1. január - 30 rokov samostatnosti Slovenska bolo oslávené vraždou ženy na ulici

Vražda sa stala v nedeľu 1.1, skoro ráno okolo siedmej v Michalovciach. Slovenská polícia dala do obehu aj video, kde netvor 46-ročnú ženu, zdravotnú sestru, naháňa a následne ju zapichne. Motívom vraj boli peniaze z bankomatu.

Dnes páchatela chytili. Nevieme ešte, kto to je, údajne občan SR. "Miestny mladík z osady". V každom prípade je za tento zločin zodpovedná v prvom rade polícia - tá naháňa nezávislé osobnosti a disedentov v opozícii voči režimu, a zatial sú ženy-matky zabíjané na námestiach.

A politici? Bude táto vražda za špinavé peniaze dôvodom príchodu prezidentky? Budú plakať mimovládky? Aspoň feministky -  nič? Sú to ešte vôbec ženy? Alebo tie plačú len pre buzerantov a iných úchylov?

A čo tá jaternica z prezidentského paláca, tá sa nehanbí? Kde je? Koľko jej to teraz trvá, kým zareaguje na tento hrozný škandál? Kým poriadne zareaguje?

A čo aj opozičné politické strany? Nájdu už konečne primerane tvrdý  politický slovník?

Začal sa nový rok. 

 

(Článok v Pravde)

Roland Edvardsen

To ticho zo strany politikov po tejto brutalite je naozaj až pozoruhodne trápne. Ale asi by to ani nemalo tak prekvapovať - nedá sa z toho vytĺcť politický kapitál. A tak sa radšej budú riešiť miliónkrát prežuté veci, ako teraz u Matoviča, ktorý sa tvári, že objavil teplú vodu, a z proti-korupčného bojovníka je odrazu najväčší anti-trans aktivista (hej, lebo pred ním xkrát tú tému nespracovali a kriticky neokomentovali mnohí mnohonásobne lepšie a inteligentnejšie, že?).

Veru, 30 rokov, ale aj tak to miestami stále šokuje v akom stave je tu spoločnosť a politika/politické "elity". Niežeby si človek mal robiť ilúzie o "tých druhých, tam vonku" a rovnako tiež možno uznať, že je tu niekoľko parametrov, v ktorých sme objektívne na tom lepšie ako pred 30 rokmi, ale aj tak je to na zaplakanie, ten náš špecificky tupo-pasívny upadnutý stav a všeobecné zaostávanie (aj oproti susedným národom).

Truhlík

Ozaj by ma zaujímalo, aké parametre sú lepšie ako pred 30-tymi rokmi.
Ofarbené činžáky ma tak asi napadá. Počet áut na obyvateľa. Je aj niečo iné ? Také čo má podstatný vplyv na zvrátenie civilizačného úpadku ?

Norman

Pokiaľ viem, bol Rolando príliš mladý, aby nejak z vlastnej skúsenosti posudzoval reálne pocity dospelých ľudí za socíku.
Za druhé - parametre sú vždy rôzne, jedny sú lepšie, druhé sú horšie. Socializmus nedokázal pokračovať a bol by skončil v pravdepodobne ešte horšom marazme, ako sme dnes ( napr. Čína dnes pôsobí, že mala šťastie, ale nie som si istý ani o jej ceste, ani najmenej). Preto nemôžeme len tak porovnávať dnešné parametre s parametrami spred 30 rokov - ak aj niektoré tie predošlé boli vtedy lepšie, dnes by sme možno boli v úplnej prdeli, ak by TEN režim zostal čo len o pár rokov dlhšie
.
Za tretie ale jedno empirické porovnanie skúseného pozorovatela mám, hlavne pre tých mladších, aby si boli istý:
dnešné spoločenské pomery sú také isté, a skôr horšie, ako ku konci reálneho socializmu.
1.Politická totalita je bez preháňania teraz reálne horšie, ako vtedy .
2.Úroveň života, ak si odmyslíme určitý technický pokrok, je teraz pre Slovensko horšia, ako vtedy - súčasná sociálna neistota a inflácia je niečo tak zlé, že to teda banány či ako tak dostatok áut veru neprevážia.
To len aby tí mladší vedeli, že naozaj nemajú byť komu za čo vďační a žijú zas v podstate rovnakom marazme, aký tu už bol. Je to až neuveriteľne podobné. To zdôrazňujem ale aj preto, že ľud nesmie prepadnúť omylu, že bývalý režim je nejaké riešenie. Už tu nič nechýba, len krútenie sa v kruhu.

