Republikánske kvality konečne na scéne?

Odídenci zo strany ĽSNS si nemusia zakladať novú stranu a zbierať 10 000 podpisov. Ako oznámili dnes Aktuality.sk, použijú jednu z existujúcich.

Uhríkovci sa dohodli s bývalým poslancom Petrom Marčekom a prevezmú stranu, ktorú ma Marček k dispozícii. Marček je známy neúnavný organizátor politických protestov a demonštrácií, napríklad organizoval aj veľký protest 17. novembra 2020. Ale v politike je dlhšie. Pred voľbami 2016 poskytol svoju stranu (SOS) Borisovi Kollárovi, a tak vznikla "Sme rodina", ktorá sa do parlamentu úspešne dostala. Marček sa stal poslancom tiež, ale tým to aj skončilo - Kollár krátko po voľbách ukázal svoju pravú tvár a národne zmýšľajúcich poslancov zo získanej strany vylúčil. Okrem Marčeka aj bývalú moderátorku Markízy Martina Šimkovičovú.

Marček aktívne v roku 2018 získal inú stranu, bývalé HZD, ktoré už fakticky nežilo. To bolo premenované na Hlas ľudu a s ním išiel Marček do volieb v roku 2018. Tam strana, ktorá stavala na programe, že ľudia budú môcť online hlasovať o aktuálnych problémoch, neuspela. Boli to myšlienky moc teoretické, ľudia o ne nemali záujem.

A tak bola strana a Marček osobne otvorený príjmu nových ľudí, ako aj nových myšlienok. A k tomu by malo dôjsť zlúčením s bývalými politikmi ĽSNS, na čele s Milanom Uhríkom. Poslanec Ďurica napísal na web, že k premenovaniu-registrácii by malo dôjsť v nasledujúcich dňoch a že to bude "naozaj sila".

 

 

Uhrík so Šimkovičovou v TV Slovan.sk   

Uhríkova skupina je teraz podporovaná portálom Kulturblog. Šimkovičová pôsobí ako moderátorka v internetovej televízii Slovan.sk. Nie je to síce veľa, ale predsa len základ mediálnej podpory. Pretože tú budú potrebovať najviac. Teda okrem peňazí a silnom plitickom programe.

Je pochopiteľná otázka, či to staro-nová strana so staro-novými ľuďmi niekam dotiahne. Ale odpoveď je protiotázka - je niečo iné, čo by národná politická scéna SK potrebovala viac, ako nové preskupenie síl? No, možno to úplne nepomôže, ale nejaká nové pokusy robiť treba. Všetci predsa volajú po novom štýle a vyššej úrovni.

 

Rozhovor s Uhríkom na TV Slovan.Sk.

 

 

 

0
Luko

Kiež by sa už podarilo zjednotiť patriotov v jedinej pronárodnej strane, ktorá by vydržala jednotná aspoň dve volebné obdobia.
(Škoda, či smola, že čo silný patriot, to silná osobnosť a tých udržať na jednej uzde je vždy problematické.)
Uvidíme, čo dokážu. Alternatíva k pronárodnej je dnes už len sociálna strana. Všetko ostatné z dnešnej ponuky je totálny ideový hnoj a oprávnený strach z budúcnosti, ak by sa dostali ku kormidlu.
Apropo strach.
V nedávno vysielanej kovbojke (nič iné k pozeraniu nebolo) pištoľník vyľakanej babenke pred prestrelkou dobrácky povedal: "Strach je dobrá vec, drží ťa pri živote." Niečo na tom asi je.

Roland Edvardsen

Dobrý názov, mohli by tam dať ešte nejaký prívlastok, napr. Republika - národná demokracia, ako majú iné strany napr. sociálna demokracia a pod.

Tých národných strán je priveľa, voliči by si mali vždy vybrať len jednu jedinú. Fascinuje ma, ako sa delia, ako sa časť voličov bude skalopevne držať pri Kotlebovi. Ten rozkol a delenie voličov pripomína teraz proces, ktorý sa udial v Smere. Kotleba má svoje pevné jadro, ktoré na neho nedá dopustiť a odídencov vníma ako zradcov, zapredancov, dokonca mnohí na nich útočia práve preto, lebo tvrdia, že chcú mať koaličný potenciál.

Popravde, každý aspoň trochu racionálne a pragmaticky uvažujúci človek by mal už dnes vidieť, že Kotleba skončil, je odpísaný. A nielen to: mal by tiež vidieť, že v skutočnosti nikdy ani perspektívny nebol, bol len vytrvalý a migračná kríza z r. 2015 a dlhodobé a neriešené problémy s cigánmi urobili z neho istý symbol odporu. Ale to je všetko, politicky bol slabý, nevedel a nevie to veľmi robiť. A dnes už len využíva stranu ako istý prostriedok svojej ochrany - aj keď asi mu to nepomôže a basa ho neminie. Samozrejme tú basu si nezaslúži, ale politický koniec áno - jednoznačne, bez Kotlebu sa národná scéna bude môcť pohnúť konečne ďalej. Ja viem, tvrdé slová, ale pravdivé a niekto to už musí jasne napísať: Kotleba bol škodná. Čokoľvek už z odídencov vznikne, tak nepochybujem, že to môže byť už len kvalitatívne lepšie, než to čo ponúkal a dnes ponúka Kotleba. Latka bola nastavená príliš nízko.

