Oslavy SNP - zhrnutie a rada

Tak sa konali okrúhle oslavy Povstania. 

Tento raz s vojenskou prehliadkou, najväčšou na Slovensku od čias samostatnosti, a možno vôbec. Celkom fajn, áno, armádu budeme potrebovať, presne takú, aká tam bola - bojové vozidlá pechoty a pechota sama, protilietadlové batérie, húfnice Zuzana (pí. Čaputová musela mať radosť, keď zistila ako pekne sú pomenované tieto úspešné a osvedčené stroje).

Povstanie je čosi ako Víťazný Február - dva podobné komunistické puče z rovnakého obdobia, obe oslavované skoro pol storočia. Jeden z nich je dnes zabudnutý, druhý sa stále oslavuje - čo je samé o sebe paradox.

Ale nechajme to, chcem hovoriť len o jednej vete, čo ma zaujala. Tá veta sa opakovala v rôznych komentároch k SNP - vraj sme sa, Slováci, začatím povstania, pridali k víťazným  stranám, a tým sme pre seba čosi zachránili.

Neviem, čo sme pre seba začatím Povstania zachránili. Viem naopak, čo sme stratili - len a len kvôli Povstaniu bolo na Slovensku zabitých desaťtisíce ľudí, všetkých možných národností a postavenia (áno, aj mnoho zákonom chránených židov biedne zhynulo len a len vďaka povstaniu). Takže tieto životy sme stratili, život sme nikomu neuchránili.

Pozerám po iných krajinách, aby som porovnal, o čo bolo Slovákom po vojne vďaka SNP lepšie. Vidím Maďarsko, ktoré žiadne protinacistické povstanie nemalo, skôr naopak, malo prevrat a k moci sa dostali ešte ostrejší radikáli zo Strany šípových krížov - a po vojne sa Maďarom nevodilo nijak horšie, ako Slovákom. Podobne v Rumunsku boli skôr povstania radikálov, a kabát prevrátlia len vláda, vcelku bez násilia, ak sa nemýlim. Že by Rumunsko kvôli svojej dlhej vernosti Führerovi nejako po vojne trpelo, to by som nepovedal. O Fínoch ani nehovorím.

A čo samotné Rakúsko (ak už nebudeme hovoriť o špecifickom postavení samého Nemecka)? Rakúsko bolo do konca vojny nacistické, na nejaké povstanie nik ani nepomyslel. A - ako s nimi bolo naložené? Po vojne mali dlho neutralitu a celý čas až dodnes majú násobne vyšiu nielen životnú úroveň, ale aj politickú slobodu. Takže - keď toto máme vďaka Povstaniu, tak hovorím vám - strčte si to vaše protislovenské "povstanie" tam, kam patrí - do zadku.

Vyhoďte ho ako Víťazný február alebo ako VOSR na smetisko dejín, kam podobné  beštiálne krvavé historické hlúposti patria. 

 
Ema

Priamo z osláv SNP bežala Čaputová do Rakúska, kde pateticky predniesla, že "Rakúsko bolo pre nás pohľadom na slobodný svet". No hej, fašisti. Nepovstali. Nabudúce môže ísť napríklad do Fínska, ktoré bolo tiež fašistické, bez povstania a nikto sa tam z toho podnes deň nebičuje a neposiera.

SNP rozdeľuje túto spoločnosť, preto ho treba zavrhnúť. Mimochodom, ak by nedošlo k tej vražednej, zvonka iniciovanej farebnej revolúcii nazvanej Slovenské národné povstanie, boli by sme všetci "fašisti", ako Rakušania či Fíni. A čo.

V zásade nemám nič proti tomu, že niekto zobral pušku a strieľal na spoluobčanov a niekto iný na ten Majdan zohnal peniaze. Ale načo tú zvrátenú nepotrebnú krvavú farebnú revolúciu doteraz oslavovať. Aby sa zopakovala?

