Česko posiela tanky, obrnené vozidlá a inú ťažkú techniku do bojov na Ukrajinu

Česko posiela oficiálne najťažšiu techniku, všetky svoje tanky sovietskej výroby, plus obrnené vozidlá, na Ukrajinu. Namiesto toho kúpia zrejme nové tanky od USA.

Američania vo vojensko-priemyselnom komplexe chrochtajú od šťastia. Ich mokrý sen sa stal realitou - národy od nich musia kupovať zbrane. A Češi sa verejne zaraďujú medzi debilné národy, ktoré švejkujú a pchajú sa do prvej rady. Kým sa karma nevráti a nebolí to aj ich - dovtedy sú Češi ten najskurvenejší zlovoľný národ v strednej Európe. Keď sa im to vráti, skučia tiež najviac.

Slováci by tiež dalo tanky, ale zrejme už naozaj niet peňazí na nové. Ale spolu s Čechmi sme sa podujali opravovať ukrajinskú vojenskú techniku. To robí z vojenských opravovní legitímny ciel pre rakety iných zúčastnených strán konfliktu. Wall Street Journal spomína v jednej vete s Čechmi aj Slovensko, aby sme aj my niesli priamy podiel spoluviny na rozšírení svetovej vojny.

 

Chyby na druhej strane

Aby sme neboli jednostranní, politická hlúposť sa prejavuje aj na ruskej strane konfliktu. Z neznámych dôvodov necháva ruské velenie krvácať vlastnú mladú krv, namiesto toho, aby urobilo mierové kroky: odpojilo Ukrajinu od energie, zastavilo energotoky aj všetky možné materiálne toky. Vojna je naozaj zlo a práve v záujme mieru treba zastaviť všetky dopravné siete, ktoré slúžia nepriateľovi, tak či tak na dovážanie vojenského materiálu. Vojnu treba zastaviť - a to blokádou tých území, ktoré spadajú pod Kyjev.

Mierovou cestou ich treba blokovať - a oni po týždni bez jediného výstrelu sami prídu a plaziac sa na bruchu budú prosiť, aby sa mohli vzdať.
Ináč povedané - treba Ukrajinu sankcionovať. Dať sankcie na dopravu, energiu a obchod. Nie pre mierový tovar, ale pre vojenský - lenže ten sa od mierového nedá odlíšiť, tak sa musí dočasne stopnúť všetko - na pár mesiacov, nie dlhšie - alebo do momentu podpísania mierovej zmluvy - kapitulácie.

Vojna nie je o bojovaní vojaka s vojakom a vzájomnom sa zabíjaní. To je neľudské, že. Vojna sa má viesť tak, aby sa nemuselo bojovať - to napísal Sun Cu a znamená to, že sa nepriateľ nechá usmažiť vo vlastnej šťave svojho strachu a nedostatku. (myšlienky Sun Cu "Umenie vojny" nespadajú do propagovania vojny, ináč by ich všade nepredávali, že).

To by som ja nazval "špeciálna operácia".

Rusom sa podarilo dosiahnuť vzdušnú maximálnu prevahu, tak nechápem, prečo posielajú na Ukrajinu jedinú živú dušu (okrem oblastí, ktoré patria historicky Rusku a majú byť vrátene Matke Rusi). Treba si uvedomiť zásadu modernej humánnej vojny - kde príde vojak, je vojna, kam hodím bomby, robím humanistickú misiu.

Ale Rusi sú príliš ľudskí, stále si myslia, že s Ukrajincami vytvoria jeden národ a spoliehajú sa na to, že u ľudí tam na Done prevládne ľudská ruská genetika. To sa nestane.

Takisto si Rusi asi myslia, že čím menej zničia infraštruktúru, tým sa im bude lepšie po vojne fungovať. To je úplne kontraproduktívna úvaha. Lepšie povedané - infraštruktúra sa samozrejme neničí, to nie - zastaviť sa majú len a len toky. Aby sa ani koleso nepohlo.

Tak ale možno dúfať, že to už konečne Moskva pochopila a teraz to už bude robiť tak, humanisticky.

 

 

 


https://www.wsj.com/articles/ukraine-quietly-receives-tanks-from-czech-r...

