Trump vraj vycúva zo Sýrie

Americký prezident Donald Trump sa rozhodol ukončiť niekoľko rokov trvajúci tajný program Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktorého cieľom je vyzbrojovanie a výcvik vzbúrencov bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Informáciu o zrušení programu priniesol včera (v stredu) denník Washington Post. Nemenovaní predstavitelia Trumpovej administratívy pre denník uviedli, že prezidentovo rozhodnutie ukončiť program na podporu sýrskych vzbúrencov súvisí s úsilím Washingtonu o hľadanie riešenia sýrskeho konfliktu v spolupráci s Ruskom, ktoré je Asadovým hlavným spojencom.

 

Program na podporu sýrskych vzbúrencov v roku 2013 spustila vláda Baracka Obamu, a jeho cielom bolo zvrhnutie sýrskeho prezidenta Asada. O užitočnosti programu však začali pochybovať aj jeho zástancovia po tom, čo do sýrskeho konfliktu vstúpilo koncom septembra 2015 Rusko.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová odmietla správu o prezidentovom rozhodnutí ukončiť program CIA komentovať.

Podľa Washington Postu k rozhodnutiu ukončiť podporu sýrskych vzbúrencov dospel Trump pred takmer mesiacom po tom, čo sa v Oválnej pracovni Bieleho domu stretol so svojím poradcom pre národnú bezpečnosť H.R. McMasterom a riaditeľom CIA Mikeom Pompeom

Vzbúrenci v Sýrii sú už dlhšie na kraji vojenskej porážky, stávajú sa vojensky bezvýznamní a tak bolo pravdepodobné, že USA sa skôr či neskôr vzdajú ich podpory a celú sýrsku "revolúciu" zrušia. Prirodzene, budú sa snažiť zachovať si tvár, ale podľa všetkých objektívnych parametrov je to porážka USA v stretnutí s Ruskom na sýrskej šachovnici.
 

 

Autor: 
téma: 
forma: 
sandro

Vyzbrojenie teroristov je uz plne zabezpecene cez Saudov. Vid. nedavna zakazka za niekolko miliard dolarov. Trump takto naoko plni dalsi z bodov, ktory si predsavzal. Amici maju uz niekolko plne vybudovanych vojenskych zakladni v Syrii(nehovoriac a okoli) a posilnuju svoju pritomnost z tyzdna na tyzden. Takze ziadne vycuvanie sa nekona, skor naopak.

Norman

Tu nejde o to, čo by Američani radi, ale o to, čo naozaj môžu. Nejde len o zásobovanie zbraňami - k vedeniu silovej politiky potrebujú viac - a to už dávnejšie na Blízkom východe nemajú.
Tieto správy nie sú nejaké odhady neprajníkov, ale polooficiálne signály z Washingtonu. To nie sú vlastne vôbec odhady stavu a budúcnosti, to sú (údajné) oficiálne postoje. A čo sa týka verzie, že Washington týmto len klame - nuž, ťažko uveriť, že by Washington simuloval slabosť v hre, kde slabosť znamená politickú prehru. USA samé a Trump dvojnásone sa už dávno prestali hrať na humanistov a pacifistov, takže by sa podobným indikátorom slabosti určite najradšej vyhli.

Amerika proste už dávno nie je to, čo bývala.

sandro

Dalsia vec je, ze riadit tuto sebranku je asi aj nad sily CIA:) Npr. na severozapade Syrie je velke uzemie(Idlib) obklucene SAA, kde sa najma Nusra rozstiepila na niekolko frakcii a tie teraz zurivo bojuju proti sebe. A ako pozeram spravy z bojiska, tak aj za pouzitia najmodernejsich zbrani(npr. TOW).

Norman

Celé je to výsledok mylného úsudku - američania ľahko vykynožili domorodcov ozbrojených iba zbraňami doby kamennej a rovnako ľahko si poradili s ožratými mexičanmi - nuž, a tak vznikol ich falošný mýtus o sebe a zároveň klamná predstava o svete.

Američan proste svet nepozná, nech je akokoľvek vzdelaný či dokonca scestovaný (a takých je ich naozaj iba zanedbateľné množstvo).
Napriek tomu túto svoju chorobu zatiaľ šíria úspešne po svete, čo je od nich nezodpovedné. Mnohí si potom totiž myslia, že ak sa budú správať "americky", tiež sa im bude dariť. :-)