Norman

Hej, to delenie na dobrých Slovákov a zlých Slovákov - to je reálny problém spojený s týmto sviatkom. Navyše je to problém vytvorený zámerne, aby Slovensko delil, aby ho oslaboval a spôsoboval mu politickú schizofréniu. A aj to tak je, preto je Slovensko politicky tak zdebilnené. SNP bola vtedajšia farebná revolúcia, áno, aj keď vtedy vykonaná hlavne boľševikmi.

To, že Čaputka bežala po oslavách rovno do Rakúska, som ani nevedel, ta náhoda výrazne dokresluje situáciu. Slováci mávajú vlajočkami k udalosti, ktorá ich ideologicka vrhla do otroctva, a guvernérka uteká k deťom nacistov, aby si išla pre rozkazy - ako to robí pravideľne. Môže niečo viac popluť oslavy a všetkých tých oslavujúcich?

mirage

bolo vediet, co si myslelo obyvatelstvo a aj vojaci o vyslani slov vojska do zssr. Ake odhadovane straty a mat. skody sposobili nepriatelovi napr. v rostove n. done

Ľubov

Moji strýkovia boli,potom som stokrát ako dieťa počúvala ich rozprávanie z vojny.

Takže to máš naozaj z prvej ruky.Chlapci z Rýchlej divízie mali 19,na východný front boli odvelení po základnom výcviku v Bratislave,dedinskí chlapci,ktorí po prvý krát uvideli more.
Dnes,už s odstupom si myslím,že do Rostova boli umiestnení práve pre svoju neskúsenosť. Domáce obyvateľstvo,aspoň z rozprávania čo si pamätám,bolo k týmto vojakom velmi priateľské.Napr. im ohrievali vodu na umývanie,vojaci im z frontu občas priniesli zastreleného králika.Idylka netrvala dlho,Sovieti tam poslali nerusky hovoriacich vojakov ("Rusov sme sa nebáli,horší boli tí šikmookí,šli s bodákmi na tank ")
Aj nemecké velenie zrejme na Slovákov nespoliehalo,inak by už v marci 1943,nesúhlasili s demobilizáciou RD .
A tak sa chlapci šťastní ako 700 bĺch vrátili na Slovensko v marci 1943,nechápem,ako to Tiso dokázal.Ďalší už ísť nemuseli.
Ale pokial Ťa zaújmajú bitky 2.sv.vojny, tie,v ktorých sa rozhodovalo,potom by som sa pozrela na Stalingrad.

Ema

Že kto má väčší.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/524194-varsavske-povstanie-nechal-s...

"Slovenské národné povstanie by určite malo zohrávať väčšiu úlohu v literatúre a európskej tlači. Nie som si však istý, či je Varšavské povstanie skutočne také známe. Dosť často si ho pletú s povstaním vo varšavskom gete z roku 1943, hlavne ľudia v USA, Izraeli a vo Veľkej Británii, ale aj všeobecne na Západe. Milióny ľudí vo svete si zase myslia, že Francúzi mali väčšie povstanie ako Poliaci, čo je, prirodzene, nezmysel. Nazdávam sa, že Slovensko, ako aj Poľsko doplácajú na nedostatok informácií o našej časti Európy. Historici zo Západu veľmi zriedka poznajú dejiny týchto európskych končín."

A kde sú Česi, pýtame sa :)

"Milióny ľudí vo svete si zase myslia, že Francúzi mali väčšie povstanie ako Poliaci, čo je, prirodzene, nezmysel."
Francúzske povstanie bolo židovské povstanie. Tým je vyčerpávajúco zodpovedané, prečo si milióny ľudí myslia (na základe mediálnej propagandy), že bolo megaveľké.

Ale k téme článku: prečo mali červenoarmejci zachraňovať Poliakom ich debilné rite? Aby si Poliaci potom robili zásluhy? No to tak.

