Desiaty rok nadhľadu

Tento rok na jeseň  to bude desať rokov, odkedy bol založený portál Nadhľad.com.  Na internetové pomery je 10 rokov dlhý život. Na webe projekty zanikajú rýchlo, dosť často pre nedostatok financií, ale ešte viac proste pre vyhorenie tvorcov, pre vybitie všetkých tém a prínosov, ktoré chcú ľudia vysloviť. A, samozrejme, pre nedostatok pozitívneho feedbacku.Záchranný čln

Pritom tých 10 rokov je len zlomok času nášho pôsobenia. Nebol to žiaden začiatok, ale skôr záver určitej fázy.  Predtým sme boli na blogerskom http://ema.blog.portal.sk/.  Ešte predtým na diskusiach na Sme. Lenže sloboda diskusií na oficiálnych portáloch začala byť obmedzovaná, tak sme si vytvorili svoj vlastný priestor slobody. Vlastný člnok. Uznáte, Titanik sa v plnej paráde chystá vyplávať, ale my ideme skromne radšej na vlastný čln. Ale tak to je - nevystúpil som pred rokmi z korporátného guláša preto, aby som sa hrabal v nejakej lokálnej kocúrkovskej politike. A už duplom nie preto, aby som dával dohromady finančné projekty, žobronil o peniaze, predával vlastnú kožu, hádal sa s ľuďmi.

V roku 2011 sa všade zostrovala cenzúra. Slobodná diskusia na Sme bola už prakticky zničená, na Pravde či inde bola tiež obmedzovaná. Blogy boli zatvárané a žiadny verejný blogerský systém nebol istý,  respektíve nie je istý doteraz. Stránka starého Propu bola zavretá, padali akési trestné podania. Facebook bol a je čoraz viac veľmi neistá platforma na nesystémové názory. Navyše nejaký blog či účet na FB  poskytuje len možnosť lineárne vykričať svoje názory, ale menej už na nejaké zmysluplné debaty a zhromažďovanie konceptov, na nejaký štrukturovaný archív.

Bolo málo portálov s protisystémovou  tématikou. A ak, tak boli len naozaj také jednoduché.  To ovplyvnilo aj to akési  podvedomé rozhodnutie, že Nadhľad bude dávať priestor pre širšiu škálu názorov, pre voľnejšie diskusie, pre hľadanie. 

Ako pripomienku  vtedajšej energie, do archívu,  situácia z roku  2012 – pozrime sa, ako polícia obklučuje a zatláča na bok  kaviarensku spodinu, aby  "národniari" na pochode za Dobrovodského problém mohli prejsť smerom na hrad.  Tak to má byť. To boli zaujímavé a nádejné časy, mali sme vlastne možno viac slobody a práv, ako dnes.  Mimochodom, ten hlas hneď na začiatku "Aj komunisti boli  preč, aj vy pôjdete preč", plus "Nekrúťte tou hlavičkou, (pani Beňová)", to je môj dočasne zachrípnutý prejav .  Boli to dobré akcie v zlých časoch, škoda ale, že sa ich nezúčastnilo viac ľudí, aj tento pochod sme tu propagovali a stretli sme sa len so skepsou. Nuž, tak nečudo, že teraz majú občania to, čo majú.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HvLhzajk3TU&feature=emb_logo

 

Plavba Titanicu

V tom čase sa veľký krížnik spoločnosti stále bežal. V prístavoch sa naloďoval tovar a ľudia, a tí boli stále plní najlepších nádejí. Celý Titanic slniečkárov.

Stále bol ale ešte čas, aby tí ľudia ešte mohli byť varovaní, a tak sme to robili. Ešte sa zdalo, že budú počúvať a prípadne viesť rozhovor. A myšlienky sa naozaj šírili, o tom nemôže byť pochýb.

Prvý väčší náraz prišiel v roku 2015 v podobe záplavy votrelcov z juhu. Spoločnosť sa zachvela a začal sa proces naberania vody.

Mnohí vtedy spozorneli, ale väčšina zostala tancovať.  Na záchranné člny stále nik nepomyslel. My sme šírili mémy, ich efektivitu je ťažko odhadnúť – ale nemusela byť zlá. Napríklad sme podporovali jednu ľudovú stranu – a tú zvolili roku 2016 do parlamentu. 