Truhlík

Mňa by to zaujímalo, aké parametre považuje za podstatné. Akademicky.
Lebo ja už nejaké lepšie neviem nájsť.
Jeden taký je sloboda. Fascinuje ma ako ľahko sa jej národ zbavil. A ani si neuvedomuje čo. Berie to ako normálne.
V Číne sú čudesné sociálne kredity. Prideľované napríklad aj na základe rozpoznávania tváre počítačovou umelou inteligenciou. U nás to so slobodou slova, súdmi za to čo si človek myslí, cenzúrou, nemožnosťou diskutovať, narušením petičného práva, ... je v podstate to isté.
Pred 30-timi rokmi by som dnešnému stavu neuveril. Takže by som sa proti nepostavil aj keby mi to vtedy niekto povedal. A také hlasy boli.

Norman

Ako píšeš, národ sa ľahkovážne zbavil slobody, pretože uveril, že "sloboda" je daná nejakými deklaráciami (napr. o "ľudskych právach") a nejakými zákonmi - a zabudol či zavrhol to, že sloboda je závislá na ekonomickom bohatstve (všeobecne na moci). A tak sme dnes chudobní a teda neslobodní (preto je aj následne priam "nutné" sa američanom podkladať s armádou a podobne).
.
Skúsim to zhrnúť:
starý režim bol izolovaný od sveta(zväčša nie vlastnou vinou) a bol ekonomicky naozaj neefektívny, nedokázal až tak konkurovať Západu, na tom je kopa pravdy. Čo sa týka "občianskych slobôd", moc sa to dnes preháňa a očierňuje (socialistický režim sa prirodzene dištancoval a bránil západu, ale na väčšinu vecí už kašlal - v podstate už dávno rezignoval aj na budúcnosť "socializmu" a súčasnosť sa brala ako cesta konvergencie so Západom, len akože postupná).
.
Čo priniesla "revolúcia":
už len tým, že sa otvorili hranice bolo veľa možností, ako zalepiť ľuďom oči drobnosťami - a medzitým im v pozadí zobrať tie podstatné ekonomické hodnoty. Navyše ale sa naším ľuďom-štátu neponúkla plná konverzia či rovnoprávnosť so Západom - čo je zásadný zločin. Toto sa malo ekonomicky vyrovnať a nie je to vina našich ľudí, že sa tak nestalo - moc mal Západ a ten to takto spraviô. Všetka tá hra Bruselu na dotácie je skutočne len odporné zámerné klamanie, odrobinky namiesto reálneho bohatstva..
.
Môj záver:
v našej socialistickej minulosti nie je takmer NIČ, čo by nás mohlo politicky inšpirovať. To, že ľudia prevzali "kultúrne" nehodnoty, to nech si sťažujú sami sebe, môžu sa k nim predsa kedykoľvek vracať (ak teda odolajú masmédiam). Proste v reálnom socializme nie je žiadna skutočná inšpirácia. Starý socializmus a tá jeho teória je pasca, hrozivá čierna diera.
Obidva režimy skrachovali, aj komunizmus aj kapitalizmus, treba niečo úplne nové.

Norman

Zvoáva sa míting na nedeľu do Michaloviec.
http://www.nadhlad.com/obraz/miting-michalovce-8-januar
Tu treba pripomenúť tunajšie rozhovory o nepokojoch v Iráne, aj ke´d ti eboli podporované a zneužívané USA silami, ale predsa len bolo vidieť, že silný národ má INU mentalitu, ako Slováci. Tak uvidíme teraz, kam sa to vyvinie - zvlášť v porovnaní s vraždou dvoch teplárov v Bratislave.
Samozrejme, po kauze Lučanský vieme, čo je tak maximum. Ale aj tak - dôležité nie je vyhrať, ale cesta.

nové