Roland Edvardsen

Keď už sa spomenul vývoj v susednom Rakúsku, tak premýšľal som často i o tom, ako by sme sa vyvíjali, ak by bola po vojne zachovaná kontinuita Slovenského štátu. A ten vývoj by bol asi obdobný, ako pri podobných režimoch v Španielsku (Franco) či v Portugalsku (Salazar). To boli autokratické katolícke režimy (ale nie totalitárne) a geopoliticky pro-západné (Portugalsko vstúpilo do NATO už v r. 1949. Francov režim mal dobré vzťahy s Britániou a vlastne i s USA. Mimochodom, tieto režimy boli konzervatívne, ale nie antisemitské či rasialistické. Španielsko i Portugalsko prijímali židovských migrantov utekajúcich pre nacizmom. Ľudácky režim na Slovensku bol vo vzťahu k Židom iný kvôli vplyvu Nemecka a nie vďaka, ale práveže napriek katolicizmu) - rímsky katolicizmus koniec koncov je západné náboženstvo, jeho orientácia na Západ a isté vyhranenie sa voči Východu/pravoslávnej civilizácii (a v tom čase samozrejme aj proti bezbožnému komunizmu) je známa a pochopiteľná (veď vidno to aj na pro-amerických Poliakoch). V 60-tych rokoch sa začali tieto režimy uvoľňovať, slabla cenzúra, tvrdosť niektorých zákonov, až došlo v podstate k plynulému prechodu na liberálnu demokraciu.

A nejde ani o to, že takéto typy konzervatívno-katolíckych režimov sa v modernej dobe postupne rozložili, ale skôr je zaujímavá tá skutočnosť, že nedokázali fungovať ako "mraznička" spoločenských prístupov v porovnaní s východným blokom. Štáty ako Španielsko, Portugalsko, Írsko, Malta, alebo i frankofónny Quebec sú krajiny, ktoré mali dlhšiu históriu vlády silných pro-katolíckych, konzervatívnych politík, aby sa následne obyvateľstvo voči katolicizmu neskôr silne vyhranilo - najmä podporou takých liberalizačných politík ako sú legalizácia potratu a gay manželstvo. Ja som teda bol istú dobu v Quebecu, a vládne tam silná averzia voči tomu, aby sa cirkev miešala do politiky a starala ľuďom do života, pričom mi bolo vysvetlené, že táto averzia je dôsledkom práve predošlej katolíckej politiky. 

Dnešná východná Európa je konzervatívnejšia práve vďaka izolacionizmu komunistického režimu, ktorý spôsobil odstrihnutie od západného kapitálu a západných idejí. Vidno to všade: napr. pravoslávne Grécko je stále liberálnejšie ako ex-komunistický Blakán, východné Nemecko je stále veľmi odlišné od západného (menej entuziastické, pokiaľ ide o "demokraciu", viac inklinuje k ľavicovým, socialistickým ekonomickým politkám v kontraste k neoliberálnym, viac oponuje etnickej, rasovej a kultúrnej diverzite). Stereotypne katolícke krajiny ako Španielsko či Írsko sú dnes liberálnejšie ako my alebo Česi.

Takže môj predpoklad je taký, že bez komunistickej okupácie by sa Slovensko a slovenská spoločnosť viac podobala na Rakúsko - mali by sme dnes vyššiu životnú úroveň, ale zároveň by sme boli o niečo viac spoločensky liberálni. 

 