Spoločnosť leží na boku

Teraz, v rolu 2021, je to už iné. Loď spoločnosti ide už len zo zotrvačnosti, možno dokonca stojí, či šmýka sa naspäť. Takmer leží na boku, doslovne lapá po dychu. 

A z internetu prichádza len hluk. Každý hlása na FB čokoľvek, čo  mu vypadne z prázdnej lebky. Je to klasické umlčanie pravdy prekričaním.

Navyše boli protisystémové názory vykradnuté komerčnými stránkami. Celé hranie sa na prínos zatajených správ,  na akúsi "informačnú vojnu" a podobne, sa zmenil na komerciu.  Ako sú politici nič viac, než herci, tak vznikla vrstva internetových umelcov. Ako "mimovládky" fungujú len preto, aby zarobili, tak mnohá "alternatíva" robí to isté.  Mnohí naivní amatéri vybehli na scénu, len aby hovorili triviality o macíkoch a zajačikoch, popri tom len tak trocha frflajúc.

Viaceré "protirežimné" cesty sa ukázali ako slepé uličky, mnohé z nich naozaj aj zmizli. Bola to taká ukážka selekcie – a tie hnutia zlyhali.  Rôzni tí folkloristi, ktorí boli ako veľkonočné vajíčko – pekne pomaľované, veselé, hopkajúce - ale žiaľ prázdne a teda neplodné.  Alebo mohutné kresťanské smery – lenže bez ducha – dnes sa hádajú medzi sebou o to, či eucharistiu možno chytiť do ruky, alebo ju treba vraziť priamo do krku, ako keď babka kŕmila husi. Problémy skutočne na úrovni doby.  A potom takzvaní socialisti – to sú tí rôzni slabo hryzkajúci psíkovia.  Prípadne nostalgickí starí komunisti – nostalgia všeobecne je dosť zvrátený spôsob riadenie si života. 

Ponad protiklady

Základným mottom portálu bolo od začiatku  "ponad protiklady".  Odmietanie binárnosti "východ-západ", "židia-nacisti",  "kapitalisti-socialisti", "ľavica-pravica", "globalisti-nacionalisti"  Tieto umelé ideologické dogmy deformujú pohľad na svet, mrzačia ho, splošťujú. A navyše - robia to zámerne, pretože cez vytváranie zlého-zlého nepriateľa sa samozrejme najľahšie vládne.

Tejto čiernobielej tupote sme sa od začiatku vyhýbali – a to je základná zásluha toho, prečo nie sme masový portál. Toto odmietanie binárneho videnia je základná črta, prečo sa na takúto cestu nedávajú milióny - pretože davy potrebujú jeden kult, jednu ideológiu, jedného boha. Kým ho nedostanú, tak sa nepohnú, tak nechápu. A pritom, žiaľ,  je také ľahké im ho dať.

Opak je ťažší. Dokázať rozobrať a pochopiť nielen jednu stranu, ale obe, vyžaduje naozaj dobré analytické nástroje. Kognitívne vedy, informatiku, filozofiu, dlhodobú hlbokú nezaujatosť. Anekantavada. Hm, to človeka ľahko nenaučíš, to je život. 

 

titanic


Vreskot

Všetci tí, ktorí na sociálnom Titanicu ešte nie sú pod vodou, už zbesilo behajú hore dole a vyplašene kričia. Prehlušiť ich pišťanie je nemožné. Snažiť sa poučiť ľudí, ktorí sú už v panike, je prakticky  márne. Pár faciek na moment pomôže, ale vzápätí ich to chytí zas. Vojakov treba trénovať pred bojom - keď už začne streľba, je neskoro ich učiť pochodovať.

I keď oni vlastne nebojujú, oni sa skôr topia. Je naozaj neuveriteľné, že k naplneniu dystopických prognóz začína dochádzať tak skoro, a hlavne tak ľahko. 

Ergo  –  momentálne možno len pozorovať.  Usporiadavať archív. Náš čln užívať ako zdroj kľudu a vlastného odpočinku.  Sú to tu teraz také malé hovory k sebe.

Taký je stav v desiatom roku.