Luko

Súhlas, že na Kotlebovi sa nedá stavať. Ani som na neho nemyslel (vlastne na nikoho konkrétneho), keď som spomínal národniarov. Bolo to len moje vyslovené všeobecné želanie.
Mám trošičku problém stými prívlastkami "nejaká demokracia". Už sa mi bridí, veď si uvedomme, aké už máme:
- ľudová demokracia
- sociálna demokracia
- liberálna demokracia
- kresťanská demokracia
- priama demokracia
- nepriama demokracia
- deliberatívna demokracia
- reprezentatívna demokracia
- participatívna demokracia
- radikálna demokracia
- socialistická demokracia
- ...
To je už príliš, myslím si.

U národniarov je problém v tom, že všetci by sa asi vedeli dohodnúť na spoločnom snažení, ale jeden to chce rýchlo, iný postupne, jeden radikálne a silovo, iný s vyjednávaním a s ústupkami, jeden ... atď. a postupne sa tak medzi nimi objavuje neznášanlivosť až nenávisť, dôsledkom čoho je nakoniec rozpad národnej strany. Sú v jednej strane horšie "zapriahateľní", ako záprah psí. Akonáhle nemusia práve riadne "ťahať", tak sa porvú. Nevydržia sa tolerovať navzájom a to sa s nimi vlečie už dlho.

Ľubov

všetky tie pojmy sú už pošpinené.Dokonca aj pojem monarchia-ostáva ešte tyrania a osvietený vládca,ale to trocha žartujem. To je dnes nemožné.Škoda.

Luko

V monarchii je aspoň známa zodpovedná osoba ("osvietený vládca"), ktorá za stav kráľovstva neručí len politickou zodpovednosťou (existovala tu vôbec niekedy?), ale priamo svojou hlavou. To by sa mi páčilo :-) .
Indiáni zasa mali radu starších a potom náčelníka, ktorý ich výrok pri velení musel poslúchnuť, ale oni vtedy nepoznali doláre a eurá (tak zasa nič).
Potom je tu už len anarchia (aj ako vtip nedobrá). Nuž, potom quo vadis Slovensko?
Ešte by ma okrajovo zaujímalo, aké zriadenie majú Eskymáci, ale na to je u nás s Pellegrínim príliš teplo - slepá ulička, sakra.

Norman

Kotleba aj tak dosť dlho vydržal, v podstate je v tejto politike už tiež desiatky rokov a dokázal urobiť minimálne jeden comeback. Fatálnu chybu urobil teraz tým, že týchto ľudí odpudil, respektíve tým, že sa tak zúfalo pokúsil zabetónovať seba na čele strany. To dnes už nefunguje, lebo ako vidno, ľudia majú kam ísť.

Celé toto ani nie je tak o nejakom projekte, ale o prebytku síl, o určitej energii, ktorá tu je. Možno sa Uhríkovi podarí to, čo Ficovi kedysi, aspoň relatívne.

Odpísané by mali byť hlavne strany ako SNS, Harabínova Vlast a podobné hračky svojich predsedov. Mali by to sami zabaliť a podporiť mladých. Ak je niekto škodná, tak je to hlavne šašo Danko. Takí ľudia nemajú čo na normálnej národnej scéne čo hľadať.
Myslím, že mnoho voličov nemalo čo voliť a tak by mohli Republiku. Je to taký výborný kompromis.

Roland Edvardsen

Tak Danka s Harabinom som ani nespomenul, lebo tam je to už dlhšie jasné. SNS a Vlasť len zavadzajú. A špeciál Danko by mal chodiť po kanáloch za to všetko čo domrvil. Ak by Danka platil Matovič alebo nejakí globalisti nerobil by to inak, ako to robí. Ale asi to tak nebude, on je naozaj až takto ukrutne retardovaný a bez štipky sebareflexie. Ľudia by ich naozaj nemali vôbec voliť, lebo tie % budú nakoniec len chýbať v parlamente.

A k Uhríkovej strane: tam bude najdôležitejšie to, ako sa im podarí zbaviť kotlebovskej nálepky. Nuž, zatiaľ sú na tom rovnako ako Pellegriniho odídenci: videní len ako kópia materskej strany. A s výrazným Mazurekom nebude jednoduché presvedčiť, že oni sú teraz tí "umiernenejší". To, že ešte aj Taraba už hneď vylúčil s nimi spoluprácu úplne ilustruje to, ako sa bude teraz k nim pristupovať.

Norman

potrebovali by iných, verejne známych ľudí zo stredného prúdu, čo by ten imidž zlomili.
Hej, Mazurek je typický prepálený začiatok - vtedy mu vyskakovať vyhovovalo, a teraz sa ospravedlňuje. Ale ani tým zo seba imidž nezmyje.

Ale tak nálepky sa zbavia, do dostatočnej miery, ale či zaujmú verejnosť je otázne.
Tak ale aspoň je niečo na sledovanie.

Norman

Pre istotu do arxívu
Tak im to dnes zaregistrovali.
https://www.hnutie-republika.sk/

Luko

... som si tie stránky. Krásne slová, program (neuvádzajú ako ho naplnia), financovanie nejasné a pod. Zatiaľ tam nie je nič, čo by ma nejako zaujalo. Rovnaké slogany by si mohlo tak isto napísať KDH, bývalé HZDS, Hlas a pod.
Počkáme a uvidíme, čo sú zač (adr. je na P.O.Box v Nitre, stanovy neuvedené - len ich posledná zmena).

Norman

nie je to predsa úplne ako Smer, čo začínal s peniazmi a vedel, ako to chodilo vo vtedajšej politike.
Tu je to menej o tom, čo Republika môže urobiť pre teba, ako o tom, čo ty môžeš urobiť pre Republiku
:-)