Luko

Rakúšanov mala Ríša za árijskú rasu, teda im nič nehrozilo. Nás by čakalo len ponemčenie alebo deportácia za Ural. Führer to o Slovanoch povedal jasne a v protektoráte Čiech a Moravy to jasne povedal a rozviedol aj Heydrich. Slovakštát by nás dlhodobo neochránil.
https://tadesco.cz/projev-reinharda-heydricha-o-planech-na-likvidaci-ces...
Slováci vtedy boli názorovo rozdelení rovnako, ako sú aj dnes. Časť kolaborovala, časť politikárčia (komunisti), časť chcela len v kľude zasadiť a dopestovať zemiaky a časť popri svojej robote ešte aj nenávidela nechcený (vnútený) štát. Z každej časti sa k partizánom pridali chlapi zo svojich vlastných dôvodov. To, že si za socíku SNP privlastnili komanči ešte neznamená, že v ňom nebojovali ľudia aj z ušľachtilých pohnútok (podaktorí po vojne ešte pokračovali v boji proti banderovcom) a že im nemáme byť za čo vďační a nespomenúť si na nich aspoň v deň výročia. Tak ako vtedy, tak aj dnes sú v našom národe svine aj ľudia ušľachtilej povahy. Vtedy bola doba, kedy sa brali do rúk pušky a kto sa s puškou pridal, bolo ostatným jedno z akého dôvodu to urobil. Cenilo sa, že bol tam ochotný aj čosi riskovať.

Nepáči sa mi, ak sa búrajú sochy, znesväcujú hroby, preonačuje sa história, dobro sa vydáva za zlo, úchylka sa stáva výsadou a všetky tie ostatné hnusobstvá, ktoré mám dnes pred očami. Nepáči sa mi toho veľa, ale aj tak rád žijem.
A pre Teba Roland dodám:
Za to, že môžeš žiť dnes tak, ako žiješ, musíš vedieť, že to je vďaka tým, čo žili pred tebou.

mirage

tie uslachtile dovody. Slovensky stat vznikol z vole nemecka, nemecka armada mu garantovala bezpecnost pred madarskom a polskom. Ked prisli nemci v 44 viest protipartizansku akciu, tak zrazu sa stali okupantami (ako sa vyjadruju aj nekomunisticki partizani) a slovaci dostali chut proti nim bojovat?

SNP vyzera normalne len z pohladu komunistov, jednak mali ideologicky motiv a podruhe cele snp ratalo a spoliehalo sa na pomoc komunistickeho zssr. Bez toho by ani golian a viest nic nepodnikli.

Pre ostatnych bol len jeden dovod, zssr vyhravalo vojnu

Luko

Nikde nehodnotím dôvody vzniku povstania. Prosto konštatujem, že sme v tej dobe nežili a je nám ťažko objektívne povedať, toto bolo dobré a toto zlé. Komu to prospelo a komu nie. Možno povstanie naozaj pomohlo armáde ZSSR ľahšie prejsť cez naše územie, možno to bolo inak. Dôležité je len jedno. Doba sa pominula a spomienkou na udalosť tej doby sme si uctili pamiatku na padlých v tej dobe. Nič zlé to neznamená, skôr naopak. A aj keď som len Rolandovi adresoval poslednú vetu (chcel som mu napísať niečo pekné), isto si si ju prečítal aj Ty. Tam je zmysel môjho príspevku.
PS.: Ak rozklikneš ten neúplne zobrazený odkaz, na jeho konci (toho odkazu, nie celého prejavu) je zaujímavá "úvaha". Aj v tom je čosi dnešné. O dobrom úmysle všetkých, čo nás majú pod palcom.

Roland Edvardsen

Ja píšem v kontexte prehry Tretej ríše a ak by sme sa zároveň nedostali pod sovietsky vplyv - čiže by sme patrili do západnej sféry vplyvu po vojne. Takto by sme sa vyvíjali podobne ako Rakúsko (vzhľadom na celkovú blízkosť) a ak by aj ľudácky režim alebo obdobný typ režimu nejako zostal zachovaný (čo je však dosť nepravdepodobná špekulácia), dopadol by postupom času rovnako ako obdobné režimy na Západe.

