správy päť komunít dostalo nariadenia zastaviť práce na projektoch výroby čistej energie.
Facku do tváre nedostali len Nemci, ale celá EÚ,“ myslí si Tsafrir Cohen, hovorca partnerskej organizácie Medico International. „Bola to ich odpoveď na správu o Oblasti C.“
Diplomati EÚ poukazujú na nezvykle rýchly rast židovského osídlenia v oblasti a demoláciu palestínskych domov. Avšak v prípade projektov obnoviteľnej energie „sme obzvlášť znepokojení, pretože je to infraštruktúra podporená z EÚ,“ uviedol pre EurActiv jeden z nich.
„Očakávame, že Nemci vyvinú tlak, aby sa to zastavilo, hoci to bude len kvapka v oceáne celého tohto procesu,“ uviedol zdroj a dodal. „Je nevyhnutné konať.“
Ako uvádza nemecký Spiegel, pred niekoľkými mesiacmi sa nariadila demolácia podobného projektu, ktorý spolufinancovala španielska vláda. Dosiaľ k nej nedošlo vďaka silnému diplomatickému tlaku Madridu.
Izraelská armáda už v minulosti zničila viaceré projekty na palestínskom území financované zahraničnými organizáciami, či dokonca priamo EÚ. Príkladom je napríklad letisko v Gaze, na ktoré Únia prispela 38 miliónmi dolárov, avšak tri roky po otvorení bolo zbombardované.


Pozície
Predstaviteľ EÚ v Jeruzaleme John Gatt-Rutter vo svojom stanovisku, ktoré zaslal EurActivu, píše: „EÚ podrobne sleduje vývoj v Oblasti C, ktorá tvorí asi 60 % oblasti Západného brehu. Viackrát sme vyjadrili ľútosť nad tamojšími demoláciami domovov a štruktúr. Predstavitelia EÚ a členských štátov navštívili mnoho miest v oblasti C a sme v priamom kontakte s miestnymi komunitami. Ako EÚ žiadame Izrael, aby zrevidoval svoju politiku a systém plánovania tak, aby sa umožnil socio-ekonomický vývoj palestínskych komunít.“

 

zdroj: EuroActiv

 
Autor: