17. november a predpokladaný výbuch nespokojnosti

Blíži sa zas "revolučný" dátum a opozícia indikuje výbuch nespokojnosti občanov. Zároveň stúpa počet infikovaných covidom, pričom vláda sa už o samotnú realitu nákazy vlastne nezaujíma, ale z pandémie sa stalo číre politikum. Je veľmi pravdepodobné, že v priebehu pár týždňov stúpne incidencia, hospitalizácie, úmrtia, potom prídu zle znášané opatrenia a následne skutočný chaos. 

Treba ale povedať, že prílišné rátanie so smerovaným odbojom slovenskej verejnosti by po stovkách sklamaní s ňou boli omylom. V covidovej situácii, aj keď nemáme núdzový stav, sú nejaké zmysluplné verejné zoskupenia nepravdepodobné. Žiadna (parlamentná) opozícia nemôže na ulici získať dostatočný počet bodov. Blo by to fajn, ale nie je to tak.

Jediné, čo sa môže stať, je zvýšenie chaosu a agresivity, prípadne aj nejaké konkrétne tragédie. Explicitne hovorím, že za čokoľvek, čo sa vonku udeje, je principiálne politicky zodpovedná súčasná vládna koalícia, ktorá nejedná s občanmi férovo, nehovoriac že "demokraticky a liberálne". Minister obrany Jaroslav Naď opakovane nazýva občanov "opicami", čo podľa mňa je na pragraf za štvanie proti skupine obyvateľstva, teda minimálne na 4 roky 4 mesiace. Nerobím si ilúzie, že to ten plešatec dostane - to skôr sa stane to, čo píšu ľudia  v komentároch v Pravde - že mu niekto odsodfajčí pol hlavy a podobne.

Hlavná sila diania bude znova covid. Jeho stúpanie sa samo nezastaví, vakcinácia Pfizerom je neúčinná, v podstate je kontraproduktívna, lebo ľudia s očkovacím preukazom zrejme najviac vírus roznášajú. A kvôli politickýcm rozporom okolo vakcinácie, ktoré vytvorila vláda, nik nemá moc odvahy na skutočne fungujúce opatrenia - lockdowny vývarovní (zvaných honosne gastro), obchodných centier a podobne. Úplne vážne preto predpokladám, že nemocnice budú naozaj preťažené, že "skolabujú" a chaos sa dotkne už aj všetkých možných podnikov, úradov a podobne. Je možné, že čiastočne nastane živelný lockdown.

 

Stúpanie covidu je racionálny odhad, ale ak sa tak stane, ak incidencia sama neklesne, tak určitý stupeň kolapsu slovenského štátu je istota. A to práve v centre moci, teda v Bratislave. Mám dojem, že ešte donedávna bohorovní kaviarenskí frikulíni sú už teraz dosť nervózni - a zhoršovať sa to bude rapídne. Napríklad, herečka Emília Vašáryová nakazená, vraj síce nie v ťažkom stave, ale Národné divadlo v karanténe ... Herci a podobní síce dostali od politického vedenia tejto krajiny milosť - ale prírodu byrokratické nuly nikdy nepremôžu lajstrom a razítkom.Príroda má svoje zákony.

Slovensko je, ako už naozaj všetci vieme, dlhodobo v područí cudzích politických dogiem  a nedokáže sa ich (zatiaľ) zbaviť. Nevie to, nedokáže to, nemá dosť sily, ale proste ani akumulovanej inteligencie. Nasledujúce mesiace budú preto dobrá škola, akú celý národ, ale hlavne jeho prehnitá konzumná vrstva, potrebuje. Bude veľa kriku.

Ergo, aj keď je to doslovne čierna krvavá predpoveď, v podstate je zas optimistická.  Takže zopakujme: bude veľa kriku, ale aj to je dobre.

 

 

 

 

 

 
Norman

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/606389-je-nas-malo-pacientov-je-v...

A Sabaka ako prvý.
Kde udelali soudruzi ze sprivatizované zdravotní péče chybu?

nové