Dusanbe

, vynára sa tu viac takýchto záhad.
Vypadá to, ako keby ruská armáda buď v skutočnosti nemala dostatočne ovládnutý celý vzdušný priestor Ukrajiny, alebo z nejakého podivného dôvodu rezignovala na využitie tejto obrovskej výhody.
Do 4 - 5 tisíc metrov pracujú prenosné protiletecké zbrane - ale vyššie by mal byť bezpečný priestor.
Nebol využitý.
Ostalo ešte pár ukrajinských Bukov a možno aj nejaké S-300 v západnej časti, ale to by určite v prípade potreby vedeli eliminovať.
Ak nedokázali zastaviť ten mohutný prílev moderných zbraní zo Západu - tak sa s nimi stretnú ich pozemné jednotky.
Toto by napr. americká armáda určite nedovolila - likvidovala by dodávky zbraní hneď za hranicami, aj za cenu kobercových náletov, zničenej infraštruktúry a "colateral demages".
Ale Rusi berú obrovský ohľad na civilné obyvateľstvo, ako píšeš.
V posledných krokoch sa snažia konflikt deeskalovať a obmedziť na ovládnutie východných, viac či menej, proruských oblastí, ale Fašington a jeho poskoci spravia všetko pre to, aby boje neprestali, aby
pokračovali a preliali sa do dlhého bolestného a nekončiaceho konfliktu.
Ktorého možné perspektívy si vystihol v príspevku o blížiacej sa 3.svetovej.

Norman

Vzdušná prevaha je veľmi otázna a očividne nevyužitá. Pri vzdušnej prevahe si to predstavujem tak, že Rus všetko vidí z výšky, a čo sa smradlavé pohne, to rozmliaždi na dialku ako plácačkou na muchy.

Treba zopakovať, že by v reálnej vojne neprišiel ani jeden vlak od Lvova na východ. Ani jeden. A basta.

Čo sa týka dlhého konfliktu - momentálne je ničená iba Ukrajina (čo je pre Rusko dobre). Ak by sa to vyvíjalo s dodávkami zo Západu, tak to by znamenalo by materiálový vyčerpávajúci konflikt Rusko versusu celé NATO - čo už je pre Rusko neúnosné.
Rusko sa odhodlalo na zahodenie súžitia so Západom, takže má konflikt rozhodnúť čo najrýchlejšie a to bežnými ostrými prostriedkami. Bez srania sa s tým. Predpokladám, že teraz ten chuchvalec ukroarmády v kotli pri Donbase doslovne rozdrtia na kašu - ukážkovo.

A za ďalšie, to čo píšem v texte, že nechajú humanisticky a filantropicky klesnúť ukro-tatara dole hubou do mláky. Za všetkých Brežnevov a Chruščevov, Banderov, Džeržinskych a ostatných stokoidov.
Systémom tu podpíš kapituláciu a podmienky, alebo ži bez vody, elektriny, uhlia a jedla.

sandro

Konecne tie spravne otazky. Zabezpecit Doneck a do dnesneho dna pouzivat letectvo, kalibre a zirkony. Ako vidno, az teraz pomaly prichadza ovela bezpecnejsia moznost pouzit pozemne vojsko. Uz aj vtaky na stromoch to cvirikaju, ze Rusi isli s bubnom na zajace a mysleli si, ze v Kyjeve budu do par dni. Nevydalo a teraz su desattisice mladych chlapov na tom takto https://www.youtube.com/watch?v=FfzOoL0Qz6Q
Toto su zrejme vymeneni zajatci, Rusi samozrejme vratili zdravych junakov a toto dostali naspat. Kazdy dostal preventivne ranu samopalom do nohy.

Norman

Je možno, že ich ovplyvnil úspech v Kazachstane v januári.
V každom prípade, Kyjev bol pokus, ktorý nevyšiel - to je už teraz jasné.
Ergo sa treba vrátiť k zrejme druhej variante - zabrať juh.

Opakujem - nechápem, prečo vlastne Rusi "bojujú".

Počúvam aj z Mariupola ešte, že Azov sa usídlil na obranu v akomsi závode. A tam sa chce brániť. Neviem, ako sa to povie po rusky, ale Gutte Nacht znie dostatočne jasne. Ani noha ráno nevstane. Veď to nie je divadlo.

Treba viesť vojny čo najviac "demokraticky" teda po vzore armády USA - rozjebeme a a ž potom tam vojdem.

