Tkáč vs Mičev (Matica Slovenská vs UZŽNO/ICEJ)

Norman

tu presne vidno, že bez ohľadu na čokoľvek, čo bolo, je Matica absolútne bezcenná, lebo sú tam ľudia, akí tam sú. Ľudia bez dimenzie, inteligencie, vôle.
Po rokoch zas niečo vytvorili (video za 90 Eur) a po prvom výstrele to hneď rýchlo schovali. Krútim hlavou samozrejme nie nad videom, ale nad ich postojom. Koľko majú rokov? Sú to naozaj hlúpe deti zo škôlky?

Na Slovensku sa ľudia naozaj príliš naivne schovávajú za staré značky, napr Matica, SNS, kreťanstvo a podobne. Tie im ale očividne NIČ neprinesú.

Vango Tango

Pozrel som si video so Stanislavom Mičevom a som zhrozený. Ako môže byť takýto hlupák riaditeľom Múzea SNP?
Ale vecne, v tej jeho trápnej prednáške odzneli vyslovené nezmysly!

0:30 Likvidácia ľudí, ktorí dovtedy nikomu nevadili ... Ale vadili pán Mičev, bola tu síce malá menšina Židov, ale o to rozdrapenejšia a pažravejšia, ktorá robila zlú krv medzi Slovákmi. Židovskí krčmári, úžerníci, podvodníci, neskôr bankári, píšu o nich dokonca aj Štúrovci. Riaditeľ Múzea SNP o tom nevie? Kde sa odrazu zobral ten hnev a nenávisť?

1:30 Totalitný systém sa začal etablovať v Európe v Maďarsku za Horthyho. Pán Mičev, prvý moderný (proto)totalitný autoritatívny systém predstavoval Napoleon III v roku 1852.

2:30 Fašizmus nemá vlastnú filozofiu! Meno Giovanni Gentile tomuto prdkovi nič nehovorí? A čo takto baron Giulio Cesare Andrea Evola, alebo Aleksandr Gelyevich Dugin?

Už v tretej minúte som stratil nervy a prestal som to pozerať. Čierno-biely, veľmi povrchný pohľad na fašizmus, ktorý robí z Talianov a Nemcov úplných somárov, ktorý nadšene pochodovali za vodcami, ktorí im nepriniesli nič dobré ...

Vraj totalitný systém, tvrdí tento propagandista a historik – diletant. Až do vypuknutia SNP nebol na Slovensku nik odsúdený na trest smrti. Môj starý otec komunista sa vôbec až do vypuknutia povstania nemusel skrývať. Stačí sa pozrieť na zloženie Tisovej vlády – plno luteránov, guvernér NBS slobodný murár profesor Karvaš, ... atď. ! Nik z ministrov jeho vlády neobvinil Tisa s autoritatívneho štýlu vládnutia, dokázal rozpoznať hranice svojej kompetencie.

Klérofašizmus bol komunistický výmysel, ktorí presadzovali najmä českí komunisti. Vytrhnúť z kontextu opatrenia po vypuknutí SNP v období, keď okolité štáty a Slovensko boli vo vojne, je poriadna propagandistická špinavosť a nie história!

Tento typ sprostej propagandy v skutočnosti nahráva opačnému extrému – idealizovaniu Slovenského štátu a Tisa osobne.

Ak by sme použili rovnaké kritériá na všetkých politikov II. svetovej vojny, potom väčším "anglofašistom" bol Winston Churchill ...

Norman

Tiež som videl prvé 3-4 minúty a musím priznať, že som sa bavil.
Je to primitívna ideológia z čias základnej školy za socializmu. Ako píšeš - fašizmus nemá ideológiu a podobne.

Výraz "klérofašizmus" je naozaj špinavosť. Ten režim nebol ani nijako špeciálne "kléro" ( zneužívať to, že Tiso bol kňaz, je naozaj primitívnosť), ani nijako špeciálne "fašistický". Bolo by dobre sa spýtať Mičeva, ktorý štát v predvojnovej Európe nebol "fašitický"? Azda militantné Anglicko? To neberiem, to je priam predobraz fašizmu, jeho vzor, to myslím vážne. Možno Francúzsko - ale od roku 1940 mu velil tiež generál Petain. Všetky ostatné štáty boli aj formálne "fašistické", vtedy to bolo rovnako bežný systém ako dnes "liberálna demokracia". Dá sa povedať, že Slovensko bolo po Švajčiarsku najmenej militantná krajina v Európe, určitý ostrov pokoja a kultúry.
Hovorím, dá sa pochopiť že toto češi po vojne popierali a robili čistky vo svojej kolónii. Ale trvať dnes na odsudzujúcom postoji voči Slovenskému štátu je komunistický prežitok. Pokiaľ viem, je komunistcká ideológia odsúdená ako zločinná, je to aj v zákonoch. Tak prečo sa jej držia a úplne vážne - ako je možné, že niekto BEZTRESTNE šíri stále takéto komunistické obludnosti?
Možno sa tá otázka zdá prehnaná, umelo patetická, či vtip - zvlášť keď za ňou nie je žiadna zákonná sila. Ale mne pripadá tá moja otázka nie ako absurdná provokácia, ale ako objektívna otázka visiaca v priestore.

