Dnešná demonštrácia: 2022.09.20

Ako každý vie, dnes je o 17 00 demonštrácia pred Groeslingovým palácom.
Nik ale nevie, ako by mala dopadnúť.
Mala by ukázať silu?
Ja už som dosť pamätník, aj priamo osobný. Jediná demonštrácia na Slovensku, čo naozaj zapôsobila na režim a jeho prašivé ovce, bola tá z leta 2015 proti prebiehajúcej invázii Afričanov a Arabov do Európy. Dôvod úspechu: v prvom rade tam bola naozaj masa ľudí, naozaj mocný sprievod. Za druhé, jej cieľ bol vtedy naozaj nekorektný, a teda vniesol do diskurzu novú horúcu tému, ktorá tu dovtedy akoby nebola. To ich vtedy šokovalo - viď reakcie aj v tlači.

Dnešná demonštrácia tu mala byť už dávno (aj keď netvrdím, že je za to niekto vinný - proste to nevychádzalo).
Výhoda je, že covid zrejme definitívne zapadol - aj tak lekári dávajú výpoveď a nemocnice budú mať nízky výhrev.

Čo vlastne táto demonštrácia požaduje? Nuž, téma môže byť len jedna - okamžité voľby. Čo najskôr. prakticky hneď. Dosť bolo snahy o referendum.
Čo nové môže byť povedané? Že aj policajti a armáda dostanú vysoké nedoplatky vyúčtovania a vysoké mesačné platby za teplo a elektrinu? Že ľudia, aj keď možno nezorganizujú nejaké prevraty v Bratislave, si aj svojich okresných a iných obecných potkanov počkajú a doslovne im to zrátajú? Že ľudia poznajú aj vlastizradcov hore?

Vyvolávanie násilia? Hm, áno, zákaz takej rétoriky režimu výrazne pomáha - ale už pomaly nie je čas na také hranie. Tá dnešná demonštrácia je vlastne ľudová, neberie za ňu nik priamu zodpovednosť, teda nie za všetkých, čo si tam prídu povedať svoje. Povie teda niekto aj niečo naozaj nové, niečo priame a stručné? Možno.

Stále si myslím, že to mohlo byť radšej na námestí SNP, to má historické dôvody, výhody. Hodžovo námestie pred kanceláriou delegácie prezidenta Rizmana je malé, a on tam aj tak nebude. Je výrazne chladno, ale aspoň budú mať ľudia fíling toho, čo ich čaká cez zimu. Možno sa budú chcieť zahriať. Ale kto, keď dnešníi mladí sú proste slabosi? Nemajú vzťah ku svojim deťom a nevedia, že za ne a ich budúcnosť treba naozaj bojovať. Ak nie teraz, tak skončia ako bežní Ukrajinci, ktorých ich proamerický režim dotiahol až do klasickej hnusnej vojny.

Sinuhe

až do Uhríkovho prejavu. potom som odišiel, jednak preto, lebo som sa naľahko obliekol a bolo mi zima, jednak preto, lebo po ňom to už nikto nemohol povedať lepšie. Ako som tam stál, myslel som často na to, čo si tu už, Norman, skôr napísal, že voľba stretnutia, demonštrácie alebo čo to bolo, mala byť na SNP. Je to miesto jednoznačne vhodnejšie na takéto akcie (preto ho aj v príprave na november 89 CIA v spolupráci s ŠTB a KGB vytipovali a nebolo treba vymýšľať Hodžovo námestie . Ani Firšnál by nebol lepší.
Konečne - podobne ako pri príprave SNP , ktorá vyústila do Vianočnej dohody, kedy sa k spolupráci zaviazali aj také protipóly, ako boli DS a KSS - tu rezonovala vôľa po spoločnom postupe opozičných síl. Dúfam, že im to vydrží.
Mamlasov ako čaputka, vodkaheger, matovič a ostatných musíme vykopnúť na smetisko (OK, čaputku na skládku) aby nám už ďalej neškodili a oplotenú ambasádu (prípadne aj ambasádu na Panskej) treba oplotiť ešte viac a dôkladnejšie, ale naším slovenským plotom ...

nové