Prázdna Bratislava

Aj keď piatkový summit  nepichol do osieho hniezda, jeho fyzický priebeh stojí ešte za povšimnutie. Množstvo policajtov, obrnené transportéry na uliciach, to už bolo spomínané, to sa predpovedalo. Čo bolo najprekvapivejšie, a zjavuje sa to postupne aj v komentároch, to bolo unikátne neuveritelné prázdno na uliciach.

Bývali časy, keď napríklad summity NATO či podobných spolkov pritiahovali mračná protestujúcich aj zo zahraničia, naozaj možno povedať extrémistov, zväčša anarchistov, ale aj iných smerov. To bolo azda ešte pred desiatimi rokmi, to povedzme vyšumelo, buričská turistika prestala baviť ( školské vymývanie mozgov prináša úspechy). Ale lokálni zvedavci a  okoloidúci sa pri podobných akciách vždy nájdu dostatočne.

Ešte nedávno boli želania, že pri prejazde amerických žoldnierov cez Čechy alebo pri návšteve Merkelky v Prahe sa im naznačí, čo si o nich myslí veľká časť populácie. To sa neudialo, skutočný veľký protest nebol. Ale ľudia v Čechách boli, aj vítači aj protestujúci, bolo ich dosť.

Úplne ináč v Bratislave. 

Tu nebol nik. Skutočne štatisticky zanedbateľne nik.

Samozrejme, bol rozšírený víkend a bolo dlhé masírovanie mozgov, ako nastane dopravný kolaps a boli priamo výzvy od Kaliňáka osobne, že ak môžu, nech ľudia opustia mesto ( o podobných výzvach som v živote ani nepočul). Samozrejme, politika prvých májov, keď si despotovia organizujú hranú podporu, už tiež nie je v móde. Ale také prázdno, aké vládlo v piatok ráno v centre Bratislavy, to tu asi už dlho nebolo. Pripomínalo to ozaj výnimočný, vojenský stav. Ak ste narazili na civila, bol to pravdepodobne fízel. Ináč bolo všade prázdno a prázdno.

Za prvé to svedčí o poslušnosti obyvateľov. Za druhé to svedčí o bojazlivosti obyvateľov. Za tretie to svedčí o apolitickosti obyvateľov.

Nechcem to hádzať len na toto jedno mesto, a ešte menej na slovenskú kultúru ako takú - ale je to proste hrôza. To sú tri faktory, nebudem hľadať nové pojmy, proste tri cesty do pekla.

Viem, že čo aj hraná apolitickosť je prejavom vyššieho blaváckeho snobizmu. Ale toto?

Naozaj by ma mierne zaujímalo, čo si mysleli prichádzajúci politici sledujúc prázdne ulice hlavného mesta Slovenska. Chápali to ako prejav moci vlády nad ľudom? Alebo naopak ako slabosť?  Ako bežné východeurópske pomery, ako dôkaz toho, že s východoeurópanmi si možno robiť čokoľvek? Páčilo sa im to, alebo ich chytala hrôza? Boli prekvapení alebo boli radi, že tu na nich davy nekričia, že sú špinaví gauneri?

Toto je jeden významný výsledok tohto summitu. Ten veľký trvalý nápis na oblohe nad bratislavským hradom:

Dobre a ľahko sa vládne pasívnym zbabelcom

 

Autor: 
téma: 
region: 
Ema

Merkelka musela hekať od radosti, že koľko Fluechtlingov sa dá napratať do takého prázdneho mesta.

Sinuhe

zhodnotil "samit" aj mordechaj kapusta:
http://www.mordechajkapusta.com/2016/09/vsetci-ludia-su-konspiratori.html

myslím, že zhoda v hodnotení situácie u obyvateľstva narastá spôsobom dosť podobným ako to bolo koncom osemdesiatych rokov ...

Norman

Toto krátke videjko asi najlepšie odráža, čo som videl aj ja, ráno, aj na tých istých miestach.

balu

teraz som sa na to natrafil:

https://www.facebook.com/jaroslavpaska.sk/photos/a.490922247633249.66269...

"Massimo Artini ohlásil, že bez dodatočného zapracovania dôraznej výzvy na urýchlené začatie re-distribúcie migrantov do spoločného vyhlásenia neumožnia delegácie stredomorských štátov schválenie záverov celej konferencie.

Po slušne vyslovenej výhrade predsedajúceho konferencie, pána F. Šebeja, že ich požiadavku, s ktorou viacero delegácií nesúhlasí, nemôže vydávať za spoločnú výzvu všetkých parlamentov Únie, sa nemeckým zástupcom podporení južania zdvihli zo stoličiek, obkolesili predsednícky stôl a začali si hrubo a arogantne vynucovať akceptáciu ich nemiestnej, v rozpore s rokovacími pravidlami uplatňovanej, žiadosti. "

A Šebeja v odpore "proti južanom" podporili Schwarzenberg (alebo jeho dvojník, ktorý nespal) a Németh... hmmm... Odkedy je Frantík takým odhodlaným svedomitým bojovníkom domácich záujmov?