Nechcem, aby sme sa hrali na nejakých vojenských expertov, ale toto sú základné veci a problém je tu zrejme nie vojenský, ale politicko vôlový.

Ja osobne si myslím, že Rusi sami chcú vojnu naťahovať, nechať škvariť Ukrov.

Ináč tu je relatívne seriozny rozhovor s tým Šándorom, o ktorom si môžeme myslieť čokoľvek, ale neprepadol tej šialenosti tak, ako iní
(sám som to celé nevidel, tak neručím za všetko, čo tam povedal, ale časti zneli racionálne a presvedčivo)
https://www.youtube.com/watch?v=qA9-bIDumhA

horyslav

ešte v začiatkoch dobíjania Mariupoľa, kde azováci sa zabarikádovali v areáli závodu, som sa v niektorom článku stretol s tvrdením, že azováci nahnali do hál civilov a okolie závodu podmínovali. zrejme to je dôvod, prečo rusi nezrovnajú ten závod so zemou. žial, ten článok som spätne nenašiel, ani nejaký iný zdroj...

sandro

O tomto netreba pochybovat. Samozrejme, ze su tam civilisti - v mediach pochopitelne ich pritomnost bude prezentovana ako pokus o skrytie pred krvilacnymi Rusmi(t.zn. Rusi chcu vyzabijat Ruske zeny a deti a Ukrajinski nackovia ich vlastne brania). A prave preto aj prebieha vyjednavanie o odchode z Azovstalu a vec este nie je doriesena.

Norman

Kvôli tomuto odstrihli všetky ruské či čo len neutrálne média, aby Rusko nemohlo nakrútiť video o tom, ako to je a poslať to do sveta. V každom prípade by to malo byť čo najviac zdokumentované - koľko ľudí je asi v Azovstale, koľko z nich je asi civilov a podobne.
Prinajhoršom tam aj poslať medzinárodných pozorovateľov - ak vôbec by niekto mal odvahu tam ísť.

V každom prípade je takéto zaobchádzanie s civilistami a každý, kto sa skrýva za civilistov, je vojnový zločinec a má byť zastrelený podľa stanného práva. Alebo tak nejako.

sandro

Dnes sefko Azovu v Mariupole Prokopenko oznamil z bunkru to, co uz je kazdemu sudnemu cloveku jasne: su tam s nimi stovky civilistov. Samozrejme, oni su tam preto lebo sa boja Rusov a nie preto lebo tam boli nahnani ako zive stity.
To len aby rec nestala...

Ema

To je posledné, čo sa dalo urobiť.

buko

dobre vies ze ihned ako sa civilom podarilo utiect do bezpecia zacali hovorit o zverstvach tzv. obrancov v neonacistickych batalionoch:
strelba na civilov, len tak zo zabavy, nutene obsadenie hornych poschodi domov pre gulomety a snajperov kym obyvatelia mali zakazanu evakuaciu, museli zostat v bytoch, v pivniciach, nulova humanitarna starostlivost o civilov, ziadne zabezpecenie vody, jedla, liekov.. a samozrejme.. vsadepritomna atmosfera hladania "zradcov" a "kolaborantov" a ich nasledne mucenie, zabijanie.
Ak by som to mal charakterizovat jednym slovom, tak je to jednoducho: terorizmus.

A to su desiatky svedectiev na kameru, nie len zopar, zinscenovanych, ako by to povedali popieraci reality.

Toto ak by ukazali v zapadnych mediach v plnej nadhere - tak by som bol zvedavy co by na to bezny obcan zvyknuty prijimat info z televizie povedal.
Ale slobodu informacii tu mame - staci si nainstalovat Telegram, naladit sa na kanal a do 5 minut mas info co sa deje.

buko

https://southfront.org/in-video-civilians-in-mariupol-share-their-storie...

Zena v zupane sa spravne opytala: Preco bojuju v meste? Nemate dost miesta, dost poli, vonku za mestom na boje?
A na zaver dodala k Zelenskemu: zvolili sme si klauna, tak teraz mame "zabavu".

