Opičie kiahne a alternatíva

Opičie kiahne sú choroba, ktorá sa šíri dotykom. Je zaujímavé zamyslieť sa nad podobnosťou a rozdielmi s covidom. S dôrazom na hochštaplerov, ktorí sa hmýria okolo týchto tém.

Nie som a nechcem byť nejaký expert, základné fakty sú dosť jasné a verejne známe. Tak za prvé, opičie  kiahne sú hnusne viditeľné, ergo ťažko je niekomu tvrdiť, že "je to len výražočka". Tým  bolo lekárskym hochštaplerom ubraté výrazné pole. Hochštaplerom na oboch stranách - teda aj oficiálnym sabakom, ktorí musia hysteričiť, ale aj opozičným, ktorí ľudí liečia či upokojujú nejakým cargo cultom.

Za druhé, kiahne sa šíria dotykom, a to zrejme potrebujú výrazný, vraj až intímny kontakt. To  chvalabohu zabraňuje rýchlému a širokopásmovému šíreniu, ako je to bežné u dýchacích infekcií. Kiahne (dúfajme) nehrozia byť pandémiou.

Ergo - kiahne sú niečo iné ako covid a predpokladám, že nie sú reálna hrozba. 

Ale - snaha farmako mafie zarobiť aj na opičích kiahňach tu samozrejme je. Tá snaha vydolovať prachy je v tomto režime zaručená, bola pri covide, bude aj po ňom. To ani tak neprekvapuje.

Čo ma skôr prekvapuje je to, že alternatívci, čo pri covide štvali proti čomukoľvek, čo súviselo s ochranou pred infekciou, teraz akoby mlčali a prakticky neupozorňujú na zneužívanie opičích kiahní. Je jasná tá závislosť - keď je medzi ľuďmi strach, vrieskajú nielen sabakovci, ale aj  ľuptákovci, keď sú emócie medzi ľuďmi slabé až nulové, zrazu obaja strácajú záujem.

V modernej masmediálnej spoločnosti proste máme niečo ako pleseň, ktorá vyrastá na emóciach (akéhokoľvek druhu). Nie je podnecovaná a živená skutočnými problémamy, ale emóciami davu. Ako pleseň na vlhkej stene, dostavuje sa zákonite.

Parazitovanie na emóciach je ťažké vábidlo pre slabé charaktery, ale skutočne to nie je cesta kvalitnej publicistiky, ani cesta kvalitnej alternatívy všeobecne. Ľudia či verejnosť sa pohoršujú nad stovkami tém - ale absolútna väčšina sú hlúposti. Ak niekto chce z nich žiť, ak ho baví uspokojovať masy, nech radšej vstúpi do nejakého zábavného priemyslu.

A naozaj nemyslím niekoho konkrétneho. Respektíve, myslím takmer na všetkých.

 

nové