Sinuhe

Drahí priatelia,

Obchodná dohoda CETA, diabolské dvojča TTIP, sa túto jeseň vydáva na dlhú cestu k ratifikácii. Kľúčová diskusia o nej sa uskutoční v hlavnom meste Slovenska Bratislave 22. a 23. septembra. Na stretnutí za zavretými dverami sa ministri a ministerky členských štátov EÚ rozhodnú, či sa priklonia k ochrane ľudí a planéty, alebo či nechajú priechod dohode v ich neprospech. Státisíce občanov a občianok EÚ a Kanady vyvíjajú teraz veľké úsilie, pripravujú akcie a mobilizujú svoje sily, aby túto nebezpečnú dohodu zastavili na jej ceste cez bratislavské rokovania.

Nedovolíme, aby predstavitelia a predstaviteľky našich štátov, naši zástupcovia a zástupkyne, mali v Bratislave ďalšie utajené stretnutie, ktorého výsledok vážne ohrozí naše životné prostredie, prácu, zdravie, poľnohospodárstvo, verejné služby a demokraciu. 22. a 23. septembra sa v Bratislave zídu aktivisti a aktivistky zo Slovenska aj mnohých európskych krajín, aby nahlas a rozhodne vyjadrili svoj nesúhlasný názor. V hlavnom meste Slovenska sa stretnú delegácie z Českej republiky, Poľska, Slovinska, Chorvátska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Francúzska či Talianska. Zároveň sa v iných európskych hlavných mestách a v on-line priestore budú konať solidárne akcie.
Program

22. septembra
13:00: Tlačová konferencia za účasti prezidenta Konfederácie odborových zväzov Jozefa Kollára a prezentácia publikácie Making Sense of CETA (Ako rozumieť dohode CETA)
Miesto: sídlo Konfederácie odborových zväzov Slovenska, Májkova 3

15.30-16.45: Panelová diskusia s Brigitou Schmögnerovou, bývalou ministerkou financií Slovenskej republiky a ďalšími hosťami a hostkami zo zahraničia
Miesto: sídlo Konfederácie odborových zväzov Slovenska, Májkova 3

17:00: Protestný happening „Stop CETA“, Fazuľová ulica vedľa Hotela Saffron

23. septembra

10:00-12:00: Medzinárodný protes „Stop CETA“, Hviezdoslavovo námestie
Na proteste vystúpia Penny Clarke EPSU (EÚ), Anton Szalay EPSU (Slovensko), Jan Májíček – SocSol/Stop TTIP (ČR) a Mark Dearn organizácia War on Want (UK).

13:00-16:00: Aktivistické workshopy
Miesto: sídlo Konfederácie odborových zväzov Slovenska, Májkova 3
1. Produkcia potravín a poľnohospodárstvo, facilituje Robert Fridrich /FoE Hungary a Maria Świetlik /Akcja Demokracja Poland
2. Mechanizmus ISDS, facilituje Fabian Flues/ FoE Europe a Burghard Ilge/ BothEnds
3. Stratégie, facilituje Lucile Falgueyrac/ S2B Network

Workshopy sa uskutočnia v angličtine, v prípade potreby zabezpečíme individuálne tlmočenie do slovenčiny.

Ak potrebujete ďalšiu pomoc s účasťou na akciách v Bratislave alebo ďalšie informácie, píšte, prosím, na utopia@utopia.sk

Všetko najlepšie!
Michael Efler, Dániel Fehér and Stephanie Roth

Buheh

ak sa dá, príďte vo štvrtok o 17.00 na Fazuľovú ulicu, resp. v piatok o 10.00 na Hviezdoslavovo námestie.

Sinuhe

zajtra na Fazuľovej budem skoro určite aj v piatok o 1000 na Hviezdku :-)

Buheh

to je správny vlastenecký prístup :)

Ja zajtra nemôžem, ale v piatok o 10.00 tam budem.

Sinuhe

Fazuľovú som vo štvrtok nestihol. ale vraj to tam bolo celkom fajn a trvalo to skoro do ôsmej. V pitak na Hviezdku to už bol len také stretnutie pri čaji - viac polišov a anitkonfilktných tímov ako protestujúcich. Ktovie prečo, najviac polišov bolo oproti USramdasáde.
Čosi ale ktosi vyvádzal na veži "UFO", lebo keď som sa presúval na bicykli do Petržky, tak tam bolo pod pilierom mosta SNP nastúpená rota policajtov, všetci vyvrátené hlavy a uprene čosi pozorovali .... ale boli vcelku vysmiati, určite sa tešili na odmeny za nadčasy.

Buheh

vo štvrtok som nebol, v piatok áno.

Neviem či to len ja vidím príliš hystericky, ale tu ide naozaj o veľa. Ak tá svinská zmluva s Kanadou prejde, tak zrejme už nič nebude stáť v ceste ťažiarom zlata či ropy, pestovateľom GMO, predajcom najrôznejších jedov či iným americkým šmejdom, aby nám to tu skôr či neskôr (či najprv papierovo okľukou cez Kanadu, alebo použitím salámovej metódy o pár rokov priamo) celkom zamorili. Teraz nám tu priamo pred nosom o tom rokovali miništranti všetkých, prepytujem, členských krajín EÚ, nuž tak by človek čakal, že sa pri tejto unikátnej príležitosti aspoň niečo bude diať. Nemal som veľké oči, ale že okrem tých profesionálnych zahraničných aktivistov a Chmelára tam nebude takmer nikto, to ma fakt trochu prekvapilo.

Norman

prečo ťa to prekvapuje?

nové texty