Ľudia sa vyzbrojujú

V roku 2015 bol počet povolení na krátke zbrane 300 000, dnes je to 650 000. Za pár rokov vzrástol dvojnásobne.
Reč je o Nemecku. V prepočte je to 10,4 zbrojného pasu na 1000 obyvateľov - teda asi promile.
Žiaľ, to sú vlastne preukazy na poplašné, signálne a plynové pištole. Počet povolení aj počet zbraní na osobnú ochranu je preto príliš malý. Zdvojnásobenie týchto preukazov ale svedčí o strachu verejnosti, ktorý v krajine vládne.

Oficiálne miesta a polícia v Nemecku sú naopak znepokojení - Nemci zrejme nesmú byť ozbrojení. Je to paradoxne v rozpore s politikou nášho vzoru demokracie USA. Na tento rozpor sa používa fráza, že "Európa má inú historickú skúsenosť". Kašlať na historickú skúsenosť, všeobecná realita je rovnaká na celej zemeguli, a politická realita je v USA podobná tej euróspkej - a síce - občania sa musia môcť brániť pred bandami anarchistov všetkých druhov etnického pôvodu.
Táto téma (na rozdiel od USA) je v Európe stále málo akcentovaná, a trend je práve negatívny - povolenia na zbrane obmedzovať, ich vydávanie sťažovať novými zákonmi. Za pár rokov ale možno už nepôjde o paragrafy, ale proste o to, kde zohnať dostatočne efektívnu zbraň.

Slovensko by malo podporiť domácu výrobu osobných strelných zbraní, a zjednodušiť ich možnosť vlastnenia, dostupnosť výcviku. Nik nechce nikomu zle, ale ako hovoria moslimovia - v Alaha ver, ale ťavu si priviaž.

https://www.welt.de/vermischtes/article212596631/Kleine-Waffenscheine-44...

 

Autor: 
forma: 
afinabul
mailer

EU prinútilo CH sprísniť zbraňový zákon jednou smernicou pod hrozbou vylúčenia zo Schengenu. Ľudia mali možnosť sa k tomu vyjadriť zákonnou cestou s využitím tzv. Vernehmlassung. Urobil som to aj ja. Niekoľko dní som potil môj viacstranový príspevok, v podstate protest. V návrhu zákona bolo okrem hlavnej, principiálnej absurdnosti, možno povedať až chrapúnstva (v preambule), aj množstvo technických nezmyslov. Proste v EU je časť prakticky anonymných neomarxistickoliberálnych svíň špecializovaná na postupné programové odzbrojovanie obyvateľstva. Pochopiteľne oni písali tú smernicu. Ten ožran Juncker možno ani nevedel čo podpisuje. Dodatočne sme sa dozvedeli, že kompetentní naše protesty ani nečítali.

To chrapúnstvo bolo, že sa v preambule argumentovalo, že sprísnenie je nutné v dôsledku parížskeho moslimského teroraktu, ktorý bol spáchaný strelnými zbraňami. Náš argument bol, že keby bol v čase spáchania atentátu vo Francúzsku liberálnejší zbraňový zákon, tak z tých zastrelených mohla dnes časť žiť. Možno polovica. Pretože v tom dave mohlo byť pár chlapov ozbrojených a mohli zneškodniť tých atentátnikov. Takto tam boli tí ľudia kompletne bezzbranní. Ako stádo oviec. Príchod polície po pol hodine je smiešny. Toto bolo kompletne odignorované.

Technických nezmyslov tam bola kopa a viaceré z nich sú dodnes nejasné, hoci sprísnený zákon už platí. Napríklad zrazu je zakázaný zásobník na mojej voľakedy armádnej puške len preto, že sa doň zmestí viac ako 10 nábojov. Napriek tomu, že je uznaná ako športová zbraň a ako taká je upravená na poloautomat, teda nie je už "full auto", akým pôvodne bola.

Bola to proste demonštrácia tichým pochodom nadobudnutej sily neoliberálneho fašizmu v rámci EU, ktorá CH neskutočne buzeruje, hoci CH v EU nie je. Pochopiteľne s pomocou domácich zradcov otvorene dotovaných Dedkom (Operation Libero). Títo sa nám rehocú do ksichtu a otvorene vyhlasujú, že budú ďalej spoločne s EU pracovať na obmedzeniach.

Ale aj v USA sú tlaky na odzbrojenie. Napríklad vo Virginii to guvernér (pochopiteľne demokrat) otvorene vyhlásil. Došlo tam aj k vzbure. Neviem ako sa to vyvinulo.

