Behemot

Je to taký ten známy mechanizmus. 

Keď sa kura vyklove z  vajíčka, prvý veľký chuchvalec tieňov, čo uvidí, si zaeviduje ako svoju matku. Svoju kvočku. Za ňou potom behá, pípa, ťahá sa za ňou neustále a serie pritom po dvore. Tomu sa povie imprinting.

Je to veľmi dôležité aj poučné. Mentálna sieť kuraťa obsahuje koncept "kvočka", ku ktorému potrebuje nájsť vhodnú reprezentáciu. Keď tú potrebu naplní, keď k hmlistému predobrazu nájde objekt z vonkajšieho sveta, mentálna sieť sa uspokojí, uzavre, zafixuje - a toto zadrátovanie už nikdy nezmení.

Toľko k tomu úbohému kuraciemu stvoreniu.

 

U ľudí tento základný princíp nie je iný. Prvý raz rozľapia svoje očičká a kým sa naozaj spamätajú, už majú v hlave koncepty, ktoré potrebujú naplniť. Len na rozdiel od hlavičky kuraťa majú v zadnom mozgu viacero týchto hladných archetypov. Ako všetky stádovité tvory majú tam hlavne hmlistý predobraz niečoho veľkého, čo ja nazývam behemot.

Behemot je najmocnejšie monštrum v okolí. Na celom svete. Behemot je hrozný, a zároveň chrániaci. Behemot nemá konkurenciu, azda okrem boha, ktorý je aj tak jeho najbližší partner. Behemot ničí, ale hlavne nepriateľov, v jeho ochrannom pásme sa dá dobre prežiť (na telách jeho obetí). Každý, kto neslúži behemothovi, je odpad, zatratenec, nepodarok.

Keď svojho behemotha ľudia nájdu, takého, čo spĺňa ich nenáročné predstavy, zamilujú sa do neho a utekajú za ním, serúc na dlážku. Už ho nikdy neopustia.

 

Moderní behemothi

Behemot je dnes tá entita, ktorá investuje násobne viac do zbrojenia, než ktokoľvek iný. Behemot má všetky hračky a všetky organizácie. Ľudia ako Naď, Korčok, Klus, Heger, Čaputová, Lipšic a Matovič vďačia behemothovi za všetko, čo kedy dosiahli a čo majú. Za svoj blahobyt. Nikdy sa ho nevzdajú, nič iné nemajú, je to celý ich doterajší, a preto aj budúci život. Je to ich rodina, všetko je investované a závislé od neho. Preto za ním behajú.

Všetci, čo sa nechcú stať otrokmi behemotha, sú škodcovia. Sú to agenti iných síl, je to hmyz. Sú dôkazom toho, že jestvuje život mimo behemotha - a to je údajne nemožné, to treba umlčať, zatajiť, zničiť.

Behemot ale nie je nejaké jedno monštrum. Behemot má svoje klony v podobe korporácií, ktoré sú rozlezené všade po svete. Požiera národy, etniká, rodiny a jednotlivcov. Všetci, takmer všetci v moderných krajinách majú svoju verziu behemotha, ktorému otročia. 

 

Nič nového (?)

Režim, Systém, Machine, Satanizmus, Totalita, Nacizmus, Komunizmus, Imperializmus ... všetko tu už bolo. Sú to všetko názvy pre podobný fenomén. Takmer určite. Ale teraz máme nášho Behemota, ten presne vystihuje túto deformitu v hlavách určitého menej vyvinutého typu ľudí. Určité množstvo takých ľudí jestvuje prirodzene aj v našej krajine, na Slovensku. Vlastne väčšina ľudí na Slovensku je postihnuta takým či onakým typom behemothizmu, to áno.

Ale nie všetci. Behemotizmus nie je úplne univerzálny fenomén. Je síce pravda, že nejaké svoje šedivé monštrá má každý ľudský mozog, ale vypestovaný komplex behemotha nemajú všetci. Neverím. Sú ľudia, čo sú slobodní. Čo sa narodili bez tejto deformity, bez tohto zmrzačenia.

Na prvý pohľad trocha paradoxne platí, že často sú najviac postihnutí tí, čo behmotizmus vyčítajú druhým. Je to prirodzené, lebo chránia svojho behemotha. Vidieť svoje vlastné monštrum je ťažké, veď viete, tieň ... a ak ho už uvidíte, zväčša vyzerá ako milučký neškodný pudlík. Takže pozor. Dunčo, sadni!

Ale aj tak platí - nie každý je rovnako postihnutý. A sú ľudia, čo svojho behemota rozpustili.

 

Relita

Akokoľvek, nech je mozog nahej opice taký alebo onaký, či už sú niektorí oslobodení, alebo nie - v každom prípade platí to z druhej strany, že na Slovensku sú určite mnohí ľudia postihnutí akútnym behemothizmom. Modlia sa k nemu, robia ceremónie, okiadzajú ho rôznymi "kadidlami" a, bez preháňania, zabíjajú jeho nepriateľov. A mienia tak robiť ešte viac v budúcnosti.

Nikdy sa z toho nedostanú nejakým naším apelovaním na zákony, morálku, spravodlivosť, či dokonca ľudskosť. Oni si rozumejú medzi sebou a faktor sily má u nich najväčšiu váhu. Slovo "fanatik" je príliš slabé na ich zadrátovanosť.

 

Je ale tento text tiež niečo iného, ako obžaloba kacírov či satanistov? 

Možno je podobný, tomu sa nedá vyhnúť. Len varovne pripomínam, že politika a religiozita sú klony toho istého fenoménu. Vždy je to podobný problém, ľudský mozog proste takto funguje, každá primitívna myseľ má problém s konceptami nejakého chorého behemothizmu. Len forma sa mierne líši podľa aktuálnej kultúry.  Ale dnes z nich nik nechce vyháňať diabla, lebo mechanizmus ich problému je ich súčasťou, nemožno ich behemotha vyhnať, a určite nie nejakým šaškovaním. Nik ich nechce ani upaľovať - odporný cirkus a prejav vlastnej slabosti. Každý človek má umrieť bezbolestne a rýchlo.

Len chcem nastaviť väčšiu presnosť v pojmoch. Proste treba vedieť, ako fungujú a prečo fungujú tí poloblázni tak, ako fungujú, a prečo sa to zaručene nebude samo zlepšovať. Ani liečením, ani presvedčovaním, ani zaprisahaním, ani prosbami. Nepochybne - aktuálne najhorší mentálny vírus je vzývanie zaoceánskeho behemotha.

 

Pre začiatok preto odporúčam len sledovať postihnutých. Pre lepšie pochopenie tej ich mechaniky. Je ich dosť.

Občas skúste cielene ich reakcie. Stačí podhodiť zopár vhodných slov, a máte ich. Uvidíte, sú jednoduchí. Ako kurčatá. 

 
0

nové