 
0
Truhlík

Posuniem to raňšie.
Slobodu slova začali obmedzovať hneď po roku 1998 s koncom Mečiara a vládou kresťanských demokratov. S nastolením korporátneho fašizmu. Lepší termín nemám. Oni dokázali otočiť ešte aj Ludwiga Erharda.
To bolo vtedy keď došiel eurokomisár Verheugen a verejne rozkázal klamať neslovenským zo Slovenska novinárom o Európskej únii lebo inak by Slováci do Európskej únie nechceli ísť. Verheugen neskôr dostal slovenské štátne vyznamenanie.
A nacionalizmus je ozaj jediné čo sa dá proti globalizácii postaviť. Národná kultúra proti nekultúre.

sandro

Nadhlad ma okrem lokacie aj inu vyhodu. Je v podstate uzkoprofilovy. Netreba si klamat, az tak siroka skala nazorov tu povolena zas nie je. Svojim sposobom je to vyhoda lebo vidime ako sa system lahucko vysporiadava so vsetkym, co ma zasadnejsi, ale najma sirokospektralny mienkotvorny dopad v ramci alternativy. Mas milion followerov na FB ? Zdielas zle veci? System ta len tak vypne a umlci. Dovod je jednoduchy - prilis velky dopad, prilis vela negativnych notifikacii, prilis ''na ociach''. Kdezto retaz mensich skupiniek je ovela efektivnejsia a system az tak nezaujima. Ja mam na soc. sietach skutocne len uzsi okruh ludi(ale vacsinovo opacne nazorovo naladenych) a nepriberam nikoho, pokial to v hlave 100x neotocim. Aj vdaka istemu socialnemu statusu, ktory som si tvrdo vybojoval som zistil, ze je mozne ludi menit prostrednictvom ICH siete.
Kazdopadne, gratulujem k vyrociu.

Noname

Gratulujem a prajem viac čitateľov v novom roku. V poslednej dobe ste dost aktívni, každý deň je tu nový článok , zaujíma ma co napisete aj keď nie vždy suhlasim . Nadhľad je celkom nenápadný ale nie bezvýznamný , na zozname konspiratorov ste to dotiahli celkom vysoko :D

Norman

tak som pozrel po rokoch na konspiratori.sk. Určitý paradox je v tom, že táto stránka, čo chce odsudzovať, má na tom obrázku-kópii zo stránky Nadhlad.com (momentálne) zobrazený článok zo septembra 2019 s nadpisom "Provokatér a buzerant Matovič"
http://www.nadhlad.com/content/provokater-buzerant-matovic

Skôr by to malo byť teda pochvala predvídavosti. Už vtedy, ale aj dávno predtým, sme v článkoch a diskusiách vážne a ostro varovali slovenskú verejnosť pred týmto matovičovským chorým javom.

Nepomohlo.

Pravda, bolo by sa treba pozrieť, čo v predvolebnom čase písali iné "alternatívne" stránky. Ach, v tomto smere nič nepísali? Nuž, niektoré sú všeobecne akoby bez názoru. A čo je najhoršie, nie je ťažké vytušiť, že niektoré sa dali zlákať na vidinu matovičových peniazí a/alebo náboženstva. Fatálny morálny omyl a úpadok.

Truhlík

Nadhľad má pre mňa cenu ako zdroj informácií. Ktoré sa nikde inde neuvádzajú.
Napríklad, že Kočner je na Magnitského zozname. Vo wikipédii to je ale kto by to tam pozeral.
Každý kto sa trochu zaoberal druhou svetovou vie o podstatnej účasti Poľska na vzniku druhej svetovej. To je zas len spolitizovaný dejepis označovať to za konšpiračnú teóriu. Lebo to je fakt. arfa.cz
Isteže je veľa bláznov aj s ich webami. A to im pasuje do potláčania slobody slova a čo horšie slobody myslenia.
Ako som bol rád pádu komunistického režimu v 1989 tak sledujem aké monštrum sme vtedy porodili. A teraz sa mu máme klaňať.

Norman

Ten príklad, že Kočner sa ocitol na Magnitského zozname, tá informácia bola aj v mainstreame, pretože sa tým priam chválili.
V princípe akákoľvek informácia takéhoto typu musí byť niekde vzatá.
Samozrejme, jedna možnosť je, že ten zdroj sú zahraničných zdroje. Ale aj tu platí, že buď je to informácia tak dôležitá, ktorú aj tak prevezmú slovenské masmédiá (ktorých platenej rýchlosti sa nedá konkurovať), alebo je to vec zo zahraničia trocha menej viditeľná - a tu platí jedno empirické zistenie z moje skúsenosti nielen tu na Nadhlade: Slováci na zahraničné správy kašlú. Presne toto.
Nielen to, že zahraničné veci nevedia čítať, a ak, tak nečítajú, ale ich navyše všeobecne zahraničie nezaujíma. Nezaujíma ich akákoľvek vnútorná politika zahraničia, a len zriedkakedy aj vonkajšia, zahraničná politika veľmocí (okrem prípadov priamo sa dotýkajúcich Slovákov).
K tejto téme patrí aj možnosť prekladov, ktoré už dávno považujem za otázne, preto som od toho dokonca ľudí aj odrádzal. Možno Zvedavec je príklad, kde na dobrých prekladoch ako tak žije, ale to sú predsa len iní, aj početnejší českí čitatelia.