Norman

Stalinské ZSSR dobre vedelo, že sa ťažko ovládajú ti národy, ktoré su nacionalizované a myslia si, že sa samé oslobodili. Najlepší príklad v tomto bola Juhoslávia, ktorá sa síce sama neoslobodila, ale kde ovládanie Berlínom predsa len skončilo zrútením sa Ríše bez toho, aby do Juhošky nejako vo veľkom vstúpili Rusi či Briti - i keď sa obe tieto strany snažili. Juhoslávia pod Titom bola plne komunistická - ale holt boli svojimi pánmi, či sa aspoň cítili a tak aj to rýchlo dopadlo - Moskva tam stratila svoj vplyv. To Moskva samozrejme nechcela dopustiť, ani inde.

Že to tak chodí, to bolo moskovským komunistom jasné už počas vojny a preto nepodporovali samostatný poľský odboja povstania a preto zrejme ani na Slovensku povstanie nepodporili seriózne. Oni dobre vedeli, že cez Slovensko fronta nepôjde, že ho obíde po rovinách zo severu a juhu, nech si slovenkí horali sedia na svojich horách. A naopak - Moskva asi ani nechcela, aby SNP zvíťailo, lebo to by vytvorili mýtus silnej slovenkej samostatnosti, možnosti odboja. Aj preto boli po vojne niekoré celebrity povstania (napríklad Husák či Žingor ) vrhnutí do basy a prípadne popravení. V tomto sa zhodla Moskva s Prahou.
Paradoxne sa dá tvrdiť, že ak by nebolo žiadne SNP, Moskva by videla Slovákov ako bezproblémových, slabých a nechala by im po vojne samostatný štát - to je seriózna varianta histórie, ktorá sa nedá vylúčiť.

V každom prípade, zopakujme, bez SNP by po vojne Slováci všetci boli v rovnakom stave a nedošlo by k ich rozdeleniu, ktoré panuje doteraz. Boli by ako Češi - tí síce kolaborovali a občas vraj aj sabotovali, ale je to rozdelené homogénne, spoločne nesú svoj podiel "viny". Na Slovensku je to inak - tu sú určití Slováci zlí, hlinkovci, tisovci a podobne - to je choré, nevedieť sa zmieriť so samostatným Tiso štátom je zbabelé a podporvané našimi nepriateľmi.
(a to píšem ako človek, ktorý má odstup, ktorého predkov sa to netýka, boli to evanjelici a dedko mal Tisa a jeho prokatolícku politiku na háku - ale kvôli tomu Tiso predsa nie je zločinec, samozrejme).

Ľubov

Tiso nie je zločinec. Stačí sa pozrieť na dedinské pamätníky obetiam prvej svetovej vojny-veĺa,veľa mien.
A niekedy,a to je to čaro nechceného,v čase hlbokého socializmu,pri príležitosti rôznych výročí ,sú doplnené aj mená obetí z druhej vojny. Pomer 20 : 5. Toto trocha nedomysleli bojovníci proti fašizmu.

Neviem,či ste si všimli,že Mičev na tohtoročných oslavách v BB povedal,že Slovenský štát "poslal na smrť 70 000 židov."
Ešte aj komunisti ostávali svoje roky pri 60 000,uvidíme,kde sa to číslo zastaví.

Norman

Situácia by mohla byť inak posudzovaná, ak by po vojne zostalo samostatné Slovensko. Potom by sa myšlienke, že to spôsobilo SNP, dalo veriť - že si Slováci udržali svoj vlastný štát vďaka tomu, že dokážu posudzovať toky história a že vedia aj zabojovať.
To by bola dobrá verzia. To by sa chápala Tisova prvá fáza republiky ako nie podarená, ale z ktorej sa vyšlo a pokračovalo by sa v nej.
Ale nestalo sa tak.
A tak, opakujem, ak sa historicky aj morálne posudzuje proti sebe Tisov štát proti SNP vláde cudzincov, tak mi to vychádza, že SNP bol historický omyl.
Podobné omyly majú aj iné národy, ale Slovensko je politicky mladé a neskúsené, a tak je tento omyl dosť fatálna.

