Čo sú peniaze
"V podstate je dobre, že ľudia bankám a peniazom nerozumejú. Ak by totiž rozumeli, mali by sme tu hneď zajtra ráno revolúciu."
Henry Ford
Čo sú peniaze?
Je to veľmi jednoduché. Treba vyjadriť to podstatné. Peniaze sú meradlo spoločenskej moci.
Ale to je vlastne čo?
Kedysi bolo meradlom moci napríklad dĺžka a kvalita meča. Kto ho mal, bol pán. Rozhodoval. Patrili mu veci aj ľudia.
Iným názvom spoločenskej moci je "autorita". Kto mal silnú autoritu, najlepšie nejakú božskú, ale mohla to byť aj autorita múdrosti, pôvodu alebo aj toho spomínaného meča, ten mal moc, rozhodoval o veciach. Autoritu dávali teda buď predkovia, bohovia, alebo niekto s fyzickou mocou. Za povšimnutie stojí, že ten, kto ju mal, mohol ju ďalej delegovať, mohol generovať poverenia a právomoci ... koľko len chcel.
A rovnako je to s peniazmi.
1. Peniaze sú moc, ktorú generuje niekto, kto má špecifickú autoritu.
Na webe v posledných rokoch koluje kopa videí a článkov o tom, ako peniaze vznikajú dlhom, ako sú fiktívne generované čiastočne z iných peňazí, ako sú nafukované pomerom 1:9 a tak podobne. Tieto teórie sú zrejme pravdivé a presné, ba asi až príliš presné. Popisujú históriu, ako sa vyvíjala prax peňazí. Ale tie detaily nie sú také podstatné. História síce môže byť zaujímavá, ako si banky postupne podmaňovali zákony, ale nie je to najdôležitejšie. Podstatné je, že dnes v reále peniaze prakticky nie sú brzdené žiadnymi zákonmi. Dnes sú peniaze absolútny pán a je ich toľko, koľko sa chce - úplne podľa ľubovôle určitých skupiniek a sietí.
2. Určité štruktúry si bez obmedzení generujú spoločenskú moc.
Tieto štruktúry, tieto siete, nie sú volené, ani kontrolované, ba ani nie dobre viditeľné. Sú to siete, ktorých motívom je vlastná moc na úkor zvyšku sytému - populácie, národa, sveta. To je moc, akú nemal ani stredoveký kráľ, akú nemal ani antický tyran.
Z tejto moci sú odvodené ostatné – moc nad politikou, armádou, ideológiou, masmédiami, církvami ...
"Dajte mi kontrolu nad peniazmi krajiny a bude úplne jedno, kto bude robiť jej zákony"
Mayer Amsel Rothschild
"Kto kontroluje potraviny, má moc nad ľudom. Kto kontroluje ropu, má moc nad národmi. Kto kontroluje peniaze, má moc nad svetom"
Henri Kissinger
Ten systém sa volá plutokracia, ale skrýva sa za rôzne eufemistickejšie názvy – kapitalizmus, neoliberalizmus a podobne. Ale, aby sme sa nemýlili, ešte nedávno nosil aj názov "socializmus". Áno, socializmus bol postavený na rovnakom "ekonomizme", na rozdeľovaní peňazí a na večnom naháňaní percent a nominálnych (rozumej fiktívnych) ukazovateľov. Samozrejme, líšil sa od trhového mechanizmu západného kapitalizmu, ale bol postavený tiež na peniazoch. Je to druhá strana tej istej mince finančného ekonomizmu. Bol postavený na ekonomickej nesamostatnosti jednotlivca, čiže na mzdovom otroctve – presne tak, ako západný systém.
Jeden z novších filmov, vysvetľujúcich v prístupnej zábavnej forme, v čom je problém dnešného zvráteného systému, je Warum überall Geld fehlt (Die Geschichte des Geldes).
Je v origináli, zatiaľ ho asi nik nepreložil. Odporúčam, pretože je to vydarené dielko.
A aby toho nebolo málo, ešte jeden podobný film, ale s konkrétnym návodom, aby sme to mali v archíve
Wo ist unser geld:
Je ťažká odpoveď na otázku: ako sa tento systém zmení k lepšiemu?
Cynicky sa hovorí, že vo vede sa nové paradigmy nepresadia po príchode nových poznatkov, ale generačnou výmenou starých vedcov. Analogicky platí, že spoločnosť sa nemení poznaním, ani tlakom tých zdola, ale zožraním sa tých hore.
Žial, k zmenám asi takmer nikdy nedochádza tak, že múdri nadobudnú moc, ale tak, že niektorí hlúpi mocní ju presadia, ani nevediac, čo činia – len aby boli mocnejší, ako tí predošlí.
Ak bankstrov nezožerú iní mocní, ak sa nepodarí dostať peniaze pod správu štátu, proces zotročovania celých štátov dlhmi bude pokračovať a skončí tam, kam už dnes smeruje – k zahodeniu poslednej demokratickej škrabošky a k nástupu otvoreného totalitného despotizmu. Všetko bude patriť ústrednej sieti a toto vlastnenie – ako sa zdôrazňuje znova a znova už dnes – bude nedotknuteľné, sväté, nemenné. Bude to totálny regres, totálny úpadok.
Nevylučujem, že týmto údolím ľudstvo bude musieť ísť.
- Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte