Demokracia je protiústavná

Dnes o tom rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky. Ľud nemôže rozhodnúť (v referende), že chce vyjadriť svoju vôľu vo voľbách. Bolo by to vraj proti demokratickej  ústave, ktorá tvrdí, že základným zdrojm politickej autority je práve ľud.

Je to absurdita podobná najhorším vojenským predpisom. Rozmýšlam, kedy najvyšší súd zruší aj samotné voľby ako protiústavné. 

Okolo 600 000 aktívnych občanov vyjadrilo svojimi podpismi, že chcú referendum o nových voľbách. Predčasné voľby sa dejú po svete bežne, je to východisko v dobách, keď nik nikomu už neverí, keď vládne nedôvera a chaos, keď vedenie štátu zlyhá. Na Slovensku ani nemali byť priamo voľby, najprv malo byť referendum o týchto voľbách - a napriek tomu jeden  súd  zložený z tucta nevolených kariéristov rozhodol, že ani to nebude.

Je to ale aj poučenie, že takto to nefunguje. Hrať podľa pravidiel nepriateľa nie je dobrá taktika. Ak začne prehrávať, upraví pravidlá pre seba, alebo zhodí celú šachovnicu - ako sa to stalo aj v tomto prípade.

Národ slovenský je vychovávaný tisíc rokov na otrockej kresťanskej morálke, posledných dvesto rokov na holubičích bezzubých folkloristoch - nemyslím si, že by bola nádej teraz zrazu dostať z neho pod tlakom udalostí trocha sily, energie, inteligencie. Namiesto toho bude stále vzdychať, chytať sa za hlavu, úpieť nad tragédiou a pohoršovať sa nad zlým svetom.  Ako tá ryba v rozprávaní, ktorá dovtedy bude otrocky prevážať ľudí cez rieku, kým nejakého neutopí. No ale to Slováci nechcú, takže to nebude.

Ale aj tak som zvedavý, čo budú robiť už v nasledujúcich mesiacoch, keď sa skutočne prejaví úpadok služieb, keď zdražejú energie a zdvihnú sa niektoré dane (ktoré, to sa ešte nevie, ale nejaké určite). Čo budú robiť po tom, keď sem dorazia z Rakúska čierne huby, prípade z Ukrainy nasraté mafie, ako ich sem chce ťahať Mikloš? Čo budú robiť Slováci potom? Recitovať ďalej Sládkoviča či Hviezdoslava a hrať sa na "slobodný vysielač"? Pôjdu tancovať do Východnej, alebo do lesíka okolo vatry pri mesiačiku? Alebo pôjdu zase raz prosiť drevennú sochu mŕtvoly, nech sa nad nimi to duté drevo zmiluje?

Teším sa na to, keď už konečne zahodia aspoň tie dvestoročné nánosy špiny dobráckeho sluhu. Keď ryba utopí prvého otrokára. 

 

 
Náhodný okoloidúci

Právnici sa vyžívajú v chytračení a slovíčkarení. Takže možno stačilo, keby návrh referendovej otázky bol sformulovaný približne takto: Ste za to, aby NR SR prijala ústavný zákon, ktorým sa skráti aktuálne funkčné obdobie parlamentu a nové voľby sa budú konať do 180 dní od konania referenda?

 

Ema

a vymaľované bazedy nad koronamaskou mala vytreštené od zdesenia. Takýto výsledok zjavne nečakala.

mnkr

Fiona ma stale nezanedbatelnu popularitu - fakt mi to hlava neberie, ale nemusim vsetko chapat - nuz doprajme aj jej cas nech sa naplno prejavi a pochopia aj ti ...no, skoro by som povedal zalubeni do princezny co "citlivo vnima"

Ema

som si spomenula na haitského prezidenta Jovenela Moïseho.

mnkr

je to asi dobre. Obcania SR si to asi musia naplno vyzrat. este nie su dostatocne nasrati, ako pises, Norman, tie starocia otrockej moralky urobili svoje. Nedosiahli sme este bod zlomu. Ale dufam, ze sa blizi.

Norman

nebolo tam samozrejme ani nohy nejakého spontánneho protestu, ani náhodou, ani nejaké stopy protestu, nápis alebo podobne.
Holt, my už to za tamtých dementov ťahať z lajna nebudeme, nech skapú z toho blahobytu, do ktorého upadajú.

mnkr

ale myslim ze vacsiu hybnu silu na spoluobcanov ma bordel na hraniciach a bezbreha buzeracia vladnou mocou, Capute sa zjavne dari budit dojem, ze ona nic, ona muzikant

Norman

to je jej taktika, ale tentoraz stúpila vedľa. Asi čakala, že súd referendum povolí, len to oddiali o dva mesiace - ale takto padla celá tá negatívna energia na ňu. Ona stúpila pred rychlík, a túto hanbu už nik z nej nezotre.
Ale poviem ti to na pre nás vhodnej intelektuálnej úrovni a v štýle moderného citlivého politického diskurzu: jebem ich. :-)

slaven1

Počas ranného pregciavania mi zase prišla na um, že si v prezidentských voľbách zle vybrali a musia sa nejako poučiť, že voľba prezidenta nie je vtip. Že stroskotané nevzdelané slobodné mamičky nie sú vhodné do jednej z hlavných vedúcich pozícií štátu, že takého budú robiť zlé rozhodnutia.

Takže presne tak, ľudia si ešte musia vyžrať svoju detinskú voľbu, keď si vybrali do prezidentského úradu objekt a nie subjekt. Inými slovami, niekoho robiť samostatné rozhodnutia. Pripomeňme, že protikandidát bol napr. Harabin alebo Martin Daňo. Ešte aj ten Buzerantský benelux z druhého kola by bol lepší.

--
* Nadpis komentu neznamená, že by v prezidentskom úrade mal byť prefetovaný B-komplex :-)

nonula

Mozno sa da domnievat ze by mohlo ist o zname konanie nekonanim.
V tomto momente to vsak skor vyzera na nekonanie konanim.
Kde nic neni ani smrt neberie.
Koho nesvrbi, ten sa neskriabe.
Blahoslaveni chudobni na duchu-ti dojdu kralovstva nebeskeho.

nové