Vango Tango

v Indii? V Indii išlo o brutálny rasizmus! V období vládnuceho kritizovaného "klérofašizmu"!

http://www.bbc.co.uk/blogs/thereporters/soutikbiswas/2010/10/how_churchi...
https://en.wikipedia.org/wiki/Bengal_famine_of_1943

O čo boli lepšie podmienky Indov v celej krajine - jednom veľkom koncentráku, ako Židov na Slovensku?

https://en.wikipedia.org/wiki/Famine_in_India

Porovnávajme v konrétnom historickom kontexte a používajme rovnaký meter na Churchilla a Tisu. Akým právom moralizuje Angličan a povyšuje sa nad Slovákov? Veľká Británia bola suverénny štát a nie satelit pod čižmou Nemecka ...

Náhodný okoloidúci

Sú na svete záujmové skupiny, so zastúpením aj na Slovensku, ktoré sa neštítia ničoho pri presadzovaní svojich mocenských záujmov. Hlas proti nim občas pozdvihne len zopár jedincov a tí sú umlčaní alebo škaredo nálepkovaní, vyvolať celonárodný odpor voči nim sa zatiaľ nikomu nepodarilo, na to je u nás priveľa slniečkárov a zradcov.

Norman

Na Slovensku je priveľa odrodilcov, nemusím písať, v ktorom meste sa ľudia takmer necítia byť Slovákmi.
Bolo by to vcelku v poriadku, ak by zároveň zo Slovenska nežili, ak by ho práve oni v nedávnej minulosti celé nepredali za 30 strieborných a ak by celkovo vo svete vládol blahobyt. Ale blahobyt nevládne.
Títo odrodilci sú zvyšky pôrodu slovenského štátu 1993, ale bude sa to musieť utriasť, dokončiť tie procesy. Okrem toho, keď sa zahraničie začne zaoberať len svojimi vecami, títo odrodilci zostanú bez podpory, sami. Ako keď sa bývalý krutý dozorca vo vezení dopustí nejakého krimi činu a je zavretý medzi svojich bývalých väzňov - k takému niečomu dôjde.
Potom si ľudia budú vážiť svoju tatranskú identitu.

Vango Tango

Ak máš na mysli Bratislavu, tak pridaj na zoznam aj Košice. Ale je to zbytočné generalizovanie na základe hŕstky kaviarenských povalačov, čo sa pretŕčajú v médiách. Aj v Bratislave sa situácia radikálne mení, uvidíš pri voľbách nového župana. Mimochodom Kiska priliezol z Popradu - to k tej "tatranskej identite" ... :-D

Vango Tango

Lebo je to oportunistický hlupák, vychovaný "komunistami", ktorý nestihol za viac ako štvrť storočie doštudovať si problematiku a pohybuje sa v myšlienkovom svete vtedajšej propagandy.

Tá snaha participovať na "Priemysle holocaustu" ( http://vho.org/aaargh/fran/livres4/NFHolindustry.pdf ) je niekedy naozaj trápna.

Vango Tango

Definícia je napríklad
https://en.wikipedia.org/wiki/Clerical_fascism
Je pomerne presná!
Je to ideológia ktorá kombinuje politické a ekonomické doktríny fašizmu s klerikalizmom.
Čo je to klerikalizmus?
https://en.wikipedia.org/wiki/Clericalism
A tu si je potrebné ujasniť vecne a objektívne, akú úlohu mal katolícky klérus v Slovenskom štáte. Operovať jednoducho výrokom „Tiso bol kňaz“ nestačí! Farár Tiso nebol klérus! Ako sa postavil katolícky klérus k Tisovmu antisemitizmu? Ako participoval katolícky klérus na riadení Slovenského štátu?
Čo je to fašizmus ?
https://en.wikipedia.org/wiki/Definitions_of_fascism
Ako spĺňal tieto kritéria režim vládnuci počas Slovenského štátu? Formálne na úrovni deklarácií a skutočne pri konkrétnom riadení štátu.
Toto sú otázky, ktoré by sme mohli diskutovať a nie na základe nálepkovania českých komunistov prevziať bezduché hodnotenie. Čo ty na to norman, nie je to na samostatnú tému?