Prirodzene, povedzme, že by sa rozpory dali prekonať a pozerať na SNP len tak abstraktne, ako symbol boja za slobodu a podobné všeobecné hodnoty. Žiaľ. obávam sa, že SNP je svojou realitou tak jedovaté, že si naň treba dávať výrazne pozor. V Bratislave je ústredné námestie SNP - keby som náhodou mohol, nemenil by som jeho meno, lebo aj to námesti aj to SNP je súčasť histórie. Sú tam sochy, nejaké ženy a bojovník - opäť nadčasové a mimo limitujúce konkrétnosti - tomu sa povie výborné umenie, nech sú tam.
Ale ak sa niekde pokúšajú spraviť zo SNP chrbticu národa, tak musím varovať. To nie, je to len malá, nie dobre myslená a aj tak nepodarená epizóda.
A je s ňou spojená démonizácie celého Slovenska, cez démonizáciu "slovenského štátu". Ja som za rovnoprávnosť, hľadajme dobré aj zlé - ale na OBOCH stranách tejto barikády tých čias. Na oboch bojovali či skôr sa trápili dobrí (aj zlí) ľudia.
Potom z toho môže byť aj sviatok - ďalší jeden zo sviatkov slovenských nešťastí. Ale radšej nie, len spomienkový deň, podobne ako je spomienkový (či aký) deň 21. august a začatie vojny 1. september (tam sa pletie do toho ústava, ale to je zas o inom).

Norman

Luko, ako ti už napísal Rolando, ale pre istotu ešte raz a jasne: píšeme tu o vývoji po vojne tak , ako dopadla, teda víťazstvom Ruska a USA.
SNP nijako nepomohlo tomuto víťazstvu -bolo bezvýznamné a ZLYHALO na celej čiare.
Ale hlavne čo zdôrazňujem, ešte raz pointa článku, nijako nepomohla Slovákom (ani iným národnostiam), nepomohlo nikomu.

Čo sa týka búrania sôch - ani ja nemám rád búranie sôch, ale tak to chodí, že sa pravidelne vatvárajú modly a s tými sa nedá robiť nič iné, len ich zbúrať. Ja nechcem SNP ani démonizovať - nebolo to dielo diabla, bola to proste jedna rozkladná práca revolúcie, tentokrát iniciovanej a podporovanej z Moskvy. Všimnime si, že jej cielom ani nebolo tak Slovensko ovládnuť, to boli zrejme nemožné, ich cielom bolo privodiť rozklad, chaos, vraždenie. Nepekný amorálny ciel - ako zväčša "revolúcie" mávajú.

Čo sa týka tvojho linku na prejav Heidricha - samotná tá stránka, čo ho uvádza, ho dáva ako príklad, že stačí zameniť slovo Ríša za EU a mohol by zaznieť aj dnes. Nie sú tam fakticky žiadne iné démoničnosti, len tie, čo zaznievajú aj dnes. Jediný rozdiel je, že bola vojna, a Heidrich bol šéfom SD, teda polície, zavolaný ana konkrétnu, ako sám opakuje dočasnú, špinavú prácu. Všimni si tento odstavec:
--
A teď k současné situaci. Řekl jsem, že dnes rozhodně vývoj spěje k nové ráně dýkou. V posledních týdnech prožíváme vývoj, charakterizovaný sabotážemi, teroristickými skupinami, ničením úrody, zpomalováním práce, což zcela jasně organizuje velká odbojová organizace. Tento vývoj, i když nevede k aktivnímu povstání, přece jen zcela systematicky připravuje všechno, co má být připraveno pro okamžik, až přijde čas uvrhnout toto území ke škodě říše do nebezpečného neklidu.
---
Holt, bola vojna a tam dvojnásobne plati: Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva.
Kto začal strielanie sa nikdy nepodarí rozmotať, vinný je samozrejme vždy ten, čo nakoniec prehrá.
To platí aj teraz - len pripomínam, že tej hre nikdy nie je koniec.

