Výsledky volieb v Nemecku

CDU/CSU dosiahla po 16 rokoch vládnutia Merkelovej svoj najhorší výsledok od roku 1949. Čo viac môže vypovedať o zlyhaní tohto vládnutia?

O pár percent klesla aj AfD, čo vyjadruje jej zakrnutie, nie nepodobné slovenským "radikálnym" stranám v parlamente. Dáva to jasne najavo, že ani rafinovanejšia a sofistikovaná strana to nemá ľahké, nemôže preraziť proti presile a je zastavená. Metóda je vznik nových strán na inom mieste, s mierne iným naratívom, inými prostriedkami - ale rovnakými základnými hodnotami.

Pozitívne sa dá ahodnotiť aj to, že Zelení nezískali toľko hlasov, koľko očakávali ešte nedávno. Preto sa radia k trom stredným stranám : Zelení, AfD, FDP. Čelo tvoria "konzervatívci" CDU/CSU a "socialisti" SPD - obaja okolo 25%, o kus menej, ako pred desaťročím.

Kombinácia koalície sú všetky možné, ale samozrejme, nerozhodnú žiadne programy, ale globálne korporácie v pozadí. Na chvílu si zapamätáme meno Olaf Scholz, ktorý pravdepodobne bude kancelárom - ale nevedno, na ako dlho. Rokovať o koalícii môžu všetky strany krížom krážom, takže to ani nemusí byť on, kandidát strany, čo o jedno percento vyhrala.

Jediné, čo Nemecko drží ešte v tomto stave, sú peniaze - na zhodenie tohto debilizmu by bolo treba, aby aj oni pocítili realitu ekonomického stavu sveta.

 

To, že sú Zelení vyšinutá strana radikálov, niečo ako v Čechách Piráti, je zrejmé. Žiaľ, je tu fakt, že zhoršujúca situácia s životným prostredím im zrejme tiež pridáva hlasy - títo voliči prídu na to, že vo vedení sú podvodníci, a odídu, alebo stranu ozdravia. Na druhej strane je pravda, ž enemožno byť moc optimistickí - v celom modernom svete rastie vrstva generácie obrazovkových idiotov, ktorí sú zrejme neschopní vlastnej zmeny.

 

 

Ako som písal, tento deň nie je nejakým dokončením prevratu, ale jeho začiatkom. Nemecko je najsilnejšia ekonomika Európy, ale je stále ostrakizované ako nejaký fackovací panák - je preto len otázka času, kedy sa prestane takto prostituovať a okrem technológie začne (znova) predávať aj svoju ideológiu. To bude vlastne základný znak zmeny - bude sa generovať nový mýtus, akoby odlišný, moderný, progresívny, nie už slniečkársky, skôr slnečný, a (apage satanas) konieckoncov akosi germánsky.

No ale to je vec až budúcich rokov - zatiaľ sme len na začiatku vnútronemeckých hádok a bitiek - ale immerhin už sa to začína kĺzať. A to je dobre. 

 

Možné koalície:

Okrem Veľkej koalície sú možné len trojkoalície,  v ktorej by bola jedna "veľká" strana (CDU/CSU alebo SPD) a dve "malé" strany - hlavne FDP a Zelení. Lenže - spojenie ľavicových anarchistických zelených a ťažko prokorporátnych pravicových FDP nie je teoreticky moc dobré riešenie. Ale ako hovorím vyššie - teória je jedna vec, ak ide o fleky, nakoniec sa dohodnú (ako maďari so slovákmi SNS po voľbách 2016).  
ps. niečo o nenormálnom volebnom systéme v Nemecku 

 
Roland Edvardsen

No neviem, z môjho cudzineckého pohľadu je to dosť jedno aká koalícia vznikne, lebo mi tie strany aj tak prídu na jedno kopyto. Hej, majú rôzne prívlastky, od sociálnej demokracie cez kresťanov až po liberálov a zelených. Ale v reáli sú to všetko len ľavicovo-liberálno-globalistické variácie s menšími posunmi v niektorých vybraných oblastiach, aby sa nepovedalo, že je to všetko na jedno kopyto. Len to AfD vybočuje (a povedzme z druhého brehu Zelení s tou ich chorou, "matelkovskou", predsedníčkou/plagiátorkou). Ale pri AfD je smiešne, ako ich maľujú ako extrémistov, pričom keď si ich porovnáš s tými stranami, ktoré sú u nás označované za nacionalistické či konzervatívne, tak je to úplne umiernený stred. Ale systém u nás nie je o nič lepší ako v Nemecku a ľudia tu volia obdobne blbo (aj preto, že ponuka je taká biedna aká je, vrátane dnešnej opozície, ktorá je tiež riadne o ničom a dosť nevoliteľná). Ale tak snáď horšie ako špinavá Merkelbaba to nebude, aj keď fantázii sa medze nekladú, že áno.