Snad uz si nikto nemysli ze po tomto co ukrajinsky rezim predviedol na svojich obcanoch na vychode, ze sa este niekedy budu ochotni stat ukrajinskymi obcanmi a zdielat spolocnu viziu statu s tymi na za zapade od Kyjeva.

sandro

Podla mna nie sme daleko od ovela zasadnejsej provokacie ako ta v Buci - chemia alebo Bio. Donbas padne teraz uz dost rychlo, Rusi uz pochopili kolka bije a tato ofenziva je uz pripravena uplne inak ako ten povodny kamikadze plan.. No a kde pozabijat masovo ludi, ked nie prave tu na vychode? Otazka, ktora mi ide hlavou je ta, ci to nebude nieco, co zmetie aj Rusku armadu. Nasi dizajneri su totiz plni prekvapeni a vysvetlit sfanatizovanemu davu, ze Putin proste kvoli uzemiu pozabijal aj svojich vojakov je dnes malina.
No uvidime, ak sa budeme drzat v ako tak normalnych mantineloch, tak treba si vsimnut, ze Dnepropetrovsk uz evakuuju, co je dobre a pevne verim, ze to aj naozaj urobia. Moze sa tym zachranit mesto a ludia.

Norman

práve mi vypadla infovojna.bz na providerovi upc.
Je zrejme očividne stále rozdiel medzi Telegramom, ktorý používa stále málo ľudí, a bežnou stránkou, na aké sú ľudia zvyknutí.
Infovojna to robila veľmi dobre.

Toto je neuveriteľné drzé svinstvo. Demokracia a sloboda, liberálna spoločnosť. To iste.

buko

Aj mne - dostavam takuto hlasku:

Aktivita na webovom sídle je blokovaná na základe rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu SR podľa § 5 ods. 1 písm. ag) v spojení s § 27b ods. 1 zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti o blokovaní škodlivej aktivity alebo je prenos obsahu zakázaný Nariadením Rady (EÚ) 2022/350 z 1. marca 2022, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 833/2014 o reštriktívnych opatreniach s ohľadom na konanie Ruska, ktorým destabilizuje situáciu na Ukrajine.

Sme oficialne opat vo veku samizdatov, disentu a plnej cenzury. Treba sa podla toho zariadit.
Na blokovane weby treba pouzivat "open proxy" akych su po svete stovky a vsetky sa zablokovat nedaju.
napriklad:
https://us.hidester.com/proxy.php?u=eJwrtjIytFJqVRFbw6Xy2L%2F8NvOztvTfk1...

Muki67

Len technická. Vzhľadom na to že neblokujú IF ale poskytovateľ služby blokuje prístup používateľa na stránku , tak stačí zmeniť nastavenie DNS serveru. Správí to aj DNS.google.

Norman

neviem, či som pochopil všetko, čo chceš povedať.

V každom prípade, ak si namiesto DNS domainového mena "infovojna.bz" zadám jeho real IP adresu

194.180.19.205

prístup mám neblokovaný, som v pohode. Oni blokujú len meno. Netreba tak ani "open proxy" server.
Číslo/stránku si môžem uložiť do záložiek.
Alebo si to myslel nejako inak?

Ale nebudú postupne blokovať u providera/poskytovatela (teda napríklad u UPC ) aj IP adresu? Alebo to ani takto priamo blokovať nejde, respektíve už by to bolo za nejakou povolenou hranou?

Norman

Lenže open proxy či VPN sú ďalšie medzikroky, ktoré širšia verejnosť neurobí. A ide práve o tú širšiu verejnosť.
To už je asi naozaj viac rozšírený a praktickejší Telegram a iné podobné služby (aké sú tie ostatné?).

Ale kým Infovojna bude poskytovať tie seriózne veci, ako doteraz, tak open proxy sa dá odporúčať, to hej. Norbertovi Lichtnerovi všetka česť, ja som vždy hovoril, že je to najserióznejší chlap na scéne.

V každom prípade je toto sila, bez nejakého oficiálneho vojnového stavu. Americká cenzúra.

buko

mojich pravidelnych 6 eur mesacne pre Infovojnu je jedna z tych lepsich investicii.
Velmi sa mi paci ako rychlo sa prisposobili silnejucemu cenzor utlaku a namiesto obligatneho vyplakavania rychlo podnikli technicke kroky aby dalej mohli fungovat. Takto to ma byt.

Lichtner tam ma okolo seba tim sikovnych ludi, ktori vedia co robia. A ano, nemusime s nim vo vsetkom suhlasit, ale konzistentnost, buldocia vytrvalost a aj akasi vizia s akou buduje scenu je v slovenskom kontexte obdivuhodna.