mirage

v prvom rade pomoct sovietom a to ci pomoze-nepomoze alebo poskodi-neposkodi slovensko bolo az na druhom mieste so sancami 50-50. A v pripadnom chaose sa aspon komunisti nejako zviditelnia.
Aku mali tie dve vychodoslovenske divizie motivaciu povstat? Ak sa k nim prida napr. 1 sovietska divizia utociaca cez duklu, tak nemci museli tiez na obsadenie slovenska stiahnut 2-3 divizie z polska, kam smerovala v rovnakom case v akom bolo snp aj velka sovietska ofenziva

Norman

no podpálili ho sovieti, pre svoje účely, ale za veľkú cenu, ktorú splácali Slováci. V podstate nikomu nič dobré neprinieslo, wehrmacht na Slovensko poslal zopár pomocných jednotiek na protipartizánsky boj, vycvičených a krvavé skúsenosti nazbierané v Rusku, jednotky, ktoré (kedže sa ustupilo z Ruských území) aj tak nemali svoju pôvodnú náplň práce, takže "nemali čo robiť" - a za pár týždňov bolo po povstaní.

Pravda, politika robí hlúposti aj opačne, aby si čechoslovakisti zabezpečili vplyv a asi nejaký dojem, prehovorili Moskvu a hnali sovietske vojská iracionálne cez Dukelský priesmyk. Ďalší príklad dosť nepotrebnej operácie, tentoraz hlavne na úkor ruských životov.

slaven1

Povstanie bolo. Mala za cieľ zbaviť sa okupantov vlastnými silami.

Jesto taká knižka, "Odkaz SNP (k 35. výročiu SNP)". Je tam aj zoznam závodov, ktoré sa postavili a vybudovali po oslobodení. Vychádzala z nich dostupná a lacná produkcia určená (nielen) československému ľudu.

Sú tam fotky sídlisiek, ktoré sa vybudovali po 1944 a 1948 na Slovensku (a Česku), kde našli svoje domovy stovky tisíc rodín (rodina = muž, žena a hlavne deti).

Sú tam fotky nemocníc, liečebných domov, športovísk.. občianskej infraštruktúry. Fotky univerzít..

Otrokárska okupácia sa vrátila v roku 1989. Dnes je tomu 30 rokov.

Pôrodnosť 1.1. Priemysel vlastnený Západom. Vysťahovalectvo. Gastarbaiteri skoro v každej druhej rodine (mimo Bratislavy). Sme opäť "kvalitne" zotročení. Také baterky, na energiu.

Patrime do tábora, ktorý prehral Studenú vojnu zakončenú v 1991. Okupanti ovládli spoje, národné informačné pole (Facebook, Alfabet, Apple, Markíza, Ringier Axel Springer, Express atď).

Slúžia im lokaji v administratívnych postoch. Niektorí nevedomky, niektorý dobrovoľne a ochotne. Sluhovia otrokárskeho zahraničia ovládajú naše dôležité inštitúty. Neformálna náčelníčka týchto lokajov sa v roku 2019 stala Zuzana Čapútová.

Zotročovacia okupácia po 1989 prebehla inak, než posledná zotročovačka v 1939. Bez zbraní a výstrelov. A tak musí prebehnúť aj oslobodenie - na vyšších princípoch, než je vojenský.

Norman

Nemci, Rusi, Američania - akí okupanti? Máme aj dnes právo zobrať do ruky zbraň a zabíjať, lebo Povstanie? Aha, tak to je ten antifašizmus, zabi koho chceš, ak sa ti to zapáči. No, tak nejako to vtedy vyzeralo, akurát sa zabíjali najmä Slováci medzi sebou. Následne sem prišli pomocné jednotky zabijákov zo všetkých pomocných národov a tí to tu okupovali. Až potom, s povolením vlády, predtým to tu nik neokupoval.

A nijako to neospravedlňuje ani dnešný cocotizmus. Ja píšem po webe - čo nadávate na anglosionizmus, vaši dedovia zaň vraždili, tak si ho užite, aj sa s ním zadrhnite.

nové