Inak proti tej slávnej horespomenutej EU smernici protestoval jediný člen EU - Česi. A Česi pracujú aj na tom, aby sa ústavne zakotvilo právo brániť sa so zbraňou. Toto dnes vôbec nie je triviálne. Napríklad v Kanade sa môže človek brániť so zbraňou proti lupičovi, až potom, keď sa takpovediac najprv nechá zastreliť. Boli už prípady, keď usvedčení lupiči úspešne žalovali majiteľa nehnuteľnosti, že po nich vystrelil. Brániacemu sa nepomohla žiadna argumentácia. Proste typický neomarxistický swap morálneho kritéria vzťahu útočník / obeť.

mailer

Ospravedlňujem sa, že som si až teraz pozrel ten článok vo Welt.de. Mimochodom, je to hnusný mainstream. Už ten obrázok klame, lebo je na ňom malorážková športová pištoľ značky Hämmerli, čo je totálne zavádzajúce, lebo reč je o malom Waffenscheine, ktorý oprávňuje na kúpu a nosenie poplašniaka, sprayu resp. signálnej pištole!!! To nie sú zbrane v pravom slova zmysle. Na ten malý Waffenschein sa vzťahujú tie čísla v článku. Ale aspoň tu ľudia vidia, že ako sú už veci ďaleko, keď v Nemecku už aj na takéto prkotiny treba povolenie!

Ešte k tomu obrázku: Tá pištoľ sa pred niekoľkými rokmi používala aj pri olympijských disciplínach (dnes je v móde Pardini) a to výlučne jednoručne a nie hrozivo obojručne ako silnejšie vojenské a policajné zbrane. Je to pre väčšinu nepodstatný detail, ale ukazuje, že mainstream klame a zavádza kde len môže. Oni to už inak ani nedokážu.

Norman

Hej, v článku sa jedná len o preukaz na tieto nie skutočné strelné zbrane.
Napriek tomu je to určitá a jediná reálna forma, ako sa občania Nemecky môžu vyzbrojiť - vybavovať normálny zbrojný preukaz (Waffenschein ) je asi v Nemecku dosť ťažké. Tak si ľudia, aspoň pre dobrý pocit, vybavujú tieto náhrady. Napriek tomu to odzrkadluje to znepokojenie a to, že sa o tom hovorí.

U nás sú plynové pištole povolené, ak nemýlim, a tak to bolo aj v Nemecku, bežne sa tam predávali. Je to ale "zbraň" o ničom, je to neefektívne a asi naozaj nebezpečné z pohľadu reakcie oponenta. To mi príde pre praktickú sebaobranu lepší sprej.

mailer

Cela problematika je omnoho pestrejšia. Tu sa nedá o tom veľa písať. Môžem ale ubezpečiť, že by z niektorých detailov mnohým vlasy dupkom stáli. Aj keď viem, že aj medzi "nami" je dosť apriórnych odporcov zbraní (napr. matka môjho priateľa nezniesla pohľad ani na striekaciu detskú pištoľ), je dôležité si uvedomiť, že viaceré chápadlá tej hydry sú veľmi aktívne v tomto smere. Že sa jedná o tú istú hydru, ktorú poznáme z iných oblastí. S tými istými cieľmi. Možno raz príde k tomu, že napíšem sem o jednom CH- špecifickom probléme (o povolení zbraň pohotovostne nosiť) a to v súvislosti s jedným very powerful nadbielym etnikom.

Norman

aj tak by ma zaujímalo, ako je to reálne v CH, či sú ľudia trocha viac ozbrojení, alebo nie.
Ono tie Alpy sa naozaj ľahšie bránia. Dokonca aj Tatry v tomto smere mali dobrú funkcionalitu - pri dnešnej elektronike a drónoch je to už ale asi iné - stále však platí, že konflikty budú hybridné a ľudská sila a ozbrojenosť bude mať svoj význam.

mailer

Je to asi rovnako ako na Slovensku. Resp. je to ťažko porovnať. Ľudia tu asi majú viac zbraní doma. Ale nesmú ich pohotovostne nosiť. Povolenie na toto je asi omnoho ťažšie dostať ako na Slovensku. Vysvetlenie: Ja môžem viesť v aute aj niekoľko zbraní, ale tie musia byť ešte separátne zbalené, s prázdnymi zásobníkmi a munícia oddelene. Pomôže aj to, keď má človek nejakú streleckú športovú licenciu. Neviem, ešte ma policajti v aute so zbraňami nekontrolovali. Človek ale smie tieto transportovať len z domu na strelnicu, alebo k puškárovi a späť. Nesmie sa zaparkovať auto so zbraňami niekde na verejnosti a ísť napr. nakupovať. Dôležité je toto:
Povolenie nosiť zbraň pohotovostne (t.j. nabitú na tele, za pásom a tak) nedostane aspoň v kantone ZH prakticky nikto!! Dokonca ani obchodníci so zbraňami a puškári. Poznám niekoľkých. Ani taký Kuracina by tu Waffentragschein nedostal, aj keby tu zbrane vyrábal a do celého sveta vyvážal. Len profesionáli zo súkromných Sicherheitsfiriem. Tí ale musia preukázať, že skutočne majú zakázky. Toto je myslím prísnejšie ako na Slovensku.

