Technologická koncentrácia Googlu

Okrem toho, že sa v súčasnom systéme koncentruje ekonomická, masmediálna a politická moc do tých istých centier, podobne sa koncentruje moc technologická.  Najnovšie to potvrdzuje správa, že Google kúpil Boston Dynamics - jednu z firiem, ktorá v praktickej robotike výrazne pokročila.

Známa je najmä svojimi chodiacimi oslami - strojmi simulujúcimi nosné zviera, očividne vyvíjanými pre armádne účely. Boston Dynamics je v poradí 8 robotická firma, ktorú v poslednom čase čoraz väčší kompjuterový gigant skúpil.

O robotické projekty sa zaujíma a robí v nich prieskumy DARPA - Defense Advanced Research Projects Agency - teda armáda.  Je povšimnutiahodné, že už sa netvrdí, že roboti sú vhodní do priemyslu. Pre populáciu spustili média propagandu o tom, ako sa roboty môžu uplatniť napríklad v starostlivosti o starších či bezvládnych ľudí. To je ale lož, ani tam nebude uplatnenie mechanických strojov ľahké, a určite nie efektívne. Alebo si myslíte, že tam sú potrební terénni nosiči ťažkých nákladov? DARPA aj Google vyvíjajú roboty pre armádu a len tam aj v poslednom období robotika dosiahla úspechy v podobe známych autonómnych lietajúcich drónov  ak za úspech počítame množstvo zabitých, bez ohľadu na to, koľko  z nich boli nevinní civilisti). Nuž, a úspech treba predať - a tak sa majú (americkí) platiči daní na čo tešiť. Toto žiaľ asi nebude vývoj umelej inteligencie, umelého vedomia, ale vývoj tupých pomocníkov pre tupých vojakov.

Aká nezdravá je taká koncentrácia technológie v jednom centre, netreba hovoriť. Znova tu vidno, že Google menej vyvíja, ale o to viac kupuje. A znova tu vidno jeho nadmernú naviazanosť na vojenský priemysel, na mocenské centrá.

Dá sa k tomu aj dodať, že toto googlovské orientovanie sa  na takéto hrubozrnné a okrem armády relatívne neperspektívne mechanické technológie svedčí aj o slabom invenčnom nadhľade jeho vodcov. Pokiaľ sú to stále tí dvaja Rusi, možno to kúpili pre svojich tatov, aby sa mali s čím hrať. Tých by to mohlo zaujať, ono totiž už nie sú 70-te roky minulého storočia, táto technika už nenadchýna moc ani študentov (viď foto :).

 coogle robot

študenti  Worcester Polytechnic Institute s robotom ATLAS, s ktorým tiež kooperujú v rôznych motivačných Darpa súťažiach.
 
Autor: 
Náhodný okoloidúci
Kde autor článku vyhrabal info, že majiteľmi Googlu sú Rusi?
Norman
a druhý ako rus nielen vyzerá, ale podla ich rodinného náboženstva je jasné, že pochádzajú tiež z Ruska (ako tá prvá rodina). U mňa sú to teda obaja  rusi:) Nazvem ich židia a niekto ma obviní z antisemitizmu, nazvem ich američania a obvinia ma z antiamerikanizmu. Rusi sa neurazia.
baloo
že si kupujú robotov, nech si hrajkajú. ALE! Prečo sa hrabú do genetickej databázy celého ľudstva?!  http://www.searchenginejournal.com/google-wants-to-index-genetic-informa... Google Wants to Index Genetic Information, Invests in Second DNA Start-Up Aj toto je celkom zaujímavé videjko (in ingliš): http://www.youtube.com/watch?v=KML7gq1DIpI    --------- Norman, no neviem, či si viedl ich ksichtíky... nie som etnograf, ale podľa mňa obaja dosť jednoznačne zapadajú do tej skupiny, ktorá môže byť jeden deň rus a na druhý deň nemec - a pritom neni ani to ani to. Fú, teraz som sa ale prefíkane vyjadril, čo? ;-)            
slaven1

Video pridával ako pozeratelné, pretože tam odznie jedna dôležitá myšlienka - v nasledujúcom svete bude elita technologická.

Tu je článok o google plánoch z nytimes: http://www.nytimes.com/2013/12/04/technology/google-puts-money-on-robots...

nové texty