Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá

Je to možno menej zaujímavá správa, ktorá mohla viacerým uniknúť, preto ju tu pripomeniem.

Austrálsky federálny minister pre nerastné zdroje a severné štáty Matt Canavan odstúpil z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že okrem austrálskeho má i talianske štátne občianstvo. Stal sa tak ďalším austrálskym politikom, ktorý sa tento mesiac dostal do problémov v súvislosti s ustanovením ústavy zakazujúcim kandidovať do parlamentu cudzím štátnym príslušníkom.

Canavan podľa vlastných slov ani nevedel doteraz o tom, že bol zaregistrovaný ako "taliansky občan v zahraničí" svojou matkou, ktorá sa takisto narodila v Austrálii, ale vďaka pôvodu rodičov získala talianske občianstvo.

Austrálsky minister mal teda druhé občianstvo len formálne a zrejme o ňom naozaj ani nevedel. napriek tomu v podstate musel odísť z postu ministra a možno bude musieť odísť aj z parlamentu. V uplynulých týždňoch sa totiž už museli vzdať svojich mandátov dvaja členovia austrálskeho Senátu z ľavicovej Strany zelených, keď sa ukázalo, že majú dvojaké občianstvo.

Austrália si očividne bráni svoju krehkú identitu. Krehká je preto, lebo veľa jej obyvatelov sa naozaj narodilo v zahraničí. Ale bráni si ju - zdá sa- o to húževnatejšie. Je dobre byť ostrov, na ktorý sa len tak niekto ani fyzicky nedostane. A je dobre byť ostrov politicky, mimo hlúpostí politicky zdegenerovaných  susedov. Austrália je síce v spoločenstve Commonwealth - a to určite nie je zdravé - ale Briti si na svojej izolácii vždy zakladali a reči o rovnosti a právach boli u nich vždy len ťažkým pokrytectvo. Mali pre to aj ten známy politický termín  "splendid isolation". V článku z linku sú o časovom rozsahu izolácie udávané roky 1860-1905 - ale bolo to samozrejme aj predtým a prirodzene doteraz to neprestalo - čo iné je brexit? Ale aby ste mi rozumeli - ja výnimočne Britov nekritizujem ani si z nich nerobím srandu - v tomto bode im naozaj trocha závidím. Je dobre mať svoj vlastný ostrov (prípadne viac).

Nuž, my máme iba jeden (polo)ostrov, a to je subkontinent Európa. Nie je ani o moc väčší ako Austrália, z troch strán ho ohraničuje more a zo štvrtej more východných zakarpatských rovín. Nik by tu nemal mať dvojité občianstvo a nik bez občianstva by tu nemal zostať dlhšie, ako je mu dovolené.

Keď si to môže dovoliť blbá vidiecka Austrália, máme na to tiež právo. Máme právo na svoj život.

A ak niekto trpí xenofíliou či inou chorobou - dobre, nech ide. Nech vypadne tam za ňou, Afrika je mnohonásobne väčšia ako Európa, tam sa zmestia všetci aj so svojími počernými bratmi. Tam si môžu experimentovať so svojím ľudskoprávnym socioinžinierstvom. Tam je ich miesto, v centre choroby.

 

 

 

 

Autor: 
téma: 
forma: 
Náhodný okoloidúci

Rovnako by sa malo postupovať aj u nás, zvlášť voči navráteným emigrantom typu Pítr Stastny, ktorí dobrovoľne prisahali vernosť cudziemu štátu a nám by chceli z pocitu nadradenosti "ja som emigrant a bol som vo veľkej Emeuike za veľkou vodou" dávať rozumy a riadiť nás.

Truhlík

Nedá.
A tak aj dopadol americký agent Saakašvili.
https://www.youtube.com/watch?v=grpMJ9AOAd0