Samozrejme, je tu možnosť takej práce: preberania správ a tupého opakovania toho, čo napíše TASR, či sa napíše na Facebook, kdekoľvek. To však poskytuje čitateľom málo pridanej hodnoty, pretože je to len určitý digest, aby čitateľ nemusel čítať viaceré zdroje. A ako publikačná práca je to tá najhlúpejšia forma naozaj takmer bez pridanej hodnoty - aj to sme vyskúšali zo začiatku a nemá to význam. To nie je objavovanie či vytváranie ničoho nového, to je len prehadzovanie sena. Samozrejme, že aj takú robotu treba, ale to musí niekto naozaj zaplatiť, podobne ako prácu pokrývača alebo zametača. Konieckoncov, okrem iných trúfam si posúdiť, že HS sa na toto mrchožrútstvo dali a ako tak im to funguje. Či to ale národ niekam posúva je ale čím ďalej tým viac otázne.

Nuž, aj z tohto vytŕča záver, že Slovensko nepotrebuje stále dookola podobné mŕtve dáta, ale čerstvý vzduch vo forme nezaujatej analýzy, neobvyklé uhly pohľadu, prípadne nové hodnotové stanoviská.

Roland Edvardsen

To je iná zábava si čítať tie texty a komentáre spred volieb. Nuž, ja som tu naozaj asi najsilnejší anti-Matovič, možno ani ty sa mi v tomto nevyrovnáš. :-D
Ale ja už som v tom čase tušil (a samozrejme mnohí iní), že Matovič nakoniec môže zlízať všetku smotanu. A aj som tam správne kritizoval kotlebovcov, ktorí vtedy prihrávali Matovičovi na smeč a ten im potom zobral časť voličov.
Ja viem, ale aj tak mi to stále nedá, že niekto, kto bol spriaznený s týmto webom, sa nakoniec pridal na Matovičovu stranu a dokonca aj po tých niekoľkých mesiacoch, kedy už aj mnohým, ktorí ho volili, došlo čo za hrôzu to podporili, je schopný ho, na tomto webe, obhajovať, dokonca tvrdiť, že to nie je psychopat, ale normálny človek ako hocikto z nás. Jednoducho musím premýšľať čo za myšlienkové pochody tam fungujú, že sa niekomu toto môže stať. Jediný ako tak logický prístup mi príde ten, že je tam predpoklad, že lepšie takýto magor, ktorý má potenciál skrz svoju nevypočitateľnosť nakoniec oslabiť globalistické sily. Lenže na to sa dá hneď kontrovať, že Matelko de facto posilňuje anglosionistické sily svojou kontraproduktívnosťou - ono to totiž skôr vyzerá, že zametá cestu liberálom, progresívcom, globalistomm, pro-američanom tým ako diskredituje konzervatívne sily a likviduje (či sa snaží zlikvidovať) neprogresivistickú ľavicu (Smer, Hlas).

vrbovčan

príčin prejavov sympatii k Matovičovi je ego. Ľudia všeobecne si neradi priznávajú chybu a to dokonca podvedome. Podvedome si hľadajú dôvody ako sa držať svojej pravdy. Najmä ak ju v minulosti verejne prezentovali.
Jedným z tých, čo sa spamätali je Ján Baránek. Len to verejne nepríznáva (zatiaľ), že sa mílil. Ale tie jeho videá sú plné frustrácie tak hrozivej, že vyzerá, ako by si chcel ublížiť.
Ešte by som chcel zdôrazniť, že neochota samemu sebe priznať, že sa mílil je všeobecná. Teda aj moja, Tvoja atď.