Norman

ale odchod zabetónovanej Merkelky, ktorá so svojími ľuďmi udržiavala skostnatený systém. Voľby práve ukázali na rozbitosť a rozpaky. V tomto pripomínam prípad ZSSR a zabetónovaní komunisti - po odchode (smrti) Brežneva sa tiež zdalo, že to posraté skamenelé lajno sa nepohne. Ale pohlo sa.
Pravda, analógia proste môže byť falošná a nesplní sa - ale skôr predpokladám opak, že to bude rýchlejšie ako vtedy.

U nás to nie je lepšie, ako v Nemecku, ale ešte tu navyše platí - ak by sa aj u nás niečo zmenilo, silnejší susedia to udusia. Preto naše voľby naozaj majú malú šancu podstatné veci zmeniť (a sú len hľadaním najmenšieho zla). Naopak, zmena stavu v centrálnej európskej veľmoci má šancu zmeniť veci natrvalo. Preto hovorím - tieto voľby ešte nič nezmenili, ale tam je bojisko, kde sa rozhoduje aj o našej budúcnosti, o tom, ako rýchlo príde, prípadne teda možno nepríde.

Roland Edvardsen

Ale hej, výsledky volieb aspoň naznačujú nárast odmietania skostnateného merkelbabizmu, t.j. istej nemastnej- neslanej, hodnotovo vyprázdnenej politiky. To, že Merkelovej CDU/CSU malo najhorší výsledok za posledné roky je určite dobrá správa a Merkelbaba si takýto biedny odchod zaslúži. Posilnili viac ideologicky čitateľné, vyhranené subjekty typu zelení, libertariáni, radikálna ľavica, aj tá "pravicovo-extrémistická" AfD nemá až taký zlý výsledok. Môže to byť teraz zaujímavejšie, dynamickejšie bez tej obmedzenej ropuchy.

Norman

hovorím, že zatiaľ to nie je vidieť, nejde o tieto výsledky, veď ani neopakujem tie čísla - ale ide o predpoveď budúcnosti. Samozrejme, presná a racionálna predpoveď :-) Alebo ide skôr len o vieru v pozitívny vývoj.

Ale to by sme sa museli viacerí najskôr dohodnúť, čo je ten pozitívny vývoj. No, teraz si trúfam ten minimálny základný bod, ktorý by nás mohol všetkých spájať, vyjadriť ako osamostatnenie Európy a pochopenie, že vedie konflikt s ostatnými kontinentami, etnikami a kultúrami.

Ema

Berlínčania dali v referende najavo, že si prajú vyvlastnenie štvrť milióna bytov

https://www.ta3.com/clanok/213127/berlincania-v-referende-zahlasovali-za...

Nemecku by prospelo, keby razantne schudobnelo. Myslím, že na tento ozdravný proces nebude treba čakať dlho.

Norman

zoštátňovať sa zas bude, to nerobia len komunisti, k tomu dochádzalo častejšie, ako sa zdá.
A Berlín bol stoka aj pred sto rokmi, ale to sa dá vymiesť :-)
Alebo možno nie, čo tak urobiť hlavné mesto Europy z Viedne, to máme blízko.
Ale tam by bolo asi treba ešte viac vymetať...

Dusanbe

pronárodná politika:
https://www.rt.com/russia/536012-hungary-blasts-ukraine-gas/

Maďari posielajú Ukrajincov aj s ich snahou diktovať od koho a ako si má Maďarsko zabezpečovať energie - do prdele.
To naše onuce vo vláde radšej nechajú mrznúť vlastný národ, alebo platiť 2-násobné ceny - len aby sa zavďačili svojim tútorom.

nové