Norman

Popravde, ja so Slovenským štátom nemám problém - ergo ho ale nepotrebujem ani obhajovať. Obhajujem len našich predkov, všetkých nás.
Fašizmus je politická nadávka, jediný fašizmus bol iba v Taliansku. Klérofašizmus je vyslovene tupý drzý termín. Ale na rozdiel od Matice - rozmýšlam dopredu, či chcem, alebo nie. Ja sa tomu nemienim venovať, ani neodporúčam - lebo obhajovanie fašizmu je trestné.
A ja trestné veci nerobím.

I keď to je paradox, lebo si naozaj myslím, že to naozaj vlastne nebol žiaden fašistický režim, žiaden výnimočne zločinný režim, a že Tiso si prirodzene nezaslúžil, aby ho benešovskí komunisti obesili. Zo všetkých politikov popravených komunistickým režimom bol Tiso bezpochyby najnevinnejší. Ale na romantickú revíziu akosi osobne nemám chuť. Mrtvych už neoživíme, treba na to ísť naopak.
Čierny humor.
( pripomínam, že komunistický režim tu vládol hneď od roku 1945, čokoľvek iné sú rozprávky)

Vango Tango

Je to vizitka "demokracie" a "otvorenej spoločnosti" na Slovensku, ako niekto má právo osočovať a obete sa nemajú právo brániť VECNÝMI ARGUMENTAMI - legislatívne upravená nerovnosť pred zákonom.

Norman

ja to vidím ako útočiť na dvere, ktoré ale zajtra môžu kludne otvoriť a povedať:
"ach, Tiso, no tak dobre, nebol to zločinec"
a nič sa nezmení, nič sa nedosiahne a celé to predošlé búchanie sa ukáže ako zbytočné.

Tak nejako. Takže samozrejme nielen kvôli tomu, že je to zakázané. Ak by niekto napísal nejaký text alebo podobne, nebránim sa dať priestor. Ale nie je to moja osobná parketa. To už skôr zločiny SNP a podobne, ale dnes tu máme už zaujímavejšiu prítomnosť, ako minulosť.

Ľubov

Celý čas,čo sa s týmto pojmom stretávam(e),to chápem tak,že je to predovšetkým prejav zbesilej nenávisti a závisti voči nám,Slovákom.Za to,že sme sa trocha nadýchli,ešte sme ani nedýchali...že to "klero" je celý čas len taká zásterka,aby skutočný dôvod tak nebil do očí.Pretože,slovenský klérus bol vždy chudobný ako kostolná myš.Takí fašisti proste.
No zmenila som názor,je to pár mesiacov,čo si myslím,že rovnaká prudká nenávisť v slove klérofašizmus sa naozaj týka aj Katolíckej cirkvi.Indíciu mám,nemusíte so mnou súhlasiť,na stopu ma priviedlo heslo Sloboda,rovnosť atď....pekne v staniole zabalené....klamstvo.A uverili sme mu,my zástupy idiotov:(.Tu som pre nás našla jeden článok,pretože wiki je slabá.
http://www.milost.sk/logos/clanok/kult-nenavisti musela som siahnuť po katolíckom portáli,ale veď nikomu hlava neodpadne.Aj tak sú svedectvá o revolučnom terore stále málo autentické.
Prečo "revolúcia",ktorá mala odstrániť vykorisťovanie sa v jednom momente zvrtla na vraždenie tisícov chudobných ...katolíkov vo Vendeé.
Robespierre sa stal veľmi rýchlo pontifikom nového náboženstva,Boh sa premenoval na Najvyššiu bytosť plus nový kalendár bol potrebný.Už len poznámka,že Iluminátsky rád existoval zhruba mesiac pred 14.júlom,bol založený v Bavorsku.K Francúzsku sa budeme teraz pozerať často.S nádejou aj úzkosťou.

Vango Tango

nenávisť s hlúposťou papagája oportunistu. A to je momentálne väčšina kritikov Slovenského štátu.

Ukážka jedného somára, skúšajúceho pridať sa k priemyslu bedákania

http://komentare.hnonline.sk/komentare-hn/916481-v-com-spociva-skutocna-...

Čudujem sa Matici že zareagovala tak, že zbabelo ukončila diskusiu. Ale aj tam platí "Kádre rozhodujú o všetkom!" :-D

sandro

uplne seriozne sa zacinam zamyslat, ze si dam pred dom bustu Tisa. Za normalnych okolnosti by ma to ani nenapadlo, ale fanatikov moze clovek odzbrojit asi len takto. Bez diskusie im ukazat, ze dokazu presny opak. Vlajku SR tam uz mam.

afinabul

Zakáže "Slovenská" prokuratúra výroky pápežov, katolíkov, dejateľov?
https://www.hlavnespravy.sk/generalna-prokuratura-vysetruje-vydanie-knih...