Co sa tyka sirsej verejnosti - kazde vacsie alternativne medium uz ma aj svoj telegram kanal a je to len otazka jednej instalacie a rychlej registracie a mozes odoberat ich (zatial necenzurovane) novinky.
Je to ako v prirode - kto je rigidny a pohodlny bude hlupnut a stagnovat, kto je dynamicky a flexibilny bude napredovat.

slaven1

je dostupna aj na doméne https://informacnavojna.tk/

Norman

Telegram je niečo ako zatiaľ nezatváraný Facebook. To je dobré pre živé informácie z diania, ale nenahradí to materskú stránku. Veď aj tie telegramové kanály prakticky všetky odkazujú na svoj materský portál, kde je daný článok celý.
Ďalej to neumožňuje, aby zavretý portál dostával peniaze za reklamu a podobne, čo je veľká brzda. Áno, na jednej strane sa odlíšia skutoční nadšenci (ako Lichtner, ktorí do toho idú just a just), od strednoprúdarov (ako Sopko, ktorí v takej ilegalite pracovať proste nemôžu, lebo ich umenie je v inom, v legálnych sietiach a raste).

Predpokladám, že tento humus cenzúry po pár mesiacoch buď padne, a všetky zakázané stránky budú rehabilitované, alebo, ak nie, budeme mať potom tak či tak všetci iné problémy.

Ifka

McNamara 5. lekce ve filmu „Mlha války“: „Proporcionalita by měla být vodítkem ve válce“. poznámka: dají se tam dát české titulky, kdo chce– je to krátké a
https://www.youtube.com/watch?v=hOCYcgOnWUM
- a doporučuji shlédnout

McNamara sloužil ve druhé světové válce jako taktický analytik a byl vyznamenán Legií za zásluhy, stal se generálním ředitelem společnosti Ford Motor Co, poté americkým ministrem zahraničí Kenedym a Johnsonem (1961-1968) a prezidentem Světové banky (1968-1981) později.

Dusanbe

"Dialóg s Ruskom nemá zmysel"

https://www.kp.ru/online/news/4696908/

Poliaci sú už nažhavení do vojny.

buko

toto je inak u Poliakov zaujimave (nepausalizujem, ale minimalne u ich elit) ako sa inak pragmaticky a konzervativne zmyslajuci narod dokaze vzdy v urcitej historickej epoche sfanatizovat a ako s klapkami na ociach vzdy znovu a znovu urobit tu istu chybu. Poliak sa proste opat citi byt silny tak sa nafukuje ako moriak a (s USA/UK spojencom za chrbtom) trufa si opat na Rusov, na Nemcov (EU), na Ukrajinu.

Asi zase prichadza cas ukazat im, kde je ich miesto - ako v pesnicke:

Wenn ich das seh’, bin ich echt sauer.
Polackenlümmel schreien „White Power“.
Oh, wie ich dieses Scheißvolk hasse.
Seit wann gehören Polacken zur arischen Rasse?
"
Wenn bei Danzig die Polenflotte im Meer versinkt
und das Deutschlandlied auf der Marienburg erklingt.
Dann zieht die Wehrmacht mit ihren Panzern in Breslau ein
und dann kehrt Deutschlands Osten endlich wieder heim.
"
Wißt ihr noch, im letzten Krieg?
In 18 Tagen haben wir sie besiegt.
Sie schrien, "in einer Woche wären sie in Berlin".
Als Kriegsgefangene kamen sie noch schneller hin.

Norman

Poliaci a Češi sú dva národy s výrazným komplexom menejcennosti. Ten ich pobáta správať sa ako agresívne zákerne beštie.
Tiet dva národy boli toľkokrát už ... ako to napísať ... zneuctení. No proste doteraz sa cítia ako lacné filcky, ktoré objebal spredu nemec, zozadu rus a kde kto ešte okolo, zvrchu aj zo spodu. A chcú sa na niekom vyzúriť. Lenže oni zbabelo vždy zúria len na toho, kto je momentálne slabší, šikanovaný.
Oni proste nemajú charakter, chrbticu, aby si stali za svojím, mali svoje hodnoty a tých sa držali. Sú to národy prefiltrované, ľudia s hodnotami u nich už pred stáročiami buď boli nejako popravení, alebo masovo zdrhli.
Namiesto držania sa hodnôt vlajú podľa vetra, ale nakoniec aj tak prehrajú a znova musia robiť kurvu. Aj pri 2. sv. vojne, kde teoreticky strana Poliakov a Čechov vyhrala - aj tak museli nastavovať fekál Stalinovi a Rusom. A to dlho, a robili filcku aktívne. O to viac sa teraz môžu hanbiť.
To je hanba, ktorá na týchto dvoch národoch lipne. A oni sa tej hanby skúšajú zbaviť cez nenávisť voči Rusom.

