Maďari postavia pamätník nemeckej okupácii

Vláda Viktora Orbána rozhodla o postavení pamätníka nemeckej okupácie.

Aby bolo hneď jasné, nie je to žiadna obhajoba vtedajšieho ich režimu, žiadna obhajoba fašizmu. Maďarsko bude v pamätníku zobrazené ako obeť zlého Nemecka, je to kritika vtedajších udalostí, nie ich vyzdvihovanie. Napriek tomu, ako sa píše v Pravde, projektom pamätníka Orbanova vláda  "pobúrila Židov" aj iných. Vraj hádže do jedného vreca maďarské obete i spolupáchatelov holokaustu.

Situácia je až komicky zamotaná. Takže už aj obete sú dvoje, jedny holokaustové, a potom tie zvyšné? No, to už tu vlastne bolo aj pred tým - celý tento cirkus je proste spôsobený dvojtvárnou históriu Maďarska počas vojny. Ale na príčinách tejto hystérie až tak nezáleži. Zaujímavejší sa mi zdá ten fakt, že Orbán  napriek kriku spomínaných ideologických policajtov nemieni ustúpiť a pamätník sa aj tak bude stavať. To sa až tak často nestávalo.

Pripomína mi to znova analógiu z časov úpadku reálneho socializmu, keď Maďarsko ako prvé oficiálne ignorovalo pokyny z Moskvy. Ideológia odlišnosti, ktorú si Maďari pestujú, je na niečo dobrá - na búranie starých tabu.

 

 
Autor: 
téma: 
slaven1
http://slovak.ruvr.ru/2014_01_24/Strelba-v-budove-sudu-v-Nemecku-su-obete/ Pripomína mi to scénu z filmu Modrý Kakadu (či ako sa to volalo). Kto po kom strielal? Norman, zistiš? :)
Norman
sú evidentne liberálne a demokratické - každý sa bojí, aby nevyzerali totalitne, nacisticky. Takže bezpečnostné opatrenia sú tam slabé, až nulové. Myslím, že sú tam konflikty dosť časté. Je úplne jedno, kto to bol tentokrát.  
Luko
Je pravda, že Kádár so svojou partajou dokázali neposlúchnuť každý príkaz z Moskvy, ale akcie "Dunaj" (invázia vojsk Varš. zmluvy) sa účastnili v dostatočnom počte 10 372 maďarských vojakov (oproti bulharskému pluku o 1 000 vojakov je to sila). Inak - 5 krajín Varšavskej zmluvy (ZSSR, Maďarsko, Ppľsko a Bulharsko - NDR museli zostať doma) pod velením sov. arm. gen. I. G. Pavlovského vyčlenilo jednotky o sile 27 divízií (12 tankových, 13 motostreleckých, 2 výsadkové) a 1 leteckú armádu, o celkovej sile 200 až 750 000 vojakov s 800 lietadlami, 2 až 6 300 tankami 2 000 delami a raketometmi. Prečíslili tak stav nášho vojska - vtedy približne 300 000 vojakov.