Dôležitejšie je, že ako to bolo ešte pred 20-25-30 rokmi. Vojaci behali po uliciach s puškami, mali ich doma. Železničné stanice boli často plné ozbrojených vojakov cestujúcich na cvičenia alebo vracajúcich sa. Tento obraz úplne vymizol. Vojakov na staniciach nahradili hnedoidi. Jeden môj známy si vtedy objednal v Nemecku pištoľ aj s tlmičom. Prišla mu to bez akýchkoľvek problémov normálnou poštou. Dnes úplne nemysliteľné. Tlmič je absolútne zakázaný.

Zbraň nadobudnúť je ľahšie ako na Slovensku, alebo v Nemecku. Všetko ostatné je približne rovnaké. Čo je ale charakteristické, je stupeň kriminalizácie v prípade najmenšieho priestupku. Často spojenú s nezákonnosťami. Tam je cítiť tú totalitu. Je tam jasná a zámerná komponenta zastrašovania. Hlavne, keď je človek biely a inak bezúhonný.

Ľubov

Ak porovnávame kúpyschopnosť. Lepšia kuracina stojí do tisícky,na to jednoducho u nás nemá každý.Ani ja ((.
A niečo rozhodne budem potrebovať. Niečo,čím získam čas zavolať mestskú políciu 159 . Možno bude stačiť aj sprej.
Mladíkov pribúda a sú čoraz sebaistejší,treba ale jednoznačne pripomenúť,že iba keď sú v početnej prevahe.

Pokial chodia na prechádzku popri rieke (stále je to v rozšírenom centre mesta) dve ženy a sú také neopatrné,že nemajú so sebou nič na sebaobranu,môže to skončiť naozaj zle. Deje sa to,nikto o tom nehovorí.

ps. Mailer,trocha mimo témy,ale veľmi by ma zaujímako,aký je rozdiel medzi švajčiarskou a tou "pravou" nemčinou. Dá sa to porovnať prípadne ako rozdiel medzi slovenčinou a češtinou? Dík vopred.

mailer

CH- nemčina nie je riadne kodifikovaná. Lebo je iná od mesta k mestu, keď nechcem extrémisticky tvrdiť že od dediny k dedine. Oficiálne platí spisovná nemčina. Rozdiely sú ale menšie ako medzi češtinou a slovenčinou, čo sa mnohým môže zdať prekvapujúce. Ale to je iná kapitola, lebo aj slovenčina aj čeština sú kodifikované. CH-nemčina napr. nepozná tzv. preteritum (forma minulého času). Sám som to zistil a viacerí etnickí švajčiari boli tým sami prekvapení. Zaujímave je, že keď práve Nemec skúša hovoriť CH-nemčinou, tak je to strašný trapas. Horši, ako keď to skúša iný cudzinec. Je to sranda napr. v TV alebo rozhlase. Hlásateľka povie oficiálne správy spisovnou nemčinou a na konci správ povie niekoľko viet a rozlúči sa švajčiarčinou. Sú relácie, ktoré sa výlučne odohrávajú v švajčiarčine. Proste tu má švajčiarčina akosi vyššiu hodnotu ako by človek pripísal púhemu nárečiu.

Má to ale aj výhodu, že človek hneď vie, či má do činenia s niekým z Bazileja, Bernu alebo Zuerichu. Proste človek musí vedieť oboje. Resp. mal by. Niektorí z Bernu tvrdia, že zuerišská nemčina je hrozná. Pochopiteľne aj naopak. Ja, ako neetnický, som niekedy skúmaný, že z ktorého kantonu pochádzam. Keď prezradím, že zo Slovenska, tak často sa stáva, že si to mýlia so Slovinskom. Keď im to vysvetlím, tak to za tri dni zabudnú a opäť si to mýlia. Je to ako mnoho iného dôsledok povojnového vývoja a s tým spojenej propagandy.

Norman

Máš im povedať, že to je iné, Severné Slov(i)nsko. A nechaj ich v tom, že to je kanton Švajčiarska :-) Spojené horské královstvá :)
Aj ja si stále mýlim Litvu a Lotyšsko, ani som si nie istý, ktoré je severnejšie. Veď načo. A švajčiarske kantony nemám ani páru, horko ťažko nemecké bundeslandy.

Čo sa týka švajčiarštiny, ona sa od nemčiny líši najmä výslovnosťou, by som povedal. Tak neviem, mne pripadá naozaj viac odlišná od nemčiny, ako rozdiel slovenčina-čeština. No, možno ako ktorá. A ty si sa už aklimatizoval, takže ten rozdiel možno nevnímaš. Mne pripadá, že aj Nemci majú riadny problém rozumieť švajčiarskym dialektom.

Norman

považujem zbrane doma v tomto čase za dostatočný pokrok v bezpečnosti, za určitý dobrý kompromis. Pre Slovensko a okolie.

mailer

Spomenul si elektroniku, dróny a tak. Čo ale povieš na toto video?

https://www.facebook.com/Warlock1110/videos/3469447376420598/

Tam Gates machruje, že ako bude možné v budúcnosti "vakcínami" eliminovať religiózny gén. Nie som si istý, či to video je ozaj pravé. Pozrel som to letmo a nevidieť tam veľmi tomu prednášajúcemu do tváre. Ale aj tak, je hrozné pomyslieť...

nové texty