Srbské Pančevo sa vrátilo na rafinérsku mapu Európy

Srbská rafinéria Pančevo (NIS - Naftna Industrija Srbije, vlastníci Gazprom Nefť 56,5 %, srbský štát 43,5 %) je od začiatku novembra najmodernejšou rafinériou na Balkáne a od roku 2013 začne produkovať motorové palivá výlučne v kvalite Euro 5, vyžadovanej Európskou úniou.

Z nedávnej histórie

Rafinéria Pančevo, ktorá si držala za čias bývalej Juhoslávie 70-percentný trhový podiel, bola v apríli 1999 humanitárne vybombardovaná letkami NATO. 

 

Pančevo v úvode apríla 1999

 

Horiace zásobníky ropy v rafinérii Pančevo po náletoch NATO

 

Bombardéry NATO sa venovali aj centru Pančeva. NATO tiež uskutočnilo humanitárne nálety na pančevskú chemickú továreň. Do ovzdušia a rieky uniklo množstvo jedovatých chemikálií. Popri munícii s uránom a kazetových bombách tak NATO devastovalo Srbsko aj takýmto spôsobom. Nezabudnime, že prelety humanitárnych bombardérov ponad Slovensko do Srbska povolil istý Mikuláš Dzurinda.

 

Škody v rafinérii boli po masívnom bombardovaní tak rozsiahle, že Srbsko uvrhnuté do ťažkých ekonomických problémov nebolo schopné ani po rokoch rafinériu úplne zreparovať. Preto sa srbská vláda rozhodla rafinériu sprivatizovať. Do tendra sa v roku 2005 prihlásili maďarský MOL, poľský PKN Orlen, rakúsky OMV a dokonca aj grécky Hellenic Petroleum, ktorý je teraz sakumpak na predaj, aj s nejakým ostrovom ako bonus. Ponuky záujemcov zodpovedali bezvýchodiskovej situácii Srbska. Netreba sa zrejme príliš rozpisovať, akú budúcnosť Pančevu títo "konsolidátori" srbského rafinérskeho priemyslu chystali. Srbsku nakoniec pomohlo Rusko. Na základe medzivládnej dohody s Ruskom predala srbská vláda 51 % akcií (neskôr navýšených na 56,5 %) spoločnosti Gazprom-Nefť, ktorá sa zaviazala postaviť Pančevo na nohy. Od roku 2009 - v čase, keď MOL, PKN Orlen a ďalší vrešťali o kríze - spoločnosť Gazprom Nefť preinvestovala v Pančeve vyše pol miliardy eur na zvýšenie technologickej komplexnosti a zníženie environmentálnej záťaže.

Gazprom Nefť plní záväzky

Dnes má rafinéria Pančevo moderný hydrokrak plus hydrogenačnú rafináciu motorových palív a od roku 2013 bude vyrábať pre domáci trh a na export len motorové palivá v najvyššej kvalite Euro 5. Súčasťou modernizácie bolo vybudovanie novej vodíkarne, stripovania kyslých vôd, regenerácie kyseliny sírovej, a tiež bezpečných skladovacích kapacít a potrebnej infraštruktúry.

Ako povedal predseda predstavenstva spoločnosti Gazprom Nefť Alexander Djukov, úspešné ukončenie modernizácie rafinérie v Pančeve potvrdzuje, že Gazprom Nefť plní všetky záväzky voči srbskej vláde v plnom rozsahu a načas. (Celý rozhovor s Djukovom v denníku Politika)

Gazprom Nefť čoskoro odštartuje modernizáciu druhej rafinérie NIS, v Novom Sade. Túto rafinériu v roku 1999 tiež navštívili bombardéry NATO.

Ak by si raz mäsiarka Madlena Gedaut! Korbelová - Albrightová opäť zmyslela humanitárne bombardovať Srbov, Gazprom Nefť nebude mať problém rozšíriť technológie rafinérií Pančevo a Novi Sad o protivzdušnú obranu.

Autor: 
Buheh

V lete roku 1943 bolo už jasné, ako dopadne druhá svetová vojna – ešte toho roku si v Teheráne veľmoci dohodli povojnové usporiadanie Európy.

Prešiel ďalší rok. Nemecko už bolo v agónii a zo všetkých strán sa k Berlínu približovali tzv. víťazné mocnosti. No a v tejto fáze vojny, v lete 1944, americké bombardéry zničili sériou náletov značnú časť slovenského priemyslu, hlavne ropný priemysel, predovšetkým významné rafinérie v Dubovej a v Bratislave. Najmä v Bratislave spôsobili peklo, na ktoré miestni obyvatelia ešte dlho spomínali – malo to byť prekvapenie, a tak nebol ani vyhlásený letecký poplach, v dôsledku čoho sa v bombardovanej rafinérii v horiacom oleji zaživa, a úplne zbytočne uškvarilo niekoľko desiatok nevinných civilistov.

Ema

Od druhej svetovej vojny, keď rajtovali po európskych mestách, s tým neprestali.

Podobne ako v júni 1944, keď Američania rozbombardovaním ropných tankerov v prístave zasvinili Dunaj, v apríli 1999 vybombardovali v Pančeve nielen rafinériu (ropa a ropné produkty sa dostali do Dunaja), ale hlavne veľkú chemickú továreň HIP Petrohemija, ktorá mala striktne mierové využitie a paradoxne jej riaditeľom bol moslim. Do ovzdušia, vody a pôdy sa vtedy dostali tisícky ton karcinogénnych chemikálií.

Bombardovanie pančevskej chemičky bol skutočný cielený premyslený genocídny akt a Pančevo doteraz znáša následky tejto americkej beštiality. Našťastie im pri dekontaminácii začali pomáhať Rusi.

Kto by chcel podrobnejšie, je to tu.

O "humanitárnom bombardovaní" Srbov - o vojnových zločinoch NATO, medzi ktoré jednoznačne patrí aj vybombardovanie chemickej továrne -  toho Európania naozaj veľa nevedia.

N

"Jeden z nejtriviálnějších přírodních zákonů říká, že organismus má takovou životaschopnost, jaký má vztah k pravdě."