Norman

Asi tak :)
Ale je to len propagačná provokačná báseň, treba brať s rezervou a nadhľadom.

Ono v tomto prípade Poliakov ide čiastočne aj o genetické danosti (ako spomína text), ale ešte viac o kultúrnu demenciu.
Ťažko to popísať, proste niekto Dôstojnosť má, a niekto nie.
Niekto má iskru a silu, a niekto nie.
To napísané samozrejme platí ešte viac o Ukroch - Azovcoch a iných "pravosektoroch".

buko

V polsku ako keby ludsky zivot mal nizsiu cenu. Zrejme je to ta historicka kolektivna pamat, ked 1/5 naroda vzdy bola nejako vyzabijana.
A to nie je len vo vojne. Su priklady az z civilneho zivota:
- Poliak na hrebeni Vysokych Tatier v 150km vichrici
- Poliak na starom Passate 180km/h po dialnici v dazdi
a toto nie su ojedinele situacie ale opakujuci sa jav

Vo vojne - tato mapa vravi za vsetko - Poliaci su skutocni luzri druhej svetovej vojny a aj tak sa opat spravaju ako by im nestacilo!
https://topforeignstocks.com/wp-content/uploads/2016/04/World-War-2-Deat...

Tiez pekne vidno ako Zapad "krvacal" v druhej svetovej vojne - no nijako, krvaca vzdy len vychod a Zapad tomu napomaha, vyzera to tak..

Ifka

cituji
Paní Fridrichová
6. 4. 2022 13:49:50
info@ceskatelevize.cz

Paní hlasatelko,

svoje slova považujete vždy za absolutní pravdu.

Nedávno jste prohlásila, že Rus na nás poslal tanky a teď jedou naše tanky na něj.

Protože jsem to vše v roce 68 prožíval, chtěl bych doplnit vaše hvězdné vědomosti.

Tanky na nás poslal tehdy vedoucí země Brežněv a to byl Ukrajinec.

V orgánu který o tom rozhodoval nejzuřivějším žadatelem o agresy byl generalní tajemník Ukrajiny Šelest samozřejmě Ukrajinec.

Velící vojsku pětikoalice armád byl maršál Grečko, světe div, se Ukrajinec.

Armáda pětikoalice, která vpád realisovala, byl 1. ukrajinský front, tedy Ukrajinci.

Teda při další některé vaší relaci uvádějte:

"Neodpovídají-li fakta tomu, co hlásám, tím hůř pro fakta."

Už to před vámi hlásal jeden významný filosof.

Ale to vy asi nevíte a vědět nepotřebujete.

Říkáte to, za co vás platí, tak jaké ohledy na skutečnost!

Vladimír Kolmistr

(ročník 1930)

Kladno

zdroj

https://quintus-sertorius.webnode.cz/l/pani-hlasatelko/

Ifka

je to xkrát vloženo nechtíc, pardón , nevím proč,

Norman

Občas po odoslaní ten bordel neodpovedá, takže nie je jasné, či komentár dostal a zapracoval ho ... a tak oddosielateľ klikne druhý krát na gombík Odoslať. A prípadne, ak to nepozná, znova a znova Odoslať, Odoslať, Odoslať ....
Je to teda vina systému, ale nevieme, ako by sa to mohlo vylepšiť. A celkovo to nie je vlastne problém, lebo nadbytočné sa ľahko vyhodia.

Oveľa menej častý, ale horší, je prípad, že občas ten komentár systém naozaj nestrávi a on sa "stratí". To býva veľmi zriedka, ale predsa len pre istotu, ak človek odosiela niečo dlhšie, je lepšie si text komentára založiť jednoduchým Ctrl-C (a potom, ak sa to naozaj stratí, to prípadne poslať znova).