Roland Edvardsen

Určite tam svoju rolu zohráva aj tento faktor. Ilmoran vyjadril silnú podporu Matovičovi a už by bolo pre neho nepríjemné znovu priznať, že sa zase škaredo mýlil (rovnako ako sa mýlil v prezidentských voľbách v USA, alebo dlho u Harabina - ten človek jednoducho nemá dobrý odhad na ľudí a nevie predvídať, ak už sme pri tom). Tak tvrdošijne chce teraz zotrvávať na svojom omyle a obhajovať neobhájiteľné.

Náhodný okoloidúci

Nadhľad je skvelé miesto na aktívny duševný relax. Som rád, že vznikol a vyjadrujem veľkú pochvalu a uznanie zakladateľom.

Michal

ktorá pri kovid19 zrazu neotočila a nezačala nákazu bagatelizovať a pokladať za propagandu. Teraz nám tá propaganda preplnila nemocnice a plní cintoríny. A ostatné alternatívne weby to ešte stále nezaregistrovali.

Vlastne prebrali špinavú prácu, ktorú nemohol robiť mainstream, lebo by ho brali na zodpovednosť za tú katastrofu.

Hlavné správy ma už blokli. Za oficiálne fakty.

Roland Edvardsen

Aj prístup ku covid kríze ukazuje, prečo je Nadhľad naozaj perla medzi všetkou tou alternatívnou. Tento web nie je ani mainstream, ani alternatíva (ktorá vlastne tiež nie je alternatíva v pravom zmysle, ale je často pekne tuctová a masová), ale v podstate avantgarda. Aj preto nemožno očakávať nejakú masovosť .

Ľubov

ale pocitovo sa mi zdalo,že sme tu dlhšie :-).
Nadhľad,ani neviem,ako som našla,prekvapil ma istým "snobizmom". O niekom sa hovorí,že je "do voza,aj do koča".
Títo ľudia z Nadhľadu však na mňa robili dojem,že sú viac do koča,nie,nebol to proletariát,to som si hneď všimla.A hľa,prešlo desať rokov a čo sa stalo? Myslím si stále to isté.-).A mne to vyhovuje,dieťaťu robotníckej triedy,neviem,prečo mi je tak dobre medzi týmito "snobmi". To robí určite Duch miesta,to je jasné.
https://www.youtube.com/watch?v=U41txhi2nfY&ab_channel=mohammadmozaffarzogh
Toto je spomienka na skutočných ľudí,huslistov z Titanicu. Deja vu.

Norman

Hej, duch reálnej aristokracie, to je vatra, čo sa tu snažíme zapaľovať a udržiavať.

Sinuhe

V prvom rade blahoželám Tebe aj nám všetkým čo sem chodíme k jubileu. Ktovie či a koľkí sa tu o ďalších desať rokov stretneme. Aj tak ma to napĺňa optimizmom a tak nejakú drobnú kritiku pri tejto príležitosti ponechám stranou :-)

A teraz k tej prosbe:
Nedalo by so o niečo zväčšiť písmo? Mám17palcovú obrazovku a aj tak je to písmo dosť malé a namáha mi to oči, dlhšie články niekedy ani neodčítam (bohužiaľ aj v práci musim veľa časi stráviť pred obrazovkou a mám z toho zrak ako v modernej verzii známej Wolkrovej básne "O očích topičových"....

Náhodný okoloidúci

Na zväčšenie písma použi klávesu Ctrl + kolečko myši.

Sinuhe

funguje to a pomohol si mi.

Norman

hm, porovnal som to len tak narýchlo s Pravdou či Sme, naozaj je tu podivne menšie písmo, aj medzery medzi riadkami sú menšie. Asi nekráčame s dobou :) A oni asi vedia, čo robia.
Nemal by to byť problém, zajtra to skúsim zväčšiť. Mohlo by to byť naozaj menej namáhavé na čítanie.

Ináč toto ani nie je stavané či optimalizované na mobil a podobne, aj fonty komentárov na mobile sú čudné - to všetko zostáva ale už mimo ambície momentálnej správy.

Len znova upresním - nemáme ešte 10 rokov, len sme na začiatku toho desiateho. No, aby nás to motivovalo ešte vydržať. Výročie bude 17. novembra.

Dusanbe

neviem, mne sa to na mobile pozerá úplne v pohode, povedal by som že bezproblémovo a v pohode, samozrejme nedá sa naraz vidieť celá stránka.
Zle sa píše, ale to je na mojej strane, nie na strane WEB-u, :-)

V PC funguje aj《CTRL》 + 《+》 a 《-》, asi vo väčšine prehliadačov.
Nemal by to byť problém.